forum.zeglarzom.pl Strona Główna
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Płetwa sterowa do Phobosa 25
Autor Wiadomość
Emill`76 

Wiek: 47
Dołączył: 06 Lut 2014
Posty: 653
Otrzymał 43 piw(a)
Skąd: Okolice Nasielska
Wysłany: 2017-07-24, 21:08   

Agnieszka14 napisał/a:
A mogę poprosić o łopatologiczne rozwinięcie co jak i dlaczego to nieporozumienie?


Moja poprzednia płetwa była szczególnie w końcówce zbyt smukła . Płynąc w przechyle , płetwa wynurza się z wody i powierzchnia , która utrzymuje stabilnośc kursu - zmniejsza się . Łódka ma wówczas tendencję do wywózek, stąd trzeba było znacznie szybciej reagować talią . Z nową płetwą, znacznie szerszą i trochę dłuższą jest pod tym względem o wiele lepiej. Jacht trzyma stabilność kursową nawet w głębokim przechyle .
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Bodo 
Administrator


Wiek: 66
Dołączył: 30 Sty 2014
Posty: 5348
Otrzymał 159 piw(a)
Skąd: Sierpuchowo
Wysłany: 2017-07-24, 21:24   

Spróbuję ...... :-D
Wymiary płetwy sterowej, powinny być dobrane do jachtu w trakcie jego projektowania .... płetwa sterowa ma dwa zadania :
- pierwsze : odpowiednio szybkie reagowanie łódki na ruchy rumplem
- drugie : niejako "przy okazji", wspomaga miecz
mniejsza płetwa, - lżej utrzymać rumpel w miejscu, ale łódka mniej reaguje na ster, .... przy cięższych warunkach, łódka może sama płynąć do wiatru, nie zważając na kontrujące wychylenie steru w drugą stronę .......
większa płetwa, - ciężej utrzymać rumpel w miejscu, ale łódka dobrze reaguje na ster .... w każdych warunkach, płynie zgodnie z kursem .... kwestia, ile siły ma sternik .... :-D

Dobrze dobrana płetwa, daje możliwość pływania w każdych warunkach, bez zbytniego siłowania się z rumplem ....

Istotną sprawą, jest odpowiednie umieszczenie płetwy w jarzmie,.... to należy wyregulować, bezpośrednio w każdym egzemplarzu łódki ..... płetwa nie może za bardzo wchodzić pod łódkę, bo jest nadsterowna (nie trzyma kursu), i nie za bardzo wychylona do tyłu łódki, bo stawia większe opory i też nie trzyma kursu .....

Optymalna płetwa, powinna sama trzymać kurs jachtu, płynącego na dwóch żaglach przy wietrze 3B ....

A teraz, zła wiadomość dla Ciebie ..... ja wymieniłem płetwą stoczniową na Lamiplastu i łódka pływa dużo lepiej ..... nie wiem jaki ster jest na Twojej łódce i czy należałoby go wymienić ....
_________________
Wiem, że niewiem .... tylko nie wiem, ile niewiem ....
Ale jedno, wiem na pewno .... ***** ***
Bogdan
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Emill`76 

Wiek: 47
Dołączył: 06 Lut 2014
Posty: 653
Otrzymał 43 piw(a)
Skąd: Okolice Nasielska
Wysłany: 2017-07-24, 21:52   

Bodo napisał/a:


Optymalna płetwa, powinna sama trzymać kurs jachtu, płynącego na dwóch żaglach przy wietrze 3B ....

A teraz, zła wiadomość dla Ciebie ..... ja wymieniłem płetwą stoczniową na Lamiplastu i łódka pływa dużo lepiej ..... nie wiem jaki ster jest na Twojej łódce i czy należałoby go wymienić ....


Bogdan, ale dla jachtu nie zrównoważonego żaglowo , raczej żadna płetwa nie pomoże do trzymania kursu przy 3b . Płetwa jest oczywiście jednym z czynników, ale tylko jednym z czynników...
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Bodo 
Administrator


Wiek: 66
Dołączył: 30 Sty 2014
Posty: 5348
Otrzymał 159 piw(a)
Skąd: Sierpuchowo
Wysłany: 2017-07-24, 22:04   

Emill`76 napisał/a:
dla jachtu nie zrównoważonego żaglowo ,

Emil.... piszemy o płetwie ... złej i dobrej, i czym się różnią ..... żagle pozostaw na boku ... a najlepiej byłoby, abyś przyjął, że łódka jest zrównoważona żaglowo ....
_________________
Wiem, że niewiem .... tylko nie wiem, ile niewiem ....
Ale jedno, wiem na pewno .... ***** ***
Bogdan
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Emill`76 

Wiek: 47
Dołączył: 06 Lut 2014
Posty: 653
Otrzymał 43 piw(a)
Skąd: Okolice Nasielska
Wysłany: 2017-07-24, 22:18   

Bodo napisał/a:
Emill`76 napisał/a:
dla jachtu nie zrównoważonego żaglowo ,

Emil.... piszemy o płetwie ... złej i dobrej, i czym się różnią ..... żagle pozostaw na boku ... a najlepiej byłoby, abyś przyjął, że łódka jest zrównoważona żaglowo ....


Bogdan, chodzi mi tylko o to że z wcześniejszej wypowiedzi można wywnioskować, że aby uzyskać upragnioną stabilność kursową przy 3b ustawiając rumpel w pozycji zero i puszczając go wolno, należy odpowiednio dopasować ster. Zabrakło istotnego elementu jakim jest wspomniane "zrównoważenie" . Imho aby puścić ster płynąc bajdewindem przy 3b , jacht musi być bardzo dobrze zrównoważony żaglowo i odpowiednio wytrymowany. Śmiem twierdzić, że nawet nie każda konstrukcja na to pozwala....
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Agnieszka14 


Dołączyła: 20 Kwi 2017
Posty: 396
Otrzymał 13 piw(a)
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2017-07-24, 23:25   

Tak sie pytam, bo ja mam wrażenie, ze moja Utka jest raczej zawietrzna niż nawietrzna...
Choć mam podejrzenie, ze to może być kwestia rozmieszczenia szpejów.
_________________
Kryje się coś niedobrego w mężczyznach, którzy unikają wina, gier, towarzystwa pięknych kobiet i ucztowania. Tacy ludzie albo są ciężko chorzy, albo w głębi duszy nienawidzą otoczenia.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Bodo 
Administrator


Wiek: 66
Dołączył: 30 Sty 2014
Posty: 5348
Otrzymał 159 piw(a)
Skąd: Sierpuchowo
Wysłany: 2017-07-25, 06:06   

Rozmieszczenie szpejów, (trym wzdłużny i poprzeczny), może wpływać na na to, ale niekoniecznie .... to musiałyby być dziesiątki kg ..... spróbuj popływać na żaglach ze zredukowaną genuą (fokiem), czyli jeden, dwa lub trzy razy owiniętą wokół sztagu, ....

Miałem okazję przepłynąć się Twoją łódką, ... nie byłą zawietrzną i raczej dobrze reagowała na ster .... sprawdź, czy płetwa nie wchodzi za mocno pod łódkę ..... czyli w czasie płynięcia na żaglach, odpuść kilka centymetrów kontrafał płetwy, aby odchyliła się do tyłu .....
_________________
Wiem, że niewiem .... tylko nie wiem, ile niewiem ....
Ale jedno, wiem na pewno .... ***** ***
Bogdan
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
MirekMors 


Wiek: 64
Dołączył: 30 Sty 2014
Posty: 3188
Otrzymał 117 piw(a)
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2017-07-25, 09:14   

Sezon w pełni i może Agnieszka zechce się poddać naszemu trymowaniu ? Nie musi być wzdłużne... ;-)
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Agnieszka14 


Dołączyła: 20 Kwi 2017
Posty: 396
Otrzymał 13 piw(a)
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2017-07-25, 12:34   

Od 5 sierpnia jesteśmy 2 tygodnie na Mazurach. W tym na pewno jedna nocka w Bogaczewie (spotykamy sie tam większa brygada rodzin z dziećmi).
_________________
Kryje się coś niedobrego w mężczyznach, którzy unikają wina, gier, towarzystwa pięknych kobiet i ucztowania. Tacy ludzie albo są ciężko chorzy, albo w głębi duszy nienawidzą otoczenia.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group