forum.zeglarzom.pl Strona Główna
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Żarówka żarówce nie równa , czyli o LEDach na jachcie
Autor Wiadomość
kemot 
Moderator


Dołączył: 30 Sty 2014
Posty: 2354
Otrzymał 57 piw(a)
Skąd: Błonie
Wysłany: 2014-12-07, 11:50   Żarówka żarówce nie równa , czyli o LEDach na jachcie

Prosze Was o wymianę doświadczeń na temat zastosowanych źródeł światła LED .
Ewentualnie pokazywanie fajnych przykładów źródeł światła LED:
- jaki typ kiedy i gdzie
- ciepła czy zimna , amoże neutralna barwa ( kiedy i gdzie)
- fajne patenty oparte na LEDach
- ciekawe oprawy

Ja ostatnio wymieniłem w lampie topowej i silnikowej LEDy ciepłe na zimne. W dodatku są "opakowane" w silikon http://allegro.pl/zarowka...4832867755.html - na morze może za słaba , ale na Mazurach powinna wystarczyć.
( fakt ,że poprzednie całą elektronikę miały odsłoniętą i przez dwa lata nic im się nie stało mimo wątpliwej szczelności lamp)

Miałem wrażenie ,że akurat w tym zastosowaniu zimny LED sprawuje się lepiej.
Jakie jest Wasze zdanie: jaka barwa światła jest lepiej widoczna w oświetleniu nawigacyjnym jachtu
 Autor postu otrzymał 1 piw(a)
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Więcej szczegółów
Wystawiono 1 piw(a):
Marian Strzelecki
marekj 


Wiek: 52
Dołączył: 02 Lut 2014
Posty: 1206
Otrzymał 74 piw(a)
Skąd: Zabrze
Wysłany: 2014-12-07, 13:04   

Ja w kabinie w centralnym żyrandolu zastosowałem żarówkę Ledlumen - taką okrągłą pastylkę o mocy 3W ciepłą. Świeci bardzo ładnie ale ma jedną wadę. Jak świeci to nie gra radio... tak jakby elektronika żarówki wycinała antenę (a jest tam jakaś bo żarówce jest wszystko jedno jak sie bieguny podepnie i czy prąd jest stały z aku czy zmienny z transformator) . Radio mam bardzo tanie i przypuszczam że wystarczy jakiegoś kondensatora podpiąć na zasilaniu radia - jakiego???

Wcześniej miałem znacznie mniej wydajny panelik LED, a w kabinie WC i hundkoi mam nadal takie LEDowe zamienniki do auta (stare) i one nie zakłócają radia.

Zimne LEDy przy tej samej mocy dają więcej lumenów więc do oświetlenia nawigacyjnego moim zdaniem lepsze.
_________________
Pozdawiam
Marek

***** ***
Ostatnio zmieniony przez marekj 2014-12-07, 13:06, w całości zmieniany 1 raz  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
kemot 
Moderator


Dołączył: 30 Sty 2014
Posty: 2354
Otrzymał 57 piw(a)
Skąd: Błonie
Wysłany: 2014-12-07, 13:10   

W kabinie mam taż "pastylkowe" ,świecą bardzo mocno przyjemnym światełkiem.
Ale żadnych problemów z radiem ni zauważyłem.
Czy radio Ci trzeszczy ,czy milknie?
Ostatnio zmieniony przez kemot 2014-12-07, 13:17, w całości zmieniany 2 razy  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
mmaacc 

Wiek: 54
Dołączył: 03 Lut 2014
Posty: 733
Otrzymał 46 piw(a)
Skąd: Piastów
Wysłany: 2014-12-07, 14:42   

Ciepłe i tylko ciepłe! Barwa 827, 2700-3000K.
Od dawna mialem LEDy w łódce ze względu na oszczędność energii. Stare, zimne LEDy. Zmieniłem je na nowoczesne ciepłe i różnica jest kolosalna. Z lenistwa kupione w Leroy'u. Pewnie gdzieś indziej można kupić taniej, ale nie można wypróbować przed zakupem...
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
marekj 


Wiek: 52
Dołączył: 02 Lut 2014
Posty: 1206
Otrzymał 74 piw(a)
Skąd: Zabrze
Wysłany: 2014-12-07, 15:08   

Maciek, jak porównasz nowe zimne z nowymi ciepłymi to zimne mają większy strumień świetlny przy tej samej mocy. Różnica jest jednak niewielka ok 5% więc może nie ma to wielkiego znaczenia. Zastanowiłem się jednak nad tematem i tak sobie myślę że białe topowe światło jeśli będzie zimne to może się zlewać z ... gwiazdkami, a ciepłe już nie... :mrgreen:

Tomek. Radio kompletnie milknie - cichy szumek tylko słychać. Oczywiście jeśli odbiornik zajmuje się odtwarzaniem muzyki z USB to problem nie występuje. Dotyczy to tylko radia.
_________________
Pozdawiam
Marek

***** ***
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
mmaacc 

Wiek: 54
Dołączył: 03 Lut 2014
Posty: 733
Otrzymał 46 piw(a)
Skąd: Piastów
Wysłany: 2014-12-07, 17:24   

marekj napisał/a:
Zastanowiłem się jednak nad tematem i tak sobie myślę że białe topowe światło jeśli będzie zimne to może się zlewać z ... gwiazdkami, a ciepłe już nie...
marekj napisał/a:
Zimne LEDy przy tej samej mocy dają więcej lumenów więc do oświetlenia nawigacyjnego moim zdaniem lepsze.

O ile wiem, to żadne zimne żwiatło diodowe nie nadaje się do oświetlenia nawigacyjnego ze względu na barwę światła nie zgodna z normami międzynarodowymi, ale to mogło się zmienić... Pisząc o swoich LED-ach miałem na mysli oswietlenie w kabinie. Tu różnica w jakości światła jest piorunująca. Określenie "ciepła barwa" mówi samo za siebie... Jest znacznie przyjemniej!
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Bodo 
Administrator


Wiek: 66
Dołączył: 30 Sty 2014
Posty: 5348
Otrzymał 159 piw(a)
Skąd: Sierpuchowo
Wysłany: 2014-12-07, 17:31   

Nie wiem jak dzisiaj, ale jeszcze dwa lata temu, jakość led była różna i zależała od firmy, która je wykonała ..... itak, moje listwy ledowe w kabinie, po dwóch latach działają wyrywkowo .... :mrgreen: .... tzn części listw, już nie świecą ..... :evil:
_________________
Wiem, że niewiem .... tylko nie wiem, ile niewiem ....
Ale jedno, wiem na pewno .... ***** ***
Bogdan
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
balti 


Dołączyła: 30 Sty 2014
Posty: 3214
Otrzymał 165 piw(a)
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2014-12-07, 18:09   

Moim zdaniem zimne światło nadaj się tylko do pomieszczeń związanych z ogólnie pojętą "medycyną" i niektórych użyteczności publicznej i to też nie wszystkich . Stosowanie takiego światła w domu a umówmy się że łódka to nasz dom na wodzie jest w/g mnie straszną praktyką . Już chyba lepiej zastosować w środku jakieś kolorowe światło niż czuć się jak w prosektorium :roll:

Bogdan Ty stanowczo za dużo czasu spędzasz na łódce , dlatego szybciej postępuje zużycie ;-)
_________________
Ludzie nie dlatego przestają się bawić bo się starzeją , lecz starzeją się bo przestają się bawić

***** ***
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
kemot 
Moderator


Dołączył: 30 Sty 2014
Posty: 2354
Otrzymał 57 piw(a)
Skąd: Błonie
Wysłany: 2014-12-07, 18:40   

kompromisowo przypominam ,że są LEDy o barwie neutralnej ( ok 4200 st)

Jak pisałem , w kabinie ciepła barwa jest znacznie milsza dla oka, ale zawnętrzne nawigacyjne zmieniłem , bo widziałem jak przy tekich samych mocach np zimne światło topowe Szamana było znacznie lepiej widoczne od mojego ciepłego.

Pod salingiem mam neutralne...

A jaki kolor wg Was do podświetlenia kokpitu ( kupiłem już czerwone ale jakoś czasu zawsze brak...)
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
mmaacc 

Wiek: 54
Dołączył: 03 Lut 2014
Posty: 733
Otrzymał 46 piw(a)
Skąd: Piastów
Wysłany: 2014-12-07, 18:56   

W/g mnie do kokpitu też ciepłe. Przecież chyba zależy Ci na przyjemnym klimacie, a nie na klimacie prosektorium... Zimne światło nadaje się do eksponowania warzyw i owoców w supermarkecie...
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
kemot 
Moderator


Dołączył: 30 Sty 2014
Posty: 2354
Otrzymał 57 piw(a)
Skąd: Błonie
Wysłany: 2014-12-07, 19:11   

mmaacc , ciepłe podsallingowe jest ok. ale neutralne też jest jak najbardziej ok.
Zimne to zupełnie inna bajka.

Tak, czy inaczej nic tak nie :evil: , jak płyniesz w nocy , już po godzinie widzisz w ciemności, każdą trzcinę , a tu nagle pełną mocą ktoś ;-) zapala światło w kabinie...
Dlatego na tą okoliczność do kabiny zamierzam też założyć oddzielne przytłumione czerwone światełko 8-)
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Artur 66 
Moderator


Wiek: 57
Dołączył: 30 Sty 2014
Posty: 2537
Otrzymał 86 piw(a)
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2014-12-07, 19:23   

Czerwone światełko w kabinie jes super ;-) :-P
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
kemot 
Moderator


Dołączył: 30 Sty 2014
Posty: 2354
Otrzymał 57 piw(a)
Skąd: Błonie
Wysłany: 2014-12-07, 19:45   

przypominam ,że jest jeszcze przed 22:00 :mrgreen:
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
mmaacc 

Wiek: 54
Dołączył: 03 Lut 2014
Posty: 733
Otrzymał 46 piw(a)
Skąd: Piastów
Wysłany: 2014-12-07, 20:51   

kemot napisał/a:
ktoś ;-) zapala światło w kabinie...

Po piersze - po co wozisz tego ktosia?...
po drugie - skoro juz jest n apokładzie, to kto w takich pięknych okolicznościach przyrody siedzi w kabinie?
po trzecie - wygoń ktosia n apokład i problem z głowy!...
;-) :mrgreen:
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
kemot 
Moderator


Dołączył: 30 Sty 2014
Posty: 2354
Otrzymał 57 piw(a)
Skąd: Błonie
Wysłany: 2014-12-07, 20:55   

JAKOSIEM z tym "ktosiem" fajnie się pływa , lubi też nocne pływanie , ale czasami grubo po północy lubi się położyć w ciepełku i czasami chlast światłem po oczach :shock:
wtedy też idę do kabiny położyć się na parę chwilek, bo i tak nic nie widzę ;-)
Ostatnio zmieniony przez kemot 2014-12-08, 08:27, w całości zmieniany 2 razy  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
marekj 


Wiek: 52
Dołączył: 02 Lut 2014
Posty: 1206
Otrzymał 74 piw(a)
Skąd: Zabrze
Wysłany: 2014-12-08, 08:08   

Ja już nie wiem o czym w tym wątku mowa :lol: :mrgreen:

Reasumując o światełkach:
Też uważam że do kabiny tylko ciepłe. Taśmy led - zwłaszcza te na epistarach 5050 - są mało trwałe. Przegrzewają się, bo silikon skutecznie izoluje termicznie. W zasadzie powinno się je przyklejać do aluminowego radiatora, ale to też ćwiczyłem (w akwarium) i niewiele dłużej działały. Jeśli coś kupować to na diodach 2835 - te są trwalsze ale generalnie polecam jednak łatwo wymienną żaróweczkę LED niż taśmy. Taka pastylka jaką pokazał kemot skutecznie i miałem wrażenie że nawet za mocno oświetla całą kabinę.
Jeśli chodzi o nawigacyjne to w kontekście pływania po morzu barwa światła jest już zapewne istotna i faktycznie należy stosować to co jest w normie. Przy mazurskim dałbym sobie spokój z takimi detalami.

Czy ktoś wie co zrobić żeby radyjko mi grało?
_________________
Pozdawiam
Marek

***** ***
 Autor postu otrzymał 1 piw(a)
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Więcej szczegółów
Wystawiono 1 piw(a):
Bodo
Zygusik 


Wiek: 67
Dołączył: 25 Lut 2014
Posty: 81
Otrzymał 12 piw(a)
Skąd: Łódź
Wysłany: 2014-12-08, 08:20   

marekj napisał/a:
Czy ktoś wie co zrobić żeby radyjko mi grało?

Trzeba albo podłączyć do sieci :-D albo włożyć baterie :-D . I oczywiście trzeba je włączyć:-D :-D :-D
Pozdrawiam
P.S. Ewentualnie nowy bezpiecznik.
_________________
Zygusik
Ostatnio zmieniony przez Zygusik 2014-12-08, 08:21, w całości zmieniany 1 raz  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
kemot 
Moderator


Dołączył: 30 Sty 2014
Posty: 2354
Otrzymał 57 piw(a)
Skąd: Błonie
Wysłany: 2014-12-08, 08:24   

marekj napisał/a:
Czy ktoś wie co zrobić żeby radyjko mi grało?


wrzuć pytanie na elektroda.pl i daj znać co się dowiedziałeś
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Bodo 
Administrator


Wiek: 66
Dołączył: 30 Sty 2014
Posty: 5348
Otrzymał 159 piw(a)
Skąd: Sierpuchowo
Wysłany: 2014-12-08, 09:56   

marekj napisał/a:
... Jeśli coś kupować to na diodach 2835 - te są trwalsze ....

Takiej informacji mi brakuje .... "o takim symbolu lub takiej firmy są trwalsze" .... jak wiesz coś więcej to pisz .... piwo już postawiłem .... :-D
_________________
Wiem, że niewiem .... tylko nie wiem, ile niewiem ....
Ale jedno, wiem na pewno .... ***** ***
Bogdan
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
marekj 


Wiek: 52
Dołączył: 02 Lut 2014
Posty: 1206
Otrzymał 74 piw(a)
Skąd: Zabrze
Wysłany: 2014-12-08, 10:06   

Zygusik napisał/a:
marekj napisał/a:
Czy ktoś wie co zrobić żeby radyjko mi grało?

Trzeba albo podłączyć do sieci :-D albo włożyć baterie :-D . I oczywiście trzeba je włączyć:-D :-D :-D
Pozdrawiam
P.S. Ewentualnie nowy bezpiecznik.

Zygusiku, pisałem w tym wątku że radyjko jest włączone i się świeci i nawet gra ale do momentu odpalenia LED'a w żyrandolu w kabinie. Potem już tylko cicho szumi albo gra z USB. Nie znam się na tej całej elektronice ale przypuszczam że te jakieś takie dziwne elementy przylutowane z tyłu do pastylki LED skutecznie wycinają sygnał z anteny. Mniema że trzeba jakiś filtr gdzieś wstawić. Jaki i gdzie?

Bodo napisał/a:
Takiej informacji mi brakuje .... "o takim symbolu lub takiej firmy są trwalsze"

Wiele więcej nie wiem. Diody 2835 pojawiły się jakieś dwa lata temu i są po prostu wydajniejsze od poprzednich o symbolu 5050. Mają też lepsze radiatorki i dzięki temu się nie przegrzewają. Mam tym obświecone pół domu i jest OK. Kupuję na allegro - sprzedawca Masterlux, a żarówki są marki Ledlumen.
_________________
Pozdawiam
Marek

***** ***
 Autor postu otrzymał 1 piw(a)
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Więcej szczegółów
Wystawiono 1 piw(a):
Marian Strzelecki
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group