forum.zeglarzom.pl Strona Główna
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Porty z utrudnionym podejściem
Autor Wiadomość
NePolyak 


Dołączył: 28 Sty 2014
Posty: 1329
Otrzymał 77 piw(a)
Skąd: RU-PL
Wysłany: 2014-03-04, 15:34   

Kilo napisał/a:
Na starcie nie ograniczajcie twórczości
W życiu ;-)
Moderatorzy będą tylko segregować konkretne (kompletne) informacje na temat każdego forum w FAQ.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
MirekMors 


Wiek: 64
Dołączył: 30 Sty 2014
Posty: 3188
Otrzymał 117 piw(a)
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2014-03-04, 15:45   

A nie lepiej wydrukować sobie poszczególne porty ? Nie wiem, czy powstrzymam się od wtrętów ;-)
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
mmaacc 

Wiek: 54
Dołączył: 03 Lut 2014
Posty: 733
Otrzymał 46 piw(a)
Skąd: Piastów
Wysłany: 2014-03-04, 16:12   

Jeśli ma to być rodzaj poradnika, czy jak już napisałem "pilota", który można by sobie wydrukować lub wrzucić na dysk laptopa, to warto ułożyć porty geograficznie. Podzielić obszar WJM na podstrefy np. tadycyjnie WJM południowe i WJM północne, a potem przyjąć kierunek przemieszczania się wzdłóż brzegu, czy w/g kierunków świata i umieszczać porty w/g niego. W ten sposób żeglarz nawigując i przemieszczając się ma ułatwione zadanie przy wyszukiwaniu portu w trakcie podejścia. Oczywiście index alfabetyczny, też jest konieczny.
Tak to jest zrobione w GWP i tym podobnych publikacjach. Bardzo to ułatwia życie.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Artur 66 
Moderator


Wiek: 57
Dołączył: 30 Sty 2014
Posty: 2537
Otrzymał 86 piw(a)
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2014-03-04, 16:18   

Proponuję zrobic podział na jeziora, zaczynając np. od Nidzkiego i jechac w górę.
Jezioro i porty alfabetycznie :roll:

Ps.Maciek dobrze prawi :-D
Ostatnio zmieniony przez Artur 66 2014-03-04, 16:20, w całości zmieniany 1 raz  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Artur 66 
Moderator


Wiek: 57
Dołączył: 30 Sty 2014
Posty: 2537
Otrzymał 86 piw(a)
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2014-03-04, 16:26   

NePolyak napisał/a:
Kilo napisał/a:
Na starcie nie ograniczajcie twórczości
W życiu ;-)
Moderatorzy będą tylko segregować konkretne (kompletne) informacje na temat każdego forum w FAQ.


A gdyby tak, potraktować ten temat jako taką pracę na brudno, a następnie utworzyć temat z gotowymi opisami :roll:

Wieczorem postaram się wrzucić jakiś projekt takiego opisu/strony portu, do konsultacji.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
mmaacc 

Wiek: 54
Dołączył: 03 Lut 2014
Posty: 733
Otrzymał 46 piw(a)
Skąd: Piastów
Wysłany: 2014-03-04, 17:19   

Artur 66 napisał/a:
A gdyby tak, potraktować ten temat jako taką pracę na brudno, a następnie utworzyć temat z gotowymi opisami :roll:

Słusznie.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
żyszkoś 

Dołączył: 22 Lut 2014
Posty: 643
Otrzymał 53 piw(a)
Skąd: Strzyboga / Piastów
Wysłany: 2014-03-04, 22:53   

Ekstra, zamiast pomyśleć w których portach jest trudno to kombinują jak powinna wyglądać strona z informacjami, których nie ma :-P

Sugeruję zmienić kolejność - najpierw opisać zagrożenia, a potem to się samo jakoś ułoży, według analfabetu czy czegoś.
_________________
Adam Żyszkowski
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
kemot 
Moderator


Dołączył: 30 Sty 2014
Posty: 2354
Otrzymał 57 piw(a)
Skąd: Błonie
Wysłany: 2014-03-04, 23:29   

duża niespodzianka , dla sternika pływającego nocą, może czekać na wejściu do portów chronionych szlabanem lub co gorsza łańcuchem
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
kemot 
Moderator


Dołączył: 30 Sty 2014
Posty: 2354
Otrzymał 57 piw(a)
Skąd: Błonie
Wysłany: 2014-03-04, 23:34   

żyszkoś napisał/a:
Doskonały pomysł - chybia nie ma w internecie takich informacji o mazurskich portach. Panowie Władcy - proponuję wydzielić do osobnego tematu.

Stare Sady - może trochę zbyt kolorowo (jak na jarmarku :mrgreen: ) ale chyba jasne:


nie wiem jak teraz po przebudowie ,ale stając przy "nodze T" od południa należało daleko wyrzucić kotwicę aby trzymała. Często kotwice były zrywane przez inne jachty.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
kemot 
Moderator


Dołączył: 30 Sty 2014
Posty: 2354
Otrzymał 57 piw(a)
Skąd: Błonie
Wysłany: 2014-03-04, 23:39   

w Krzyżach ( szczególnie zachodnie i centralne pomosty) podchodząc należy bardzo uważać na materacowych żeglarzy, rowery wodne i "wpławpływaków"
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
kemot 
Moderator


Dołączył: 30 Sty 2014
Posty: 2354
Otrzymał 57 piw(a)
Skąd: Błonie
Wysłany: 2014-03-04, 23:43   

Bodo napisał/a:
Kilo napisał/a:
....

Nie za dużo wymagam?

Nie... ale będziesz musiał opisać, jak to technicznie narysować na Googlemaps'ach ... :-D ...

Przypomniała mi się, jeszcze nietypowa przeszkoda w porcie Navigare na Tałtach.... to jest nowo wybudowana marina z kejami odgradzającymi basen .... w środku, zastosowano bojki, uczepione do potężnych betonowych sześcianów, zatopionych na głębokości ok. 100 cm, natomiast górna płaszczyzna sięga do ok. 50 cm (sic!) .... jak jest spokojnie, to widać pod wodą w którym miejscu są przerwy, w rzędzie tych bloków betonowych, .... jak warunki, robią się cięższe, to po wpłynięciu, należy wpływać w równej odległości od bojek z prawej i lewej burty ...


dodatkowo płynąc nocą oświetlenie pomostu jest złudne i już kilka razy wpakowałbym się na mocno wychodzącą w jezioro nieoświetloną keję. Tam ciągle trwała budowa , wiec może już jest lepiej.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
kemot 
Moderator


Dołączył: 30 Sty 2014
Posty: 2354
Otrzymał 57 piw(a)
Skąd: Błonie
Wysłany: 2014-03-04, 23:44   

żyszkoś napisał/a:
Zastanawiam się, czy do listy nie dopisać Wioski Żeglarskiej w Mikołajkach za:
- konieczność zakładania cumy rufowej na kabestan szotowy
- dość trudne manewrowanie jachtem w ciasnym porcie (zwłaszcza dla niezbyt doświadczonych sterników) w czasie gdy wieje 3B i więcej od Śniardw, czyli z SE

jeśli przesadzam to proszę usunąć post :mrgreen:


tam największym zagrożeniem najczęściej są inni żeglarze... ;-)
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
hotelkilo 
żeglarz


Dołączył: 11 Lut 2014
Posty: 156
Otrzymał 8 piw(a)
Skąd: Legionowo
Wysłany: 2014-03-04, 23:53   Re: Porty z utrudnionym podejściem

kemot napisał/a:

2. Skłodowo - płytkawo na kanałku wejściowym z kamulcami po lewej burcie


tu to jeszcze... spróbuj popaść na stary port Skłodowski, kto nie zna miecz porysuje :evil:
_________________
Hubert / hotelkilo
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Szaman3 
Administrator


Dołączył: 29 Sty 2014
Posty: 2185
Otrzymał 133 piw(a)
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2014-03-04, 23:59   

Sorry, ale nie sadzicie, że zagrożenia o których piszecie są iluzoryczne?
Nie mam na myśli zagrożeń powodowanych przez innych żeglarzy, bo zagrożenia na ulicy, nawet te potencjalne ze strony innych kierowców, są zdecydowanie bardziej istotne i realne niż te na wodzie powodowane przez innych żeglarzy. Z drugiej strony nikt nie zastanawia się, czy wyjść, wyjechacć na miasto :-P ).
Większośc (a może wszystkie? ) mazurskich przystani i portów nie jest niebezpieczna. To że gdzieś usiądzie się na mieczu, czy ktoś się oprze na cudzej burcie, to wybaczcie, pikuś. Nikomu nigdy nic sie od tego nie stało, nikt nie odniósł obrazeń, żadna łodka od tego nie zatonęła, a rysy na burtach są takie same, jak te które powstają od stawiania w krzakach.
Na Mazurach nie ma skał (poza gwiazdoblokami :evil: ), więc nawet jeśli ktoś gdzieś wyjedzie w krajobraz, to można to traktować jako edukację żeglarską, a nie jakieś tam zagrożenie.
Zatem wróćmy do utrudnień, a zagrożenia zostawmy na zimowe opowieści w tawernach ;-)
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
kemot 
Moderator


Dołączył: 30 Sty 2014
Posty: 2354
Otrzymał 57 piw(a)
Skąd: Błonie
Wysłany: 2014-03-05, 00:00   

ja bym to bardziej nazywał niespodziankami ;-)
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
hotelkilo 
żeglarz


Dołączył: 11 Lut 2014
Posty: 156
Otrzymał 8 piw(a)
Skąd: Legionowo
Wysłany: 2014-03-05, 00:08   

nie zmienia to faktu, że opisówka portów by się przydała - przynajmniej dla mnie. Może nie pod kątem wirów pochłaniających jednostki i okrutnych morskich / mazurskich stworzeń, ale prosty opis portu - gdzie płytko, ile przy kei, gdzie najłatwiej - gdzie trudniej zacumować, czy sa boje, pale, muringi, gdzie jest woda, prąd itd.
w zeszłym roku w rejsie z dzieciakami odwiedziłem cztery nieznanie mi wcześniej porty, grzecznie czekałem aż inni pokażą mi co i gdzie, nie chciałem się pchać sam w nieznane.
Żeby to miało sens, to taki zbiór informacji żeglarskich powinien być w jednym pliku (np. PDF) z data ostatniej aktualizacji - szukanie informacji po forum zajmuje sporo czasu, a tak - przed rejsem druk, do jaskółki i na wodę.
_________________
Hubert / hotelkilo
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Artur 66 
Moderator


Wiek: 57
Dołączył: 30 Sty 2014
Posty: 2537
Otrzymał 86 piw(a)
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2014-03-05, 01:28   

Tak mniej więcej ja to widzę.

Oczywiście graficznie, jeszcze się dopracuje.
Nie musimy od razu opisać całych Mazur :-> ale sukcesywnie zwiększać naszą bazę danych i uaktualniać zestawienie.
 Autor postu otrzymał 1 piw(a)
Ostatnio zmieniony przez Artur 66 2014-03-05, 01:30, w całości zmieniany 2 razy  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Więcej szczegółów
Wystawiono 1 piw(a):
Tynia
Colonel 

Dołączył: 03 Lut 2014
Posty: 353
Otrzymał 32 piw(a)
Skąd: z nad morza
Wysłany: 2014-03-05, 07:56   

Wydaje mi sie, że "książeczka", jak juz powstanie, czyli będzie conajmniej kilkanaści eportów zawierała, powinna być ułożona geograficznie. Wtedy też powinien powstac skorowidz alfabetyczny.
Ale na obecnym etapie nie robiłbym nerwowych ruchów, trzeba nagromadzić opisy i stworzyć wspólny format inforamcji.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
yavor 


Wiek: 40
Dołączył: 01 Lut 2014
Posty: 1162
Otrzymał 36 piw(a)
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2014-03-05, 08:16   

Fajny pomysł szczególnie dla "młodych" żeglarzy.
Może warto ustalić schemat opisu portów, aby dokument był spójny.

Następnie proponuję, aby każdy opisał swój port ?
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
NePolyak 


Dołączył: 28 Sty 2014
Posty: 1329
Otrzymał 77 piw(a)
Skąd: RU-PL
Wysłany: 2014-03-05, 09:55   

Pamiętajcie o przewodniku Szajkowskiego ;-)
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group