forum.zeglarzom.pl Strona Główna
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Zmiany w VAT od samochodów
Autor Wiadomość
Tynia 

Wiek: 51
Dołączyła: 29 Sty 2014
Posty: 473
Otrzymał 54 piw(a)
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2014-02-26, 11:13   Zmiany w VAT od samochodów

Wiem, że sporo osób pośród nas prowadzi działalność gospodarczą. Postaram się od czasu do czasu zamieszczać ciekawostki podatkowe i księgowe w tym temacie i liczę na Wasze uwagi.

Zatem ciekawostka pierwsza ;-)

Zgodnie z art 86a ustawy o VAT zakup samochodu osobowego czy innego pojazdu o dmc<= 3,5 tony upoważnia do odliczenia 60% podatku VAT, ale nie więcej niż 6000 złotych. VAT-u od paliwa do tych samochodów odliczać nie wolno w ogóle. Póki co, nie dotyczy to samochodów, które mają część osobową i ładunkową (van-y), mają otwartą część przeznaczoną do przewozu ładunków lub konstrukcyjnie oddzielone od reszty nadwozie (pickup-y), czy też pojazdów specjalnego przeznaczenia (karetki itp.). Od zakupów takich pojazdów, ich eksploatacji czy paliwa do nich, VAT odliczać można w całości.

Rząd szykuje nam kolejną, spektakularną zmianę w VAT, a mianowicie wszelkie pojazdy, których zakup i eksploatacja podlegał dotychczas pełnemu odliczeniu VAT, takiemu odliczeniu będzie podlegał tylko wtedy, gdy samochód będzie wykorzystywany wyłącznie do prowadzenia działalności.

Wystarczy, aby taki pojazd choćby raz został użyty do innych celów (np. dojazd pracownika do pracy!) i VAT od paliwa, przeglądu, napraw, opon itp., będzie można odliczyć tylko w 50% :!:

Co więcej, jeśli od nabycia samochodu, od którego przy zakupie odliczyliśmy pełny VAT, nie minęło 5 lat, a zaczniemy nim w tym czasie odwozić dziecko do szkoły, VAT będziemy zobowiązani skorygować o 50%.

Co należy zrobić, aby odliczać pełny VAT od wydatków ponoszonych na utrzymanie samochodu? Na pewno będzie obowiązek prowadzenia ewidencji przebiegu takiego pojazdu i na pewno trzeba go będzie zgłosić do urzędu w terminie 7 dni.

Projekt nowych zmian jest już czytany w sejmie, przepisy wejdą w życie w ciągu 14 dni od uchwalenia ustawy. Okres przejściowy będzie obowiązywał tylko i wyłącznie zakupów paliwa i tu nowe przepisy wejdą w życie w dniu 1 lipca 2015 roku.
 Autor postu otrzymał 1 piw(a)
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Więcej szczegółów
Wystawiono 1 piw(a):
Bodo
żyszkoś 

Dołączył: 22 Lut 2014
Posty: 643
Otrzymał 53 piw(a)
Skąd: Strzyboga / Piastów
Wysłany: 2014-02-26, 11:19   Re: Zmiany w VAT od samochodów

Tynia napisał/a:

Zatem ciekawostka pierwsza ;-)


:-| Ręce razem z majtkami opadają. Wszystko w ramach ułatwiania prowadzenia działalności gospodarczej :-| A co będzie jak pojadę do klienta i tankując auto kupię gumę do żucia albo pieczywo?
_________________
Adam Żyszkowski
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
NePolyak 


Dołączył: 28 Sty 2014
Posty: 1329
Otrzymał 77 piw(a)
Skąd: RU-PL
Wysłany: 2014-02-26, 11:40   

Ciekaw jestem, czy to wpłynie niegatywnie na sprzedaż nowych samochodów.
Moim zdaniem tak. Mało tego, mniej osób zdecyduje się na kupno używanych samochodów, bo będą ich obowiązywały nowe przepisy...
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Tynia 

Wiek: 51
Dołączyła: 29 Sty 2014
Posty: 473
Otrzymał 54 piw(a)
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2014-02-26, 11:41   

żyszkoś napisał/a:
A co będzie jak pojadę do klienta i tankując auto kupię gumę do żucia albo pieczywo?


Zakupy na stacji benzynowej chyba nie dyskwalifikują takiego samochodu..., no chyba, że chciałbyś te zakupy sobie odliczyć, wtedy dociekliwy urzędnik może skojarzyć te zakupy z tankowaniem, wyłączyć je z kosztów, a jak z kosztów to i VAT-u nie można odliczyć, a jak nie są kosztem to nie są związane z prowadzeniem działalności... itp ;-)
Ostatnio zmieniony przez Tynia 2014-02-26, 11:44, w całości zmieniany 1 raz  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
żyszkoś 

Dołączył: 22 Lut 2014
Posty: 643
Otrzymał 53 piw(a)
Skąd: Strzyboga / Piastów
Wysłany: 2014-02-26, 11:46   

Jak ze wszystkim. Wzrost podatku = osłabienie branży.

Kilka lat temu obniżono akcyzę na gorzałę. O dziwo dochody skarbu państwa z tego tytułu wzrosły, przemyt (zwłaszcza mrówki) mocno się zmniejszył. Wzrosła oficjalna sprzedaż wódy. Co wymyślił mądry urzędnik? Tak, podniósł opodatkowanie wódy, dorabiając teorię, że dba zdrowie społeczeństwa. I tak jest ze wszystkim, wszystko jest dla Twojego dobra.
_________________
Adam Żyszkowski
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
żyszkoś 

Dołączył: 22 Lut 2014
Posty: 643
Otrzymał 53 piw(a)
Skąd: Strzyboga / Piastów
Wysłany: 2014-02-26, 11:51   

Tynia napisał/a:

Zakupy na stacji benzynowej chyba nie dyskwalifikują takiego samochodu...,


Dobra. A jak będzie kwiaciarnia obok stacji i w tej kwiaciarni kupię mej Babie kwiatki, ponieważ trochę narozrabiałem? :mrgreen:

Wiem, cuduję :D

Dla mnie to takie "umożliwienie" pełnego odliczenia VATu żeby PR sobie poprawić. Już słyszę te wypowiedzi "No przecież Kowalski mże odliczyć pełen VAT od auta spełniając pewne warunki. No ale skoro on nie chce spełnić tych warunków..." Chyba jakieś wybory idą.
_________________
Adam Żyszkowski
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Bodo 
Administrator


Wiek: 66
Dołączył: 30 Sty 2014
Posty: 5348
Otrzymał 159 piw(a)
Skąd: Sierpuchowo
Wysłany: 2014-02-26, 12:49   

Za sam pomysł, należy się pifko ... dzięki temu wątkowi, zaoszczędzę na telefonach, bo do tej pory, musiałem zadzwonić do Ciebie, aby uzyskać kompetentną poradę .... ;-) :-D

Mam samochód Pik-Up, a w papierwch "ciężarowy" ... czy w tym wypadku, także będę musiał założyć książkę przebiegów?.... może. lepiej kupić Tira? ... :mrgreen:
_________________
Wiem, że niewiem .... tylko nie wiem, ile niewiem ....
Ale jedno, wiem na pewno .... ***** ***
Bogdan
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Tynia 

Wiek: 51
Dołączyła: 29 Sty 2014
Posty: 473
Otrzymał 54 piw(a)
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2014-02-26, 13:50   

Bodo napisał/a:
Mam samochód Pik-Up, a w papierwch "ciężarowy" ... czy w tym wypadku, także będę musiał założyć książkę przebiegów?.... może. lepiej kupić Tira? ...


Lepiej kup sobie koparkę :mrgreen: . Wygląda na to, że będziesz musiał Bodo prowadzić ewidencję, bo:

Pełne prawo do odliczenia VAT od wydatków związanych z pojazdami samochodowymi będzie dotyczyło pojazdów ( :arrow: patrz przypis ) wykorzystywanych wyłącznie do działalności gospodarczej, jeśli:
1. sposób wykorzystywania tych pojazdów przez podatnika, potwierdzone obowiązkową prowadzoną dla tych pojazdów ewidencją ich przebiegu, wykluczą możliwość ich użycia do celów niezwiązanych z tą działalnością,

lub

2. konstrukcja tych pojazdów wyklucza ich użycie do celów niezwiązanych z działalnością lub powoduje, że ich użycie do celów niezwiązanych z działalnością jest nieistotne, czyli:
- mają jeden rząd siedzeń + część ładunkową i muszą mieć wykonane odpowiednie badania przez Okręgową Stację Kontroli Pojazdów plus wpis do dowodu rejestracyjnego
- jest to pojazd specjalny: koparka, ładowarka

i jeszcze jedno lub

3. samochody te nie są zarejestrowane i nie mogą poruszać się po drogach (jest tak w przypadku odsprzedaży samochodów)

i jeszcze jedno

4. gdy przedmiotem działalności podatnika jest wynajem pojazdów i bez możliwości użytkowania ich do celów prywatnych

:arrow: pojazdy samochodowe o dmc <= 3,5 tony
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
NePolyak 


Dołączył: 28 Sty 2014
Posty: 1329
Otrzymał 77 piw(a)
Skąd: RU-PL
Wysłany: 2014-02-26, 14:04   

Ale prawo nie działa wstecz?
Czy np. Bogdan, póki będzie korzystał ze swojego pick-up, nie będzie musiał spełniać nowych wymagań?
Dopiero jak sprzeda starego grata i kupi nowe auto, to nowe przepisy będą go obowiązywać?
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Bodo 
Administrator


Wiek: 66
Dołączył: 30 Sty 2014
Posty: 5348
Otrzymał 159 piw(a)
Skąd: Sierpuchowo
Wysłany: 2014-02-26, 14:12   

Dobra pytanie Daniel....
Tynia napisał/a:
........
.....

lub

2........

i jeszcze jedno lub

3. samochody te nie są zarejestrowane i nie mogą poruszać się po drogach (jest tak w przypadku odsprzedaży samochodów)

i jeszcze jedno

4. .......

:arrow: pojazdy samochodowe o dmc <= 3,5 tony

Wynikałoby z tego , że zgodnie z pkt.3, wytarczy, że kupimy samochód, wyrejestrujemy, postawimy w karzakach ..... i będzie można kupować na niego, paliwa do woli i jeszcze trochę?...... :mrgreen:
_________________
Wiem, że niewiem .... tylko nie wiem, ile niewiem ....
Ale jedno, wiem na pewno .... ***** ***
Bogdan
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Tynia 

Wiek: 51
Dołączyła: 29 Sty 2014
Posty: 473
Otrzymał 54 piw(a)
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2014-02-26, 14:20   

NePolyak napisał/a:
Ale prawo nie działa wstecz?
Czy np. Bogdan, póki będzie korzystał ze swojego pick-up, nie będzie musiał spełniać nowych wymagań?
Dopiero jak sprzeda starego grata i kupi nowe auto, to nowe przepisy będą go obowiązywać?


Prawo nie zadziała wstecz, jeśli chodzi o zakup samochodu. Nie mogę doczytać, czy samochody zakupione przed wejściem nowelizacji w życie, też trzeba zgłaszać do US. Natomiast nowe przepisy raczej będą obowiązywały wszystkich w zakresie eksploatacji samochodu i zakupu paliwa do niego. No, ale możliwość odliczenia 50% VAT na paliwo wejdzie dopiero od 1 lipca 2015 roku, można sobie teraz wszystkie przeglądy porobić i na razie mieć spokój :-P
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Tynia 

Wiek: 51
Dołączyła: 29 Sty 2014
Posty: 473
Otrzymał 54 piw(a)
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2014-02-26, 14:51   

Bodo napisał/a:
Dobra pytanie Daniel....
Tynia napisał/a:

3. samochody te nie są zarejestrowane i nie mogą poruszać się po drogach (jest tak w przypadku odsprzedaży samochodów)

Wynikałoby z tego , że zgodnie z pkt.3, wytarczy, że kupimy samochód, wyrejestrujemy, postawimy w karzakach ..... i będzie można kupować na niego, paliwa do woli i jeszcze trochę?...... :mrgreen:


A ja myślę, że pojazdy do odsprzedaży jakoś muszą się przemieszczać po placu, nikt nie będzie ich pchał :-P . Chodzi tu o działalność na dużą skalę (salony samochodowe). Oczywiście możesz sobie Bodo otworzyć salon sprzedaży quadów, zakupić 1 sztukę, wystawić ją za milion (wtedy nikt nie kupi) i kupować paliwo odliczając 100% VAT ;-)
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
pseudokibic 

Dołączył: 03 Lut 2014
Posty: 137
Otrzymał 24 piw(a)
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2014-02-26, 16:26   

Trzeba się dogadać z kolegą, kupić po aucie i wynająć sobie nawzajem..... w "dogadywaniu się" może pomóc biuro rachunkowe, firma leasingowa lub dealer...... tak to widzę.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Tynia 

Wiek: 51
Dołączyła: 29 Sty 2014
Posty: 473
Otrzymał 54 piw(a)
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2014-02-26, 16:48   

Wystarczy ewidencja i po sprawie, po prostu nikomu się jej nie chce prowadzić ;-)
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Artur 66 
Moderator


Wiek: 57
Dołączył: 30 Sty 2014
Posty: 2537
Otrzymał 86 piw(a)
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2014-02-26, 17:34   

Tynia napisał/a:
Wystarczy ewidencja i po sprawie, po prostu nikomu się jej nie chce prowadzić ;-)


To fakt, bardzo upierdliwa sprawa :-| i wymagająca dużej inwencji twórczej ;-)
A jak sie nazbiera zaległości, to dopiero masakra.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Bodo 
Administrator


Wiek: 66
Dołączył: 30 Sty 2014
Posty: 5348
Otrzymał 159 piw(a)
Skąd: Sierpuchowo
Wysłany: 2014-02-26, 17:47   

A jak przyjdzie do głowy, kontroli drogowej, czy inszej inspekcyji, sprawdzić czy ten wyjazd jest służbowy? .... i zażąda książki ewidencji do wglądu? ..... :evil:
Pamiętam, jak na granicy PL-CZ,ok 2000 roku, jakiemuś mundremu celnikowi, wpadło do głowy, że Lanosy z kratką, mają w dowodzie rej, "ciężarowy" .... i kazał wszystkim stanąć w kolejce z TIR-ami ..... :mrgreen: .... dwa dni czekania .... :evil: ... "od ręki", odprawiali za 100 zł, do ręki .... :mrgreen:
_________________
Wiem, że niewiem .... tylko nie wiem, ile niewiem ....
Ale jedno, wiem na pewno .... ***** ***
Bogdan
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Wlowoj 


Wiek: 72
Dołączył: 02 Lut 2014
Posty: 217
Otrzymał 20 piw(a)
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2014-02-26, 18:35   

Miałem to samo na granicy z Białorusią w Terespolu, kazali jechać na przejście dla Tirów, wkurzyłem się i wróciłem do domu...
A zmianę przepisów VAT wymusiła Unia, ale celem zaleceń UE było zmuszenie Polski do wprowadzenia możliwości pałnego odliczania VAT za wszystko, co wiąże się z działalnością gospodarczą, w tym za samochody, paliwo, itp.... To nasze MF tak kombinowało, żeby to ominąć i wykombinowało "kretynizm", ze zgłaszaniem auta do Urzędu, prowadzeniem ewidencji i aby firma lub przedsiębiorca się bał dowolnej interptacji Urzędu... Dla mnie to kuriozum na skalę światową....
Jeśli nie zgłosisz auta i będziesz odliczł grzecznie tylko 50% VAT to będzie znaczyło, że pracownik używa auta prywatnie i natychmiast Urząd uzna, że to dochód pracownika i trzeba odprowadzić ZUS i podatek.... Jak nie kijem go to pałką.. :shock:
W innych krajach są JASNE przepisy jak należy rozliczać auto używane też prywatnie, jest ryczałt podatkowy i wsio...
_________________
Włodek
Ostatnio zmieniony przez Wlowoj 2014-02-26, 18:36, w całości zmieniany 1 raz  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
żyszkoś 

Dołączył: 22 Lut 2014
Posty: 643
Otrzymał 53 piw(a)
Skąd: Strzyboga / Piastów
Wysłany: 2014-02-26, 20:31   

Wlowoj napisał/a:
Dla mnie to kuriozum na skalę światową....


Wiesz gdzie ma to Ministerstwo? Głęboko w... achterpiku :-(
_________________
Adam Żyszkowski
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Tynia 

Wiek: 51
Dołączyła: 29 Sty 2014
Posty: 473
Otrzymał 54 piw(a)
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2014-02-26, 21:29   

Wlowoj napisał/a:
A zmianę przepisów VAT wymusiła Unia, ale celem zaleceń UE było zmuszenie Polski do wprowadzenia możliwości pałnego odliczania VAT za wszystko, co wiąże się z działalnością gospodarczą, w tym za samochody, paliwo, itp....


A żeby podkręcić atmosferę dodam, że UE wyraziła zgodę, aby takie zmiany (50% odliczenia VAT na samochody używane poza działalnością gosp.) obowiązywały do 31 grudnia 2016 roku. Polska wnioskuje o wydłużenie tego terminu do końca 2018 roku... :-/ Podobnie było z 23% stawką VAT, miała obowiązywać do 2013 roku, a będzie obowiązywała do końca 2016... :-(
Ostatnio zmieniony przez Tynia 2014-02-26, 21:29, w całości zmieniany 1 raz  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
yavor 


Wiek: 40
Dołączył: 01 Lut 2014
Posty: 1162
Otrzymał 36 piw(a)
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2014-02-27, 09:19   

Bodo napisał/a:
A jak przyjdzie do głowy, kontroli drogowej, czy inszej inspekcyji, sprawdzić czy ten wyjazd jest służbowy? .... i zażąda książki ewidencji do wglądu? ..... :evil:


Jest na to jakaś podstawa prawna?
Wątpię, aby komukolwiek udało się skontrolować, czy jadę do Klienta czy po zakupy do marketu.

Obecnie użytkuję auto prywatne do celów służbowych (umowa użyczenia) i niestety zmuszony jestem prowadzić tzw. kilometrówkę. Oczywiście jest to męczące, ale przy odrobinie wprawy zajmuje mi to góra 10 minut przy zamykaniu miesiąca...
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group