forum.zeglarzom.pl Strona Główna
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Refy
Autor Wiadomość
balti 


Dołączyła: 30 Sty 2014
Posty: 3214
Otrzymał 165 piw(a)
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2020-09-17, 12:46   Refy

Dorabiał ktoś refbantę do starego żagla ? Czy to się wogóle opłaca ? I bloczki do pierwszego refu muszę wszyć .... Jakie to kwoty ? Czy lepiej nowy grot ....?
_________________
Ludzie nie dlatego przestają się bawić bo się starzeją , lecz starzeją się bo przestają się bawić

***** ***
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
MirekMors 


Wiek: 64
Dołączył: 30 Sty 2014
Posty: 3188
Otrzymał 117 piw(a)
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2020-09-17, 13:40   

Proste. Do starego się nie opłaca. Do dobrego bez problemu. O jakich bloczkach piszesz ? Na samym żaglu w luwersach ? Nie są potrzebne. Czy w ogóle nie masz refu, czy chcesz 2. ?
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
balti 


Dołączyła: 30 Sty 2014
Posty: 3214
Otrzymał 165 piw(a)
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2020-09-17, 14:00   

Grot ma już pewnie kilka sezonów ale się jeszcze trzyma. Ma tylko jeden ref i to dość nisko więc myślę o drugim. Na tym pierwszym są tylko luwersy więc linka do refu zapewne ciężko chodzi , jeszcze nie zakładałam ale miałam tak w Tangu i zawsze były z tym problemy/ przycinała się w najmniej odpowiednim momencie . W nowych żaglach wszywane są bloczki w luwersach które kasują te opory przy wybieraniu/zrzucaniu refa.
_________________
Ludzie nie dlatego przestają się bawić bo się starzeją , lecz starzeją się bo przestają się bawić

***** ***
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Bodo 
Administrator


Wiek: 66
Dołączył: 30 Sty 2014
Posty: 5348
Otrzymał 159 piw(a)
Skąd: Sierpuchowo
Wysłany: 2020-09-17, 14:07   

Jeżeli żagiel ma niewytrzepane płótno, to opłaca się doszyć wzmocnienia i wstawić luwersy .... a jak wstawiać, to od razu z bloczkami ..... :-D
_________________
Wiem, że niewiem .... tylko nie wiem, ile niewiem ....
Ale jedno, wiem na pewno .... ***** ***
Bogdan
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
MirekMors 


Wiek: 64
Dołączył: 30 Sty 2014
Posty: 3188
Otrzymał 117 piw(a)
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2020-09-17, 14:32   

Ja bloczków nie mam a refa dobieram z ręki. Może lina jest "chropowata"? Pamiętasz różnicę w podnoszeniu miecza po zmianie liny ? Ostatecznie można kabestanem.
Zaraz sam idę się refować. Dmucha i nie chce się ruszać ale mus.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
balti 


Dołączyła: 30 Sty 2014
Posty: 3214
Otrzymał 165 piw(a)
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2020-09-17, 16:35   

No dobra ale czy ktoś ogarnia jaki to może być koszt / tego wszycia bloczków luwersu?/ w sensie rząd wielkości . Muszę jakoś ocenić różne warianty .
_________________
Ludzie nie dlatego przestają się bawić bo się starzeją , lecz starzeją się bo przestają się bawić

***** ***
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
yavor 


Wiek: 40
Dołączył: 01 Lut 2014
Posty: 1162
Otrzymał 36 piw(a)
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2020-09-17, 17:30   

balti napisał/a:
Grot ma już pewnie kilka sezonów ale się jeszcze trzyma. Ma tylko jeden ref i to dość nisko więc myślę o drugim. Na tym pierwszym są tylko luwersy więc linka do refu zapewne ciężko chodzi , jeszcze nie zakładałam ale miałam tak w Tangu i zawsze były z tym problemy/ przycinała się w najmniej odpowiednim momencie . W nowych żaglach wszywane są bloczki w luwersach które kasują te opory przy wybieraniu/zrzucaniu refa.


Ja bloczków nie mam i wszystko śmiga jak talala. System dwulinowy.
Tobie jeden ref w zupełności wystarczy, gdyż na pełnym grocie pływasz jak na 1 refie. Widać to dość wyraźnie jak się przepływa obok...
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Emill`76 

Wiek: 47
Dołączył: 06 Lut 2014
Posty: 653
Otrzymał 43 piw(a)
Skąd: Okolice Nasielska
Wysłany: 2020-09-17, 17:36   

Bloczki na refbancie ? Bez zastanowienia TAK . Refowanie - rozrefowanie , bez porównania lżejsze i szybsze . Gdzie po taniości i dobrze wszyć mocowania do nich na grocie ? Mirek Kołodziejczyk z "Żaglowni" w Nidzie , polecił mi do takich prac , panią z Rucianego, której zleca różne prace. Wymianiała mi m.in zamek w LJ 2 lata temu, gdzie za usługę zapłaciłem 30 zł ...a zrobiła to bardzo solidnie. Numeru niestety nie mam, gdzieś mi wcięło. Trzeba by zadzwonić do Mirka Kołodziejczyka a on bez problemu ten numer poda . Tel do niego 608 675 862
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Bodo 
Administrator


Wiek: 66
Dołączył: 30 Sty 2014
Posty: 5348
Otrzymał 159 piw(a)
Skąd: Sierpuchowo
Wysłany: 2020-09-17, 17:59   

Też, szyłem różne rzeczy u Tej pani, .... ale żagle, tylko w wypadku zszycia rozprutego szwu .... u Ciebie, Basiu, potrzebny jest fachowiec, który wszyje wzmocnienia narożników przy luwersach ..... inaczej pociągniesz za luwers i rozerwiesz nad nim żagiel ..... :-?
_________________
Wiem, że niewiem .... tylko nie wiem, ile niewiem ....
Ale jedno, wiem na pewno .... ***** ***
Bogdan
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
MirekMors 


Wiek: 64
Dołączył: 30 Sty 2014
Posty: 3188
Otrzymał 117 piw(a)
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2020-09-17, 19:33   

1 ref to coś pomiędzy 1. i 2. refem. Dlatego uważam, że w tej sytuacji i przy tej łódce 2. ref nie ma sensu.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Szaman3 
Administrator


Dołączył: 29 Sty 2014
Posty: 2185
Otrzymał 133 piw(a)
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2020-09-17, 20:26   

II ref jest niezbędny. Doszywałem refbantę niemal zaraz po kupieniu Focusa. II ref powinien dać mozliwość zredukowania powierzchni grota do ok 50 %. Ja naszywałem refbantę II refu u Wawra, ale to było zbyt dawno, żeby mówić o kosztach. Ale znajomi to robili w zeszłym sezonie. o ile dobrze pamętam to było cos między 200 a 300 PLN.
PS. Przy dwulinowym systemie nie sa potrzebne bloczki.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
waldi_f 

Dołączył: 11 Lut 2014
Posty: 180
Otrzymał 15 piw(a)
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2020-09-17, 23:16   

Witajcie :)
Z całą pewnością zależy od wielkości grota. Przez lata miałem bez bloczków dawało się.
Teraz Wawer namówił mnie na pierścienie, chciałem bloczki.
Na pierścieniach jest lepiej lżej no i grot z refem lepiej się układa przez co mniej niszczy.
_________________
Stopy wody
Waldek
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
yavor 


Wiek: 40
Dołączył: 01 Lut 2014
Posty: 1162
Otrzymał 36 piw(a)
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2020-09-18, 10:49   

Szaman3 napisał/a:
II ref jest niezbędny. Doszywałem refbantę niemal zaraz po kupieniu Focusa. II ref powinien dać mozliwość zredukowania powierzchni grota do ok 50 %. Ja naszywałem refbantę II refu u Wawra, ale to było zbyt dawno, żeby mówić o kosztach. Ale znajomi to robili w zeszłym sezonie. o ile dobrze pamętam to było cos między 200 a 300 PLN.
PS. Przy dwulinowym systemie nie sa potrzebne bloczki.


Potwierdzam, że II ref jest przydatny szczególnie podczas szkwalistych wiatrów jak to miało miejsce w ostatni weekend. Mały grot + odpowiednio zarefowany fok = bezstresowe pływanie nawet jak przywali z odkrętki :mrgreen:
U mnie jest to bardzo ważne ze względu na załogantów czworonożnych w ilości sztuk 3.

Samo refowanie (linki 4mm) nie wymaga większej siły, a żagiel układa się bardzo ładnie.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
MirekMors 


Wiek: 64
Dołączył: 30 Sty 2014
Posty: 3188
Otrzymał 117 piw(a)
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2020-09-18, 12:19   

yavor napisał/a:
Samo refowanie (linki 4mm) nie wymaga większej siły

Ja mam foka 15 m2 i gdy wieje ciężko było ruszyć roler mimo sporej szpuli. Rozwiązaniem było nawinięcie na nią 2 warstw liny i oklejenie jej - a jakże - szarą taśmą. Zwiększyłem średnicę i tym samym zmniejszyłem potrzebną siłę. Polecam; szczególnie damskim kapitanom.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
yavor 


Wiek: 40
Dołączył: 01 Lut 2014
Posty: 1162
Otrzymał 36 piw(a)
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2020-09-18, 15:13   

MirekMors napisał/a:
yavor napisał/a:
Samo refowanie (linki 4mm) nie wymaga większej siły

Ja mam foka 15 m2 i gdy wieje ciężko było ruszyć roler mimo sporej szpuli. Rozwiązaniem było nawinięcie na nią 2 warstw liny i oklejenie jej - a jakże - szarą taśmą. Zwiększyłem średnicę i tym samym zmniejszyłem potrzebną siłę. Polecam; szczególnie damskim kapitanom.


Patent dobry, ale ja pisałem o grocie :)

Fok jak jest wybrany wiatrem to oczywiście ciężko się refuje (też mam dyneme 4 czy 5mm). Na tą okoliczność wystarczy nieco wyostrzyć, aż zacznie go podwiewać i wtedy idzie jak po maśle :mrgreen:
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
balti 


Dołączyła: 30 Sty 2014
Posty: 3214
Otrzymał 165 piw(a)
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2020-09-18, 22:56   

yavor napisał/a:
Ja bloczków nie mam i wszystko śmiga jak talala. System dwulinowy.

No właśnie dwulinowy , a ja mam na myśli jednolinowy .
yavor napisał/a:
Tobie jeden ref w zupełności wystarczy, gdyż na pełnym grocie pływasz jak na 1 refie. Widać to dość wyraźnie jak się przepływa obok...

Hmm w sumie to coś z tym grotem jest nie halo może był przerabiany/skracany dołem bo pierwsza refbanta jest dość nisko , nienaturalnie nisko . Poza tym jest trochę krótki po maszcie .. no ale taki puki co mam i kombinuję jak go po taniości usprawnić zanim zmienię na jakiś wypaśny .
_________________
Ludzie nie dlatego przestają się bawić bo się starzeją , lecz starzeją się bo przestają się bawić

***** ***
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Bodo 
Administrator


Wiek: 66
Dołączył: 30 Sty 2014
Posty: 5348
Otrzymał 159 piw(a)
Skąd: Sierpuchowo
Wysłany: 2020-09-19, 07:47   

Doszyj na dole tą część, która została obcięta .....
_________________
Wiem, że niewiem .... tylko nie wiem, ile niewiem ....
Ale jedno, wiem na pewno .... ***** ***
Bogdan
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
robarek 


Wiek: 72
Dołączył: 03 Kwi 2014
Posty: 637
Otrzymał 37 piw(a)
Skąd: W-wa
Wysłany: 2020-09-19, 08:43   

Puk, puk, puk! Kto tam?
_________________
Pozdrawiam
Robert
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
yavor 


Wiek: 40
Dołączył: 01 Lut 2014
Posty: 1162
Otrzymał 36 piw(a)
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2020-09-19, 10:13   

balti napisał/a:
yavor napisał/a:
Ja bloczków nie mam i wszystko śmiga jak talala. System dwulinowy.

No właśnie dwulinowy , a ja mam na myśli jednolinowy .
yavor napisał/a:
Tobie jeden ref w zupełności wystarczy, gdyż na pełnym grocie pływasz jak na 1 refie. Widać to dość wyraźnie jak się przepływa obok...

Hmm w sumie to coś z tym grotem jest nie halo może był przerabiany/skracany dołem bo pierwsza refbanta jest dość nisko , nienaturalnie nisko . Poza tym jest trochę krótki po maszcie .. no ale taki puki co mam i kombinuję jak go po taniości usprawnić zanim zmienię na jakiś wypaśny .

A może po prostu jest nie od tej łódki? A lik dolny masz wolny? Jak z długością po bomie ?

A co do refowania to proponuję kupić stoper jak Ci brakuje i zrobić dwulinowy system zamiast bawić się z bloczkami na grocie, który i tak masz plan wymienić.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
lespaj 

Dołączył: 02 Lut 2014
Posty: 151
Otrzymał 16 piw(a)
Skąd: zawiercie
Wysłany: 2020-09-20, 19:41   

"No właśnie dwulinowy , a ja mam na myśli jednolinowy "

ja mam jednolinowy i w grocie nie ma żadnych bloczków
wszystko jest w bomie
_________________
Na każdą rzecz można patrzeć z dwóch stron
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group