forum.zeglarzom.pl Strona Główna
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Pokrowiec na foka wciągany fałem
Autor Wiadomość
Bodo 
Administrator


Wiek: 66
Dołączył: 30 Sty 2014
Posty: 5348
Otrzymał 159 piw(a)
Skąd: Sierpuchowo
Wysłany: 2014-06-02, 09:43   

Podobno da się pływać (i latać), na drzwiach od stodoły .... :-D ..... ale do tego trzeba (podobno), umiejętności .... :-D .... widziałem, jak chłopaki trenowali na Mx22 .... ale do tego potrzeba zwinności i siły.... że o zdrowiu i młodości nie wspomnę ...... :-D ...... te "gadżety", pozwalają nam, stetryczałym żeglarzom, na jakie takie panowanie nad łódką .... a jak, dodatkowo, mogę sobie pozwolić na choćby minimalne kreowanie wykorzystania wiatru, .... to pełnia szczęścia ..... :-D
_________________
Wiem, że niewiem .... tylko nie wiem, ile niewiem ....
Ale jedno, wiem na pewno .... ***** ***
Bogdan
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
siga2 

Dołączył: 03 Lut 2014
Posty: 245
Otrzymał 43 piw(a)
Skąd: Hornówek
Wysłany: 2014-06-02, 10:06   

Bodo napisał/a:
o zdrowiu i młodości nie wspomnę ...... :-D ...... te "gadżety", pozwalają nam, stetryczałym żeglarzom...
I tu zaczyna się problem . Po co mi tyle linek jak w moim wieku zaczynam zapominać dlaczego biegnę na dziób jachtu ? Zastanawiam się nad mniejszym jachtem żeby odległość między rufą a dziobem pozwalała mi nie zapomnieć dlaczego wybieram się na dziób .Tu przechodzę do sedna -- Ilość linek jeszcze bardziej mi komplikuje obsługę jachtu ,bo tyle się tego plącze że potrzebna jest instrukcja obsługi ze względu na lekką sklerozę :mrgreen: . Im coś prostsze tym lepsze . Marian ,żebyś wiedział że całkiem poważnie zastanawiałem się nad uproszczeniem linkologii na swojej łódce .Tak prawdę mówiąc w pływaniu rodzinno- turystycznym tyle linek nie pomaga a wprost przeszkadza . Szybkość jest elementem drugorzędnym ,a kreować wykorzstanie wiatru można bez tych urządzeń . Samohalsujący fok jest elementem bardzo prostym który likwiduje prawie do zera wszelkie nadmiary linek -- Szot jest jeden ,wózków nie przestawiasz , tak więc jest to idealny żagiel dla turysty
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Bodo 
Administrator


Wiek: 66
Dołączył: 30 Sty 2014
Posty: 5348
Otrzymał 159 piw(a)
Skąd: Sierpuchowo
Wysłany: 2014-06-02, 10:28   

siga2 napisał/a:
. ..... odległość między rufą a dziobem pozwalała mi nie zapomnieć dlaczego wybieram się na dziób .....

.... tyle linek nie pomaga a wprost przeszkadza . Szybkość jest elementem drugorzędnym ,a kreować wykorzstanie wiatru można bez tych urządzeń . .....

Dopóki zdrowie pozwala, ilość linek nie przyprawia mnie o ból głowy ..... ;-) :mrgreen: ... poza tym, obsługa ich, prócz wspomnianego, przez Ciebie wrażenia na nowicjuszach, pozwala dodatkowo, wbrew opiniom nieżyczliwych, stwierdzać każdorazowo, że ja się, jeszcze nie starzeję .... 8-) :mrgreen:
_________________
Wiem, że niewiem .... tylko nie wiem, ile niewiem ....
Ale jedno, wiem na pewno .... ***** ***
Bogdan
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
siga2 

Dołączył: 03 Lut 2014
Posty: 245
Otrzymał 43 piw(a)
Skąd: Hornówek
Wysłany: 2014-06-02, 10:58   

Bodo ,tak z czystej życzliwej ;-) ciekawości odejmując szoty foka i grota oraz liny kotwiczne ile linek sprowadziłeś do kokpitu ?
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Marian.Kowalski 


Dołączył: 10 Lut 2014
Posty: 244
Otrzymał 15 piw(a)
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2014-06-02, 12:56   

Janku, widziałeś mój okręt.

U mnie się nie da zapomnieć, po co się idzie na dziób. Tam się nie chodzi, bo nie ma po co.
Mimo, że ten dziób jest ze dwa metry z kokpitu. Ja ręką sięgam za maszt. :mrgreen:

A podłączając się pod sprowadzenie linek do kokpitu, to poza przez Ciebie wymienionymi
szotami, mam: fał miecza, fał rolera, fał grota, fał foka (zapasowy, do zakładanego na stalówce sztormowego) i już...

PS
Szedłem przez Śniardwy 2 dni po Tobie, w poniedziałek, i zażartowałem sobie wciągając wszystko, co posiadam.
Grota-ok. 9.5m, foka sztormowego-ok. 4.5m, i zobaczywszy fajne warunki, genuę- ok. 6.5m.

Było hardcorowo... :mrgreen:
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Bodo 
Administrator


Wiek: 66
Dołączył: 30 Sty 2014
Posty: 5348
Otrzymał 159 piw(a)
Skąd: Sierpuchowo
Wysłany: 2014-06-02, 13:35   

siga2 napisał/a:
Bodo ,tak z czystej życzliwej ;-) ciekawości odejmując szoty foka i grota oraz liny kotwiczne ile linek sprowadziłeś do kokpitu ?

Miecza też nie liczę, bo mam wyciągarkę elektryczną .... to będzie 10 linek ..... :lol: ... a już myślę o trzech następnych .... :mrgreen:
_________________
Wiem, że niewiem .... tylko nie wiem, ile niewiem ....
Ale jedno, wiem na pewno .... ***** ***
Bogdan
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Marian Strzelecki 


Dołączył: 21 Mar 2014
Posty: 175
Otrzymał 10 piw(a)
Skąd: D.C.
Wysłany: 2014-06-02, 16:03   

W zamierzchłych czasach (budując regatowego Pip'a) wykonałem wszystkie linki wg. oryginalnych planów. :roll:
Potem połowy z nich nie użyłem, bo nie miałem na to (w regatach) czasu ani wiedzy: co to naprawdę daje :mrgreen:
MJS
_________________
W życiu ma się do powiedzenia tylko kilka mądrych rzeczy i ja je już kilka razy wygłosiłem. cyt. Andrzej Grabowski.

Spieszmy się ogladać spiskowe teorie, tak szybko stają się prawdą
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
gzajac 
Armator


Wiek: 44
Dołączył: 18 Lut 2014
Posty: 268
Otrzymał 11 piw(a)
Skąd: Kraków
Wysłany: 2014-06-02, 16:27   

Ale nam się temat wątku rozjechał :mrgreen: Może by wydzielić dyskusję o linkach do osobnego wątku :?:
_________________
Pozdrawiam,
Grzesiek
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Marian Strzelecki 


Dołączył: 21 Mar 2014
Posty: 175
Otrzymał 10 piw(a)
Skąd: D.C.
Wysłany: 2014-06-02, 16:51   

...Bo ile można o jednym pokrowcu? :->

- Już chyba wszystko powiedziano.
MJS
_________________
W życiu ma się do powiedzenia tylko kilka mądrych rzeczy i ja je już kilka razy wygłosiłem. cyt. Andrzej Grabowski.

Spieszmy się ogladać spiskowe teorie, tak szybko stają się prawdą
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Margarita 


Dołączyła: 04 Lut 2014
Posty: 350
Otrzymał 27 piw(a)
Skąd: Kraków/Piekna Góra
Wysłany: 2014-06-02, 22:01   

No dobra, chłopaki, przeczytałam temat od a do z i - wyższość pokrowca występuje, ale stosowanie jego na co dzień to masakra jakaś :shock:
Te zmiany linek ,bloczków, przekładanie fałów, raz z lewej, raz prawej, pomiędzy wantami :roll:
Macie zdrowie i młodzi jesteście, to wam się chce (te fały przkładać) , tylko nie mówcie o tym głośno, bo jeszcze czarterobiorcy takiego zażądają :evil: :evil:
_________________
http://www.netta-jachty.pl/
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
siga2 

Dołączył: 03 Lut 2014
Posty: 245
Otrzymał 43 piw(a)
Skąd: Hornówek
Wysłany: 2014-06-03, 09:40   

Wracając do pokrowca , przewagi samego pokrowca to specjalnie nie widzę ,raczej kłopot z naciąganiem i ściąganiem które zawsze zajmuje pare minut .Fok z lekką UV-ką ,dobrze uszyty nie ma tych wad które występują przy "blaszanych " UV standardowo przyszywanych do foków . Jego wytrzymałośc jest trochę krótsza np. 7 lat ,ale to wydaje mi się nie ma aż takiego znaczenia , za to dopływam do pomostu zwijam żagiel i idę do domu .
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Bodo 
Administrator


Wiek: 66
Dołączył: 30 Sty 2014
Posty: 5348
Otrzymał 159 piw(a)
Skąd: Sierpuchowo
Wysłany: 2014-06-03, 09:44   

Wynika z tego, że nie czerpiesz przyjemności z tego, że można przy łódce jeszcze coś zrobić .... :-D .... jeszcze trochę ją dopieścić .... :-D .... jak bym mógł, to bym ją pierzyną przykrywał ..... :mrgreen:
_________________
Wiem, że niewiem .... tylko nie wiem, ile niewiem ....
Ale jedno, wiem na pewno .... ***** ***
Bogdan
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
robarek 


Wiek: 72
Dołączył: 03 Kwi 2014
Posty: 637
Otrzymał 37 piw(a)
Skąd: W-wa
Wysłany: 2014-06-03, 11:47   

Kordła (jak mawiała moja córka) nie lepsza ;-)
_________________
Pozdrawiam
Robert
Ostatnio zmieniony przez robarek 2014-06-03, 11:48, w całości zmieniany 1 raz  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Artur 66 
Moderator


Wiek: 57
Dołączył: 30 Sty 2014
Posty: 2537
Otrzymał 86 piw(a)
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2014-06-03, 12:58   

siga2 napisał/a:
... za to dopływam do pomostu zwijam żagiel i idę do domu .

Z łezką w oku ;-) wspominam swój poprzedni jacht, doplywałem do pomostu, rolowałem obydwa żagle i z piwkiem w ręku obserwowałem pracę kolegów przy klarowaniu łódek 8-) Podciaganie topenanty i linek lazyjacka, ukladanie grota, zapinanie suwaka i niekiedy wyciąganie pokrowca na foka :-P
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Bodo 
Administrator


Wiek: 66
Dołączył: 30 Sty 2014
Posty: 5348
Otrzymał 159 piw(a)
Skąd: Sierpuchowo
Wysłany: 2014-06-03, 13:38   

Ja, to dopiero się popłaczę, jak mi tego zabraknie ..... :-(
_________________
Wiem, że niewiem .... tylko nie wiem, ile niewiem ....
Ale jedno, wiem na pewno .... ***** ***
Bogdan
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
yavor 


Wiek: 40
Dołączył: 01 Lut 2014
Posty: 1162
Otrzymał 36 piw(a)
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2014-06-03, 14:03   

Artur 66 napisał/a:
siga2 napisał/a:
... za to dopływam do pomostu zwijam żagiel i idę do domu .

Z łezką w oku ;-) wspominam swój poprzedni jacht, doplywałem do pomostu, rolowałem obydwa żagle i z piwkiem w ręku obserwowałem pracę kolegów przy klarowaniu łódek 8-) Podciaganie topenanty i linek lazyjacka, ukladanie grota, zapinanie suwaka i niekiedy wyciąganie pokrowca na foka :-P


Hihihi 8-) :-P :mrgreen: :lol:
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Tynia 

Wiek: 51
Dołączyła: 29 Sty 2014
Posty: 473
Otrzymał 54 piw(a)
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2014-06-03, 19:59   

Bodo napisał/a:
.... jeszcze trochę ją dopieścić .... :-D .... jak bym mógł, to bym ją pierzyną przykrywał ..... :mrgreen:


po tym "dopieścić" normalnie tak mi się zlało... :-P
Ostatnio zmieniony przez Tynia 2014-06-03, 19:59, w całości zmieniany 1 raz  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Bodo 
Administrator


Wiek: 66
Dołączył: 30 Sty 2014
Posty: 5348
Otrzymał 159 piw(a)
Skąd: Sierpuchowo
Wysłany: 2014-06-03, 22:00   

W miłości, takie słowa i czyny, są wybaczalne ...... :mrgreen:
_________________
Wiem, że niewiem .... tylko nie wiem, ile niewiem ....
Ale jedno, wiem na pewno .... ***** ***
Bogdan
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
mmaacc 

Wiek: 54
Dołączył: 03 Lut 2014
Posty: 733
Otrzymał 46 piw(a)
Skąd: Piastów
Wysłany: 2014-06-04, 15:23   

siga2 napisał/a:
Następną łódkę zrobię z UV-ką na foku a grot będzie pełnolistwowy bez regulacji . Jedyne odstępstwo od linkologii to dwa refy obsługiwane z kokpitu .

Brawo Janku! To oznacza zmianę planów... Ostatnio mówiłeś, że następna łódka, to nawet masztu nie będzia miała... ;-)
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
NePolyak 


Dołączył: 28 Sty 2014
Posty: 1329
Otrzymał 77 piw(a)
Skąd: RU-PL
Wysłany: 2014-06-04, 16:16   

mmaacc napisał/a:
Ostatnio mówiłeś, że następna łódka,
Maćku, Tobie wszystko sie popindoliło... Janek mówił, że następną łódką będzie raczej łódka pokroju MX22, a ostatnią będzie coś bez masztu ;-)
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group