To jest tylko wersja do druku, aby zobaczyć pełną wersję tematu, kliknij TUTAJ
forum.zeglarzom.pl

Ratujemy (się) - Uwaga kleszcze

don alonso - 2014-04-07, 12:49
Temat postu: Uwaga kleszcze
Na portalu Onetu pojawił sie artykuł i ciekawy filmik (niestety poprzedzony reklamą) o kleszczach. A ponieważ Mazury są tam wskazane jako strefa szczególnego zagrożenia kleszczami to podrzucam link.

http://www.medonet.pl/zdr...index.html#play

Bodo - 2014-04-07, 13:42

I na czasie ... i konkretnie ... obejrzałem, utrwaliłem i nabrałem zrozumienia jak i dlaczego postępować z kleszczami gdy do ugryzienia, już dojdzie ...
Dla Autora wątku ... z pianką czy bez? ... :beer:

NePolyak - 2014-04-07, 13:50

Kleszcze na Mazurach już od połowy marca są aktywni...sprawdzone na własnej skórze :-(
don alonso - 2014-04-07, 19:06

Bodo napisał/a:

Dla Autora wątku ... z pianką czy bez? ... :beer:


1/3 piany 2/3 piwa - taka czeska hladinka :lol:

balti - 2015-05-10, 22:04

Uwaga!
To co wygląda jak jagody (lub może komuś skojarzy się z czymś innym) to gniazdo /jaja kleszczy!
Słaba i krótka zima stała się dobrą okazją do zwiększenia ich populacji.
Jeśli zobaczycie takie coś: spalcie to zgniećcie lub zniszczcie w inny sposób.

juzekp - 2015-05-11, 21:21

Kleszcze złapałem już wielokrotnie , a raczej to one mnie złapały . Ale coś takiego widzę pierwszy raz . Gdzie one to składają ? tak na łące , czy ukryte w trawie albo gdzie?
Dziękuję za edukację :beer:

Globus - 2015-05-12, 09:14

balti napisał/a:
jaja kleszczy! Jeśli zobaczycie takie coś: spalcie to zgniećcie lub zniszczcie w inny sposób.


A to jaja kleszczy też gryzą ? :mrgreen:

Bodo - 2015-05-12, 09:41

Globus napisał/a:
A to jaja kleszczy też gryzą ?

Nie ... tylko zęby (szczypce) .... :lol:

balti - 2015-05-12, 11:19

Globus napisał/a:
A to jaja kleszczy też gryzą ?

niiieee , ale W jaja mogą :mrgreen:

MirekMors - 2018-06-13, 08:41

W zeszłym sezonie znalazłem na nodze. Wyjąłem; została krostka jak po komarze. Potem się rozeszło. 2 tyg. temu znów, ale tym razem nie zdążył się uczepić. Dziś kolejny i też krostka jak od komara. Chcę go zbadać i wiedzieć co mi powiedzą (że umrę ? :-> ). Psikałem się, po lesie nie łaziłem.
Agnieszka14 - 2018-06-13, 08:51

Mirek - zbadać można.
Ale ale - do wyników podchodzimy na spokojnie. Jak się okaże, ze kleszcz zdrowy, to tylko się cieszyć.
Ale jak się okaże ze kleszcz ma borelioze to nie znaczy od razu, ze Ty tez. Moja Córka miała w zeszłym roku kleszcza. I na pewno trochę siedział, bo był tłusty i opity krwią jak go wyjmowałam. No i wysłaliśmy go do badania i okazało się ze dziad miał borelioze.
Ale nasz lekarz powiedział, ze nie nafaszeruje siedmioletniego dziecka antybiotykiem na 4 tygodnie i kazał obserwować.
I... nic. Asia zdrowa. Nie zaraziła się. Ufff...

MirekMors - 2018-06-13, 08:58

2 lata temu zrobiłem sobie (przy okazji) badania - mam przeciwciała, ale na niskim poziomie. W każdym razie radzę uważać - mogę pogryźć, co już miało miejsce na Skanale... ;-)
Ps. gdzie robiłaś badania kleszcza ? W PL robią w W-wie i Poznaniu. Jaki czas i pieniądze ?

Agnieszka14 - 2018-06-13, 09:06

Badanie robiłam tu:
https://zbadajkleszcza.pl/?gclid=CjwKCAjwgYPZBRBoEiwA2XeupZnmXB0JRuV-KbFj0i-n5W4Rg4foHIzhAxuQFYZB6ighOU02KPe0iBoCyr8QAvD_BwE

Miałam pakiet na borelioze i odkleszczowe zapalenie.

Kleszcza zawoził do punktu odbioru Pan Mąż. Nie wysyłałam kurierem.

marekp - 2018-06-16, 21:21

Chmmmm...
Do badań nie wozi się kleszczy tylko robi się test KKI ponoć najbardziej miarodajny....

MirekMors - 2018-06-21, 23:05

W moim przypadku wykonano badanie metodą Real Time PCR. Analiza mat. genetycznego kleszcza pod kątem obecności sekwencji... A gównotam ! Kleszcz był zdrowy. Ja rumienia nie mam, ale strupek jeszcze tak. Jeśli któraś z pań z którymi miałem kontakt dostała boreliozy to nie ode mnie :-P
Bodo - 2018-06-22, 08:07

To zupełnie tak, jak Chuck Norris .... to Ty zarażasz kleszcze! .... :mrgreen: ....
heller.ettie - 2021-08-13, 21:03

Nienawidzę kleszczy, bardzo się ich boję.


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group