forum.zeglarzom.pl Strona Główna
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Przez Atlantyk z Kuby do Europy
Autor Wiadomość
Szaman3 
Administrator


Dołączył: 29 Sty 2014
Posty: 2185
Otrzymał 133 piw(a)
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2018-11-17, 18:53   Przez Atlantyk z Kuby do Europy

Mam od wczoraj wstępnie zarezerwowany jacht Sun Odyssey 519 (2016r) na Kubie od 11.05.2019 na kilkutygodniowy czarter one way. Port końcowy to Palma de Mallorca na Majorce. Planuję pójść przez Maderę albo Azory, zatem rejs będzie podzielony na dwa etapy: przelot przez Atlantyk i później przez Cieśninę Gibraltarską na Baleary. To oznacza, że możliwa jest wymiana załogi między etapami.
Czas przelotu przez Atlantyk, to raczej 4 tygodnie. Myślę że pokonanie dystansu ok. 3500 mil w 3 tygodnie jest mało realne, bo to wychodzi średnia 7 knotów na całym dystansie. Z Madery na Baleary to już tylko ok. 1000 mil i na to są 2 tygodnie.
Koszt kojowego na pierwszy etap przy 8 osobach wychodzi na poziomie 600 EUR. Bilet lotniczy na Kubę z Warszawy to w tej chwili 1500 zł. Na Maderę i z Madery ok 600 zł. Z Majorki ok 300 zł. To wstępne informacje dla tych którzy byliby zainteresowani takim rejsem czy jednym z etapów tego rejsu.
Jacht jest doskonale wyposażony również od strony nawigacyjnej, ale mam pomysł, żeby przez przynajmniej jakąś cześć ponawigować tradycyjnie z wyznaczaniem pozycji z astro. W każdym bądź razie sekstant zabieram i będę szkolił chętnych. Jeśli w załodze znalazłby się ktoś z certyfikatem RYA Yachtmaster Offshore, to możemy popłynąć według zasad obowiązujących rejsy stażowe na YM Ocean i tym samym taka osoba będzie miała zaliczony staż na YM Ocean. A dla lepszego zrozumienia tematu każdy uczestnik rejsu otrzyma wydaną w tym roku książkę "Astronawigacja krok po kroku" :)
Zapraszam do załogi :-)
Kontakt przez forum albo na maila: mglow_xl(małpa)wp(kropka)pl
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Szaman3 
Administrator


Dołączył: 29 Sty 2014
Posty: 2185
Otrzymał 133 piw(a)
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2018-11-26, 23:23   

Umowa podpisana, zaliczka wpłacona, ruszamy w maju.
Jacht Sun Odyssey 519 „Alboran Champagne” (2016 rok) będzie na nas czekał w marinie Cienfugeos na Kubie.
https://www.alboran-chart...-519-5cab-33312
Popłyniemy nim do Europy do Palma de Mallorca. Jacht ma 5 dwuosobowych kabin i maksymalnie może zabrać na pokład 12 osób. Planujemy załogi 5 – 8 osobowe.
Cała trasa zostanie podzielona na 3 etapy.

I etap. 11.05.2019 – 25.05.2019 (2 tygodnie)
Marina Cienfuegos (Kuba) – Bermudy ok. 1400 mil.
Ruszamy z Cienfuegos i kierujemy się na południowy wschód. Opływamy wyspę od strony wschodniej i kierujemy się na archipelag Turks and Caicos (ok. 600 mil). Stamtąd popłyniemy na Bermudy (ok. 800 mil). Po drodze zatrzymamy się w 2 – 3 miejscach na Kubie. Gdzie dokładnie? To zdecydujemy po konsultacji z lokalnym przedstawicielem armatora już na Kubie. Następny postój będzie w marinie Turtle Cove na wyspie Providenciales (Turks and Caicos), ale po drodze możemy stanąć na kotwicy przy Great Inagua Island.
Koszt „kojowego” to 500 EUR przy 5 osobowej załodze. Jeśli w załodze będzie więcej osób to koszt na osobę będzie odpowiednio malał. Przewiduję, że składka do kasy jachtowej wyjdzie na poziomie 200 – 300 EUR. Kasa jachtowa pokrywa koszty zaprowiantowania jachtu, paliwo, opłaty w marinach. Na okres całego rejsu zostanie wypożyczony telefon satelitarny (koszt wypożyczenie jest wliczony w cenę „kojowego”) i jego eksploatacja będzie pokrywana z kasy jachtowej (prognozy pogody, informacje nawigacyjne, informacje niezbędne w sytuacjach awaryjnych. )
Skiper: Mariusz Główka (RYA Yachtmaster Ocean).


II etap. 25.05.2019 – 15.06.2019 (3 tygodnie)
Bermudy – Sao Miguel (Azory) ok. 1950 mil.
Etap w którym pokonujemy Atlantyk. Po dopłynięciu do Azorów, w zależności od czasu w jakim przejdziemy Atlantyk, bardziej albo mniej pozwiedzamy archipelag. Z pewnością odwiedzimy Hortę.
Podobnie jak w pierwszym etapie koszt „kojowego” to 500 EUR przy 5 osobowej załodze. Jeśli w załodze będzie więcej osób to koszt na osobę będzie odpowiednio malał. Przewiduję, że składka do kasy jachtowej wyjdzie na poziomie 200 – 300 EUR. Kasa jachtowa pokrywa koszty zaprowiantowania jachtu, paliwo, opłaty w marinach. Na okres całego rejsu zostanie wypożyczony telefon satelitarny (koszt wypożyczenie jest wliczony w cenę „kojowego”) i jego eksploatacja będzie pokrywana z kasy jachtowej (prognozy pogody, informacje nawigacyjne, informacje niezbędne w sytuacjach awaryjnych. )
Skiper: Mariusz Główka (RYA Yachtmaster Ocean).

III etap. 15.06.2019 – 30.06.2019 (15 dni)
Sao Miguel (Azory) – Palma de Mallorca (Majorka) ok. 1450 mil.
Z Sao Miguel ruszamy w kierunku Gibraltaru. Po przejściu cieśniny kierujemy się na Baleary. Po drodze jest wiele ciekawych miejsc do odwiedzenia. Wybór portów które będą odwiedzane podczas tego etapu będzie zależał od załogi i kapitana.
Podobnie jak w poprzednich etapach koszt „kojowego” to 500 EUR przy 5 osobowej załodze. Jeśli w załodze będzie więcej osób to koszt na osobę będzie odpowiednio malał. Przewiduję, że składka do kasy jachtowej wyjdzie na poziomie 200 – 300 EUR. Kasa jachtowa pokrywa koszty zaprowiantowania jachtu, paliwo, opłaty w marinach. Na okres całego rejsu zostanie wypożyczony telefon satelitarny (koszt wypożyczenie jest wliczony w cenę „kojowego”) i jego eksploatacja będzie pokrywana z kasy jachtowej (prognozy pogody, informacje nawigacyjne, informacje niezbędne w sytuacjach awaryjnych. )
Skiper: Kazimierz Mączyński (j.s.m.)

Na każdym z etapów może być realizowana nauka astronawigacji i praktyczne ćwiczenia których końcowym wynikiem będzie wyznaczanie pozycji bez posługiwania się GPSem. Gorąco zapraszam tych posiadaczy certyfikatu RYA Yachtmaster Offshore, którzy maja w planach uzyskanie najwyższego z brytyjskich certyfikatów: RYA Yachtmaster Ocean. Każdy z etapów stwarza warunki zrealizowania rejsu stażowego według wymogów RYA (600 mil non stop z czego co najmniej 200 mil w odległości nie mniejszej niż 50 mil od brzegu bez udziału elektroniki w nawigowaniu). Ale nawet jeśli nie będzie takiej potrzeby, to na każdym z etapów ponawigujemy kilkaset mil posługując się sekstantem i mapami papierowymi. To będzie niezapomniana przygoda.
Kontakt przez forum albo na maila: mglow_xl(małpa)wp(kropka)pl
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Szaman3 
Administrator


Dołączył: 29 Sty 2014
Posty: 2185
Otrzymał 133 piw(a)
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2019-06-22, 11:46   

No i już po rejsie, przynajmniej dla mnie. Pokonaliśmy trasę z Kuby na Azory w 5 tygodni z częściową wymianą załogi na Bermudach. Na liczniku przybyło ponad 3500 mil.
Rejs udany, choć wiatr nas nie rozpieszczał. Skotłowaliśmy prawie tonę paliwa na tej trasie bo były dni kiedy Atlantyk wyglądał jak jezioro.
Teraz jacht jest w drodze z Azorów na Baleary pod dowództwem Kazika, I oficera na poprzednich etapach. Niestety nie mogłem sobie pozwolić na 7 tygodni nieobecności w firmie.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
stroiciel 

Dołączył: 05 Lut 2014
Posty: 24
Otrzymał 23 piw(a)
Skąd: warszawa
Wysłany: 2019-06-29, 23:10   

Mariusz, dziękuję za koleją przygodę. Miałeś rację - ocean jest ........
Dziękuję za ten rejs pozostałym żeglarzom.
Zgodnie z tradycją skleiłem parę scenek....

https://www.youtube.com/w...cZ9g_I_I&t=107s
 Autor postu otrzymał 2 piw(a)
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Więcej szczegółów
Wystawiono 2 piw(a):
Bodo, Szaman3
Bodo 
Administrator


Wiek: 66
Dołączył: 30 Sty 2014
Posty: 5348
Otrzymał 159 piw(a)
Skąd: Sierpuchowo
Wysłany: 2019-06-30, 10:14   

Twój talent filmowca, jest niewykorzystany ..... :-? ... wspaniały film! .... :-D ... że, o rejsie nie wspomnę .... :-D
_________________
Wiem, że niewiem .... tylko nie wiem, ile niewiem ....
Ale jedno, wiem na pewno .... ***** ***
Bogdan
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
marekp 


Wiek: 59
Dołączył: 30 Sty 2014
Posty: 312
Otrzymał 22 piw(a)
Skąd: Saint-Nazaire
Wysłany: 2019-06-30, 23:56   

stroiciel napisał/a:
Mariusz, dziękuję za koleją przygodę. Miałeś rację - ocean jest ........
Dziękuję za ten rejs pozostałym żeglarzom.
Zgodnie z tradycją skleiłem parę scenek....

https://www.youtube.com/w...cZ9g_I_I&t=107s


A ja tak czekałem że mnie odwiedzicie:))))
_________________
Marek
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
MirekMors 


Wiek: 64
Dołączył: 30 Sty 2014
Posty: 3188
Otrzymał 117 piw(a)
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2019-07-01, 00:21   

Nie zapaliłeś latarni !
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group