forum.zeglarzom.pl Strona Główna
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Przejście burtowe
Autor Wiadomość
rhonal 

Dołączył: 09 Sty 2015
Posty: 22
Otrzymał 6 piw(a)
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2015-03-06, 23:59   Przejście burtowe

Planuję zainstalować antenę TV na topie masztu, oświetlenie sygnalizacyjne oraz ujęcie wody zaburtowej.
Ponieważ nie miałem wcześniej do czynienia z takim osprzętem chciałem się poradzić jak to zrealizować. Głównie chodzi mi o te przejścia burtowe czy jak je zwał (przejście z kablami przez pokład, burtę).
Przeglądałem jakieś przejścia w różnych sklepach żeglarskich (internetowych) i widziałem różne.
Mam na jednej z burt już zainstalowane takie przejście (jakiś chrom z otworem zaklejonym czymś aby nie ciekło) przez które chciałem przeciągnąć kable do oświetlenia burtowego.
Tu mam pytanie jak się takie coś realizuje - czy przeciągam kable i zaklejam aby nie ciekło, czy jest jakiś patent.
Kolejna sprawa to kabel anteny wychodzący z masztu. Czy kombinować z jakimś przejściem przez pokład, czy lepiej zostawić złączkę przy maszcie a jedynie na czas pobytu na łódce przedłużać kabel do kabiny?
Co do ujęcia wody zaburtowej, to jest może jakiś prosty sposób na realizację bez dziurawienia kadłuba?
Jeśli nie ma to prośba o opis, jak najlepiej to wykonać, jakiej pompy użyć.
Mam instalację wody pitnej i pojawił się mały problem. Zakupiłem pompę przepływową i po wyczerpaniu wody w zbiorniku zapowietrza się ona. Mam już zakupioną drugą zanurzeniową, ale może jest jakiś sposób aby przepływowa się nie zapowietrzała lub jakoś sama odpowietrzała?
_________________
Pozdrawiam
Przemek
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
robarek 


Wiek: 72
Dołączył: 03 Kwi 2014
Posty: 637
Otrzymał 37 piw(a)
Skąd: W-wa
Wysłany: 2015-03-07, 14:50   

Po prostu pompa przepływowa musi być ciut niżej od zbiornika, wtedy sie nie zapowietrzy. Jest też wyjście: zakup pompy samozasysajacej (droższa).
Pobór wody zaburtowej raczej tylko przez dziurę w dnie, można wyrzucać za burtę smok zasysający ale to upierdliwe i nieeleganckie, nie polecam.
Przejście przewodu antenowego przez pokład - są specjalne przejściówki. Raczej nie polecam zaklejania dziury z kablem, nie uszczelnisz (w każdym razie trudne to jest) i nie wygląda dobrze. Druga alternatywa to kabel podłączasz przez zejściówke na postoju bo raczej w czasie rejsu nie ogląda się TV.
_________________
Pozdrawiam
Robert
 Autor postu otrzymał 1 piw(a)
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Więcej szczegółów
Wystawiono 1 piw(a):
rhonal
żyszkoś 

Dołączył: 22 Lut 2014
Posty: 643
Otrzymał 53 piw(a)
Skąd: Strzyboga / Piastów
Wysłany: 2015-03-07, 15:18   

rhonal napisał/a:
Głównie chodzi mi o te przejścia burtowe czy jak je zwał (przejście z kablami przez pokład, burtę).


Albo takie coś (znalezione na sailforum):


albo takie coś (na szopeneria.pl; "przejście burtowe")


Oprócz tych dwóch widziałem prosty patent w postaci rurki zagiętej w odwrócone U, z jedną "nogą" dłuższą. Dłuższa noga przechodzi przez pokład, a zagięcie powoduje, że kable wychodzą z tego w dół, co teoretycznie uniemożliwi wodzie przedostanie się do wnętrza jachtu. Druga zaleta jest taka, że wewnątrz U zostanie miejsce na ew. drugi czy trzeci kabel.
_________________
Adam Żyszkowski
 Autor postu otrzymał 1 piw(a)
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Więcej szczegółów
Wystawiono 1 piw(a):
rhonal
Michal 

Dołączył: 05 Lut 2014
Posty: 373
Otrzymał 54 piw(a)
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2015-03-07, 16:34   

http://aura.szczecin.pl/1...pokladowe-kabli tak można przeprowadzić kilka kabli. Ten sposób stosowany jest na morzu bo ukrywa łączenie kabli we wnętrzu jachtu, więc poza zasięgiem słonej. Do kabla antenowego wystarczy to ze zdjęcia Żyszkosia, warto dobrać średnicę
http://aura.szczecin.pl/1...grodziowe-kabli
Problem z zapowietrzającą pompą znika kupując samozasysającą, najtańsza w Juli
https://www.jula.pl/catal...a-wodna-650190/
niestety hałaśliwa.
Pobór wody zaburtowej wymaga zastosowania przejścia plus zawór ½ cala i króciec i pompy jw.
Filtr też warto założyć aby zabezpieczyć pompę ale wiele instalacji jest bez.
http://aura.szczecin.pl/p...e-t-chb-12.html
http://aura.szczecin.pl/g...-12-x-10mm.html
Bardzo częsty powód zatapiania jachtów to właśnie pompy wody zaburtowej, rozpinane jesienią aby osuszyć instalację i wystarczy wiosną zapomnieć skręcić...
_________________
Kto ma statki ten ma wydatki
Pozdrawiam Michał
 Autor postu otrzymał 1 piw(a)
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Więcej szczegółów
Wystawiono 1 piw(a):
rhonal
rhonal 

Dołączył: 09 Sty 2015
Posty: 22
Otrzymał 6 piw(a)
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2015-03-07, 17:09   

Dziękuję kolegom za szybki odzew.

robarek napisał/a:
Po prostu pompa przepływowa musi być ciut niżej od zbiornika, wtedy sie nie zapowietrzy. Jest też wyjście: zakup pompy samozasysajacej (droższa).


Pompę mam poniżej zbiornika, ale niestety pobór jest przez górę zbiornika (nakrętkę).
Czy jakiś zaworek zwrotny by pomógł? Mniej roboty bym wtedy miał. Jak nie da rady inaczej będzie samozasysająca.

robarek napisał/a:
Pobór wody zaburtowej raczej tylko przez dziurę w dnie, można wyrzucać za burtę smok zasysający ale to upierdliwe i nieeleganckie, nie polecam.


Czy możesz polecić taką pompę, aby można było jej użyć w obu wariantach.

robarek napisał/a:
Przejście przewodu antenowego przez pokład - są specjalne przejściówki. Raczej nie polecam zaklejania dziury z kablem, nie uszczelnisz (w każdym razie trudne to jest) i nie wygląda dobrze. Druga alternatywa to kabel podłączasz przez zejściówke na postoju bo raczej w czasie rejsu nie ogląda się TV.


Chyba będzie drugi wariant. Dziury z kablem antenowym nie miałem zamiaru zaklejać :-D

żyszkoś napisał/a:
albo takie coś (na szopeneria.pl; "przejście burtowe")


Właśnie takie coś chciałem zaklejać, ale na tej fotce widzę że jest tam guma uszczelniają, co zmienia postać rzeczy :-D Dzięki.

szkodnik napisał/a:
Problem z zapowietrzającą pompą znika kupując samozasysającą, najtańsza w Juli


Dzięki za linki. Rozumiem że pompa ciśnieniowa jest samozasysająca.
_________________
Pozdrawiam
Przemek
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
kemot 
Moderator


Dołączył: 30 Sty 2014
Posty: 2354
Otrzymał 57 piw(a)
Skąd: Błonie
Wysłany: 2015-03-07, 18:45   

Był też pomysł zainstalowania pompy w skrzyni mieczowej , jeśli jest trochę miejsca- nie trzeba wiercić dziurek...
 Autor postu otrzymał 1 piw(a)
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Więcej szczegółów
Wystawiono 1 piw(a):
rhonal
robarek 


Wiek: 72
Dołączył: 03 Kwi 2014
Posty: 637
Otrzymał 37 piw(a)
Skąd: W-wa
Wysłany: 2015-03-07, 19:19   

szkodnik napisał/a:
...........
Problem z zapowietrzającą pompą znika kupując samozasysającą, najtańsza w Juli
https://www.jula.pl/catal...a-wodna-650190/
niestety hałaśliwa.
..........

Pompa którą zapodałeś Michał, jest ciśnieniowa i wymaga innej instalacji!!
_________________
Pozdrawiam
Robert
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Michal 

Dołączył: 05 Lut 2014
Posty: 373
Otrzymał 54 piw(a)
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2015-03-07, 19:37   

Chcesz się założyć? Można oczywiście też stosować w instalacjach ciśnieniowych. Pompa samozasysająca do pitnej i zaburtowej.
_________________
Kto ma statki ten ma wydatki
Pozdrawiam Michał
Ostatnio zmieniony przez Michal 2015-03-07, 19:47, w całości zmieniany 1 raz  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
robarek 


Wiek: 72
Dołączył: 03 Kwi 2014
Posty: 637
Otrzymał 37 piw(a)
Skąd: W-wa
Wysłany: 2015-03-07, 21:47   

Z dwóch osób, które się zakładają, jeden jest idiotą bo nie wie i się zakłada a drugi jest oszustem bo wie i się zakłada (przeczytane).
Nie chcę wyjść zarówno na jednego jak i na drugiego :-P :mrgreen:
_________________
Pozdrawiam
Robert
 Autor postu otrzymał 1 piw(a)
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Więcej szczegółów
Wystawiono 1 piw(a):
juzekp
Michal 

Dołączył: 05 Lut 2014
Posty: 373
Otrzymał 54 piw(a)
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2015-03-07, 22:45   

Pompy ciśnieniowe mają czujnik ciśnienia. Jeśli pompa jest podłączona stale do prądu będzie pracowała do uzyskania określonego ciśnienia w instalacji i się wyłączy. Powtórnie się załączy gdy ciśnienie spadnie. Uszkodzenie instalacji spowoduje ciągłą pracę pompy i zalewanie jachtu wodą.
Gdy słychać że pompa się załącza a nikt nie korzysta z kranów możemy szukać przecieku.
Można wtedy stosować krany domowe więc ładniejsze
Każda z pomp ciśnieniowych może być uruchamiana poprzez wyłącznik w kranie jeśli tak ją podłączymy. Wtedy pompa będzie pracować tylko gdy otworzymy kran.
Bardzo ostrożnie podchodzę do zakupów w uli ale taką pompę sprawdziłem wielokrotnie.
_________________
Kto ma statki ten ma wydatki
Pozdrawiam Michał
 Autor postu otrzymał 1 piw(a)
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Więcej szczegółów
Wystawiono 1 piw(a):
rhonal
Bodo 
Administrator


Wiek: 66
Dołączył: 30 Sty 2014
Posty: 5348
Otrzymał 159 piw(a)
Skąd: Sierpuchowo
Wysłany: 2015-03-09, 10:26   

Robarek, słusznie zwrócił uwagę na element, który nie musi być oczywisty dla niezawodowca.... :-D ... miałem taką historię, kiedy zakładałem zaburtowe ujęcie wody do poprzedniej łódki .... zakupiłem pompę o większej wydajności, która miała podawać wodę na wysokość ok 1,5 m .... jak podłączyłem, to ciśnienie, wysadziło mi instalację na złączkach .... :oops: .... podłączyłem tą zwykłą, przepływową i doskonale się sprawdziła .... :mrgreen: .... zapowietrzała się wtedy, jak dostało się do niej powietrze np. w wyniku przechyłów ..... odpowietrzenie polegało na zassaniu ustami przez wylewkę w kranie .... :-D
_________________
Wiem, że niewiem .... tylko nie wiem, ile niewiem ....
Ale jedno, wiem na pewno .... ***** ***
Bogdan
Ostatnio zmieniony przez Bodo 2015-03-09, 10:27, w całości zmieniany 1 raz  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
rhonal 

Dołączył: 09 Sty 2015
Posty: 22
Otrzymał 6 piw(a)
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2015-03-09, 14:28   

Bodo napisał/a:
odpowietrzenie polegało na zassaniu ustami przez wylewkę w kranie .... :-D


Tak też czyniłem, ale w tym sezonie chcę to zmienić.
_________________
Pozdrawiam
Przemek
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
rhonal 

Dołączył: 09 Sty 2015
Posty: 22
Otrzymał 6 piw(a)
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2015-07-23, 22:45   

robarek napisał/a:
szkodnik napisał/a:
...........
Problem z zapowietrzającą pompą znika kupując samozasysającą, najtańsza w Juli
https://www.jula.pl/catal...a-wodna-650190/
niestety hałaśliwa.
..........

Pompa którą zapodałeś Michał, jest ciśnieniowa i wymaga innej instalacji!!

Zakupiłem pompę z Juli i mogę potwierdzić wszystkie wymieniane parametry (samozasysająca, ciśnieniowa, głośna).
Przyglądałem się też pompie Seaflo (nie w Juli). Różnica w cenie ok. 10pln na korzyść Juli. Pompy wyglądają identycznie i takie też mają parametry. Zdecydowałem się na tą z Juli z racji łatwiejszej ewentualnej reklamacji.
_________________
Pozdrawiam
Przemek
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group