forum.zeglarzom.pl Strona Główna
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Zmiany w VAT od samochodów
Autor Wiadomość
Tynia 

Wiek: 51
Dołączyła: 29 Sty 2014
Posty: 473
Otrzymał 54 piw(a)
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2015-04-07, 22:16   

don alonso napisał/a:
Jezeli mamy pojazd służbowy uzywany prywatnie i do celów dzałalności to rozliczmy vat 50/50.
Nie prowadzimy żadnej ewidencji.

pod warunkiem, że odliczamy VAT tylko od faktur za serwisowanie, płyn zimowy, ale na bank nie możemy odliczać za paliwo.
don alonso napisał/a:
Jednak w przypadku wykazania, że podatnik używa samochody służbowego do celów prywarnych , oznacza to , że uzyskuje kożyść materialną w wysokości średniej ceny najmu samochdu na danym terenie i to trzeba mu wstawić do dochodu i opodatkować i ozusować.

Za paliwo odliczymy 50% VAT już od 1 lipca - postaram się jeszcze o tym przypomnieć
Wykrakałeś ;-) Od 1 stycznia 2015 pracownik wykorzystujący samochód do celów prywatnych powinien mieć doliczony do wynagrodzenia ryczałt (opodatkowany i ozusowany) w wysokości 250 zł w przypadku samochodów poj. <1,6 i 400 zł dla poj>=1,6l.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Wlowoj 


Wiek: 72
Dołączył: 02 Lut 2014
Posty: 217
Otrzymał 20 piw(a)
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2015-04-09, 14:46   

Nareszcie jest "czysta sprawa"!
Dla "dużego" samochodu 400 zł dodatkowego dochodu powoduje konieczność odprowadzenia do Zus i PIT łącznie ok. 120 zł i nie musimy się bać "nalotów" z US... Nie jest to duży koszt czystego sumienia... :-D
_________________
Włodek
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
mmaacc 

Wiek: 54
Dołączył: 03 Lut 2014
Posty: 733
Otrzymał 46 piw(a)
Skąd: Piastów
Wysłany: 2015-04-09, 16:24   

Ja tak mam w firmie już od ładnych kliku lat. Tez uważam, że jest proste i klarowne rozwiązanie. Żaden narwany inspektor z US nie znajdzie haka. Mamy święty spokój!
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Bodo 
Administrator


Wiek: 66
Dołączył: 30 Sty 2014
Posty: 5348
Otrzymał 159 piw(a)
Skąd: Sierpuchowo
Wysłany: 2015-04-10, 08:21   

Koledzy! to jest zasadniczy błąd podejścia do zasad życia i ogólnego funkcjonowania w naszym kraju ....... nie jesteśmy po to, aby urzędnicy mieli czym rządzić ...... to urzędnik ma służyć obywatelowi .... przepisy mają chronić obywatela, nie urzędnika ..... czasy komuny już się skończyły i te organa, muszą już zmienić mentalność panów życia i śmierci .....
_________________
Wiem, że niewiem .... tylko nie wiem, ile niewiem ....
Ale jedno, wiem na pewno .... ***** ***
Bogdan
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
mmaacc 

Wiek: 54
Dołączył: 03 Lut 2014
Posty: 733
Otrzymał 46 piw(a)
Skąd: Piastów
Wysłany: 2015-04-10, 10:12   

Bodo napisał/a:
te organa, muszą już zmienić mentalność

Bogdan... Obudź się! To tylko sen!... Na to potrzeba jeszcze kilku pokoleń urzędników... Oni się uczą jeden od drugiego... :-(

Poprawiłem błąd.
Ostatnio zmieniony przez Artur 66 2015-04-10, 13:14, w całości zmieniany 1 raz  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Wlowoj 


Wiek: 72
Dołączył: 02 Lut 2014
Posty: 217
Otrzymał 20 piw(a)
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2015-04-10, 20:23   

Nie muszę zmieniać "podejścia" ;-) , uważam po prostu, że jeśli prawo jest rozsądne i jasne, to i panowanie "urzędasów" nie ma racji bytu. Nie należy mylić zgody na dobre prawo z akceptacją samowoli urzędników, czy w komunie, czy gdzie indziej... :-D
_________________
Włodek
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Bodo 
Administrator


Wiek: 66
Dołączył: 30 Sty 2014
Posty: 5348
Otrzymał 159 piw(a)
Skąd: Sierpuchowo
Wysłany: 2015-04-10, 22:39   

To zacznijmy domagać się od urzędników szanowania nas i służenia nam ..... po to są obsadzeni na swoich stanowiskach, ..... a jeżeli prawo jest nie jasne, to do domagajmy się od nich, respektowania konstytucji .....
_________________
Wiem, że niewiem .... tylko nie wiem, ile niewiem ....
Ale jedno, wiem na pewno .... ***** ***
Bogdan
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Bodo 
Administrator


Wiek: 66
Dołączył: 30 Sty 2014
Posty: 5348
Otrzymał 159 piw(a)
Skąd: Sierpuchowo
Wysłany: 2015-06-19, 20:17   

Zaraz zaczyna się lipiec ..... może, warto poruszyć sprawę odliczania vat od paliwa? ....
Przy okazji, ... mam samochód w leasingu .... jak sytuacja, z odpisami vat za części, naprawy i paliwo, ma się w tym wypadku? ....
_________________
Wiem, że niewiem .... tylko nie wiem, ile niewiem ....
Ale jedno, wiem na pewno .... ***** ***
Bogdan
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Bodo 
Administrator


Wiek: 66
Dołączył: 30 Sty 2014
Posty: 5348
Otrzymał 159 piw(a)
Skąd: Sierpuchowo
Wysłany: 2015-06-19, 20:17   

Zaraz zaczyna się lipiec ..... może, warto poruszyć sprawę odliczania vat od paliwa? ....
Przy okazji, ... mam samochód w leasingu .... jak sytuacja, z odpisami vat za części, naprawy i paliwo, ma się w tym wypadku? ....
_________________
Wiem, że niewiem .... tylko nie wiem, ile niewiem ....
Ale jedno, wiem na pewno .... ***** ***
Bogdan
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
marekj 


Wiek: 52
Dołączył: 02 Lut 2014
Posty: 1206
Otrzymał 74 piw(a)
Skąd: Zabrze
Wysłany: 2015-06-20, 02:31   

Z tego co wiem to zmienia się tylko kwestia vatu od paliwa do aut wykorzystywanych w celach mieszanych. Podobnie jak na części inne koszty bedzie można odjąć 50% VAT
_________________
Pozdawiam
Marek

***** ***
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Tynia 

Wiek: 51
Dołączyła: 29 Sty 2014
Posty: 473
Otrzymał 54 piw(a)
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2015-06-22, 10:05   

Bodo napisał/a:
Zaraz zaczyna się lipiec ..... może, warto poruszyć sprawę odliczania vat od paliwa? ....
Przy okazji, ... mam samochód w leasingu .... jak sytuacja, z odpisami vat za części, naprawy i paliwo, ma się w tym wypadku? ....


Tak, jak napisał Marek, Ci, co po 1 kwietnia 2014 roku zaprzestali odliczania VAT od paliwa w ogóle ze względu na wykorzystywanie samochodu do celów prywatnych - od 1 lipca 2015 roku będą mogli wreszcie odliczyć 50% VAT z każdej faktury.

Co do samochodów w leasingu - umowy podpisane przed 1 kwietnia 2014 roku i zarejestrowane w US zostały objęte jeszcze możliwością odliczania 100% VAT. Ci co zakupili auto później zostali objęci takimi samymi przepisami, jak Ci, którzy zakupili je za gotówkę czy na kredyt i odliczają 50% VAT w przypadku, gdy używają auto również do celów prywatnych. Dotyczy to wszystkich wydatków na samochód, również raty leasingowej.

Jeśli ktoś odlicza 100% VAT, to powinien mieć taki samochód zgłoszony do US na odpowiednim druku (VAT-26) i prowadzić jego ewidencję.
Samochody w leasingu zakupione po 1 kwietnia 2014 nie są w żaden sposób uprzywilejowane.

Dodam jeszcze, że informacje nt leasingu znam z teorii i przepisów zamieszczanych w serwisach dla księgowych. Jeśli ktoś ma praktykę w tym temacie niech się wypowie. Jest taka masa różnych interpretacji i utartych praktyk, że jak człowiek czegoś faktycznie nie musi wiedzieć - nie zawraca sobie tym głowy.

Dochodzi czasami do takich sytuacji, gdzie w jednym urzędzie praktyka jest inna niż w drugim, nie mówiąc o interpretacji przepisów. Nie można być nawet pewnym, czy to co jest napisane w ustawie obowiązuje w danym urzędzie czy nie. Ostatnio koleżanka wydając kasę ze sprzedanego mieszkania odpisała od wydatków na mieszkanie spłatę kredytu (co wynika wprost z zapisów ustawy), urząd na Woli zakwestionował ten wydatek i naliczył jej 25 tys podatku plus odsetki i zagroził egzekucją.

Takie mamy prawo i takich mamy urzędników. Nieraz Bodo mi mówił, że gdzieś ktoś robi inaczej niż ja piszę, jest kontrola i wszystko jest ok.

Dlatego proszę sprawdzajcie wszystkie informacje (najlepiej w samym US) i niech każdy z Was dzieli się doświadczeniem.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
marekj 


Wiek: 52
Dołączył: 02 Lut 2014
Posty: 1206
Otrzymał 74 piw(a)
Skąd: Zabrze
Wysłany: 2015-06-22, 10:58   

Wpadł mi jakiś artykuł z newslettera pit.pl, w którym stało napisane, że jeśli odliczamy 50% VAT to na deklaracji VAT-7 wpisujemy kwotę netto również w wysokości 50%. Z wrażenia aż zerknąłem na moją ostatnią deklarację i ewidentnie program mi sumuje całe netto bo kwota VAT nijak nie jest 23% tylko mniej.
O tu: http://www.vat.pl/2206-od...at-10466/#opMsg (chyba trzeba być zarejestrowanym żeby czytać )
Cytat:
Przykład:
Podatnik nabywając 10 lipca paliwo za 200 zł brutto otrzymał fakturę z kwotą 162,60 netto oraz 37,40 zł podatku VAT. Odliczeniu z jego faktury podlega wyłącznie 50% kwoty VAT, czyli 18,70 zł. W deklaracji VAT-7 w poz. 42 podatnik wpisuje 19 zł (zaokrąglenie do pełnych złotych). W poz. 41 VAT-7 podatnik wpisuje 81 zł (50% ze 162,60 zł = 81,30).

Dla mnie bzdura.
_________________
Pozdawiam
Marek

***** ***
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Tynia 

Wiek: 51
Dołączyła: 29 Sty 2014
Posty: 473
Otrzymał 54 piw(a)
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2015-06-22, 13:58   

Cytat:
jeśli odliczamy 50% VAT to na deklaracji VAT-7 wpisujemy kwotę netto również w wysokości 50%.


Absolutnie się zgadzam.

Marku, podatek masz naliczony prawidłowo, więc nie masz się czym niepokoić, ja jednak zrobiłabym korekty i na wyjaśnieniu dopisała, ze korekta nie miała wpływu na wielkość odprowadzonego podatku (kwoty do przeniesienia na kolejny miesiąc).
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Bodo 
Administrator


Wiek: 66
Dołączył: 30 Sty 2014
Posty: 5348
Otrzymał 159 piw(a)
Skąd: Sierpuchowo
Wysłany: 2015-06-22, 17:07   

Tynia napisał/a:
Cytat:
jeśli odliczamy 50% VAT to na deklaracji VAT-7 wpisujemy kwotę netto również w wysokości 50%.


Absolutnie się zgadzam.

...... .

Nie mogę się zgodzić, bo nie mam tutaj nic do powiedzenia, ponieważ korzystam z najaktualniejszego programu księgowego, ..... :-D .... a on (ten program), sam odlicza 50% VAT od paliwa, a od sumy netto nic nie odlicza i dla przykładu
Kupuje paliwo za 144,40 zł brutto (117,40 netto + VAT), gdzie VAT-u płacę 27 zł
Program księguje mi, jako koszty, kwotę netto 117,40 oraz odlicza 50% VAT-u czyli 13,50 zł ...

P.S.
a, żeby bardziej zagmatwać, to pozostałą część VAT-u księguje w KPiR jako koszty .... czyli kwotę 117,40 + 13,50 = 130,90 zł .... i to jest sytuacja prawdziwa, któą właśnie przepisuję z KPiR oraz Ewidencji VAT - Zakupy ....
_________________
Wiem, że niewiem .... tylko nie wiem, ile niewiem ....
Ale jedno, wiem na pewno .... ***** ***
Bogdan
Ostatnio zmieniony przez Bodo 2015-06-22, 17:13, w całości zmieniany 1 raz  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Tynia 

Wiek: 51
Dołączyła: 29 Sty 2014
Posty: 473
Otrzymał 54 piw(a)
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2015-06-22, 17:39   

KPiR i Ewidencja VAT to dwie różne ewidencje.
Program nie ma tu nic do rzeczy, bo można go skonfigurować w taki sposób, żeby robił dobrze, a nie tak, jak narzuci producent. Takich sprzeczek z producentem kilka już mam za sobą... ;-)
Kwotę nieodliczonego VAT-u można księgować w koszty, ale nie wykazuje się jej w deklaracji VAT w wartości netto zakupów.
Używam różnych programów - jeden z nich - jak u Ciebie Bodo - wrzucał mi do VAT-u całą kwotę netto, pogrzebałam więc w ustawieniach i teraz mam dobrze.

A ten Twój, to co to za program?
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
marekj 


Wiek: 52
Dołączył: 02 Lut 2014
Posty: 1206
Otrzymał 74 piw(a)
Skąd: Zabrze
Wysłany: 2015-06-22, 18:40   

Uwielbiam takie numery. Na nic to nie ma wpływu, a upierdliwy urzędas może zrobić sobie z tego użytek.
Ja używam "Małą Księgowość". Pogrzebałem w menu i faktycznie da się tak ustawić żeby kwoty netto były sumowane tylko w takim samym procencie jak odliczany VAT. Teraz pozostaje mi wybrać się do US i pokornie zapytać czy robić korekty czy wystarczy poprawić się i więcej nie grzeszyć :mrgreen:
_________________
Pozdawiam
Marek

***** ***
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Bodo 
Administrator


Wiek: 66
Dołączył: 30 Sty 2014
Posty: 5348
Otrzymał 159 piw(a)
Skąd: Sierpuchowo
Wysłany: 2015-06-22, 18:49   

Tynia napisał/a:
KPiR i Ewidencja VAT to dwie różne ewidencje.

To już się więcej nie kłócę, bo tak własnie robi mi program TaxMachine .... notabene .... darmowy, ale polecany przez najbardziej zainteresowane księgowe .... ;-) :-D
_________________
Wiem, że niewiem .... tylko nie wiem, ile niewiem ....
Ale jedno, wiem na pewno .... ***** ***
Bogdan
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Tynia 

Wiek: 51
Dołączyła: 29 Sty 2014
Posty: 473
Otrzymał 54 piw(a)
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2015-06-22, 20:24   

Bodo napisał/a:
Tynia napisał/a:
Cytat:
jeśli odliczamy 50% VAT to na deklaracji VAT-7 wpisujemy kwotę netto również w wysokości 50%.


Absolutnie się zgadzam.

...... .

Nie mogę się zgodzić, bo nie mam tutaj nic do powiedzenia, ponieważ korzystam z najaktualniejszego programu księgowego, ..... :-D .... a on (ten program), sam odlicza 50% VAT od paliwa, a od sumy netto nic nie odlicza i dla przykładu
Kupuje paliwo za 144,40 zł brutto (117,40 netto + VAT), gdzie VAT-u płacę 27 zł
Program księguje mi, jako koszty, kwotę netto 117,40 oraz odlicza 50% VAT-u czyli 13,50 zł ...

P.S.
a, żeby bardziej zagmatwać, to pozostałą część VAT-u księguje w KPiR jako koszty .... czyli kwotę 117,40 + 13,50 = 130,90 zł .... i to jest sytuacja prawdziwa, któą właśnie przepisuję z KPiR oraz Ewidencji VAT - Zakupy ....



Bogdan, na Twoim przykładzie:

KPiR:
koszt netto 130,90 -(można rozbić koszty wg rodzaju: materiały 117,40, koszty pozostałe 13,50)

Ewidencja VAT:
netto 58,70 i 13,50 VAT
 Autor postu otrzymał 1 piw(a)
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Więcej szczegółów
Wystawiono 1 piw(a):
Bodo
Bodo 
Administrator


Wiek: 66
Dołączył: 30 Sty 2014
Posty: 5348
Otrzymał 159 piw(a)
Skąd: Sierpuchowo
Wysłany: 2015-06-22, 21:53   

Jutro sprwdzę Ewidencję VAT ..... ale, chyba, właśnie tak mi księguje ...... :-D ..... dla wypełnienia deklaracji VAT-u, nieistotnym jest cena netto zakupu, bo można robić zakupy obciążone niższą stawką niż 23% ..... ale jeźeli, z jednej strony, uznają, że korzystam z samochodu, w połowie do celów prywatnych, to czemu można koszt drugiej połowy, razem z nieodliczonym VAT-em, zaliczać do kosztów uzyskania przychodów? ...... :shock:
_________________
Wiem, że niewiem .... tylko nie wiem, ile niewiem ....
Ale jedno, wiem na pewno .... ***** ***
Bogdan
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Tynia 

Wiek: 51
Dołączyła: 29 Sty 2014
Posty: 473
Otrzymał 54 piw(a)
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2015-06-22, 22:19   

Bodo napisał/a:
czemu można koszt drugiej połowy, razem z nieodliczonym VAT-em, zaliczać do kosztów uzyskania przychodów? ...... :shock:


Bo Tak... ;-)

Tu sobie MF wymyśliło, że opodatkuje tzw "nieodpłatne świadczenie", które z tego tytułu ma pracownik użytkujący samochód firmowy do celów prywatnych. Wprowadził od 1 stycznia 2015 ryczałty doliczane do pensji pracownika, które są opodatkowane i ozusowane (pisałam o tym wyżej; nawiasem mówiąc niektóre ZUS-y wydają interpretacje, że ozusowane być nie muszą - co kraj to obyczaj ;-) ).

Przedsiębiorca prywatny, który sam jeździ takim samochodem nie dolicza sobie ryczałtów, jedynie swoim pracownikom. W koszty wrzuca się całość, o ile samochód jest w ewidencji środków trwałych albo w leasingu (tutaj nie jestem do końca pewna, ale na logikę tak powinno być). Koszty eksploatacji samochodów prywatnych używanych w działalności gospodarczej mogą być zaliczane do wysokości kilometrówki (ilość przejechanych kilometrów wg przebiegu samochodu razy stawka wynikająca z rozporządzenia, od wielu lat 0,8cos tam zł za kilometr).

Bogdan, co Ty mnie tak "ćwiczysz"? :-P
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group