forum.zeglarzom.pl Strona Główna
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Samodzielne żeglowanie osoby niepełnoletniej
Autor Wiadomość
urbos 

Dołączył: 12 Lut 2014
Posty: 731
Otrzymał 43 piw(a)
Skąd: Częstochowa/Kraków
Wysłany: 2014-03-03, 18:54   Samodzielne żeglowanie osoby niepełnoletniej

Znajomy pytał, przeczytałem ustawy, ale pewien nie jestem.
Chłopak lat 15, ma patent. Czy może pływać sam/z kolegami (niepełnoletnimi) na jachcie żaglowym po śródlądziu?
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Bodo 
Administrator


Wiek: 66
Dołączył: 30 Sty 2014
Posty: 5348
Otrzymał 159 piw(a)
Skąd: Sierpuchowo
Wysłany: 2014-03-03, 19:04   

Na łódkach do 7,5 m, może nawet bez patentu ...... ;-) .....
Ale tutaj, nie chodzi o przepisy dot. uprawnień, tylko o odpowiedzialność za czyny nieletniej osoby ..... w tym wypadku, prawnego opiekuna, bo na nim, wg. obowiązującego prawa, skupia się cała odpowiedzialność ....
_________________
Wiem, że niewiem .... tylko nie wiem, ile niewiem ....
Ale jedno, wiem na pewno .... ***** ***
Bogdan
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
urbos 

Dołączył: 12 Lut 2014
Posty: 731
Otrzymał 43 piw(a)
Skąd: Częstochowa/Kraków
Wysłany: 2014-03-03, 19:05   

Czyli po chłopsku - może pływać bez nadzoru czy nie?
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Bodo 
Administrator


Wiek: 66
Dołączył: 30 Sty 2014
Posty: 5348
Otrzymał 159 piw(a)
Skąd: Sierpuchowo
Wysłany: 2014-03-03, 19:10   

Może ... ale skutki działania w sensie prawnym i finansowym, będzie ponosił opiekun ..... Mariusz, do swoich synów miał, na tyle zaufania, że pływali sami i nic złego, nie stało się. ...... czyli, można! ....... :-D
_________________
Wiem, że niewiem .... tylko nie wiem, ile niewiem ....
Ale jedno, wiem na pewno .... ***** ***
Bogdan
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
michalp 


Dołączył: 10 Lut 2014
Posty: 43
Otrzymał 3 piw(a)
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2014-03-03, 19:30   

Bez opiekuna pływałem zaraz po 16 ur... ( wtedy jeszcze nie było że do 7,5 m bez patentów, a żeglarz jachtowy pozwala na samodzielne pływanie po skończeniu 16).... Problem był tylko z czarterem jachtu, bo tato swojego nie pożyczył ;-) ... ale za to grzecznie podpisał umowę czarteru....
_________________
I'm the captain Pianker'S on the white NORF argh!
http://www.youtube.com/watch?v=6mR-P5w4ubY
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
urbos 

Dołączył: 12 Lut 2014
Posty: 731
Otrzymał 43 piw(a)
Skąd: Częstochowa/Kraków
Wysłany: 2014-03-03, 20:24   

Ja też pływałem jak miałem 15 z siostrą pełnoletnią. Ale to było kiedyś i był pełnoletni na pokładzie.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Szaman3 
Administrator


Dołączył: 29 Sty 2014
Posty: 2185
Otrzymał 133 piw(a)
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2014-03-03, 21:31   Re: Samodzielne żeglowanie osoby niepełnoletniej

urbos napisał/a:
Znajomy pytał, przeczytałem ustawy, ale pewien nie jestem.
Chłopak lat 15, ma patent. Czy może pływać sam/z kolegami (niepełnoletnimi) na jachcie żaglowym po śródlądziu?


Patent jest wymagany, jeśli jacht żaglowy ma więcej niż 7.5 m długości. Ustawa o żegludze śródlądowej nie wprowadza żadnych formalnych ograniczeń dla osób prowadzących jacht, jeśli ten ma nie więcej niż 7,5 m długości kadłuba. Zatem ów chłopak może taki jacht prowadzić. Podobnie jak mógłby prowadzić kajak, czy rower wodny.

Wg Rozporządzenia Ministra Sportu i Turystyki z 2013 r, patent żeglarza jachtowego może zdobyć osoba która ukończyła 14 lat. Z patentem żeglarza może na śródlądziu prowadzić jachty żaglowe, teoretycznie bez ograniczeń długości, a w praktyce do 24 m długosci kadłuba (powyżej tej długości wymagane są kwity zawodowe). Zatem ów 15 latek może prowadzić jacht o długości powyżej 7,5 m.

Jedyne ograniczenie jakie może istnieć, to przepisy których absolutnie nie znam, określajace sposób i zakres opieki nad niepełnoletnimi. Wcale bym się nie zdziwił, jakby naszym nadopiekuńczym państwie nie można było puścić 15 latka samemu na wodę czymkolwiek, bo musi być pod opieką rodziców, bądź upoważnionych opiekunów.
Tu widzę niebezpieczeństwo w postaci ewentualnych ograniczeń.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
NePolyak 


Dołączył: 28 Sty 2014
Posty: 1329
Otrzymał 77 piw(a)
Skąd: RU-PL
Wysłany: 2014-03-03, 21:55   

Szaman3 napisał/a:
Wcale bym się nie zdziwił, jakby naszym nadopiekuńczym państwie nie można było puścić 15 latka samemu na wodę czymkolwiek, bo musi być pod opieką rodziców, bądź upoważnionych opiekunów.
Jak zdawałem na żeglarza w 2007 roku, to mówiło sie o tym, że niepełnoletnia osoba może sterować pod opieką osoby dorosłej. Śmialiśmy się wtedy, że może to być nawet babcia 90-cio letnia 2 mile od brzegu na morzu :-)
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Szaman3 
Administrator


Dołączył: 29 Sty 2014
Posty: 2185
Otrzymał 133 piw(a)
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2014-03-03, 22:00   

W tej chwili w aktualnym rozporządzeniu nie ma mowy o prowadzeniu jachtu pod nadzorem, jak to było w poprzednim (osoba do 16 roku życia). Natomiast boje się, że jakieś inne przepisy np. zabraniają pozostawienia 15 latka bez opieki. Gdziekolwiek :evil:
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
michalp 


Dołączył: 10 Lut 2014
Posty: 43
Otrzymał 3 piw(a)
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2014-03-03, 22:04   

to by oznaczało, że 15 latek nie może pójść z dziewczyną do kina bez opieki... :> albo prowadzić pojazd dwukołowy o napędzie mechanicznym czytaj rower bez nadzoru....

ale jestem skłonny uwierzyć w takie absurdy....
_________________
I'm the captain Pianker'S on the white NORF argh!
http://www.youtube.com/watch?v=6mR-P5w4ubY
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
marekj 


Wiek: 52
Dołączył: 02 Lut 2014
Posty: 1206
Otrzymał 74 piw(a)
Skąd: Zabrze
Wysłany: 2014-03-03, 22:16   

A ja bym się wcale nie zdziwił. Zauważ, że pójście do kina czy na lody jest czymś pospolitym, natomiast żeglowanie mogło by się okazać dla jednego urzędasa z drugim sportem ekstremalnym, wysokiego ryzyka i tak niebezpiecznym, że niechybnie sąd rodzinny odebrałby prawa rodzicielskie nieodpowiedzialnym rodzicom :-P
_________________
Pozdawiam
Marek

***** ***
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Tynia 

Wiek: 51
Dołączyła: 29 Sty 2014
Posty: 473
Otrzymał 54 piw(a)
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2014-03-03, 23:42   

13 lat - to ta granica
ODPOWIEDZIALNOŚĆ PRAWNA RODZICÓW WYNIKAJĄCA Z WŁADZY RODZICIELSKIEJ
ZGODNIE Z KODEKSEM RODZINNYM I OPIEKUŃCZYM
Dziecko pozostaje aż do pełnoletności pod władzą rodzicielską.
Rodzice obowiązani są troszczyć się o fizyczny i duchowy rozwój dziecka i przygotować je należycie do pracy dla dobra społeczeństwa odpowiednio do jego uzdolnień.
ZGODNIE Z USTAWĄ O POSTĘPOWANIU W SPRAWACH NIELETNICH
Sąd rodzinny może zobowiązać rodziców lub opiekuna do poprawy warunków wychowawczych, bytowych lub zdrowotnych nieletniego, a także do ścisłej współpracy ze szkołą, do której uczęszcza, poradnią psychologiczno-pedagogiczną lub inną poradnią specjalistyczną, zakładem pracy, w którym jest zatrudniony oraz lekarzem lub zakładem leczniczym.
W przypadku gdy rodzice lub opiekun nieletniego uchylają się od wykonania obowiązków nałożonych na nich przez sąd rodzinny, sąd ten może wymierzyć im karę pieniężną w wysokości od 50 do 1500 złotych
ZGODNIE Z KODEKSEM WYKROCZEŃ
Kto przez rażące naruszenie obowiązków wynikających z władzy rodzicielskiej dopuszcza do popełnienia przez nieletniego czynu zabronionego przez ustawę jako przestępstwo lub wykroczenie i wskazującego na demoralizację nieletniego, podlega karze grzywny albo karze nagany.
Prawo polskie uznaje małoletniego, który nie ukończył trzynastu lat za osobę nie mającą rozeznania. Konsekwencją tego jest wyłączenie odpowiedzialności takiego małoletniego za szkodę, którą wyrządził przez swój czyn (wyjątek od tej zasady, przewidziany jest w art. 428 k.c.)
Za szkodę, którą wyrządził małoletni przed osiągnięciem trzynastego roku życia odpowiada ten, kto nad nim w chwili wyrządzenia szkody sprawował nadzór. Sprawujący nadzór nad małoletnim odpowiada za wyrządzoną przez niego szkodę w razie spełnienia przesłanek określonych przepisem art. 427k.c.
Z chwilą ukończenia trzynastego roku życia małoletni nabywa tzw. zdolność deliktową. Wyraża się ona w tym, że obowiązujące przepisy prawa przypisują takiemu małoletniemu zdolność działania z rozeznaniem w zakresie czynów niedozwolonych (deliktów), a w następstwie — ponoszenie odpowiedzialności za szkodę spowodowaną danym czynem.
 Autor postu otrzymał 1 piw(a)
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Więcej szczegółów
Wystawiono 1 piw(a):
urbos
kemot 
Moderator


Dołączył: 30 Sty 2014
Posty: 2354
Otrzymał 57 piw(a)
Skąd: Błonie
Wysłany: 2014-03-04, 07:32   

Tynia napisał/a:
przepisy prawa przypisują takiemu małoletniemu zdolność działania z rozeznaniem w zakresie czynów niedozwolonych


czyny niedozwolone = żeglowanie ? :mrgreen:
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Tynia 

Wiek: 51
Dołączyła: 29 Sty 2014
Posty: 473
Otrzymał 54 piw(a)
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2014-03-04, 10:04   

kemot napisał/a:
Tynia napisał/a:
przepisy prawa przypisują takiemu małoletniemu zdolność działania z rozeznaniem w zakresie czynów niedozwolonych


czyny niedozwolone = żeglowanie ? :mrgreen:


żeglowanie nie :-P , ale celowe "parkowanie" dziobem w pomoście - tak, bo:

Czyny niedozwolone (delikty) – działania lub zaniechania człowieka sprzeczne z prawem lub zasadami współżycia społecznego, wywołujące szkodę. Czynem niedozwolonym może być również inne zdarzenia nie mające z działaniami ludzkimi nic wspólnego, ilekroć wynika z nich szkoda i za tę szkodę prawo czyni kogoś odpowiedzialnym.
Podmiot odpowiedzialny za szkodę wyrządzoną czynem niedozwolonym zobowiązany jest do jej naprawienia.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
urbos 

Dołączył: 12 Lut 2014
Posty: 731
Otrzymał 43 piw(a)
Skąd: Częstochowa/Kraków
Wysłany: 2014-03-04, 10:54   

Matko...
Podsumowując: mając ukończone 13 lat mogę wziąć jacht kolegi, pływać, a jak coś zepsuję to płaci tatuś?
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Szaman3 
Administrator


Dołączył: 29 Sty 2014
Posty: 2185
Otrzymał 133 piw(a)
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2014-03-04, 12:56   

urbos napisał/a:
Matko...
Podsumowując: mając ukończone 13 lat mogę wziąć jacht kolegi, pływać, a jak coś zepsuję to płaci tatuś?


A czemu chcesz psuć?
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
urbos 

Dołączył: 12 Lut 2014
Posty: 731
Otrzymał 43 piw(a)
Skąd: Częstochowa/Kraków
Wysłany: 2014-03-04, 13:13   

To moja specjalność :)
Niestety mam nieco więcej niż 13 lat i tatuś nie chce płacić za moje wybryki ;)
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Tynia 

Wiek: 51
Dołączyła: 29 Sty 2014
Posty: 473
Otrzymał 54 piw(a)
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2014-03-04, 13:29   

urbos napisał/a:
Niestety mam nieco więcej niż 13 lat i tatuś nie chce płacić za moje wybryki ;)


Może dlatego, że skończyłeś już 18? :-P
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
urbos 

Dołączył: 12 Lut 2014
Posty: 731
Otrzymał 43 piw(a)
Skąd: Częstochowa/Kraków
Wysłany: 2014-03-04, 14:49   

Pewnie tak,
dzięki Tynia, za wyczerpującą odpowiedź. Powiem koledze (i tacie kolegi) że pływać może... tylko grzecznie :).
Piwko nalałem.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Tynia 

Wiek: 51
Dołączyła: 29 Sty 2014
Posty: 473
Otrzymał 54 piw(a)
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2014-03-04, 15:57   

Ja to mam, kurwa, talent do gaszenia dyskusji :roll:
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group