forum.zeglarzom.pl Strona Główna
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Uwaga na szerszenie i osy
Autor Wiadomość
Tynia 

Wiek: 51
Dołączyła: 29 Sty 2014
Posty: 473
Otrzymał 54 piw(a)
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2015-09-09, 23:23   

Ostatnio na Nidzkim natknęliśmy się na gniazdo szerszeni w drzewie w zasadzie pośrodku miejsca biwakowego, do którego przycumowaliśmy. Tydzień temu - w innej części jeziora - znowu gniazdo w brzózce. Oba miejsca zaznaczam na mapie, gdyby ktoś był uczulony na jad. Po upałach i suszy jest plaga os i szerszeni, więc uważajcie.
 Autor postu otrzymał 1 piw(a)
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Więcej szczegółów
Wystawiono 1 piw(a):
żyszkoś
juzekp 

Dołączył: 26 Maj 2014
Posty: 205
Otrzymał 29 piw(a)
Skąd: Baden-Baden
Wysłany: 2015-09-10, 18:00   

Tynia napisał/a:
.... Po upałach i suszy jest plaga os i szerszeni, więc uważajcie.

Tak uważać trzeba , ale nie panikować i machać w koło . Szerszeń , osa lub t.p. nigdy nie użądli jeżeli nie zostanie zagrożony lub przestraszony :!: :!: :!: . Nawet jak ci usiądzie na na ręce lub twarzy , nie machaj intensywnie , bo właśnie wtedy cię moze dziabnąć . Delikatne , powolne ruchy , nie błiżej niż 15 cm od niego ! to go skłoni do odlotu , no chyba że masz marmoladę na buzi , wtedy zachowaj spokój aż się naje i poleci - nic ci nie zrobi . Przy marmoladzie i innych słodkościach owady te są bardzo podniecone i szybciej mogą się przestraszyć .
Dobrym sposobem trzymania ich z daleka , to położyć kilka metrów od miejsca pobytu/siedzenia rozcięte wingrona lub inne owoce niecukrowane , wtedy one zajmą się owocami (nawet bardzo gromadnie) ale wam dadzą spokój .
W gruncie rzeczy to są bardzo miłe stworzonka . Przez kilka lat pod namiotem od przyczepy kampingowej mieliśmy gniazdo os . One latały wśród nas , my chodziliśmy wśód nich - nikt nikomu krzywdy nie robił , były całkiem spokojne .

Niebezpiecznie może być tylko wtedy , gdy zbliżymy się za nadto do ich gniazda . wtedy w obronie mogą zaatakować i to gromadnie . Dlatego nie należy zbliżać się do gniazda na parę metrów i zachować się spokojnie .
_________________
Pozdrawiam - Józek
_____________
Pływanie żaglówką na silniku po wietrznym jeziorze , to jakby do uszczęśliwiania kochanki angażować murzyna
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Tynia 

Wiek: 51
Dołączyła: 29 Sty 2014
Posty: 473
Otrzymał 54 piw(a)
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2015-09-10, 21:36   

juzekp napisał/a:
Niebezpiecznie może być tylko wtedy , gdy zbliżymy się za nadto do ich gniazda . wtedy w obronie mogą zaatakować i to gromadnie . Dlatego nie należy zbliżać się do gniazda na parę metrów i zachować się spokojnie .


Na jednej z miejscówek gniazdo było w drzewie na tyle blisko, że kilka szerszeni wracających z łowów "wpadło" na Urbosa , ktory usiadł nieopodal. Po zmroku szerszenie nie poszły spać, tylko latały nadal, kilka "kamikadze" spaliło się w ognisku... :shock:
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
yavor 


Wiek: 40
Dołączył: 01 Lut 2014
Posty: 1162
Otrzymał 36 piw(a)
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2015-09-11, 09:45   

juzekp napisał/a:
Tynia napisał/a:
.... Po upałach i suszy jest plaga os i szerszeni, więc uważajcie.


W gruncie rzeczy to są bardzo miłe stworzonka


Gdy miałem ok. 12 lat dziabnęło mnie 27 sztuk os. Jakby tego było mało, podczas ucieczki w panice ugryzł mnie doberman. Z tego co pamiętam, wizualnie w kilka minut przytyłem jakieś 50 kg :-/ .Nie uważam zatem, że to bardzo miłe stworzonka.

Niestety miałem też nieprzyjemność skosztowania jadu szerszenia (dwa ugryzienia pod okiem). Niejeden bokser po przegranej walce wygląda lepiej niż ja wtedy... A boli jak cholera...

Mało tego, jak widzę, że kręci się nieopodal szerszeń, odruchem bezwarunkowym jest zamach na jego życie...

Osy toleruję do póki nie próbują napić się mojego piwa :lol:
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Tynia 

Wiek: 51
Dołączyła: 29 Sty 2014
Posty: 473
Otrzymał 54 piw(a)
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2015-09-11, 10:27   

Mam pewność, że nikt z moich najbliższych nie jest uczulony na jad. W te wakacje młodszego syna (11 lat) ugryzła osa w rękę - trochę pobolało, opuchlizna była niewielka. Starszy, gdy był w tym samym wieku co młodszy teraz, wpadł w gniazdo os. Był nimi oblepiony dosłownie wszędzie, nawet pod ubraniem.Skończyło się na szczęście sporą opuchlizną i jednym zastrzykiem na pogotowiu. Jad szerszeni jest podobno mniej trujący (trochę poczytałam), za to żądło jest większe i dłuższe i samo ukłucie jest bardziej bolesne.

W poprzedni weekend jeden szerszeń podleciał do mnie i ... został unicestwiony :-> . Podleciał po prostu za blisko :-? . Wiem, że nagłymi ruchami i machaniem narażam się na ukąszenie, ale nie wierzę, że jak będę cierpliwie czekała aż sobie poleci, to on mi nic nie zrobi. Poza tym, jak patrzę na Daniela, który pozwala po sobie chodzić osom, to mi się słabo robi :cry:
Ostatnio zmieniony przez Tynia 2015-09-11, 10:28, w całości zmieniany 2 razy  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
NePolyak 


Dołączył: 28 Sty 2014
Posty: 1329
Otrzymał 77 piw(a)
Skąd: RU-PL
Wysłany: 2015-09-11, 10:46   

Tynia napisał/a:
Poza tym, jak patrzę na Daniela, który pozwala po sobie chodzić osom, to mi się słabo robi
Ostatnio całowałem się z osą przez minutę :-D łaskotała moje usta niemiłosiernie :-)
A szerszeniem grałem w baseball pagajem :-)
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
yavor 


Wiek: 40
Dołączył: 01 Lut 2014
Posty: 1162
Otrzymał 36 piw(a)
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2015-09-11, 12:05   

Z internetu

"Szerszeń, w przeciwieństwie do pozostałych występujących w naszej szerokości geograficznej błonkówek: osy, pszczoły i trzmiela, jest stosunkowo łatwy do identyfikacji, ponieważ jest z nich największy (ma ok. 3 cm). Jako jedyny może żądlić także nocą. Najważniejszą różnicą jest jednak zawartość jadu u poszczególnych owadów. O ile w czasie żądlenia pszczoła uwalnia 50-140 mcg jadu, trzmiel od 10 do 31 mcg, osa około 3,1 mcg jadu, to w worku jadowym szerszenia znajduje się 260 mcg jadu. "Chociaż skład jadu szerszenia jest podobny do jadu osy, to użądlenie szerszenia jest bardzo niebezpieczne ze względu na samą ilość jadu, co może warunkować ciężkość reakcji po użądleniu. Z tego powodu użądlenie nawet jednego szerszenia może być groźne. W przypadku żądleń mnogich, niezależnie od reakcji anafilaktycznej, może dojść do rozwoju reakcji toksycznej" - ostrzega dr Iwona Kucharewicz z Kliniki Chorób Wewnętrznych i Alergologii AM w Białymstoku. "

Link
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Tynia 

Wiek: 51
Dołączyła: 29 Sty 2014
Posty: 473
Otrzymał 54 piw(a)
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2015-09-11, 13:43   

Za wiki:

Cytat:
Jad szerszeni europejskich jest porównywalny z jadem pszczół i os, zawiera jednak nieznacznie większą dawkę toksyn. Szerszenie nie są groźniejsze od mniejszych os, a doniesienia o kilku użądleniach zabijających dorosłych ludzi są zazwyczaj nieprawdziwe (jeżeli nie występuje reakcja alergiczna). Użądlenie szerszenia jest boleśniejsze od użądleń pszczół czy os z powodu większego i głębiej penetrującego żądła oraz około 5% zawartości acetylocholiny w jadzie, powodującej silne pieczenie rany. Pszczoły używają jadu do odganiania ssaków nawet tak dużych jak borsuki i niedźwiedzie od zapasów miodu zgromadzonych w ulu, szerszenie używają jadu do polowania na owady, a więc ich jad może być znacznie słabszy. Jeden szerszeń potrafi wstrzyknąć mniej niż 0,2 mg jadu za każdym użądleniem. Statystyki wykazują, że dawka śmiertelna jadu szerszeni to od 10 do 90 mg jadu na każdy kilogram ciała, a więc potrzeba przeciętnie więcej użądleń, aby zabić człowieka. Ponieważ jednak tylko około 1/10 roju (liczącego zazwyczaj kilkaset owadów) atakuje i żądli, liczba ta w praktyce zostaje bardzo rzadko osiągnięta. Ponadto, szerszenie są zazwyczaj mniej agresywne od os i trudniej je sprowokować do ataku.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
żyszkoś 

Dołączył: 22 Lut 2014
Posty: 643
Otrzymał 53 piw(a)
Skąd: Strzyboga / Piastów
Wysłany: 2015-09-11, 16:10   

Tynia napisał/a:
Za wiki:


A ja i tak będę przez nimi s... bardzo szybko uciekał. Nie mam ochoty sprawdzać :mrgreen:
_________________
Adam Żyszkowski
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
juzekp 

Dołączył: 26 Maj 2014
Posty: 205
Otrzymał 29 piw(a)
Skąd: Baden-Baden
Wysłany: 2015-09-12, 21:20   

żyszkoś napisał/a:
... A ja i tak będę przez nimi s... bardzo szybko uciekał. Nie mam ochoty sprawdzać :mrgreen:

Nie zdążysz :!: :lol: - one są cholernie szybkie (przekonałem się kiedy wdepnąłem w ich gniazdo) - lepiej odejść spokojnie , i nie deptać po gniazdach :!:
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
urbos 

Dołączył: 12 Lut 2014
Posty: 731
Otrzymał 43 piw(a)
Skąd: Częstochowa/Kraków
Wysłany: 2015-09-13, 14:46   

Tynia napisał/a:


Na jednej z miejscówek gniazdo było w drzewie na tyle blisko, że kilka szerszeni wracających z łowów "wpadło" na Urbosa , ktory usiadł nieopodal. Po zmroku szerszenie nie poszły spać, tylko latały nadal, kilka "kamikadze" spaliło się w ognisku... :shock:


Dzielnie strącałem je klatą do ogniska. ;)

A tak serio to rzeczywiście stałem na ich farwaterze (farairterze?) jak się przesiadłem 2 metry dalej to przelatywały obok i gdzieś tam sobie wieczorkiem leciały (pewnie pobzykać)
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
rhonal 

Dołączył: 09 Sty 2015
Posty: 22
Otrzymał 6 piw(a)
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2015-09-16, 12:42   

W zeszłym sezonie stałem w okolicach Wierzby, nad bomem mieliśmy rozciągniętą plandekę. Wieczorem gdy zaświeciliśmy pod bomem lampkę LED (biała zimna barwa) musieliśmy ubić 7 szerszeni. Wlatywały jeden po drugim. Po chwili zatrybiliśmy, że one się pojawiły jak zapaliliśmy tą lampkę. Zgasiliśmy i był już spokój.
W tym sezonie jednego dnia trzy razy trafiały mnie osy, w tym jedna martwa na którą nadepnąłem bosą stopą. Żądła mi żadna nie wbiła, ale ślady zostały do dziś. Skończyło się na silnym pieczeniu i małym obrzęku. Chyba nie jestem uczulony.
_________________
Pozdrawiam
Przemek
Ostatnio zmieniony przez rhonal 2015-09-16, 12:48, w całości zmieniany 1 raz  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group