To jest tylko wersja do druku, aby zobaczyć pełną wersję tematu, kliknij TUTAJ
forum.zeglarzom.pl

Prognozujemy - Sprawdzalność serwisów pogodowych .

balti - 2014-06-01, 13:04
Temat postu: Sprawdzalność serwisów pogodowych .
Jakich serwisów pogodowych używacie i jaka jest ich sprawdzalność ?
Wiadomo że długoterminowe prognozy to wróżbiarstwo , ale wkurza mnie jeśli nawet te 2-3 dniowe się nie sprawdzają , nie mówiąc już o tym że czasem na ekranie w czasie rzeczywistym widzę co innego niż jest w naturze .

kemot - 2014-06-01, 13:09

windguru.cz
robarek - 2014-06-01, 14:23

http://www.windfinder.com...rzysta-pod-dbem
http://www.myforecast.com...045&metric=true
Ten pierwszy ma dosyć dużą sprawdzalność.
Drugi może trochę gorszą.

Bodo - 2014-06-01, 14:24

Od czasu do czasu, sprawdzam zagrożenie burzami na Sat24 .... reszta nie jest istotna.... jak mam plany, to je realizuję .... :-D
Marian.Kowalski - 2014-06-01, 14:27

http://www.navsim.pl/nawi...goda/meteogramy
balti - 2014-06-01, 17:32

Bodo napisał/a:
.... jak mam plany, to je realizuję ....


hmmm .... na majówkę windguru i pogodynka straszyły mocnymi wiatrami na zatoce jeszcze w przeddzień wyjazdu . Zrezygnowaliśmy więc z ciągnięcia tam europy , a wzięliśmy tylko zestawy silnowiatrowe /deskowe / .
...... gdyby nie możliwość korzystania z łódki znajomych to bym z wody wcale nie skorzystała ... :evil:
Natomiast w ostatni weekend żałowaliśmy że nie mamy desek na Nidzkim .

Nie sposób wszędzie ciągnąć ze sobą cały sprzęt , ale po to do licha są różne pogodynki aby móc przewidzieć pogodę na choćby najbliższe dni i godziny , tzn. tak być powinno , ale coś się ostatnio nie sprawdza .... :evil:

Artur 66 - 2014-06-01, 18:32

Tutaj mają niezłą sprawdzalność prognoz długoterminowych, natomiast im bliżej tym gorzej :roll: Podczas Rejsiku Forumowego zaglądałem jaka będzie pogoda na ten weekend i praktycznie trafili, prognozowali nieco wyższą temperaturę. Od poniedziałku zaczęli pokazywać deszcz i tak aż do czwartku, kiedy znowu powróciła prognoza bez opadów. Często się taka sytuacja powtarza.
Na Norweskiej całkiem trafnie przewidują siłę i kierunek wiatru na najbliższe 24/48 godzin. Natomiast bardzo zaniżają temperatury powietrza.
Jak już jestem na Mazurach, to korzystam z Sat24, wszystko widać jak na dłoni i można przewidzieć co się będzie działo w ciągu najbliższych 12/24 dodzin.
Oczywiście warto jeszcze sprawdzać ICM

Bodo - 2014-06-01, 18:52

O jezu ..... :shock: ..... to już wolę wozić ze sobą deskę, małą żaglówkę, kąpielówki i kożuch ...... :mrgreen:
balti - 2014-06-01, 19:01

Bodo napisał/a:
O jezu ..... :shock: ..... to już wolę wozić ze sobą deskę, małą żaglówkę, kąpielówki i kożuch ...... :mrgreen:


tiaaaaaa ........ oczami i uszami wyobraźni widziałam co Ci mówiła Beata kiedy wjechaliśmy w niedzielę w tą burzę na Zamordejach :mrgreen:

Artur 66 - 2014-06-01, 20:46

Bodo napisał/a:
O jezu ..... :shock: ..... to już wolę wozić ze sobą deskę, małą żaglówkę, kąpielówki i kożuch ...... :mrgreen:


Fakt, trochę trzeba poprzeglądać stron, ale dzięki temu w ten weekend byłem na Mazurach i nie wystraszyłem sie deszczu ;-) :-P :mrgreen:

Artur 66 - 2014-06-01, 20:50

balti napisał/a:

tiaaaaaa ........ oczami i uszami wyobraźni widziałam co Ci mówiła Beata kiedy wjechaliśmy w niedzielę w tą burzę na Zamordejach :mrgreen:


Ja słyszałem na żywo, a brzmiało to mniej więcej tak: Bogdan rzuć kotwicę, łazanki zrobiłam :-P :lol:

balti - 2014-06-01, 21:14

O.K. nie chodzi mi o "przejściowe-chwilowe" ale przy dzisiejszej technice jakieś ogólne tendencje można chyba dość dokładnie przewidzieć z jakimś wyprzedzeniem . Na majówkę się trochę wkurzyłam tymi obietnicami , to tak jakbyś pojechał w Alpy na narty tylko śnieg nagle stopniał .
Nie chce mi się śledzić radarów , od tego są serwisy pogodowe tylko niech działają poprawnie :!:

siga2 - 2014-06-02, 08:11

Traktuję prognozy pogody jako informację o tendencji pogodowej . ICM i Windguru to są prognozy do których zaglądam . Co będzie się działo w najbliższych godzinach oglądam na wizualizacji satelitarnej .Przy tak niepewnych warunkach pogodowych jakie obecnie się zdarzają , widok Polski i Europy z satelity jest najlepszą informacją .
balti - 2014-06-02, 12:42

siga2 napisał/a:
informację o tendencji pogodowe


Dokładnie tak . Dziwi mnie że jeszcze w stosunkowo niedalekiej przeszłości można było wybiegać z prognozami nawet w dość odległą przyszłość i to dość celnie . W dobie obecnych technologii ,wszechobecnej komputeryzacji i programów kosmicznych , nie można w miarę precyzyjnie określić pogody na najbliższe dni czy wręcz godziny :shock: .

Szaman3 - 2014-06-02, 12:51

Moim zdaniem przeciwnie, sprawdzalność prognoz obecnie jest dużo lepsza niż kilka, czy kilkanaście lat temu.
Marian.Kowalski - 2014-06-02, 13:03

Też tak uważam.

Wielokrotnie w rozmowach zapowiadałem, że popada około 1800, ale tak z godzinkę.
I tak było.
Albo, że popada, ale troszkę dalej, niż jesteśmy. I też się sprawdziło.

Wykresy opadów, wiatru czy zachmurzenia Navsimu są niezłe.
Jedyny mankament, są krótkoterminowe. Może dlatego trafne.

balti - 2014-06-02, 13:08

Szaman3 napisał/a:
Moim zdaniem

Mariusz Ty to już przez sam nick jesteś poza nawiasem , czarujesz pogodę jak chcesz :mrgreen:
A poważnie po to założyłam ten wątek żeby poznać Wasze opinie o różnych serwisach .

siga2 - 2014-06-02, 13:16

Prognozy specjalistyczne są sprawdzalne ,bo .....cały czas są zmieniane . Co godzinę czy dwie aktualizują dane . Taką aktualizację można sobie robić samemu . Problem polega na tym że bardzo często jest marna sprawdzalność pogody " istotnej" tzn .Jak jest ogólna tendencja do określonej pogody to sprawdzalność mają prawie stuprocentową , jak się coś dzieje to sprawdzalność okrutnie spada . W zeszłym tygodniu wszędzie zapowiadano że wiatr będzie wiał do 19 węzłów w porywach i trzymano się tego właściwie do końca .Faktyczny wiatr wynosił 33 węzły w porywach ,a to już jest zasadnicza różnica-- Gdybym wiedział że będzie tak duło to np. nie pchałbym się na Śniardwy . Po za tym jest kilka serwisów pogodowych i w zależności od tego czy chcę jechać na weekend czy nie to posługuję się odpowiednią prognozą pogody :-D .
Artur 66 - 2014-06-21, 09:33

Dotarło na Mazury zapowiadane "załamanie" pogody. Co prawda z 2 dniowym opóźnieniem :-P i wyższą temperaturą niż straszyli w mediach i prognozach :evil:
Nawet sprawdzone portale tym razem poległy ze swoimi 24-48 godzinnym prognozami.
Wniosek, trzeba przyjeżdżać na Mazury i nie przejmować się prognozami :-D

Ps. Patrzę na sat.24 i jest szansa, że za 4 godz. wyjrzy słonko :lol:

kemot - 2014-06-23, 15:25

i wyjrzało ;-)


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group