To jest tylko wersja do druku, aby zobaczyć pełną wersję tematu, kliknij TUTAJ
forum.zeglarzom.pl

Olinowanie stałe i ruchome - Bramka do kladzenia masztu

hyzewicz - 2014-11-07, 18:40
Temat postu: Bramka do kladzenia masztu
Hallo, czy ktos wie na oko, ile potrzeba liny do bramki do kladzenia masztu ? Pytam bo musze wymienic (wiem ze jak zdejme stara to ja moge wymierzyc). Moja obecna lina jest za gruba i nie che sie przesuwac po bloczkach. Inna rzecz ze te bloczki powinnam moze naoliwic ? Mam mianowicie ok. 21 m liny, ale nie wiem czy to wystarczy.
Dzieki z gory. Renata

robarek - 2014-11-07, 18:51

Jeżeli masz przełożenie czterokrotne (cztery bloczki), to powinno wystarczyć z nawiazką.
hyzewicz - 2014-11-07, 18:53

Tak mam czterokrotne. Dzieki. Musze tylko sprawdzic, czy ta lina, co ja kupilam w resztkach za psie pieniadze jest aby ciensza niz ta dotychczasowa.
marekj - 2014-11-07, 19:27

hyzewicz napisał/a:
Inna rzecz ze te bloczki powinnam moze naoliwic
To zależy. Jak są teflonowe to w żadnym wypadku nie oliwić!
hyzewicz - 2014-11-07, 20:10

Na wierzchu to one na plastikowe wygladaja, takie biale, chodzi o rolki wlasciwie. Jeszcze nie wnikalam ale sie temu przyjrze.
marekj - 2014-11-07, 22:13

Jak białe to jest szansa że teflonowe - lepiej nie smaruj niczym tłustym. A ciężko chodzą? Próbowałaś palcami je przekręcić?
balti - 2014-11-07, 23:43

Może smar teflonowy / w sprayu/ pomoże ?
hyzewicz - 2014-11-08, 00:15

Zobacze. Nie mialam czasu sie temu przyjrzec.
Bodo - 2014-11-08, 09:04

Jeżeli są teflonowe, to nigdy nie powinny się zacinać ..... czyli, jak nie obracają się pod palcem, to znaczy że nie są teflonowe i można/należy je przesmarować od czasu do czasu .....
W teflonowych, mogły wypracować się otwory osiowe z okrągłych na jajowate .... wtedy zachodzi taka możliwość, że pod palcem będą się obracać swobodnie, natomiast pod obciążeniem, ciężko lub w ogóle ..... wtedy linka przesuwa się po bloczku, który stoi .....

Artur 66 - 2014-11-08, 10:51

Podejrzewam, że Renata używa bramki 2 rzazy w roku i rolki po prostu stanęły. Smar teflonowy lub silikonowy najprawdopodobniej pomoże.
hyzewicz - 2014-11-08, 15:20

Artur dobrze podejrzewasz. Uzywam bramke 2 razy w roku :mrgreen:
hyzewicz - 2014-11-14, 16:59

Wiec tak, zrobilam zdjecia mojej bramki do kladzenia masztu a lepiej powiedziawszy tych rolek. Rolki niektore sie kreca a niektore nie. Sa z bialego plastiku jak widac czy przynajmniej tak wygladaja. Posikalam sprejem takim co normalnie sie sika szpare w maszcie zeby zagiel lepiej chodzil, taki sprej z teflonem czy so. ale nie jest specjalnie lepiej. Chyba bedzie lepiej jak zmienie line na ciensza. Przekladnia jest jednak u mnie potrojna.
Wklejam zdjecia.

robarek - 2014-11-14, 18:41

Chyba jednak trochę przygruba lina no i tyle przełożeń, stąd te opory.
hyzewicz - 2014-11-14, 20:13

No to ją odchudze i zobaczymy
Bodo - 2014-11-15, 07:35

Czy sprawdziłaś obracanie się rolek bez liny? ..... jak nie, to musisz ją zdjąć i wtedy okaże się, czy się zapiekły i stanęły, czy też lina je blokuje, bo jest faktycznie za gruba i być może, porobiły się na niej zadry ....
hyzewicz - 2014-11-15, 11:26

Niektóre rolki sie kręcą ale z każdego rzędu jedna z lewego brzegu sie nie chce kręcic albo chodzi barfzo ciężko. Ale te rolki mają bardzo ciasno z lewa i z prawa dlatego się nie kręcą albo te metalowe części sie wykrzywily i blokują lewą rolke. Wymienie linke na cieńszą i zobaczymy czy bedzie lepiej.
Nie będę nic demolowac bo na kladzenie masztu 2 razy w roku sie nie oplaca.

Bodo - 2014-11-15, 11:47

hyzewicz napisał/a:
.....
Nie będę nic demolowac bo na kladzenie masztu 2 razy w roku sie nie oplaca.

To fakt, który na WJM, nie jest brany pod uwagę.... :-D



Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group