forum.zeglarzom.pl Strona Główna
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Luźny miecz Antila 24,4
Autor Wiadomość
etm79 

Dołączył: 05 Mar 2019
Posty: 7
Skąd: Chwaszczyno
Wysłany: 2019-03-05, 22:50   Luźny miecz Antila 24,4

Witam, jesienią zacząlem pływac moją nową Antilą po Zatoce Gdańskiej i zauważyłem, że strasznie tłucze miecz. Postanowiłem zajrzeć do skrzyni mieczowej. Filmik na youtube
https://m.youtube.com/watch?v=MLP49ahQvLo
Czy nie mam zbyt dużego luzu na trzpieniu mocującym miecz? Jakieś pomysły na zlikwidowanie luzu?
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Szaman3 
Administrator


Dołączył: 29 Sty 2014
Posty: 2185
Otrzymał 133 piw(a)
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2019-03-05, 23:26   

Nie wiem jak wygląda mój miecz w takim ujęciu, ale wiem, że też jest dość luźny. Kilka lat temu płynąłem moim Focusem 690 przez Bałtyk do Kopenhagi. W bajdewindzie miecz był dociskany do ścianki skrzyni mieczowej i nie było problemu. W półwietrze i baksztagu zwyczajnie podnosiłem miecz i też nie było problemu.
Nie wiem jak Ty postępujesz, ale może warto spróbować coś podobnego?
 Autor postu otrzymał 1 piw(a)
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Więcej szczegółów
Wystawiono 1 piw(a):
etm79
etm79 

Dołączył: 05 Mar 2019
Posty: 7
Skąd: Chwaszczyno
Wysłany: 2019-03-06, 07:19   

Jak pływam to i może ok, trochę się boje o trwałość tej konstrukcji, problem zaczyna się gdy cumuję w Swarzewie ponieważ muszę mieć podciągnięty miecz (płytko) i wtedy zamiast relaksować się zastanawiam się co tak stuka :-/
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Bodo 
Administrator


Wiek: 66
Dołączył: 30 Sty 2014
Posty: 5348
Otrzymał 159 piw(a)
Skąd: Sierpuchowo
Wysłany: 2019-03-06, 07:27   

Moim zdaniem, również uważam, że "ten typ tak ma" ..... :-D .... i jest wszystko OK ....
_________________
Wiem, że niewiem .... tylko nie wiem, ile niewiem ....
Ale jedno, wiem na pewno .... ***** ***
Bogdan
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Agnieszka14 


Dołączyła: 20 Kwi 2017
Posty: 396
Otrzymał 13 piw(a)
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2019-03-06, 08:00   

Na mojej utce też miecz klepie na postoju przy większej fali.
Chociaż podebrany to już nie.
_________________
Kryje się coś niedobrego w mężczyznach, którzy unikają wina, gier, towarzystwa pięknych kobiet i ucztowania. Tacy ludzie albo są ciężko chorzy, albo w głębi duszy nienawidzą otoczenia.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
robarek 


Wiek: 72
Dołączył: 03 Kwi 2014
Posty: 637
Otrzymał 37 piw(a)
Skąd: W-wa
Wysłany: 2019-03-06, 08:47   

Mam to samo na An 24. Na postoju muszę podnosić miecz, bo inaczej tłucze, i lódka jest mniej stabilna ale przyzwyczaiłem się. Rozważałem przykręcenie od wewnątrz skrzynki pasków twardej gumy po obu stronach ale do tej operacji trzeba by rozebrać obudowę i dałem spokój.
_________________
Pozdrawiam
Robert
 Autor postu otrzymał 1 piw(a)
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Więcej szczegółów
Wystawiono 1 piw(a):
etm79
MirekMors 


Wiek: 64
Dołączył: 30 Sty 2014
Posty: 3188
Otrzymał 117 piw(a)
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2019-03-06, 08:58   

To ja z dumą stwierdzam, że mi nie tłukł na zatoce. Luzy mam minimalne.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Bodo 
Administrator


Wiek: 66
Dołączył: 30 Sty 2014
Posty: 5348
Otrzymał 159 piw(a)
Skąd: Sierpuchowo
Wysłany: 2019-03-06, 09:07   

MirekMors napisał/a:
To ja z dumą stwierdzam, że mi nie tłukł na zatoce. Luzy mam minimalne.

Czyżbyś pływał po Zatoce z podniesionym mieczem? ...... :shock: .... bo w dolnym położeniu, gdy go opuścimy, miecz powinien się zaklinować i nie latać (jak na filmie w górnym położeniu) .... i tak, z pewnością dzieje się na przedmiotowej Antyli 24,4 ....
_________________
Wiem, że niewiem .... tylko nie wiem, ile niewiem ....
Ale jedno, wiem na pewno .... ***** ***
Bogdan
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
MirekMors 


Wiek: 64
Dołączył: 30 Sty 2014
Posty: 3188
Otrzymał 117 piw(a)
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2019-03-06, 10:07   

Dopiero obejrzałem filmik. Luzy masakryczne. U mnie minimalne możliwe. Co tu radzić ? Na zatokę tylko śruba dociskająca. A jak spisała by się pianka w dolnej części skrzynki ? Nie żartuję.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Bodo 
Administrator


Wiek: 66
Dołączył: 30 Sty 2014
Posty: 5348
Otrzymał 159 piw(a)
Skąd: Sierpuchowo
Wysłany: 2019-03-06, 10:44   

MirekMors napisał/a:
....Luzy masakryczne. U mnie minimalne możliwe. Co tu radzić ? Na zatokę tylko śruba dociskająca. A jak spisała by się pianka w dolnej części skrzynki ? Nie żartuję.

Nie przesadzaj ..... to jest standard w Antilach i kilku innych modelach .... zwróciłeś uwagę na poduszki gumowe na mieczu, które opierają się na wypustkach w dolnej części skrzynki mieczowej? .... bardzo fajne rozwiązanie w usztywnieniu miecza w jego dolnym położeniu ... ale wymagają szerszej skrzynki mieczowej .... tutaj rozwiązanie, aby usztywnić końcówkę miecza w górnym jego położeniu, podał Robarek .... wkleić/przykręcić na wewnętrzne ścianki skrzynki, paski grubej gumy, ścięte w stożki, aby "łapały" końcówkę miecza przy jego podnoszeniu .....
_________________
Wiem, że niewiem .... tylko nie wiem, ile niewiem ....
Ale jedno, wiem na pewno .... ***** ***
Bogdan
 Autor postu otrzymał 1 piw(a)
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Więcej szczegółów
Wystawiono 1 piw(a):
etm79
MirekMors 


Wiek: 64
Dołączył: 30 Sty 2014
Posty: 3188
Otrzymał 117 piw(a)
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2019-03-06, 16:31   

Mam takie gumowe zderzaki a mimo to szparkę mam wąziutką. W Antlach luzy liczone w cm, ja mam mm.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
marekj 


Wiek: 52
Dołączył: 02 Lut 2014
Posty: 1206
Otrzymał 74 piw(a)
Skąd: Zabrze
Wysłany: 2019-03-06, 23:56   

Masakra, luz ogromny. W mojej łódce miecz się tłukł tylko w pozycji opuszczonej. Skrzynia u góry się zwęża i po podniesieniu jest spokój. Jednak gdy był opuszczony to cisza była tylko w bajdewindzie jak był dociśnięty do jednej ze ścianek. Dużo dało wklejenie w dolnej części skrzyni zderzaków wyciętych z jakiejś starej gumy z taśmociągu. Grubość około 1-1.5 cm. Wkleiłem na zywicę epoksydową i trzymają się już trzy sezony. Mogły by być jeszcze trochę grubsze ale jest ok. Trochę stuka ale to są uderzenia w gumę która jednak lekko amortyzuje. Wcześniej waliło w laminat skrzyni i nie dało się tego wytrzymać.

etm79,
Z tego co widzę na filmie to u Ciebie łomocze w pozycji podniesionej. Spróbowałbym wkleić takie zderzaki w postaci pasków z twardej gumy tylko o takim profilu żeby podnoszący się miecz o nie nie zahaczał tylko wsuwał się pomiedzy. Na filmie to wygląda że miecz ma ogromy luz u góry ale stuka o pogrubienie laminatu na dole skrzyni. Wystarczy się zwęzić górę i będzie spokój.
_________________
Pozdawiam
Marek

***** ***
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
marekj 


Wiek: 52
Dołączył: 02 Lut 2014
Posty: 1206
Otrzymał 74 piw(a)
Skąd: Zabrze
Wysłany: 2019-03-06, 23:59   

Piszesz o trzpieniu. Nie widać go na filmie ale moim zdaniem nie da się na nim tak usztywnić żeby cały miecz trzymał się centrycznie w skrzyni. Oczywiście konstrukcja miecza w miejscu osi obrotu (trzpienia) musi być taka żeby tam się trzymał centrycznie. Tylna część (po podniesieniu) będzie miała luz.
_________________
Pozdawiam
Marek

***** ***
 Autor postu otrzymał 1 piw(a)
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Więcej szczegółów
Wystawiono 1 piw(a):
etm79
MirekMors 


Wiek: 64
Dołączył: 30 Sty 2014
Posty: 3188
Otrzymał 117 piw(a)
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2019-03-07, 08:38   

O piance w skrzyni pisałem poważnie, bo na zatoce właściwie jest stale opuszczony - tak na szybko. Ale generalnie - jak Marek - proponuję wkleić od środka "zderzaki". Ale nie gumowe, a teflonowe. Maksymalnie ciasno i w kilku miejscach - na dole i z tyłu skrzynki. Tak mam i się sprawdza. Pytanie jak i czym wkleić ? Dodatkowo przykręcić z klejem ?
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Artur 66 
Moderator


Wiek: 57
Dołączył: 30 Sty 2014
Posty: 2537
Otrzymał 86 piw(a)
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2019-03-07, 08:45   

etm79
Jeżeli w dolny położeniu jest również luz, to najprościej będzie wymienić gumowe odbijacze na trochę szersze, wystające poza obrys mocowania.
_________________
***** ***
"Nie starzeje się ten, kto nie ma na to czasu."
Żeglarstwo jest przereklamowane :)
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
etm79 

Dołączył: 05 Mar 2019
Posty: 7
Skąd: Chwaszczyno
Wysłany: 2019-03-10, 11:07   

Dziękuję za wszystkie podpowiedzi. Po namyśle zrobiłem tak, wyciągnołem miecz z kilku powodów. Zlikwidować luz na mocowaniu sworznia. Już jest dotoczona tuleja z brązu z miejszym luzem. Postanowiłem ocynować miecz, (po roku miał już ogniska rdzy, zle był pomalowany) ale po wyśrutowaniu okazało się, że wsrodku jest wypełniony betonem więc nie ocynkowali mi ze względu na możliwość wybuchu miecza w piecu. Wię zostałem w d...., musiałem szybko go pomalować by nie rdzewiał. Zaspawałem wcześniej wywiercone dziurki kontrolne i pomalowałem farbą epoksydową hempel. Prześwit w skrzyni mam 60mm, a szerokość miecza 47mm chcę ten luz skalować tak ok połowy czyli z 5-7mm. Zastanawiam się czy wkleić gumę czy na laminować np. dwie warstwy szklanego włókna żywicą epoksydową? Na końcu skrzyni/miecza wkleję gumy by przy podniesionym mieczu nie stukał i opierał się o gumy. Jeszcze nie wiem co z autufulingiem czy robić? Takie moje przemyslenia, że w starym jachcie nie miałem w skrzyni antyporostówki i miecz sam się uszczelnił w skrzyni muszelkami :-) ). Nie jestem fachowcem, ale wydaję mi się, że jak roczną AN24 to trochę dużo problemów i ta jakość wykonania w miejscu niewidocznym dla klienta mogła by być lepsza. Myślę, że tyle szarpania wynagrodzę sobie na Zatoce :-) :-) :mrgreen:
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Bodo 
Administrator


Wiek: 66
Dołączył: 30 Sty 2014
Posty: 5348
Otrzymał 159 piw(a)
Skąd: Sierpuchowo
Wysłany: 2019-03-10, 13:08   

Przede wszystkim, wrzuć zdjęcia miecza, bo teraz, okazuje się, że miecz jest profilowany, zalany betonem .....
etm79 napisał/a:
Zastanawiam się czy wkleić gumę czy na laminować

wkleić gumę.... jak się sprawdzi, za rok - laminować na stałe ....
etm79 napisał/a:
Już jest dotoczona tuleja z brązu z miejszym luzem.

wrzuć zdjęcia tulei i trzpienia ....
_________________
Wiem, że niewiem .... tylko nie wiem, ile niewiem ....
Ale jedno, wiem na pewno .... ***** ***
Bogdan
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Emill`76 

Wiek: 47
Dołączył: 06 Lut 2014
Posty: 653
Otrzymał 43 piw(a)
Skąd: Okolice Nasielska
Wysłany: 2019-03-10, 14:28   

U mnie te gumowe klocki, przylegają do scianek skrzyni na lekki ścisk. Do tego stopnia, że słychać było "popiskiwanie" w trakcie podnoszenia lub opuszczania. Wysmarowanie ścianek smarem teflonowym rozwiązało problem. Tu na filmiku widać, że pomiedzy gumowymi klockami a skrzynią jest luz....
Wymienilbym na grubsze zdecydowanie , będzie lepiej
 Autor postu otrzymał 1 piw(a)
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Więcej szczegółów
Wystawiono 1 piw(a):
etm79
etm79 

Dołączył: 05 Mar 2019
Posty: 7
Skąd: Chwaszczyno
Wysłany: 2019-03-10, 15:57   

Tuleja
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
etm79 

Dołączył: 05 Mar 2019
Posty: 7
Skąd: Chwaszczyno
Wysłany: 2019-03-10, 16:11   

Mam problem, aby załączyć zdjęcia
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group