forum.zeglarzom.pl Strona Główna
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Grot
Autor Wiadomość
MirekMors 


Wiek: 64
Dołączył: 30 Sty 2014
Posty: 3188
Otrzymał 117 piw(a)
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2020-12-01, 15:33   Grot

Nie wiem czy się cieszyć, ale muszę zamówić nowego grota. Stary się "rozsypuje" mimo starannego układania w L.J. i codziennego zakładania kaptura.
Przeżył 9 intensywnych sezonów po >100 dni.
Właśnie przeczytałem sąsiedni temat Bodo o laminatach i wiem, że takich nie chcę z różnych powodów. Od kosztu, przez kłopotliwe marlowanie po... brak satysfakcji z wyprzedzania ;-) (a to bodaj ostatnia satysfakcja jaką mam).
Chcę zamówić w Wawrze - słucham uwag. Ale na co zwracać uwagę ? O co pytać ? Jestem zielony.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Bodo 
Administrator


Wiek: 66
Dołączył: 30 Sty 2014
Posty: 5348
Otrzymał 159 piw(a)
Skąd: Sierpuchowo
Wysłany: 2020-12-01, 18:53   Re: Grot

MirekMors napisał/a:
..... Ale na co zwracać uwagę ? O co pytać ? Jestem zielony.

Zanim zaczniesz wybierać żaglownie, znajdź taką osobę, która zna łódkę i potrafi zaprojektować do niej żagiel ..... pytaj Darka, kto szyje żagle do Morsów... to może też wiedzieć Jeżyk ..... (ale On ostatnio mało pamięta :mrgreen: ) .... dobry żaglomistrz, po rozmowie z Tobą i wypytaniu o reakcjach łódki w różnych warunkach, też powinien sobie z tym poradzić ..... ale, przede wszystkim, Ty powinieneś wiedzieć, czego oczekujesz od żagla.... czy ma pływać bardziej ostro, czy szybciej, aczkolwiek pełniej ..... czy to ma być żagiel do ścigania czy turystyki ..... im więcej ma mieć funkcji, tym więcej będzie różnych systemów regulacyjnych .....

Ja mam grota z krótkimi listwami, co daje mi możliwość .... i frajdę! ..... regulacji na różnych kursach i wiatrach .... :-D
_________________
Wiem, że niewiem .... tylko nie wiem, ile niewiem ....
Ale jedno, wiem na pewno .... ***** ***
Bogdan
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
MirekMors 


Wiek: 64
Dołączył: 30 Sty 2014
Posty: 3188
Otrzymał 117 piw(a)
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2020-12-01, 19:56   

Darek musi najpierw wydobrzeć. Obecne mam z Wawra i raczej przy nim zostanę. Z Jeżykiem właśnie rozmawiałem. Bardziej ostro ? To byłoby trudne :-> Poza tym żagiel z wiekiem się wydmuchuje, więc sam do tego dojdzie ;-) Z listwami pełnymi, ale dołożyłem od tyłu na 40 % długości dodatkowe listwy, co fajnie wypłaszczyło tylną część.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Bodo 
Administrator


Wiek: 66
Dołączył: 30 Sty 2014
Posty: 5348
Otrzymał 159 piw(a)
Skąd: Sierpuchowo
Wysłany: 2020-12-02, 06:50   

Przecież, to ma być nowy żagiel, a nie renowacja starego ..... :shock: .... po co piszesz o tym, co poprawiłeś w starym? .... nowy, ma być wykonany perfekcyjnie, bez późniejszych poprawek .....
Moim skromnym zdaniem, oddanie do żaglowni, która już raz zrobiła żagiel do poprawek, to jest powtórzenie błędu ... chyba, że dostała taki projekt? ... jednak, winna wychwycić jego niedoskonałości i uprzedzić o tym klienta .....

P.S... co dolega Darkowi, że nie może rozmawiać, nawet telefonicznie? ....
_________________
Wiem, że niewiem .... tylko nie wiem, ile niewiem ....
Ale jedno, wiem na pewno .... ***** ***
Bogdan
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
balti 


Dołączyła: 30 Sty 2014
Posty: 3214
Otrzymał 165 piw(a)
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2020-12-02, 12:36   

Czy przy tym naszym turystycznym pływaniu krój żagla ma aż takie znaczenie ? Czy to daje aż takie zauważalne różnice ? Nie wydaje mi się ....
Rozumiem przyzwyczajenia/preferencje co do różnic przy taklowaniu czy z listwami czy bez , czy dolny lik wolny czy też nie itd. , ale krój to chyba na poziomie mocno zawodniczo/regatowym może być zauważalny ...
Pytam bo być może też czeka mnie wymiana grota niebawem ...
_________________
Ludzie nie dlatego przestają się bawić bo się starzeją , lecz starzeją się bo przestają się bawić

***** ***
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Michal 

Dołączył: 05 Lut 2014
Posty: 373
Otrzymał 54 piw(a)
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2020-12-02, 13:29   

Ja współpracuję od początku mojej działalności z firmą Wawer. Nie szukam innych bo jestem zadowolony ze współpracy i żagli. Na swoim prywatnym jachcie też mam żagle Wawra. Odległość też ma znaczenie, bo można łatwo przyjechać i ustalić osobiście. Zobaczyć próbki materiałów i porozmawiać o wadach i zaletach też tak jest łatwo. Mirek Masz tylko kilka kilometrów na Mydlarską.
_________________
Kto ma statki ten ma wydatki
Pozdrawiam Michał
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Bodo 
Administrator


Wiek: 66
Dołączył: 30 Sty 2014
Posty: 5348
Otrzymał 159 piw(a)
Skąd: Sierpuchowo
Wysłany: 2020-12-02, 14:08   

balti napisał/a:
Czy przy tym naszym turystycznym pływaniu krój żagla ma aż takie znaczenie ? Czy to daje aż takie zauważalne różnice ? Nie wydaje mi się .....

Ja się bawię żaglem .... :-D .... intrygują mnie rzeczy, których do końca nie rozumiem, a do nich należy praca żagla na wietrze ..... możliwość wielu regulacji, daje więcej zabawy i frajdy z darmowej pracy wiatru .... :mrgreen: .... regaty, to dobra okazja do weryfikacji moich spostrzeżeń i pomysłów w pracy żaglem .... :-D
Michal napisał/a:
Ja współpracuję od początku mojej działalności z firmą Wawer....

Moja współpraca z tą żaglowaniom, też zawsze była OK.... dotychczas, byłem zadowolony .... :-D
_________________
Wiem, że niewiem .... tylko nie wiem, ile niewiem ....
Ale jedno, wiem na pewno .... ***** ***
Bogdan
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
MirekMors 


Wiek: 64
Dołączył: 30 Sty 2014
Posty: 3188
Otrzymał 117 piw(a)
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2020-12-02, 15:45   

I ja pozostanę przy Wawrze. W starym nie poprawiałem, tylko zmieniłem listwy. Stare były za miękkie.
Pewnie, że wolałbym naprawić skutecznie stary. Podobno nie bardzo. Może ktoś kupi na mniejszą łódkę ?
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Emill`76 

Wiek: 47
Dołączył: 06 Lut 2014
Posty: 653
Otrzymał 43 piw(a)
Skąd: Okolice Nasielska
Wysłany: 2020-12-02, 17:48   

Mirek, dla mnie na zeszły sezon żagle zaprojektował Wojtek Spisak a uszyła żaglownia Apollo. Jestem mega zadowolony bo zupełnie inna jakość żeglugi . Łódka stała się lepiej zrównoważona , a przy szkwałach idąc na wiatr , mniej kładzie niż kiedyś a szybciej nabiera prędkości , pomimo większej powierzchni żagli - porównując jak pływała na starych. Żagle biradialne z Fibercone AP 6,38 . Lik dolny grota na pełzaczu do pełnej regulacji szkentlą.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
pseudokibic 

Dołączył: 03 Lut 2014
Posty: 137
Otrzymał 24 piw(a)
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2020-12-03, 07:50   

balti napisał/a:
Czy przy tym naszym turystycznym pływaniu krój żagla ma aż takie znaczenie ? Czy to daje aż takie zauważalne różnice ? Nie wydaje mi się ....
Ma pod kilkoma względami - po pierwsze - dobrze, żeby był po prostu prawidłowo uszyty ładnie się układał, bez fałd czy załamań. Po drugie - płaski możesz później refować, ale słabiej ciągnie w słabym wietrze, głęboki odwrotnie - to się czuje.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
yavor 


Wiek: 40
Dołączył: 01 Lut 2014
Posty: 1162
Otrzymał 36 piw(a)
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2020-12-05, 12:23   

U mnie podobnie jak u Emila. Wojtek projektowal, Apollo wykonało. Poprawa mocno zauważalna, a stare żagle były w ładnym stanie.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
MirekMors 


Wiek: 64
Dołączył: 30 Sty 2014
Posty: 3188
Otrzymał 117 piw(a)
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2021-10-20, 20:13   

Jutro ma wpaść do mnie Wawer by pomierzyć samemu co i jak. Niestety poza ewentualnym wydłużeniem lików przedniego i dolnego nie bardzo wiem czego chcę.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Bodo 
Administrator


Wiek: 66
Dołączył: 30 Sty 2014
Posty: 5348
Otrzymał 159 piw(a)
Skąd: Sierpuchowo
Wysłany: 2021-10-20, 20:31   

Mirek! ... przy omawianiu wykonania mojego, nowego grota, to czego ja chciałem, to :
- Szersza głowica
- krótkie listwy,
- głębszy brzuch przy maszcie (na lekkie wiatry)
- 2 refy
_________________
Wiem, że niewiem .... tylko nie wiem, ile niewiem ....
Ale jedno, wiem na pewno .... ***** ***
Bogdan
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
MirekMors 


Wiek: 64
Dołączył: 30 Sty 2014
Posty: 3188
Otrzymał 117 piw(a)
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2021-10-20, 21:11   

Dzięki Bodo. U mnie np. krótkie listwy i strzałka bliżej masztu załatwią podwójne listwy. Mam tak obecnie i b. mi się to podoba. Takie 2w1. Pisałem o tym. Od połowy żagla do tyłu listwy podwójne usztywniają/wypłaszczają żagiel jednocześnie "brzuch" niejako wypychają do przodu, bo tam listwy są miększe.
Refy 2 b/z. Pozostaje kwestia tkaniny.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Bodo 
Administrator


Wiek: 66
Dołączył: 30 Sty 2014
Posty: 5348
Otrzymał 159 piw(a)
Skąd: Sierpuchowo
Wysłany: 2021-10-20, 21:29   

MirekMors napisał/a:
..... U mnie np. krótkie listwy i strzałka bliżej masztu załatwią podwójne listwy......

Jeżeli, w czasie rejsu masz masz czas na regulowanie grota, to jesteś w mylnym błędzie, stosując ten zamiennik .... :-D
_________________
Wiem, że niewiem .... tylko nie wiem, ile niewiem ....
Ale jedno, wiem na pewno .... ***** ***
Bogdan
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
waldi_f 

Dołączył: 11 Lut 2014
Posty: 180
Otrzymał 15 piw(a)
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2021-10-20, 22:43   

MirekMors napisał/a:
Jutro ma wpaść do mnie Wawer by pomierzyć samemu co i jak. Niestety poza ewentualnym wydłużeniem lików przedniego i dolnego nie bardzo wiem czego chcę.


Witajcie :)
namawiałbym Cię na wolny dolny link u mnie sprawdza się znakomicie daje znacząco większy zakres regulacji. W czasie deszczu nie zbiera się woda w żaglu. Łatwiej prawidłowo na płasko zarefować bo zamiast na stałe refsztenkle masz na solidnych pełzaczach (Wawer będzie wiedział). No i przy kładzeniu masztu też znacząco mniej zabawy przynajmniej u mnie. Co do listew to jestem przeciwnikiem pełnych, Wawrowi dałem się namówić na dwie górne pełne i trochę szerszą głowice.
_________________
Stopy wody
Waldek
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
MirekMors 


Wiek: 64
Dołączył: 30 Sty 2014
Posty: 3188
Otrzymał 117 piw(a)
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2021-10-20, 23:04   

waldi_f napisał/a:
namawiałbym Cię na wolny dolny link

Na tym forum nie ma żeglarzy prowadzących dolny lik w bomie 8-)
Bodo. Chyba tego nie widzisz. Świetnie się sprawdza. Nawet lepiej od listew ułamkowych. Cała listwa i od połowy do liku wolnego dodana druga. Nadają grotowi profil skrzydła. Z przodu wybrzuszony, a z tyłu wypłaszczony. Myślałem, że sam to wymyśliłem. Okazuje się, że regatowcy też.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Bodo 
Administrator


Wiek: 66
Dołączył: 30 Sty 2014
Posty: 5348
Otrzymał 159 piw(a)
Skąd: Sierpuchowo
Wysłany: 2021-10-21, 07:54   

Masz rację, nie widzę tego ..... :-D .... udało mi się popływać parę lat na żaglach z listwami pełnymi i parę lat na żaglach krótkimi listwami ..... po tych, osobistych doświadczeniach, nie zrobiłbym sobie żadnego grota z pełnymi listwami .... :-)
_________________
Wiem, że niewiem .... tylko nie wiem, ile niewiem ....
Ale jedno, wiem na pewno .... ***** ***
Bogdan
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Agnieszka14 


Dołączyła: 20 Kwi 2017
Posty: 396
Otrzymał 13 piw(a)
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2021-10-21, 09:03   

A napiszcie dokładnie jakie są plusy dodatnie tych listw krótkich?

I
Czy koniecznie musi być łódka do pomiarów na nowe żagle? Stare żagle i fakt, ze jest to dość powszechnie znany model łódki nie wystarczy?
_________________
Kryje się coś niedobrego w mężczyznach, którzy unikają wina, gier, towarzystwa pięknych kobiet i ucztowania. Tacy ludzie albo są ciężko chorzy, albo w głębi duszy nienawidzą otoczenia.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
urbos 

Dołączył: 12 Lut 2014
Posty: 731
Otrzymał 43 piw(a)
Skąd: Częstochowa/Kraków
Wysłany: 2021-10-21, 09:17   

Ja zmieniłem grota na starego grota z BoTaka i... jestem bardzo zadowolony. Jak Bodo zmienił na jeszcze lepszy to bym go słuchał :).
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group