To jest tylko wersja do druku, aby zobaczyć pełną wersję tematu, kliknij TUTAJ
forum.zeglarzom.pl

Elektronika - Nawigacja

Artur 66 - 2014-10-09, 11:11

520-ka, bez S ;-) , obsługuje sonar/echosondę.

http://garmin.sklep.pl/garmin-gpsmap-520.html

balti - 2014-10-09, 11:42

To jak już nic nie ogarniam , tutaj
https://buy.garmin.com/pl-PL/PL/po-wodzie/discontinued-168/gpsmap-520-520s/prod8057.html
jest napisane że ;
[quote] Zgodność z sonarem Garmin Yes (only GPSMAP 520s) [quote]
Chyba muszę podzwonić do źródeł bo w tym internecie to jakieś sprzeczności są ...

Dr_Q - 2014-10-09, 23:45

1. Najlepiej zadzwonić do Garmina w Polsce i dopytać, ale w opisach przetworników Twój Garmin występuje na liście kompatybilności.
2. 520-tka ma dwa wejścia NMEA 0183, czyli możesz podłączyć np. sonar i AISa albo inne urządzenie, niekoniecznie Garmina, które "nadaje" zgodnie z protokołem NMEA0183.
Większość "sonarów" wysyła informacje w tym protokole, lub NMEA2000.
Generalnie podłączasz max trzy kabelki: wyjście + i - z echosondy do plusa i minusa w jednym z portów Garmina. Potem jeszcze trzeba ustawić Garmina, żeby zwracał uwagę, że mu coś jakieś dane zapodaje :)
Echosondy wysyłają sekwencje $SDDBT, DDPT, które z automatu powinny być zrozumiałe jako dane o głębokości.
Są też przetworniki mierzące temperaturę (wody) i szybkość.

3. Jeśli chcesz więcej zrozumieć, zajrzyj tutaj:
http://www.best-sonar.pl/webpage/baza-wiedzy.html
(do niektórych treści dostęp jest po zarejestrowaniu)

4. tu jest przykład wyprowadzeń jednego z modeli:
http://www.airmartechnolo...rams/91_613.pdf
a tu zalecenia w zakresie montażu
http://www.airmartechnolo...e/17-217-01.pdf

A co do "nieogarniania": Sonar i Echosonda to nie jest to samo.


(z żadną z powyższych firm nie mam nic wspólnego :-) )

balti - 2014-10-10, 00:40

Nie wybierasz się czasem na siz ?
Dr_Q - 2014-10-10, 01:07

balti napisał/a:
Nie wybierasz się czasem na siz ?


Mam ochotę, ale musiałbym:
1. znaleźć wspólnika/ów do paliwa - to jednak 350km w jedną stronę
2. zorganizować nocleg - nie wiem, czy nie za późno na rezerwację w PodDębem

Będziesz swoją łódką z tym Garminem?
Wyślę Ci na PW mój telefon, nie jestem fachowcem od tej tematyki, raczej mocno zapalonym amatorem, ale może coś będę mógł pomóc.

kemot - 2014-10-10, 10:29

jednym słowem załatwiłeś sobie transport z W-wy i nocleg na jachcie :mrgreen:
balti - 2014-10-10, 12:02

poszło pw
Bodo - 2014-10-10, 15:36

Mam garmina na NMEA 2000, oraz dodatkowe konwertery na podłączenie dodatków .... one obsługują też NMEA 0183 .... ale do podłączenia plotera i echosondy, nie są one potrzebne ..... do zasilania plotera jest jedno wyjście a do echosondy, oddzielne gniazdo, .... tego nie można pomylić ....
Gdyby w Twoim okazało się, że dodatkowe konwektery są potrzebne, to służę nimi ...

balti - 2014-10-10, 21:30

Bodo napisał/a:
na NMEA 2000
Bodo napisał/a:
dodatkowe konwertery
Bodo napisał/a:
obsługują też NMEA 0183
................Bodo czy Ty mnie czasem nie obrażasz ? :shock: ;-)
Dr_Q - 2014-10-11, 15:46

kemot napisał/a:
jednym słowem załatwiłeś sobie transport z W-wy i nocleg na jachcie :mrgreen:


dopiero po Twoim komentarzu zauważyłem, że to tak trochę dziwnie zabrzmiało :-)
"To nie tak miało być, zupełnie nie tak...." :-)
Jeśli czas pozwoli, to przyjedziemy, chętni już są. Z noclegiem jakoś sobie poradzimy, a na szotowego na regaty może się gdzieś wkręcę...

Bodo - 2014-10-11, 17:23

Nie jezt istotne, jak zabrzmiało ..... istotne jest abyście dotarli na SIZ .... :-D .... na regaty, dobry załogant, zawsze znajdzie miejsce .... :-D ... czekamy! .... :-D
balti - 2015-02-03, 18:17

Temat dalej nie rozkminiony .... :-( Może wezmę to ustojstwo na nalewkowy ? ...
balti - 2015-07-02, 15:18

Jakie pokrycie ma "Mazurskie morze" ? Czy to przez przypadek nie sięga gdzieś na Jeziorak i okolice ?
kemot - 2015-07-02, 15:55

nie sięga...
Maczek - 2015-09-08, 22:00

Tak się zastanawiam, gdzie i jak najlepiej/najwygodniej /bezpiecznie umieścić wyswietlacz echosondy?
(mam Lowrance 4) Jak macie to rozwiązane u siebie?

balti - 2015-09-08, 23:24

To zależy jaka łódka , w sensie gdzie się to mieści bezkolizyjnie z innym osprzętem .
Przeważnie jest gdzieś w okolicy zejściówki , lub na stoliku przy kole .
Ja cały czas poszukuję takiego ustawienia dla takich urządzeń żeby były czytelne też w słońcu .

Bodo - 2015-09-09, 07:28

Ploter mam wmontowany w ściankę kokpitu, po lewej stronie zejściówki ..... dobre miejsce, jak nie ma tłoku w kokpicie ... :-D .... teraz, widzę usiebie lepsze miejsce ..... dorobić belkę nad zejściówką i tam umieścić ekran ...... w sprawie słońca, to mało przeszkadza, bo gdy świeci na ekran, wystarczy zwiększyć jego jasność ..... ale, jakbym robił taką belkę, byłaby z wystającym daszkeim nad ekranem .....

Ty masz mały ekran, ..... u Sigi widziałem podobny, montowany na półburcie przy sterniku ...... w tym wypadku, słońce przeszkadza jeszcze mniej, bo ekran można przekręcić .....

mmaacc - 2015-09-09, 09:23

Ploter to inna bajka. Chcesz go mieć w polu widzenia, gdy sterujesz, czyli patrzysz przed dziób.
Co do echosondy. Nie mam, więc mogę się mądrzyć!... ;) W/g mnie na akwenie takim, jak WJM celem jej stosowania jest ostrzeganie o wypłyceniach (no chyba, że ktoś ma zamiar zrobić z jachtu kuter rybacki/łódź wędkarską...). Jeśli tak, to nie ma potrzeby gapienia się w ekran. Ustawiasz alarm na zadaną głębokość i spokojnie sobie żeglujesz nasłuchując ewentualnych alarmów dźwiękowych, zerkając czasem na ekran z ciekawości... Ile to tutaj jest wody?...

Jeśli powyższe założenia są słuszne, to na małej łódeczce należy znaleźć takie miejsce, żeby urządzenie było w zasięgu ręki i łatwo było rzucić na nie okiem. Jednocześnie tak umieszczone, żeby nie przeszkadzało i żeby zminimalizować ryzyko wyłamania, stłuczenia itp. uszkodzeń...

Otóż w/g mnie te wszystkie założenia spełnia mocowanie echosondy na podporze masztu... a dokładniej wewnątrz jej obrysu, pomiędzy rurami na odpowiednio przygotowanym "stoliczku". Rzecz jasna wybranie punktu mocowania zależne będzie od wielu czynników specyficznych dla danej jednostki i upodoan seternika, ale zasada wydaje się być słuszna... Gdzieś, u kogoś już to widziałem i podobno sprawdza się świetnie...

Artur 66 - 2016-09-14, 16:50

Czy ostatnio Wasze urządzenia GPS, przypadkiem nie szwankują?
Nie tylko te na jachtach ale i te wykorzystywane na nawigacji drogowej.
Od jakiegoś czasu, ciągle tracę sygnał GPS. W drodze na Mazury kilkanaście razy :shock:
Myślałem, że telefon pada, ale dwie osoby potwierdziły takie same problemy.
Najgorzej, że Yanosik nie działa poprawnie :-(

kemot - 2016-09-14, 16:53

Potwierdzam.


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group