To jest tylko wersja do druku, aby zobaczyć pełną wersję tematu, kliknij TUTAJ
forum.zeglarzom.pl

Żagle - Refy

balti - 2020-09-17, 12:46
Temat postu: Refy
Dorabiał ktoś refbantę do starego żagla ? Czy to się wogóle opłaca ? I bloczki do pierwszego refu muszę wszyć .... Jakie to kwoty ? Czy lepiej nowy grot ....?
MirekMors - 2020-09-17, 13:40

Proste. Do starego się nie opłaca. Do dobrego bez problemu. O jakich bloczkach piszesz ? Na samym żaglu w luwersach ? Nie są potrzebne. Czy w ogóle nie masz refu, czy chcesz 2. ?
balti - 2020-09-17, 14:00

Grot ma już pewnie kilka sezonów ale się jeszcze trzyma. Ma tylko jeden ref i to dość nisko więc myślę o drugim. Na tym pierwszym są tylko luwersy więc linka do refu zapewne ciężko chodzi , jeszcze nie zakładałam ale miałam tak w Tangu i zawsze były z tym problemy/ przycinała się w najmniej odpowiednim momencie . W nowych żaglach wszywane są bloczki w luwersach które kasują te opory przy wybieraniu/zrzucaniu refa.
Bodo - 2020-09-17, 14:07

Jeżeli żagiel ma niewytrzepane płótno, to opłaca się doszyć wzmocnienia i wstawić luwersy .... a jak wstawiać, to od razu z bloczkami ..... :-D
MirekMors - 2020-09-17, 14:32

Ja bloczków nie mam a refa dobieram z ręki. Może lina jest "chropowata"? Pamiętasz różnicę w podnoszeniu miecza po zmianie liny ? Ostatecznie można kabestanem.
Zaraz sam idę się refować. Dmucha i nie chce się ruszać ale mus.

balti - 2020-09-17, 16:35

No dobra ale czy ktoś ogarnia jaki to może być koszt / tego wszycia bloczków luwersu?/ w sensie rząd wielkości . Muszę jakoś ocenić różne warianty .
yavor - 2020-09-17, 17:30

balti napisał/a:
Grot ma już pewnie kilka sezonów ale się jeszcze trzyma. Ma tylko jeden ref i to dość nisko więc myślę o drugim. Na tym pierwszym są tylko luwersy więc linka do refu zapewne ciężko chodzi , jeszcze nie zakładałam ale miałam tak w Tangu i zawsze były z tym problemy/ przycinała się w najmniej odpowiednim momencie . W nowych żaglach wszywane są bloczki w luwersach które kasują te opory przy wybieraniu/zrzucaniu refa.


Ja bloczków nie mam i wszystko śmiga jak talala. System dwulinowy.
Tobie jeden ref w zupełności wystarczy, gdyż na pełnym grocie pływasz jak na 1 refie. Widać to dość wyraźnie jak się przepływa obok...

Emill`76 - 2020-09-17, 17:36

Bloczki na refbancie ? Bez zastanowienia TAK . Refowanie - rozrefowanie , bez porównania lżejsze i szybsze . Gdzie po taniości i dobrze wszyć mocowania do nich na grocie ? Mirek Kołodziejczyk z "Żaglowni" w Nidzie , polecił mi do takich prac , panią z Rucianego, której zleca różne prace. Wymianiała mi m.in zamek w LJ 2 lata temu, gdzie za usługę zapłaciłem 30 zł ...a zrobiła to bardzo solidnie. Numeru niestety nie mam, gdzieś mi wcięło. Trzeba by zadzwonić do Mirka Kołodziejczyka a on bez problemu ten numer poda . Tel do niego 608 675 862
Bodo - 2020-09-17, 17:59

Też, szyłem różne rzeczy u Tej pani, .... ale żagle, tylko w wypadku zszycia rozprutego szwu .... u Ciebie, Basiu, potrzebny jest fachowiec, który wszyje wzmocnienia narożników przy luwersach ..... inaczej pociągniesz za luwers i rozerwiesz nad nim żagiel ..... :-?
MirekMors - 2020-09-17, 19:33

1 ref to coś pomiędzy 1. i 2. refem. Dlatego uważam, że w tej sytuacji i przy tej łódce 2. ref nie ma sensu.
Szaman3 - 2020-09-17, 20:26

II ref jest niezbędny. Doszywałem refbantę niemal zaraz po kupieniu Focusa. II ref powinien dać mozliwość zredukowania powierzchni grota do ok 50 %. Ja naszywałem refbantę II refu u Wawra, ale to było zbyt dawno, żeby mówić o kosztach. Ale znajomi to robili w zeszłym sezonie. o ile dobrze pamętam to było cos między 200 a 300 PLN.
PS. Przy dwulinowym systemie nie sa potrzebne bloczki.

waldi_f - 2020-09-17, 23:16

Witajcie :)
Z całą pewnością zależy od wielkości grota. Przez lata miałem bez bloczków dawało się.
Teraz Wawer namówił mnie na pierścienie, chciałem bloczki.
Na pierścieniach jest lepiej lżej no i grot z refem lepiej się układa przez co mniej niszczy.

yavor - 2020-09-18, 10:49

Szaman3 napisał/a:
II ref jest niezbędny. Doszywałem refbantę niemal zaraz po kupieniu Focusa. II ref powinien dać mozliwość zredukowania powierzchni grota do ok 50 %. Ja naszywałem refbantę II refu u Wawra, ale to było zbyt dawno, żeby mówić o kosztach. Ale znajomi to robili w zeszłym sezonie. o ile dobrze pamętam to było cos między 200 a 300 PLN.
PS. Przy dwulinowym systemie nie sa potrzebne bloczki.


Potwierdzam, że II ref jest przydatny szczególnie podczas szkwalistych wiatrów jak to miało miejsce w ostatni weekend. Mały grot + odpowiednio zarefowany fok = bezstresowe pływanie nawet jak przywali z odkrętki :mrgreen:
U mnie jest to bardzo ważne ze względu na załogantów czworonożnych w ilości sztuk 3.

Samo refowanie (linki 4mm) nie wymaga większej siły, a żagiel układa się bardzo ładnie.

MirekMors - 2020-09-18, 12:19

yavor napisał/a:
Samo refowanie (linki 4mm) nie wymaga większej siły

Ja mam foka 15 m2 i gdy wieje ciężko było ruszyć roler mimo sporej szpuli. Rozwiązaniem było nawinięcie na nią 2 warstw liny i oklejenie jej - a jakże - szarą taśmą. Zwiększyłem średnicę i tym samym zmniejszyłem potrzebną siłę. Polecam; szczególnie damskim kapitanom.

yavor - 2020-09-18, 15:13

MirekMors napisał/a:
yavor napisał/a:
Samo refowanie (linki 4mm) nie wymaga większej siły

Ja mam foka 15 m2 i gdy wieje ciężko było ruszyć roler mimo sporej szpuli. Rozwiązaniem było nawinięcie na nią 2 warstw liny i oklejenie jej - a jakże - szarą taśmą. Zwiększyłem średnicę i tym samym zmniejszyłem potrzebną siłę. Polecam; szczególnie damskim kapitanom.


Patent dobry, ale ja pisałem o grocie :)

Fok jak jest wybrany wiatrem to oczywiście ciężko się refuje (też mam dyneme 4 czy 5mm). Na tą okoliczność wystarczy nieco wyostrzyć, aż zacznie go podwiewać i wtedy idzie jak po maśle :mrgreen:

balti - 2020-09-18, 22:56

yavor napisał/a:
Ja bloczków nie mam i wszystko śmiga jak talala. System dwulinowy.

No właśnie dwulinowy , a ja mam na myśli jednolinowy .
yavor napisał/a:
Tobie jeden ref w zupełności wystarczy, gdyż na pełnym grocie pływasz jak na 1 refie. Widać to dość wyraźnie jak się przepływa obok...

Hmm w sumie to coś z tym grotem jest nie halo może był przerabiany/skracany dołem bo pierwsza refbanta jest dość nisko , nienaturalnie nisko . Poza tym jest trochę krótki po maszcie .. no ale taki puki co mam i kombinuję jak go po taniości usprawnić zanim zmienię na jakiś wypaśny .

Bodo - 2020-09-19, 07:47

Doszyj na dole tą część, która została obcięta .....
robarek - 2020-09-19, 08:43

Puk, puk, puk! Kto tam?
yavor - 2020-09-19, 10:13

balti napisał/a:
yavor napisał/a:
Ja bloczków nie mam i wszystko śmiga jak talala. System dwulinowy.

No właśnie dwulinowy , a ja mam na myśli jednolinowy .
yavor napisał/a:
Tobie jeden ref w zupełności wystarczy, gdyż na pełnym grocie pływasz jak na 1 refie. Widać to dość wyraźnie jak się przepływa obok...

Hmm w sumie to coś z tym grotem jest nie halo może był przerabiany/skracany dołem bo pierwsza refbanta jest dość nisko , nienaturalnie nisko . Poza tym jest trochę krótki po maszcie .. no ale taki puki co mam i kombinuję jak go po taniości usprawnić zanim zmienię na jakiś wypaśny .

A może po prostu jest nie od tej łódki? A lik dolny masz wolny? Jak z długością po bomie ?

A co do refowania to proponuję kupić stoper jak Ci brakuje i zrobić dwulinowy system zamiast bawić się z bloczkami na grocie, który i tak masz plan wymienić.

lespaj - 2020-09-20, 19:41

"No właśnie dwulinowy , a ja mam na myśli jednolinowy "

ja mam jednolinowy i w grocie nie ma żadnych bloczków
wszystko jest w bomie



Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group