forum.zeglarzom.pl Strona Główna
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Otwarty przez: Artur 66
2017-03-28, 16:57
Nidzkie
Autor Wiadomość
yavor 


Wiek: 40
Dołączył: 01 Lut 2014
Posty: 1162
Otrzymał 36 piw(a)
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2018-03-17, 08:10   

:)
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Szaman3 
Administrator


Dołączył: 29 Sty 2014
Posty: 2185
Otrzymał 133 piw(a)
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2018-04-03, 20:57   

Dostałem info od kolegi, że na Sailforum powstaje pismo do RDOŚ w sprawie zmiany przepisów tak aby było możliwe używanie silników spalinowych w ograniczonym zakresie na Nidzkim. Z ciekawości zajrzałem tam, przebrnąłem przez większość postów i jestem w szoku spowodowanym nieznajomością podstaw działania prawa przez dyskutantów i samego inicjatora pisma. Różni ludzie tam produkują się, czasami bijąc pianę nad warunkami w jakich można by użyć silnik, a to w manewrach portowych, a to 50 m od portu, mając płonną nadzieję, że pan dyrektor łaskawie przychyli się do ich argumentów. A pan dyrektor prędzej byłby w stanie nieba im przychylić niż zezwolić na cokolwiek z tychże pobożnych życzeń.
Dlaczego? Odpowiedź jest banalnie prosta.
Artykuł 15 ust. 1 p. 20 i p 21 Ustawy o Ochronie Przyrody wyraźnie reguluję tę kwestię.
1. W parkach narodowych oraz w rezerwatach przyrody zabrania się:
21) używania łodzi motorowych i innego sprzętu motorowego, uprawiania sportów wodnych i motorowych, pływania i żeglowania, z wyjątkiem akwenów lub szlaków wyznaczonych przez dyrektora parku narodowego, a w rezerwacie przyrody - przez organ uznający obszar za rezerwat przyrody;

To oznacza, że pan dyrektor ma absolutnie związane ręce, bowiem jako urzędnik państwowy może działać jedynie w zakresie obowiązującego prawa. Zatem nie może wydać jakiegokolwiek zezwolenia sprzecznego z prawem, w tym wypadku z Ustawą o Ochronie Przyrody.
Aby cokolwiek zmienić w tym temacie należałoby najpierw zmienić Ustawę, a z tym trochę może się zejść, bo Sejm ma teraz inne priorytety ;-)
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
MirekMors 


Wiek: 64
Dołączył: 30 Sty 2014
Posty: 3188
Otrzymał 117 piw(a)
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2018-04-03, 21:37   

Kilku nas sugerowało by w ogóle dać spokój z tym tematem. niestety jest kilku "donosicieli", którzy drążą temat. I w końcu się dodrążą. Prędzej wejdzie całkowity zakaz pływania niż poluzowanie przepisów. Ale wytłumacz to "twardogłowym" . Jesteśmy głupim narodem.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
yavor 


Wiek: 40
Dołączył: 01 Lut 2014
Posty: 1162
Otrzymał 36 piw(a)
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2018-04-03, 21:57   

Mariusz a kto dopuścił żeglowanie na Nidzkim? Bo ustawa też tego zabrania...
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Szaman3 
Administrator


Dołączył: 29 Sty 2014
Posty: 2185
Otrzymał 133 piw(a)
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2018-04-03, 22:12   

yavor napisał/a:
Mariusz a kto dopuścił żeglowanie na Nidzkim? Bo ustawa też tego zabrania...

Czekałem na to pytanie :-D
Jak wiele przepisów jest to kwestia interpretacji niejasnych zapisów. Punkt 21 zapisano tak:
(zabrania się)
używania łodzi motorowych i innego sprzętu motorowego, uprawiania sportów wodnych i motorowych, pływania i żeglowania, z wyjątkiem akwenów lub szlaków wyznaczonych przez dyrektora parku narodowego, a w rezerwacie przyrody - przez organ uznający obszar za rezerwat przyrody.
Można go czytać na dwa sposoby:

(zabrania się)
używania łodzi motorowych i innego sprzętu motorowego, uprawiania sportów wodnych i motorowych, pływania i żeglowania, z wyjątkiem akwenów lub szlaków wyznaczonych przez dyrektora parku narodowego, a w rezerwacie przyrody - przez organ uznający obszar za rezerwat przyrody
albo

(zabrania się)
używania łodzi motorowych i innego sprzętu motorowego, uprawiania sportów wodnych i motorowych, pływania i żeglowania, z wyjątkiem akwenów lub szlaków wyznaczonych przez dyrektora parku narodowego, a w rezerwacie przyrody - przez organ uznający obszar za rezerwat przyrody.

Rejonowy Dyrektor Ochrony Środowiska w Olsztynie w dn. 06.06.2012 wydał zarządzenie nr 30 w którym zezwolił na terenie Rezerwatu Jeziora Nidzkiego od 15.04 do 31.10 na „pływanie, żeglowanie oraz uprawianie innych sportów wodnych niewymagających używania łodzi motorowych i innego sprzętu motorowego”. Zatem jak myślisz która interpretacja zdaniem dyrektora będzie właściwa? :lol:

Druga sprawa to dywagowanie nad dopuszczeniem silników elektrycznych do legalnego użytku na Nidzkim i tworzenie propozycji dla pana dyrektora. Tu już mamy absolutny kosmos bo bez względu na dyrektorską interpretację należałoby zmienić ustawę. Tam wyraźnie zapisano
(zabrania się)
używania łodzi motorowych i innego sprzętu motorowego.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
balti 


Dołączyła: 30 Sty 2014
Posty: 3214
Otrzymał 165 piw(a)
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2018-04-03, 22:50   

Od wszystkiego są wyjątki .

Poza tym jak zacznie się egzekwowanie podatku dennego to problem zdajesię rozwiąże się sam ,
znaczy dziecko zostanie wylane z kąpielą i nawet będzie mi wisiało czy z mydlinami czy bez :evil:
_________________
Ludzie nie dlatego przestają się bawić bo się starzeją , lecz starzeją się bo przestają się bawić

***** ***
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Szaman3 
Administrator


Dołączył: 29 Sty 2014
Posty: 2185
Otrzymał 133 piw(a)
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2018-04-03, 22:52   

Nie ma wyjątków od tego co zapisano w ustawie. Trzeba zmieniać ustawę.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
balti 


Dołączyła: 30 Sty 2014
Posty: 3214
Otrzymał 165 piw(a)
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2018-04-03, 22:56   

Wiesz teraz to szybko idzie , nawet nie wiadomo kiedy .
Człowiek idzie spać i budzi się w innej rzeczywistości :roll:
_________________
Ludzie nie dlatego przestają się bawić bo się starzeją , lecz starzeją się bo przestają się bawić

***** ***
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Szaman3 
Administrator


Dołączył: 29 Sty 2014
Posty: 2185
Otrzymał 133 piw(a)
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2018-04-03, 22:57   

Ale akurat nie w tych tematach. Politycy mają inne priorytety niż ułatwianie żeglarzom życia
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Agnieszka14 


Dołączyła: 20 Kwi 2017
Posty: 396
Otrzymał 13 piw(a)
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2018-04-03, 23:01   

Już gdzieś pisałam chyba. Akurat obecna władzuchna prędzej moim zdaniem wpuści wszystko co sie da na Nidzkie niż zakaże pływania.
Zreszta jakiś czas temu lansowało się towarzystwo na utce motorowej.
_________________
Kryje się coś niedobrego w mężczyznach, którzy unikają wina, gier, towarzystwa pięknych kobiet i ucztowania. Tacy ludzie albo są ciężko chorzy, albo w głębi duszy nienawidzą otoczenia.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Szaman3 
Administrator


Dołączył: 29 Sty 2014
Posty: 2185
Otrzymał 133 piw(a)
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2018-04-03, 23:03   

Myślę, że dokładnie odwrotnie. Ci ludzie mają tendencje do kontrolowania wszystkiego i czegokolwiek jednocześnie. A kontrolowanie oznacza ograniczenia.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
balti 


Dołączyła: 30 Sty 2014
Posty: 3214
Otrzymał 165 piw(a)
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2018-04-03, 23:04   

Nie wiem , głosują "blokami" , czasem mam wrażenie że nie wiedzą co uchwalają :roll:

To może ktoś ogarnięty dopisze gdzie trzeba "i czasopisma" :lol:
_________________
Ludzie nie dlatego przestają się bawić bo się starzeją , lecz starzeją się bo przestają się bawić

***** ***
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Szaman3 
Administrator


Dołączył: 29 Sty 2014
Posty: 2185
Otrzymał 133 piw(a)
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2018-04-03, 23:06   

balti napisał/a:
Nie wiem , głosują "blokami" , czasem mam wrażenie że nie wiedzą co uchwalają :roll:

To akurat się nie zmieniło.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Szaman3 
Administrator


Dołączył: 29 Sty 2014
Posty: 2185
Otrzymał 133 piw(a)
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2018-04-03, 23:09   

Żeby zmienić ustawę musi być inicjatywa ustawodawcza. Może to być rząd, prezydent czy grupa posłów. Jak myślisz kto z nich w tej chwili chciałby się zająć interesem małej grupki beneficjentów, narażając się przy tym rzeszy różnych ekologów i ekooszołomów. Zwłaszcza teraz, gdy odszedł zły nadszyszkownik i trzeba budować dobry ekologiczny wizerunek?

PS. Zapomniałem o grupie senatorów.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
balti 


Dołączyła: 30 Sty 2014
Posty: 3214
Otrzymał 165 piw(a)
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2018-04-03, 23:17   

Nie wiem czy jest mnie w stanie jeszcze coś zdziwić jeśli chodzi o obecną ekipę .
Jak właściciel kota będzie chciał ... :evil:

Ja lubię zwierzęta strzelać nie będę , trzeba przeczekać , już niedługo ...
_________________
Ludzie nie dlatego przestają się bawić bo się starzeją , lecz starzeją się bo przestają się bawić

***** ***
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Szaman3 
Administrator


Dołączył: 29 Sty 2014
Posty: 2185
Otrzymał 133 piw(a)
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2018-04-03, 23:26   

Właściciel kota ma inne zmartwienia. Za chwilę rocznica.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
balti 


Dołączyła: 30 Sty 2014
Posty: 3214
Otrzymał 165 piw(a)
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2018-04-03, 23:37   

Każdy ma swoje "zmartwienia"
Tylko dlaczego my się mamy zrzucać na nie swoje hobby :evil:
_________________
Ludzie nie dlatego przestają się bawić bo się starzeją , lecz starzeją się bo przestają się bawić

***** ***
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Bodo 
Administrator


Wiek: 66
Dołączył: 30 Sty 2014
Posty: 5348
Otrzymał 159 piw(a)
Skąd: Sierpuchowo
Wysłany: 2018-04-04, 06:48   

W temacie Nidzkiego, na Sailforum biją pianę jak zawsze .... ale mogą zaszkodzić, jak jeszcze nigdy .... i to, zarówno w tej sprawie, jak i osobiście każdemu z dyskutantów ..... dzisiaj, donosy mają posłuch .... i będzie tak jeszcze przez rok .... nie daj boże, aby dłużej ....
Na razie, zawieszam swój udział, wszędzie tam, gdzie istnieje zagrożenie donosicielstwem ....
_________________
Wiem, że niewiem .... tylko nie wiem, ile niewiem ....
Ale jedno, wiem na pewno .... ***** ***
Bogdan
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Szaman3 
Administrator


Dołączył: 29 Sty 2014
Posty: 2185
Otrzymał 133 piw(a)
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2018-04-04, 08:43   

Bodo napisał/a:
Na razie, zawieszam swój udział, wszędzie tam, gdzie istnieje zagrożenie donosicielstwem ....

Sygnaliści na SF nie próżnują?
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Emill`76 

Wiek: 47
Dołączył: 06 Lut 2014
Posty: 653
Otrzymał 43 piw(a)
Skąd: Okolice Nasielska
Wysłany: 2018-04-04, 08:46   

A walić tą "politykę" . Jutro jadę ogarniać łódkę i w sobotę woduję 8-) :mrgreen: Zatoka Wygryńska wczoraj była w 50 % wolna od lodu. Do soboty śladu po lodzie nie będzie 8-)
Ciekawe jak sytuacja na Nidzkim ?
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group