To jest tylko wersja do druku, aby zobaczyć pełną wersję tematu, kliknij TUTAJ
forum.zeglarzom.pl

Olinowanie stałe i ruchome - Patenty do refowania

kemot - 2017-02-02, 17:11

Jakiej grubości macie fały do refowania?
marekj - 2017-02-02, 17:12

6mm
kemot - 2017-02-02, 17:16

MAsz system jedno czy dwulinkowy?
marekj - 2017-02-02, 17:16

Jednolinkowy, ale mam małą łódkę i małe żagle....
Szaman3 - 2017-02-02, 17:21

7 mm, bo taką grubość ciągną kabestany samowybierające i dwulinowy system. Jest bardzej precyzyjny
kemot - 2017-02-02, 17:23

Mariusz , czy używasz reflinek , czy tylko "po rogach?
Szaman3 - 2017-02-02, 17:28

Regularnych reflinek
waldi_f - 2017-02-02, 20:08

6mm, co prawda kupowane jako 7mm, system 2 linkowy
MirekMors - 2017-02-02, 20:56

8 mm bo taką miałem.
MirekMors - 2017-10-16, 20:58

Mam oba refy na 1 lince. Przekładam przez remizkę wg. potrzeb - w końcu tu nie morze.
Z 2. refem przy maszcie - jak wszyscy - są kłopoty z nadmiarem pełzaczy. Ostatnio mnie olśniło. Metrową linką łapię "barana" przy pięcie i blokuję wahliwą knagą przy bomie.
Zero na bomie musiałem zrobić nowe - poprzednie "odfrunęło. Przy okazji mocno przesunąłem do tyłu.

Globus - 2017-10-16, 21:57

Lepiej zobaczyc z bliska. Tez muszę zrobic refowanie.
marekj - 2017-10-16, 22:35

Tak sobie myślę żeby zamiast przeciągać refhals przez remizkę lepiej byłoby w remizce umocować mały bloczek - na krótkiej lince z węzłem po drugiej stronie żagla. Wtedy omijamy pełzacze i dociągamy róg halsowy niżej. Jest jednak wtedy ryzyko, że wyrwiemy remizkę z żagla bo siły będą działały na nią w bok, a nie wzdłuż...

To może inaczej - przekładamy tak jak na zdjęciu Mirka ale ten koniec z pętelką puszczamy po drugiej stronie pełzaczy. W ten sposób omijamy pełzacze, dociągamy róg niżej i nie wyrywamy remizki.

MirekMors - 2017-10-17, 10:00

Jeśli piszesz o remizce przy maszcie to linka (czarna) idzie symetrycznie od "zera" do knagi - ciągnie równo. Poza tym szybkie zakładanie 2. refu to zawsze kompromis. Właśnie ze wzgl. na pełzacze. Można też reflinkę knagować do masztu poniżej pełzaczy, skośnie w dół i do przodu.
Szaman3 - 2017-10-17, 10:07

A można po prostu zrobić od razu dobrze, czyli oddzielne reflinki na oba refy i nie kombinować.
marekj - 2017-10-17, 11:55

MirekMors napisał/a:
Jeśli piszesz o remizce przy maszcie to linka (czarna) idzie symetrycznie od "zera" do knagi - ciągnie równo. Poza tym szybkie zakładanie 2. refu to zawsze kompromis. Właśnie ze wzgl. na pełzacze. Można też reflinkę knagować do masztu poniżej pełzaczy, skośnie w dół i do przodu.

Tak - piszę o czarnej lince. Na zdjęciu widać że niżej nie pójdzie, bo oparła się na pełzaczach. U mnie mam tak samo ale jak teraz popatrzyłem się na to zdjęcie to widzę że można by ją puścić z drugiej strony pełzaczy. Wtedy dociągnęła by remizkę do samego bomu.
Niestety sprawdzic w praktyce będę mógł ten pomysł dopiero na wiosnę.

Ja mam na jednej linie i hals i szkentlę ale to nie ma znaczenia. Chodzi mi o poprowadzenie refhalsu po jednej stronie pełzaczy poniżej remizki.

Bodo - 2017-10-17, 13:15

marekj napisał/a:
.... można by ją puścić z drugiej strony pełzaczy. Wtedy dociągnęła by remizkę do samego bomu.

Obok remizki, mam wszyte bloczki, co powoduje, że jest jak piszesz..... linka po jednej stronie ściąga żagiel głąbiej, do bomu ....

Emill`76 - 2017-10-17, 14:20

marekj napisał/a:
MirekMors napisał/a:
Jeśli piszesz o remizce przy maszcie to linka (czarna) idzie symetrycznie od "zera" do knagi - ciągnie równo. Poza tym szybkie zakładanie 2. refu to zawsze kompromis. Właśnie ze wzgl. na pełzacze. Można też reflinkę knagować do masztu poniżej pełzaczy, skośnie w dół i do przodu.

Tak - piszę o czarnej lince. Na zdjęciu widać że niżej nie pójdzie, bo oparła się na pełzaczach. U mnie mam tak samo ale jak teraz popatrzyłem się na to zdjęcie to widzę że można by ją puścić z drugiej strony pełzaczy. Wtedy dociągnęła by remizkę do samego bomu.
Niestety sprawdzic w praktyce będę mógł ten pomysł dopiero na wiosnę.

Ja mam na jednej linie i hals i szkentlę ale to nie ma znaczenia. Chodzi mi o poprowadzenie refhalsu po jednej stronie pełzaczy poniżej remizki.


U mnie reflinka idzie tylko po 1 stronie żagla . Pełzacze więc w niczym nie przeszkadzają . 2 bloczki wszyte na grocie , 2 bloczki przynitowane na bomie . Refowanie lekkie i dziecinnie proste ... Bloczek do refszkentli jest na bomie tak ustawiony, by lik dolny zarefowanego grota był odpowiednio naciągnięty .

MirekMors - 2017-10-17, 17:27

Mariusz, można na 4 reflinkach, ale ja jestem minimalistą i takie rozwiązanie mi się nie podoba. Kupa linek, bloków, stoperów i kieszeni fałowych, a efekt ten sam. Gdybym płynął na morze lub dalej to oczywiście sprawność refowania byłaby priorytetem.
Ja tylko pokazałem do czego doszedłem, a każdy z nas ma najmojsze ulubione rozwiązania :->

MirekMors - 2018-09-04, 16:24

Przy maszcie jedną linką obsługuję 2 funkcje. 1. cunningham - napinacz liku przedniego 2. napinacz 2. refu, gdy pełzacze nie mieszczą się nad hakiem; przekładam wtedy linę przez ucho 2. refu i przez wahliwą knagę bomie (widać ją). 1. ref tradycyjnie na hak
balti - 2018-09-04, 17:09

Ja w tym roku mam problem z refowaniem /działało , nic nie zmieniałam , a jednak/
Otóż system jednolinkowy - jak wychodzi z bomu do góry na grot linka czasem nie może wcelować w/na rolkę i klinuje się obok szorując o ostre krawędzie bomu.
Chyba myszę założyć jakieś dodatkowe prowadzenie , ale dziwne bo do tej pory nie było takich problemów.



Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group