forum.zeglarzom.pl Strona Główna
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
lodówka
Autor Wiadomość
balti 


Dołączyła: 30 Sty 2014
Posty: 3214
Otrzymał 165 piw(a)
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2014-05-07, 20:50   lodówka

Po latach używania różnych chłodziarek na prąd lub wkłady w końcu nabyłam wydaje mi się coś co mam nadzieję rozwiąże problemy nocnego warkotu i/lub braku prądu poza portem . Model nazywa się "ezetil ez4000 gaz/12v/220v" ale podobne występują też pod innymi nazwami handlowymi .
Na razie testuję ją w domu na 220 chłodzi jak głupia /ma nawet pojemniczek do kostek lodu ;-) / i co najważniejsze wcale jej nie słychać . Muszę podłączyć na gaz i zobaczyć jakie jest faktyczne zużycie .
Pojemność 42 l. butelki typu pet 1,5 l wchodzą na stojąco .
Wymiary - no cóż - przestrzeń pod zejściówką trochę się zmniejszy ale coś za coś .
Cena ofertowa oscyluje w granicach 1000-1200 ale jak się poszuka można znaleźć poniżej tysiąca / mi się udało / co przy propozycjach z firm z napisem "marine" jest duuuużo niższa .
Jeśli macie jakieś doświadczenia z takimi lodówkami , szczególnie jeśli na coś zwrócić uwagę to proszę o info .
Puki co polecam .
_________________
Ludzie nie dlatego przestają się bawić bo się starzeją , lecz starzeją się bo przestają się bawić

***** ***
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
marekp 


Wiek: 59
Dołączył: 30 Sty 2014
Posty: 312
Otrzymał 22 piw(a)
Skąd: Saint-Nazaire
Wysłany: 2014-05-07, 22:08   

Szybciutko wstawiaj zdjęcia... :?:
_________________
Marek
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
balti 


Dołączyła: 30 Sty 2014
Posty: 3214
Otrzymał 165 piw(a)
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2014-05-07, 22:36   

Tu masz podobne modele . Różnią się odrobinę parametrami i wymiarami obudowy
http://www.surfmix.com/in...=5389&source=15
http://www.surfmix.com/in...=5390&source=15
_________________
Ludzie nie dlatego przestają się bawić bo się starzeją , lecz starzeją się bo przestają się bawić

***** ***
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Bodo 
Administrator


Wiek: 66
Dołączył: 30 Sty 2014
Posty: 5348
Otrzymał 159 piw(a)
Skąd: Sierpuchowo
Wysłany: 2014-05-07, 23:02   

Aby korzystać z zasilania gazowego na łódce, będziesz musiała wykonać odprowadzenie spalin na zewnątrz kabiny ..... wydaje mi się, że na zasilaniu z 12V, lodówkę zeżre bardzo dużo prądu ..... miałem podobną i używałem jej w sposób taki, że w porcie podłączona była do 230V a podczas pływania i biwakowania na gaz ..... sprawdzała się, bo duży prąd, zamroził parownik a gaz, podtrzymywał temperaturę ....
_________________
Wiem, że niewiem .... tylko nie wiem, ile niewiem ....
Ale jedno, wiem na pewno .... ***** ***
Bogdan
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
balti 


Dołączyła: 30 Sty 2014
Posty: 3214
Otrzymał 165 piw(a)
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2014-05-07, 23:22   

Bodo napisał/a:
będziesz musiała wykonać odprowadzenie spalin na zewnątrz kabiny


1) sugerujesz jakieś przewody ? czy umiejscowienie pod zejściówką nie załatwi sprawy ?
2) jakie miałeś przybliżone zużycie gazu ?
_________________
Ludzie nie dlatego przestają się bawić bo się starzeją , lecz starzeją się bo przestają się bawić

***** ***
Ostatnio zmieniony przez balti 2014-05-07, 23:24, w całości zmieniany 1 raz  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
hyzewicz 


Wiek: 57
Dołączyła: 08 Lut 2014
Posty: 254
Otrzymał 6 piw(a)
Skąd: Warszawa/Wieden
Wysłany: 2014-05-07, 23:27   

Baska planujesz zamach na mnie? :mrgreen:
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
balti 


Dołączyła: 30 Sty 2014
Posty: 3214
Otrzymał 165 piw(a)
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2014-05-07, 23:50   

hyzewicz napisał/a:
Baska planujesz zamach na mnie? :mrgreen:


spoko , w maju lodówka jest mało przydatna
_________________
Ludzie nie dlatego przestają się bawić bo się starzeją , lecz starzeją się bo przestają się bawić

***** ***
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Bodo 
Administrator


Wiek: 66
Dołączył: 30 Sty 2014
Posty: 5348
Otrzymał 159 piw(a)
Skąd: Sierpuchowo
Wysłany: 2014-05-08, 08:16   

Spaliny gazowe, muszą być odprowadzone na zewnątrz .... w mojej lodówce, był to kawałek takiej samej rury jaką stosują do rozprowadzania ciepłego powietrza z ogrzewania jachtowego .... w Twoim wypadku, można by taką rurę, podłączyć do wywietrznika, jakie z reguły są montowane w tylnej części jachtu z wyjściem do kokpitu ....
spalnie gazu, przy włączonej non stop lodówce, wyszło 3 kg na 7 dni .....
_________________
Wiem, że niewiem .... tylko nie wiem, ile niewiem ....
Ale jedno, wiem na pewno .... ***** ***
Bogdan
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
spellkast 

Dołączył: 13 Mar 2014
Posty: 17
Otrzymał 2 piw(a)
Skąd: Białystok
Wysłany: 2014-05-08, 12:33   

Na jachtach dobrze sprawdzają się lodówki do przyczep kempingowych i kamperów. Takich firm jak np. thetford, elektrolux czy dometic. Mają możliwość zasilania jednym z trzech rodzajów: gaz, 12 V lub 230 V. Sam użytkowałem na łodce taką lodówkę: http://www.thetford.pl/n3080.php
a teraz mam ją w przyczepie kemingowej. Ma tą możliwość, że może chłodzić nawet bez energii elektrycznej - na samym gazie. Z moich doświadczeń wynika, że przy ciągłej pracy 24 h/dobę, na samym gazie (bez prądu) zużywa 11 kg butlę w ok. 10 dni (okres letni).

Aha, a oprócz dwóch kratek nawiewewno - wywiewnych, ta lodówka nie wymaga żadnych kominków
Ostatnio zmieniony przez spellkast 2014-05-08, 12:47, w całości zmieniany 1 raz  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
balti 


Dołączyła: 30 Sty 2014
Posty: 3214
Otrzymał 165 piw(a)
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2014-05-08, 12:33   

Bodo napisał/a:
taką rurę, podłączyć do wywietrznika


trochę mnie zmartwiłeś bo muszę się czasem dostać do przestrzeni "za nią" ...... , ale pewnie jest to wykonalne
_________________
Ludzie nie dlatego przestają się bawić bo się starzeją , lecz starzeją się bo przestają się bawić

***** ***
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
siga2 

Dołączył: 03 Lut 2014
Posty: 245
Otrzymał 43 piw(a)
Skąd: Hornówek
Wysłany: 2014-05-08, 12:43   

Balti-- zadam pewnie głupie i wnerwiające pytanie . Dlaczego nie zdecydowałaś się na zakup porządnej dedykowanej do jachtów lodówki kompresorowej ,w pełni bezpiecznej ,zużywającej bardzo mało energii 12V i 230V i pracującej w dużych przechyłach ? Cena zakupu brutto to pewnie dubel w stosunku do gazowej ,ale to zakup na długie lata z możliwością przełożenia do innego jachtu ,zabrania do samochodu ,schłodzenia całości do minus 16 stopni i niepodgrzewania jachtu jak mały piecyk ,a do tego bez stresu że cały czas jesteś "pod gazem"
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
balti 


Dołączyła: 30 Sty 2014
Posty: 3214
Otrzymał 165 piw(a)
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2014-05-08, 12:51   

siga2 napisał/a:
Cena zakupu brutto to pewnie dubel w stosunku do gazowe


no właśnie

siga2 napisał/a:
zakup na długie lata


e tam nic nie jest wieczne , szczególne w dobie wszechobecnej chińszczyzny

siga2 napisał/a:
z możliwością przełożenia do innego jachtu ,zabrania do samochodu


tu też bez problemu nawet są uchwyty do noszenia

siga2 napisał/a:
schłodzenia całości do minus 16 stopni


testuję ;-)

siga2 napisał/a:
cały czas jesteś "pod gazem"


no wiesz ja Ci nie wypominam co pijesz na łódce ;-)
a poważnie ja na tyle mało "szuwaruję" że jest to opcja do sporadycznego użytku
_________________
Ludzie nie dlatego przestają się bawić bo się starzeją , lecz starzeją się bo przestają się bawić

***** ***
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
siga2 

Dołączył: 03 Lut 2014
Posty: 245
Otrzymał 43 piw(a)
Skąd: Hornówek
Wysłany: 2014-05-08, 13:13   

Pisałem że to moje pytanie jest głupie i wnerwiające i w zasadzie nie oczekiwałem żadnej odpowiedzi ze względu na to że zdaję sobie sprawę z tego że jeżeli kupiłaś określony sprzęt to nie dlatego że ma ładny kolor . Waeco jest dobre i drogie ,Włosi robią na takim samym Danfosie podobny sprzęt tylko trochę tańszy . 30 litrówka to koszt około 1900 złotych brutto /zależy gdzie kupować / 40 litrowa kosztuje max 200 złotych więcej ,ale też można trafić zdecydowanie taniej . Zamieszczam opis z pierwszego lepszego sklepu internetowego .
http://skitka.pl/Lodowka-...V-30L-p429.html
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Bodo 
Administrator


Wiek: 66
Dołączył: 30 Sty 2014
Posty: 5348
Otrzymał 159 piw(a)
Skąd: Sierpuchowo
Wysłany: 2014-05-08, 13:25   

Z użytkowania swojej lodówki gazowej byłem zadowolony .... po tym okresie, stwierdzam, że nie ma większych z nią problemów, w tym, z jakimkolwiek, praktycznym niebezpieczeństwem .... moja lodówka pracowała na gazie i w przechyłach, a jedynym jej minusem były drzwiczki.... otwierało się ją, jak domową i całe zimno natychmiast spływało na podłogę jachtu .... lepsze jest otwieranie od góry .... :-D
_________________
Wiem, że niewiem .... tylko nie wiem, ile niewiem ....
Ale jedno, wiem na pewno .... ***** ***
Bogdan
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
urbos 

Dołączył: 12 Lut 2014
Posty: 731
Otrzymał 43 piw(a)
Skąd: Częstochowa/Kraków
Wysłany: 2014-05-08, 14:21   

Kiedyś mi opowiadał Leszek Piskorz (Mamry Jacht Czarter), że kupił gazowych lodówek w cholerę na kilka jachtów pod czarter i non-stop awarie, bo przechyły im mocno nie służą. Nie wiem jaka firma, mogę zapytać. Ogólnie kasa w błoto wg. jego słów. Ale to było z 5 lat temu i lodówki nie były specjalnie dedykowane na jachty.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
balti 


Dołączyła: 30 Sty 2014
Posty: 3214
Otrzymał 165 piw(a)
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2014-05-08, 16:00   

urbos napisał/a:
jachtów pod czarter i non-stop awarie, bo przechyły im mocno nie służą


Możesz rozwinąć temat co się działo ? w/g mojej wiedzy to całkiem sporo jachtów w tym morskich wyposażanych jest w różne instalacje gazowe i chyba głównym ich problemem jest tzw. czynnik ludzki i odpowiednia wentylacja , nie konieczne przechyły . Poza tym na Mazurach często pływamy między portami gdzie jest prąd . Dobrze schłodzona lodówka wytrzyma kilka godzin , są akumulatory często wspomagane silnikami i solarami , przejście na pracę na gazie może być w tych warunkach bardzo rzadkie lub wcale . Ale w razie konieczności jest taka możliwość .
W przyczepie mam lodówkę na gaz i nigdy nie było problemów .
Dla mnie bardzo dużą zaletą jest bezgłośna praca urządzenia .
_________________
Ludzie nie dlatego przestają się bawić bo się starzeją , lecz starzeją się bo przestają się bawić

***** ***
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
siga2 

Dołączył: 03 Lut 2014
Posty: 245
Otrzymał 43 piw(a)
Skąd: Hornówek
Wysłany: 2014-05-08, 18:18   

Zaletą lodówek typu gazowego jest bezgłośna praca . Wadą jest mała wydajność chłodzenia w stosunku do kompresorówek i sposób chłodzenia , są to lodówki absorpcyjne które są czułe na przechyły. W związku z tym jak za bardzo kiwa to może przestać działać, choć niekoniecznie . Te lodówki są nowocześniejsze niż te znane nam z lat 60 tych i 70 tych , ale zasada działania jest taka sama
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
don alonso 

Wiek: 75
Dołączył: 03 Kwi 2014
Posty: 84
Otrzymał 8 piw(a)
Skąd: Górny Ślask
Wysłany: 2014-05-08, 22:43   

Ze względów bezpieczeństwa uważam stosowanie gazu na jachcie za zło konieczne. Chłodziarki absorpcyjne zasilane gazem nie są urządzeniami szczególnie bezpiecznymi i wymagają stałej kontroli. Dodatkowo produkują dużo ciepła, co przy upałach nie najlepiej wpływa na temperaturę w kabinie. Oczywiście, najlepszym rzwiązaniem są chłodziarki kompresorowe. Niestety, na jachtach żaglowych problemem jest stały defiicyt "prądu". Chłodziarki kompresorowe dedykowane dla jachtów mają wyjątkowo mały pobór mocy i na większych jachtach gdzie możemy zainstalować większe akumulatory, są dobrym rozwiązaniem. O sobie nie piszę, bo na jachcie motorowym problem braku prądu nie występuje, a łączna pojemność zainstalowanych u nas akumulatorów to 375 Ah, więc moja chłodziarka pracuje bez przeszkód. No i cena. Jachtowa chłodziarka kompresorowa jest po prostu bardzo droga.
_________________
Elizabeth CD czyli Nautika 1000
Ostatnio zmieniony przez don alonso 2014-05-08, 22:45, w całości zmieniany 1 raz  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Maczek 

Wiek: 61
Dołączył: 09 Wrz 2014
Posty: 157
Otrzymał 10 piw(a)
Skąd: Kobyłka
Wysłany: 2014-09-12, 17:23   Re: lodówka

balti napisał/a:

Jeśli macie jakieś doświadczenia z takimi lodówkami ,


mam podobną, ale wybrałem opcję zasilania gazem z kartuszy
oznaczenie lodówki Dometic RC1205GC
_________________
Maciek
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
rhonal 

Dołączył: 09 Sty 2015
Posty: 22
Otrzymał 6 piw(a)
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2015-02-28, 19:06   

Od zeszłego sezonu stałem przed problemem zakupu lodówki na łódkę.
Rozważałem różne opcje, bo każda ma swoje wady i zalety.
Najlepszą opcją wydała mi się kompresorowa. Ma ona poważną wadę - cenę zakupu.
Poza tym same zalety w stosunku do pozostałych znanych mi innych odmian lodówek.
Chcąc stać się posiadaczem kompresorowej i uniknąć jej najpoważniejszej wady zdecydowałem się na zakup używanego egzemplarza Waeco CDF-35 (1k PLN).
Mój egzemplarz pochodzi z 2008 roku i był eksploatowany przez kierowcę ciężarówki stąd też i trochę jest porysowana obudowa. Z wad używanego egzemplarza to trochę mało precyzyjny regulator temperatury. Ciężko go wyczuć, najlepiej byłoby go wymienić lub wyczyścić, ale na razie go sobie odpuściłem i się powoli przyzwyczajam.

Coś na temat samej lodówki i eksploatacji w warunkach domowych (testy - temperatura otoczenia ok. 20-22°C).
Gdy lodówka utrzymywała temperaturę w wnętrzu na poziomie -4°C do -5°C włączała się na 6-7 minut a wyłączała na 10-12 minut.
Gdy utrzymywała temperaturę we wnętrzu na poziomie 3°C do 4°C włączała się na 5-6 minut a wyłączała na 40-45 minut.
W upalne dni na łódce pewnie te proporcje inaczej się rozłożą.
Lodówka bardzo cicho pracuje. Najgłośniej słychać sam moment włączenia gdy włączy się przekaźnik. Podczas pracy hałas jaki generuje jest na poziomie szumu mojego komputera, który składałem z nastawieniem na cichą pracę, gdyż śpię 1m od niego :-)

Dla zainteresowanych kompresorowymi to jest też włoski Indel B 35 - koszt 2k PLN za nową. Wygląd bardzo zbliżony do mojej oraz pojemność. Ta włoska jest lepiej wyposażona od Waeco CDF-35. W używkach niestety jej nie znalazłem.
Ma oświetlenie wnętrza, wyświetlacz temperatury oraz zasilanie 220V.
Waeco CDF-35 trzeba zasilać z sieci dodatkowym zasilaczem, ale model CF-35 można bezpośrednio z sieci zasilać.

Obecnie na olx jest wystawiony model CDF-35 za 1k PLN.
_________________
Pozdrawiam
Przemek
Ostatnio zmieniony przez rhonal 2015-02-28, 19:15, w całości zmieniany 1 raz  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group