forum.zeglarzom.pl Strona Główna
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Panel słoneczny do jachtu - jaki wybrać?
Autor Wiadomość
yavor 


Wiek: 40
Dołączył: 01 Lut 2014
Posty: 1162
Otrzymał 36 piw(a)
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2014-05-29, 13:48   Panel słoneczny do jachtu - jaki wybrać?

Witajcie, chciałbym prosić Was o pomoc w wyborze solara.
Planuję zakupić panel 30-50W tak, aby doładowywał akumulator/akumulatory pod moją nieobecność, jak również w czasie pływania. Czyli przyjmujemy, że panel będzie zamontowany na stałe pomiędzy zejściówką a masztem (max wymiar 55x70cm). Mam dwa akumulatory 60A i 70A (zastanawiam się, żeby je połączyć razem). Znalazłem następujące panele:

http://allegro.pl/panel-b...4258435525.html
http://allegro.pl/panel-b...4258436894.html
oraz elastyczne:
http://allegro.pl/panel-p...4246619559.html
http://allegro.pl/elastyc...4282193842.html

Elastyczne wydają się wygodniejsze, gdyż dobrze przylegają do podłoża i są bardzo cienkie. Dodatkowo na upartego można po nich chodzić … Z drugiej strony słyszałem, że są mniej wydajne od zwykłych. Czy ktoś może to potwierdzić? Kolejny minus to cena, elastyczne są dużo droższe.

Co polecacie z powyższych zestawów? A może coś innego?
Z góry dziękuję za wszelkie sugestie.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
kemot 
Moderator


Dołączył: 30 Sty 2014
Posty: 2354
Otrzymał 57 piw(a)
Skąd: Błonie
Wysłany: 2014-05-29, 13:55   

Musisz liczyć sie z tym ,że z takiego 50 watowego uzyskasz najczęściej coś ok 1A i to w dobrych warunkach
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
robarek 


Wiek: 72
Dołączył: 03 Kwi 2014
Posty: 637
Otrzymał 37 piw(a)
Skąd: W-wa
Wysłany: 2014-05-29, 14:03   

Jestem świeżym nabywcą panela z regulatorem a po długich poszukiwaniach i zastanawianiu sie , wybrałem:
regulator: http://www.modernhome.pl/...10A-12-24V.html
panel: http://www.modernhome.pl/...H-Flex-50W.html
i uwazam, że nie jest to chyba zły wybór chociaż jeszcze nie zacząłem używać zestawu. Póki co mam zamocowany regulator i przejście kablowe pokładowe. Panel czeka jeszcze na przyklejenie.
Mam dwa aku 100 Ah hotelowy i 70 Ah rozeuchowy. Bedę ładował panelem ten hotelowy bo rozruchowy doładowuje silnik podczas pracy. Oprócz tego mam dwie ładowarki na 230V DETRONIC.
Teoretycznie panel powinien ładować prądem ponad 2A.
Koszt z wysyłką około 470 pln.
_________________
Pozdrawiam
Robert
 Autor postu otrzymał 1 piw(a)
Ostatnio zmieniony przez robarek 2014-05-29, 14:06, w całości zmieniany 1 raz  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Więcej szczegółów
Wystawiono 1 piw(a):
yavor
yavor 


Wiek: 40
Dołączył: 01 Lut 2014
Posty: 1162
Otrzymał 36 piw(a)
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2014-05-29, 14:15   

No no, widzę, że nie tylko na allegro można kupić coś w sensownej cenie ;-)
Jakoś zawsze szukam na allegro chyba z przyzwyczajenia.

Oczywiście zdaję sobie sprawę, że parametry są zawsze zawyżone i w powyższym przypadku Prąd ładowania: 2,84A to faktyczne 1,5-1,8 w pełnym słońcu (i to też zależy jak pada słońce).

Tak czy inaczej zależy mi na tym, aby pozostawić akumulator po rejsie i mieć święty spokój. Obecnie targam go z łódki do auta, z auta do domu...

A jak zabraknie prądu w czasie urlopu to zawsze się można doładować w porcie :lol:
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
robarek 


Wiek: 72
Dołączył: 03 Kwi 2014
Posty: 637
Otrzymał 37 piw(a)
Skąd: W-wa
Wysłany: 2014-05-29, 14:54   

Poprawka: to nie jest przejście pokładowe tylko złącze pokładowe podwójne.
_________________
Pozdrawiam
Robert
Ostatnio zmieniony przez robarek 2014-05-29, 14:55, w całości zmieniany 1 raz  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
yavor 


Wiek: 40
Dołączył: 01 Lut 2014
Posty: 1162
Otrzymał 36 piw(a)
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2014-05-29, 15:27   

robarek napisał/a:
Poprawka: to nie jest przejście pokładowe tylko złącze pokładowe podwójne.


Takie:
http://allegro.pl/przejsc...4267973008.html

czy takie coś?
http://allegro.pl/przejsc...4279572321.html
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
kemot 
Moderator


Dołączył: 30 Sty 2014
Posty: 2354
Otrzymał 57 piw(a)
Skąd: Błonie
Wysłany: 2014-05-29, 15:38   

ta druga fajna , ale wg. mnie będzie mało estetycznie prezentować się na pokładzie.
Pierwszą mam, szczelna , działa , tyle ,że mało miejsca przy instalacji kabelków, ale "da się"
Możesz też zainstalować gustowną fajeczkę jaką ma Szaman3 ;-)
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
robarek 


Wiek: 72
Dołączył: 03 Kwi 2014
Posty: 637
Otrzymał 37 piw(a)
Skąd: W-wa
Wysłany: 2014-05-29, 15:44   

To pierwsze, tylko podwójne a nie potrójne.
Potrójnego można użyć jednocześnie jako wyjście np. do oświetlenia podsalingowego, traktując plus jako wspólny.
_________________
Pozdrawiam
Robert
Ostatnio zmieniony przez robarek 2014-05-29, 15:52, w całości zmieniany 2 razy  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Szaman3 
Administrator


Dołączył: 29 Sty 2014
Posty: 2185
Otrzymał 133 piw(a)
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2014-05-29, 15:54   

Fajeczka jest duuużo lepsza. Wszystkie złącza jakie kiedyś miałem ciekły, mimo róznych uszczelnień. W efekcie wewnątrz korodowały bolce i pojawiał się niekontakt. To była ciągła walka.
Fajką wprowadzasz przewody do środka i łączysz je na zwykłych kostkach.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Bodo 
Administrator


Wiek: 66
Dołączył: 30 Sty 2014
Posty: 5348
Otrzymał 159 piw(a)
Skąd: Sierpuchowo
Wysłany: 2014-05-29, 15:56   

Ze użytkowania swojego, mogę napisać spostrzeżenia .....
Mam zamontowany w sztywnej ramie na koszu rufowym i zapominam, że coś takiego, jak panel znajduje się na łódce .... akumulatory, które miałem w pierwszym roku tj. 2x90Ah + 1x60Ah, były podłączone równolegle, ale to absolutnie nie zdawało egzaminu.... nie znam się na tym, ale wydaje mi się, że błędem jest takie podłączanie aku o różych pojemnościach .... w ub. roku miałem podłączone 2x100 Ah i działało lepiej, tzn, prądu wystarczało na dłużej.... prawdopodobnie aku nie rozładowywały ( lub w znacznie mniejszym stopniu), przez wzajemne uzupełnianie się .... aktualnie, na tym samym zestawie mam 3x100Ah i wreszcie jestem zadowolony ...... :-D .... aku nie rozładowują się na tyle głęboko, żeby solary nie dawały rady ich doładować .... ale to dotyczy mojej łódki, która ma bardzo duży pobór - lodówka 5A i GPS 0,8A non stop, webasto 7A, oświetlenie, laptop, .... :-D
_________________
Wiem, że niewiem .... tylko nie wiem, ile niewiem ....
Ale jedno, wiem na pewno .... ***** ***
Bogdan
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
balti 


Dołączyła: 30 Sty 2014
Posty: 3214
Otrzymał 165 piw(a)
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2014-05-29, 18:07   

Szaman3 napisał/a:
Fajeczka jest duuużo lepsza

coś nie ogarniam , z tego zdjęcia wynika że kable idą z dołu na dół :shock: jakiś czarny peszel się fatła pod maszt , a jak to rozpiąć przy kładzeniu i/lub demontażu masztu ?
_________________
Ludzie nie dlatego przestają się bawić bo się starzeją , lecz starzeją się bo przestają się bawić

***** ***
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Szaman3 
Administrator


Dołączył: 29 Sty 2014
Posty: 2185
Otrzymał 133 piw(a)
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2014-05-29, 18:13   

Kabel przechodzi przez fajkę i wchodzi do kabiny.
Raz do roku, gdy postawię maszt po wodowaniu przewlekam kable przez fajkę i łącze je już w kabinie. Także raz do roku przed wyjęciem łódki z wody, rozpinam kable w kabinie i wywlekam je z fajki.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
balti 


Dołączyła: 30 Sty 2014
Posty: 3214
Otrzymał 165 piw(a)
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2014-05-29, 18:19   

Czyli trudno to nazwać szybkozłączką , ale lepiej zapobiega ewentualnym nieszczelnościom .
_________________
Ludzie nie dlatego przestają się bawić bo się starzeją , lecz starzeją się bo przestają się bawić

***** ***
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Szaman3 
Administrator


Dołączył: 29 Sty 2014
Posty: 2185
Otrzymał 133 piw(a)
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2014-05-29, 18:26   

A po co Ci szybkozłączka do czegoś co robisz raz czy dwa razy na sezon? Natomiast masz komfort, bo nic nie koroduje i nie przerywa.
Tak jak pisałem wcześniej złącza skręcane takie jakie powszechnie stosuje się na jachtach śródlądowych zawsze zamakały i korodowały. Ćwiczyłem to. Na zdjęciu widać zaślepkę z blachy zakrywającą dziury po dwóch złączach.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
balti 


Dołączyła: 30 Sty 2014
Posty: 3214
Otrzymał 165 piw(a)
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2014-05-29, 18:32   

Szaman3 napisał/a:
A po co Ci szybkozłączka

Zdarza mi się slipować przez telefon . Kiedyś miałam kable poprowadzone trochę inaczej ale też bez szybkozłączki . Jakiś matoł je przeciął bez wnikania ... :evil:
_________________
Ludzie nie dlatego przestają się bawić bo się starzeją , lecz starzeją się bo przestają się bawić

***** ***
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
robarek 


Wiek: 72
Dołączył: 03 Kwi 2014
Posty: 637
Otrzymał 37 piw(a)
Skąd: W-wa
Wysłany: 2014-05-29, 19:34   

Trochę OT ale podobna sytuacja.
Jesienią koledze slipowali lódkę stojącą na kotwicy z dziobu i dwóch cumach z rufy.
Dla ułatwienia obcieli kotwicę (bardzo porządną i dobrze trzymającą) :evil:
Niestety lina kotwiczna była tonąca :-(
_________________
Pozdrawiam
Robert
Ostatnio zmieniony przez robarek 2014-05-29, 19:35, w całości zmieniany 1 raz  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
siga2 

Dołączył: 03 Lut 2014
Posty: 245
Otrzymał 43 piw(a)
Skąd: Hornówek
Wysłany: 2014-05-29, 19:52   

Pomieszał mi się mój tekst z cytatem z sailforum. To co jest na końcu powinno być na początku. Wierzącw waszą bystrość zostawiam tak jak jest :-> "" W naszej ofercie znaleźć można:

- Panele słoneczne Kyocera oraz Celline
- Niemieckie Regulatory ładowania Steca z 5 letnią gwarancją
- Holenderskie przetwornice napięcia Victron Energy
- Akumulatory żelowe MWL
- oraz inne akcesoria.

Na hasło sailforum udzielamy3% rabatu.

Zapraszamy do naszego sklepu pod adresem http://sklep.vitis-it.pl/..._sloneczne.html

VITIS-IT
ul. Józefa Bema 65
01-244 Warszawa
tel. 22 632 66 92 Do tej pory korzystatałem z gtb solaris wielokrotnie i jest to bardzo dobra firma specjalizująca się w fotowoltanicee. Od zeszłego roku korzystam też z firmy warszawskiej na ul Bema. Kupiliśmy u nich / kilku kolegów z sailforum/ miękkie baterie słoneczne o bardzo dobrej wydajności za nieduże pieniądze. Ja w zeszłym roku za 40 kę zpłaciłem dwieście kilkadziesiąt zł, a 60-ka kosztowała coś pod 300. Teraz chyba trochę podrożało, ale dalej mają ceny atrakcyjne, a towar na dobrym poziomie . W zeszłym roku na hasło sailforum była zniżka, przypuszczam że teraz też.

Poprawiłem link, bo nie działał
Ostatnio zmieniony przez Artur 66 2014-05-29, 20:09, w całości zmieniany 3 razy  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
yavor 


Wiek: 40
Dołączył: 01 Lut 2014
Posty: 1162
Otrzymał 36 piw(a)
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2014-05-29, 21:07   

Bodo napisał/a:
Ze użytkowania swojego, mogę napisać spostrzeżenia .....
Mam zamontowany w sztywnej ramie na koszu rufowym i zapominam, że coś takiego, jak panel znajduje się na łódce .... akumulatory, które miałem w pierwszym roku tj. 2x90Ah + 1x60Ah, były podłączone równolegle, ale to absolutnie nie zdawało egzaminu.... nie znam się na tym, ale wydaje mi się, że błędem jest takie podłączanie aku o różych pojemnościach .... w ub. roku miałem podłączone 2x100 Ah i działało lepiej, tzn, prądu wystarczało na dłużej.... prawdopodobnie aku nie rozładowywały ( lub w znacznie mniejszym stopniu), przez wzajemne uzupełnianie się .... aktualnie, na tym samym zestawie mam 3x100Ah i wreszcie jestem zadowolony ...... :-D .... aku nie rozładowują się na tyle głęboko, żeby solary nie dawały rady ich doładować .... ale to dotyczy mojej łódki, która ma bardzo duży pobór - lodówka 5A i GPS 0,8A non stop, webasto 7A, oświetlenie, laptop, .... :-D


Też słyszałem, że nie powinno łączyć się różnych pojemności, ale u mnie to różnica 10A. Poza tym baterie nie są nowe, ale obie działają bardzo dobrze. Szkoda mi trzymać jednej bezużytecznie w domu :oops:
Ja raczej na rufie nie zamontuję (choć pierwotnie myślałem o jakimś stelażu), gdyż moja łódka jest sporo mniejsza i taka instalacja będzie mocno przeszkadzała w komunikacji z lądem przez rufę. Poza tym nie mam pojęcia jak taki stelaż zrobić (na zamówienie będzie pewnie mega drogo).

Za to mam miejsce na pokładzie we wspomnianym miejscu i chciałbym je wykorzystać. Jedyny problem powstaje podczas kładzenia masztu, gdyż muszę uważać, aby nie uszkodzić panela przez sztywny obciągacz bomu czy też sam bom. Ewentualnie żeby nie nadepnąć jak będzie to panel nieelastyczny.

Dodam jeszcze, że u mnie pobór prądu jest raczej niewielki, odbiorniki to:
1. oświetlenie led (jedna listwa ok 3 metry w dziobie + lampka sufitowa + oświetlenie w kibelku z listwy ok 1,5 metra). Docelowo będzie jeszcze ok 2m listwy led + oświetlenie pod salingami.
2. Radio samochodowe, które nie ma jakiegoś wielkiego poboru i gra tylko wieczorami do snu (muszę wykombinować jakiś timer, który sam będzie gasił radio) :mrgreen:
3. ładowanie tabletu + dwa telefony raz na 2-3 dni.

Nie posiadam gps,lodówki, TV itp. Może kiedyś pojawią się jakieś nowe gadżety, ale póki co nie przewiduję :-)

Dziękuję wszystkim za pomoc, póki co poważnie zastanawiam się nad zestawem, który przedstawił Robert. Cena akceptowana i moc całkiem niezła jak na wymiary. Przejście dachowe podoba mi się to chromowane, które zamieściłem kilka postów wyżej.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Szaman3 
Administrator


Dołączył: 29 Sty 2014
Posty: 2185
Otrzymał 133 piw(a)
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2014-05-29, 21:14   

yavor napisał/a:
Ja raczej na rufie nie zamontuję (choć pierwotnie myślałem o jakimś stelażu), gdyż moja łódka jest sporo mniejsza i taka instalacja będzie mocno przeszkadzała w komunikacji z lądem przez rufę. Poza tym nie mam pojęcia jak taki stelaż zrobić (na zamówienie będzie pewnie mega drogo).

Zapłaciłem niecałe 100 zł za dospawanie stelaża pod ogniwo na rufie :-D
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
yavor 


Wiek: 40
Dołączył: 01 Lut 2014
Posty: 1162
Otrzymał 36 piw(a)
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2014-05-29, 21:28   

Szaman3 napisał/a:
yavor napisał/a:
Ja raczej na rufie nie zamontuję (choć pierwotnie myślałem o jakimś stelażu), gdyż moja łódka jest sporo mniejsza i taka instalacja będzie mocno przeszkadzała w komunikacji z lądem przez rufę. Poza tym nie mam pojęcia jak taki stelaż zrobić (na zamówienie będzie pewnie mega drogo).

Zapłaciłem niecałe 100 zł za dospawanie stelaża pod ogniwo na rufie :-D



A gdzie można taką usługę zakupić :?:

Ps. jaki masz ładny silnik :-P Jak to mówią, na hondzie mucha nie usiądzie :mrgreen:
Ostatnio zmieniony przez yavor 2014-05-29, 21:30, w całości zmieniany 1 raz  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group