forum.zeglarzom.pl Strona Główna
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Skrócenie rantów listwy odbojowej tango 720f
Autor Wiadomość
lukpad 

Dołączył: 17 Lip 2019
Posty: 5
Skąd: Kraków
Wysłany: 2019-07-17, 11:58   Skrócenie rantów listwy odbojowej tango 720f

Hey

Remontuję jacht Tango 720 Family niestety jest problem z zakupem listwy odbojowej ponieważ już nie produkują tak szerokich, specjalne zamówienie to koszt 1000zł. Czy jest możliwość aby skrócić rant (aktualnie około 5cm na 2-2.5cm) i założyć węższą? Na co będzie miało to wpływ i dlaczego teraz jest tak szeroki?
Załączam zdjęcia, nie jestem pewien jak skonstruowany jest jacht ale domyślam się że z 2 nałożonych na siebie elementów i skręconych śrubami jak na obrazku gdzie również widać przykładową listwę odbojową do której ten rant chciałbym dostosować.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Bodo 
Administrator


Wiek: 66
Dołączył: 30 Sty 2014
Posty: 5348
Otrzymał 159 piw(a)
Skąd: Sierpuchowo
Wysłany: 2019-07-17, 12:18   

Ja bym to zostawił jak jest i naciągnął tę listwę, o ile nie będzie się zsuwała z łączenia ... należy mocno naciągnąć, umiejętnie podgrzewając listwę np. opalarką elektryczną .... skracanie rantu, może grozić rozklejeniem kadłuba z pokładem i zrobi się duży kłopot ....
Może inni, mają na te rzeczy lepszy patent .....
_________________
Wiem, że niewiem .... tylko nie wiem, ile niewiem ....
Ale jedno, wiem na pewno .... ***** ***
Bogdan
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
MirekMors 


Wiek: 64
Dołączył: 30 Sty 2014
Posty: 3188
Otrzymał 117 piw(a)
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2019-07-17, 12:54   

A nie myślałeś o listwie drewnianej ? Trochę pracy, ale efekt ładny. Też bałbym się rozklejania obu warstw. Szczególnie w okolicy want.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
lukpad 

Dołączył: 17 Lip 2019
Posty: 5
Skąd: Kraków
Wysłany: 2019-07-17, 13:35   

Nie da się naciągnąć tej listwy ponieważ dostępne na rynku są wstanie przykryć 2cm a u mnie jest 5cm co w rezultacie jak na zdjęciach widać pozostawia przerwę i nie wygląda zbyt schludnie. Te 2 warstwy chyba są skręcane a nie sklejane z racji że co kilkanaście cm jest śruba, skracanie wiązałoby się z ich przeniesieniem.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Artur 66 
Moderator


Wiek: 57
Dołączył: 30 Sty 2014
Posty: 2537
Otrzymał 86 piw(a)
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2019-07-17, 14:55   Re: Skrócenie rantów listwy odbojowej tango 720f

lukpad napisał/a:
Hey
Remontuję jacht Tango 720 Family niestety jest problem z zakupem listwy odbojowej ponieważ już nie produkują tak szerokich, specjalne zamówienie to koszt 1000zł. Czy jest możliwość aby skrócić rant (aktualnie około 5cm na 2-2.5cm) i założyć węższą? Na co będzie miało to wpływ i dlaczego teraz jest tak szeroki?


A nie lepiej kupić jednak taką listwę?
Wyszukiwarka naprawdę daje radę ;-) :-P
https://rooto.pl/profile-odbojowe-lodzi/
_________________
***** ***
"Nie starzeje się ten, kto nie ma na to czasu."
Żeglarstwo jest przereklamowane :)
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
lukpad 

Dołączył: 17 Lip 2019
Posty: 5
Skąd: Kraków
  Wysłany: 2019-07-17, 15:58   

"specjalne zamówienie to koszt 1000zł. " - Czytanie ze zrozumieniem też nie jest trudne :mrgreen:
Ta przykładowa listwa ze zdjęcia ma rant 2cm to wydatek 300zł + w miarę tanie zaciski wykończeniowe przy burcie a szeroka nie taka jak oryginalnie prawie 1000zł z zaciskami:) Przy jachcie o wartości 20tys zł jednak chciałbym przy remoncie przyoszczędzić jeżeli jest możliwość:)
Wiele już sklepów internetowych obdzwoniłem z zapytaniem o ofertę:P
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
lukpad 

Dołączył: 17 Lip 2019
Posty: 5
Skąd: Kraków
Wysłany: 2019-07-17, 16:01   

Artur nie wczytał mi się Twój załącznik ze zdjęcia gdy dodawałem komentarz, niestety tą też odrzuciłem już na początku z racji że rant jest gruby na 2cm:P W sklepie gość mówił że nie uplastyczni się tak by było ładnie:/
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Bodo 
Administrator


Wiek: 66
Dołączył: 30 Sty 2014
Posty: 5348
Otrzymał 159 piw(a)
Skąd: Sierpuchowo
Wysłany: 2019-07-17, 17:15   

lukpad napisał/a:
Nie da się naciągnąć tej listwy ....

Chodziło mi o mocne naciągnięcie całej listwy wokół łódki ..... tak, aby nie zsuwała się z rantu ..... tyle, że zostanie szpara, między pokładem i brzegiem listwy ... można ją potraktować (i wykorzystać) jako rynienkę do odprowadzenia wody na tył łódki .... mniej się będą brudziły i zatłuszczały burty .... :-D
_________________
Wiem, że niewiem .... tylko nie wiem, ile niewiem ....
Ale jedno, wiem na pewno .... ***** ***
Bogdan
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
marekj 


Wiek: 52
Dołączył: 02 Lut 2014
Posty: 1206
Otrzymał 74 piw(a)
Skąd: Zabrze
Wysłany: 2019-07-17, 19:30   

Cóż... BOAT = Bring Out Another Thousand czyli "kto ma statki ten ma wydatki".

Nawet jeśli jest to sklejone (raczej na pewno) i dodatkowo skręcone to bym nie ryzykował obcinania połowy czy nawet 40% tego rantu. Tak to konstruktor wymyślił i tego bym się trzymał.

Jesli estetyka z użyciem węższej listwy nie wchodzi w grę to listwa musi być szeroka, a szeroka kosztuje tysiąc. Nie widzę innej opcji.

Mozna ewentualnie kombinować z drewna ale na moje oko nie wyjdzie taniej. Sprawdź sobie ile kosztuje dębowa kantówka. O masz: https://www.drewnles.pl/p...Dab-KLASA-A/500 Wymiar 4x6 cm to 48 zeta za metr. Do tego dolicz sobie usługę stolarza który wyfrezuje w niej rowek na krawędź, obrobi ranty i wszystko zamontuje. Wyjdzie ze 2000 z robotą albo więcej.

Widziałem jeszcze listwy odbojowe z grubej liny ale to raczej do stylowego kuterka a nie tanga 720...

Wejdź jeszcze na stronę szkutnikamator.pl moze tam cos znajdziesz.

Wiem ze 1000 to nie mało ale IMHO każde inne rozwiazanie bedzie albo droższe, albo osłabi jacht albo się rozsypie po sezonie :(
_________________
Pozdawiam
Marek

***** ***
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
żyszkoś 

Dołączył: 22 Lut 2014
Posty: 643
Otrzymał 53 piw(a)
Skąd: Strzyboga / Piastów
Wysłany: 2019-07-17, 22:25   

marekj napisał/a:
Do tego dolicz sobie usługę stolarza który wyfrezuje w niej rowek na krawędź, obrobi ranty i wszystko zamontuje.


I coroczne szlifowanie, lakierowanie, itd. Drewno jest piękne, ale bardzo wymagające.

Możesz jeszcze pomyśleć o listwie aluminiowej. Bardzo bezpieczna dla Ciebie, jednocześnie uczy używać odbijaczy tych, którzy mają je w nosie. Tylko samemu wypada mieć wtedy min. 4 duże, albo i więcej.

Tutaj bym zacisnął zęby i brał droższą. Trudno. Weźmiesz tańszą, to za rok kupisz droższą, używając słów, których nie wypada publicznie używać. Poza tym pamiętaj, że pieniądze nie rozpieprzone na czas przepadają.
_________________
Adam Żyszkowski
 Autor postu otrzymał 1 piw(a)
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Więcej szczegółów
Wystawiono 1 piw(a):
Bodo
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group