forum.zeglarzom.pl Strona Główna
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Sprawdzalność serwisów pogodowych .
Autor Wiadomość
balti 


Dołączyła: 30 Sty 2014
Posty: 3214
Otrzymał 165 piw(a)
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2014-06-01, 13:04   Sprawdzalność serwisów pogodowych .

Jakich serwisów pogodowych używacie i jaka jest ich sprawdzalność ?
Wiadomo że długoterminowe prognozy to wróżbiarstwo , ale wkurza mnie jeśli nawet te 2-3 dniowe się nie sprawdzają , nie mówiąc już o tym że czasem na ekranie w czasie rzeczywistym widzę co innego niż jest w naturze .
_________________
Ludzie nie dlatego przestają się bawić bo się starzeją , lecz starzeją się bo przestają się bawić

***** ***
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
kemot 
Moderator


Dołączył: 30 Sty 2014
Posty: 2354
Otrzymał 57 piw(a)
Skąd: Błonie
Wysłany: 2014-06-01, 13:09   

windguru.cz
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
robarek 


Wiek: 72
Dołączył: 03 Kwi 2014
Posty: 637
Otrzymał 37 piw(a)
Skąd: W-wa
Wysłany: 2014-06-01, 14:23   

http://www.windfinder.com...rzysta-pod-dbem
http://www.myforecast.com...045&metric=true
Ten pierwszy ma dosyć dużą sprawdzalność.
Drugi może trochę gorszą.
_________________
Pozdrawiam
Robert
Ostatnio zmieniony przez robarek 2014-06-01, 14:26, w całości zmieniany 1 raz  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Bodo 
Administrator


Wiek: 66
Dołączył: 30 Sty 2014
Posty: 5348
Otrzymał 159 piw(a)
Skąd: Sierpuchowo
Wysłany: 2014-06-01, 14:24   

Od czasu do czasu, sprawdzam zagrożenie burzami na Sat24 .... reszta nie jest istotna.... jak mam plany, to je realizuję .... :-D
_________________
Wiem, że niewiem .... tylko nie wiem, ile niewiem ....
Ale jedno, wiem na pewno .... ***** ***
Bogdan
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Marian.Kowalski 


Dołączył: 10 Lut 2014
Posty: 244
Otrzymał 15 piw(a)
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2014-06-01, 14:27   

http://www.navsim.pl/nawi...goda/meteogramy
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
balti 


Dołączyła: 30 Sty 2014
Posty: 3214
Otrzymał 165 piw(a)
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2014-06-01, 17:32   

Bodo napisał/a:
.... jak mam plany, to je realizuję ....


hmmm .... na majówkę windguru i pogodynka straszyły mocnymi wiatrami na zatoce jeszcze w przeddzień wyjazdu . Zrezygnowaliśmy więc z ciągnięcia tam europy , a wzięliśmy tylko zestawy silnowiatrowe /deskowe / .
...... gdyby nie możliwość korzystania z łódki znajomych to bym z wody wcale nie skorzystała ... :evil:
Natomiast w ostatni weekend żałowaliśmy że nie mamy desek na Nidzkim .

Nie sposób wszędzie ciągnąć ze sobą cały sprzęt , ale po to do licha są różne pogodynki aby móc przewidzieć pogodę na choćby najbliższe dni i godziny , tzn. tak być powinno , ale coś się ostatnio nie sprawdza .... :evil:
_________________
Ludzie nie dlatego przestają się bawić bo się starzeją , lecz starzeją się bo przestają się bawić

***** ***
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Artur 66 
Moderator


Wiek: 57
Dołączył: 30 Sty 2014
Posty: 2537
Otrzymał 86 piw(a)
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2014-06-01, 18:32   

Tutaj mają niezłą sprawdzalność prognoz długoterminowych, natomiast im bliżej tym gorzej :roll: Podczas Rejsiku Forumowego zaglądałem jaka będzie pogoda na ten weekend i praktycznie trafili, prognozowali nieco wyższą temperaturę. Od poniedziałku zaczęli pokazywać deszcz i tak aż do czwartku, kiedy znowu powróciła prognoza bez opadów. Często się taka sytuacja powtarza.
Na Norweskiej całkiem trafnie przewidują siłę i kierunek wiatru na najbliższe 24/48 godzin. Natomiast bardzo zaniżają temperatury powietrza.
Jak już jestem na Mazurach, to korzystam z Sat24, wszystko widać jak na dłoni i można przewidzieć co się będzie działo w ciągu najbliższych 12/24 dodzin.
Oczywiście warto jeszcze sprawdzać ICM
Ostatnio zmieniony przez Artur 66 2014-06-01, 18:40, w całości zmieniany 1 raz  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Bodo 
Administrator


Wiek: 66
Dołączył: 30 Sty 2014
Posty: 5348
Otrzymał 159 piw(a)
Skąd: Sierpuchowo
Wysłany: 2014-06-01, 18:52   

O jezu ..... :shock: ..... to już wolę wozić ze sobą deskę, małą żaglówkę, kąpielówki i kożuch ...... :mrgreen:
_________________
Wiem, że niewiem .... tylko nie wiem, ile niewiem ....
Ale jedno, wiem na pewno .... ***** ***
Bogdan
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
balti 


Dołączyła: 30 Sty 2014
Posty: 3214
Otrzymał 165 piw(a)
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2014-06-01, 19:01   

Bodo napisał/a:
O jezu ..... :shock: ..... to już wolę wozić ze sobą deskę, małą żaglówkę, kąpielówki i kożuch ...... :mrgreen:


tiaaaaaa ........ oczami i uszami wyobraźni widziałam co Ci mówiła Beata kiedy wjechaliśmy w niedzielę w tą burzę na Zamordejach :mrgreen:
_________________
Ludzie nie dlatego przestają się bawić bo się starzeją , lecz starzeją się bo przestają się bawić

***** ***
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Artur 66 
Moderator


Wiek: 57
Dołączył: 30 Sty 2014
Posty: 2537
Otrzymał 86 piw(a)
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2014-06-01, 20:46   

Bodo napisał/a:
O jezu ..... :shock: ..... to już wolę wozić ze sobą deskę, małą żaglówkę, kąpielówki i kożuch ...... :mrgreen:


Fakt, trochę trzeba poprzeglądać stron, ale dzięki temu w ten weekend byłem na Mazurach i nie wystraszyłem sie deszczu ;-) :-P :mrgreen:
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Artur 66 
Moderator


Wiek: 57
Dołączył: 30 Sty 2014
Posty: 2537
Otrzymał 86 piw(a)
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2014-06-01, 20:50   

balti napisał/a:

tiaaaaaa ........ oczami i uszami wyobraźni widziałam co Ci mówiła Beata kiedy wjechaliśmy w niedzielę w tą burzę na Zamordejach :mrgreen:


Ja słyszałem na żywo, a brzmiało to mniej więcej tak: Bogdan rzuć kotwicę, łazanki zrobiłam :-P :lol:
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
balti 


Dołączyła: 30 Sty 2014
Posty: 3214
Otrzymał 165 piw(a)
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2014-06-01, 21:14   

O.K. nie chodzi mi o "przejściowe-chwilowe" ale przy dzisiejszej technice jakieś ogólne tendencje można chyba dość dokładnie przewidzieć z jakimś wyprzedzeniem . Na majówkę się trochę wkurzyłam tymi obietnicami , to tak jakbyś pojechał w Alpy na narty tylko śnieg nagle stopniał .
Nie chce mi się śledzić radarów , od tego są serwisy pogodowe tylko niech działają poprawnie :!:
_________________
Ludzie nie dlatego przestają się bawić bo się starzeją , lecz starzeją się bo przestają się bawić

***** ***
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
siga2 

Dołączył: 03 Lut 2014
Posty: 245
Otrzymał 43 piw(a)
Skąd: Hornówek
Wysłany: 2014-06-02, 08:11   

Traktuję prognozy pogody jako informację o tendencji pogodowej . ICM i Windguru to są prognozy do których zaglądam . Co będzie się działo w najbliższych godzinach oglądam na wizualizacji satelitarnej .Przy tak niepewnych warunkach pogodowych jakie obecnie się zdarzają , widok Polski i Europy z satelity jest najlepszą informacją .
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
balti 


Dołączyła: 30 Sty 2014
Posty: 3214
Otrzymał 165 piw(a)
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2014-06-02, 12:42   

siga2 napisał/a:
informację o tendencji pogodowe


Dokładnie tak . Dziwi mnie że jeszcze w stosunkowo niedalekiej przeszłości można było wybiegać z prognozami nawet w dość odległą przyszłość i to dość celnie . W dobie obecnych technologii ,wszechobecnej komputeryzacji i programów kosmicznych , nie można w miarę precyzyjnie określić pogody na najbliższe dni czy wręcz godziny :shock: .
_________________
Ludzie nie dlatego przestają się bawić bo się starzeją , lecz starzeją się bo przestają się bawić

***** ***
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Szaman3 
Administrator


Dołączył: 29 Sty 2014
Posty: 2185
Otrzymał 133 piw(a)
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2014-06-02, 12:51   

Moim zdaniem przeciwnie, sprawdzalność prognoz obecnie jest dużo lepsza niż kilka, czy kilkanaście lat temu.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Marian.Kowalski 


Dołączył: 10 Lut 2014
Posty: 244
Otrzymał 15 piw(a)
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2014-06-02, 13:03   

Też tak uważam.

Wielokrotnie w rozmowach zapowiadałem, że popada około 1800, ale tak z godzinkę.
I tak było.
Albo, że popada, ale troszkę dalej, niż jesteśmy. I też się sprawdziło.

Wykresy opadów, wiatru czy zachmurzenia Navsimu są niezłe.
Jedyny mankament, są krótkoterminowe. Może dlatego trafne.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
balti 


Dołączyła: 30 Sty 2014
Posty: 3214
Otrzymał 165 piw(a)
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2014-06-02, 13:08   

Szaman3 napisał/a:
Moim zdaniem

Mariusz Ty to już przez sam nick jesteś poza nawiasem , czarujesz pogodę jak chcesz :mrgreen:
A poważnie po to założyłam ten wątek żeby poznać Wasze opinie o różnych serwisach .
_________________
Ludzie nie dlatego przestają się bawić bo się starzeją , lecz starzeją się bo przestają się bawić

***** ***
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
siga2 

Dołączył: 03 Lut 2014
Posty: 245
Otrzymał 43 piw(a)
Skąd: Hornówek
Wysłany: 2014-06-02, 13:16   

Prognozy specjalistyczne są sprawdzalne ,bo .....cały czas są zmieniane . Co godzinę czy dwie aktualizują dane . Taką aktualizację można sobie robić samemu . Problem polega na tym że bardzo często jest marna sprawdzalność pogody " istotnej" tzn .Jak jest ogólna tendencja do określonej pogody to sprawdzalność mają prawie stuprocentową , jak się coś dzieje to sprawdzalność okrutnie spada . W zeszłym tygodniu wszędzie zapowiadano że wiatr będzie wiał do 19 węzłów w porywach i trzymano się tego właściwie do końca .Faktyczny wiatr wynosił 33 węzły w porywach ,a to już jest zasadnicza różnica-- Gdybym wiedział że będzie tak duło to np. nie pchałbym się na Śniardwy . Po za tym jest kilka serwisów pogodowych i w zależności od tego czy chcę jechać na weekend czy nie to posługuję się odpowiednią prognozą pogody :-D .
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Artur 66 
Moderator


Wiek: 57
Dołączył: 30 Sty 2014
Posty: 2537
Otrzymał 86 piw(a)
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2014-06-21, 09:33   

Dotarło na Mazury zapowiadane "załamanie" pogody. Co prawda z 2 dniowym opóźnieniem :-P i wyższą temperaturą niż straszyli w mediach i prognozach :evil:
Nawet sprawdzone portale tym razem poległy ze swoimi 24-48 godzinnym prognozami.
Wniosek, trzeba przyjeżdżać na Mazury i nie przejmować się prognozami :-D

Ps. Patrzę na sat.24 i jest szansa, że za 4 godz. wyjrzy słonko :lol:
Ostatnio zmieniony przez Artur 66 2014-06-21, 09:38, w całości zmieniany 1 raz  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
kemot 
Moderator


Dołączył: 30 Sty 2014
Posty: 2354
Otrzymał 57 piw(a)
Skąd: Błonie
Wysłany: 2014-06-23, 15:25   

i wyjrzało ;-)
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group