forum.zeglarzom.pl Strona Główna
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Genaker
Autor Wiadomość
Emill`76 

Wiek: 47
Dołączył: 06 Lut 2014
Posty: 653
Otrzymał 43 piw(a)
Skąd: Okolice Nasielska
Wysłany: 2015-02-10, 19:02   

Artur, jak będziesz kupował bloczki do brasów to zdecydowanie polecam kabestanowe o średnicy minimum 5 cm . Takie polecał mi Waciak i faktycznie sprawują się super. Kupiłem Nautosy po ok 130 zł/ szt. Bras mam 10 mm
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
balti 


Dołączyła: 30 Sty 2014
Posty: 3214
Otrzymał 165 piw(a)
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2015-02-10, 19:05   

Nie znam się więc się wypowiem ; patrząc na zdjęcie w artykule wydaje mi się że to całkiem spory balon się robi z tego pokrowca . Nie wyobrażam sobie efektywnego płynięcia na foku z taką majtającą się obok rurą z "gienią" , chyba że to się wciąga zamiennie ...
_________________
Ludzie nie dlatego przestają się bawić bo się starzeją , lecz starzeją się bo przestają się bawić

***** ***
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Emill`76 

Wiek: 47
Dołączył: 06 Lut 2014
Posty: 653
Otrzymał 43 piw(a)
Skąd: Okolice Nasielska
Wysłany: 2015-02-10, 19:15   

balti napisał/a:
Nie znam się więc się wypowiem ; patrząc na zdjęcie w artykule wydaje mi się że to całkiem spory balon się robi z tego pokrowca . Nie wyobrażam sobie efektywnego płynięcia na foku z taką majtającą się obok rurą z "gienią" , chyba że to się wciąga zamiennie ...


Mam takie same obawy. Stąd imho po zgaszeniu genakera, powinno się go ze snuferem ściągnąć na dół.
Ja kombinuję u siebie troche inny system , imho lepszy - jak jest m.in na laserze bahia. Działa to doskonale..
Snuffer umieszczę wzdłuż jednej z burt , a w połowie genakera doszyję ucho do kontrafału. Kontrafał w trakcie gaszenia składa genaker w pół i wciąga do snuffera. Czyli wystarczy luzować fał genakera i ciągnąć kontrafał. W Bahii wlot snuffera znajduje się co prawda na samym dziobie , u siebie będę musiał inaczej pokombinować aby to skutecznie działało.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Artur 66 
Moderator


Wiek: 57
Dołączył: 30 Sty 2014
Posty: 2537
Otrzymał 86 piw(a)
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2015-02-10, 19:49   

Zobaczymy jak to będzie w praktyce :roll: ten mój wygląda nie tak grubo, pewnie wszystko zależy od wielkości żagla.

Bogdan tu masz jeszcze trochę fotek ze szczegółami.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
mmaacc 

Wiek: 54
Dołączył: 03 Lut 2014
Posty: 733
Otrzymał 46 piw(a)
Skąd: Piastów
Wysłany: 2015-02-11, 23:24   

Emill`76 napisał/a:
Bras mam 10 mm

10mm ?! Przy słabym wietrze genaker nie bedzie chciał "latać" z takim obciążeniem...Ja mam zrobione tak, że odcinek brasu od rogu halsowego do bloczka, to dynema 4mm, a potem mam doszyta szotówkę 8mm. 6-tka byłaby lepsza, ale za bardzo wcina się w dlonie... Jak się zapomni założyc rękawiczki, to może boleć...

balti napisał/a:
Nie wyobrażam sobie efektywnego płynięcia na foku z taką majtającą się obok rurą z "gienią"

Oczywiście, że nie! "Kichę" należy opóścić na pokład.
Emill`76 napisał/a:
Czyli wystarczy luzować fał genakera i ciągnąć kontrafał.

Pamietaj, że ten pomysł działa dobrze, jeśli fał i kontrafał to jedna lina "na okrągło"... To może być trudne do zrealizowania na jachcie kabinowym, ale życzę Ci powodzenia!
 Autor postu otrzymał 1 piw(a)
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Więcej szczegółów
Wystawiono 1 piw(a):
Artur 66
Emill`76 

Wiek: 47
Dołączył: 06 Lut 2014
Posty: 653
Otrzymał 43 piw(a)
Skąd: Okolice Nasielska
Wysłany: 2015-02-12, 09:12   

mmaacc napisał/a:
Emill`76 napisał/a:
Bras mam 10 mm

10mm ?! Przy słabym wietrze genaker nie bedzie chciał "latać" z takim obciążeniem...Ja mam zrobione tak, że odcinek brasu od rogu halsowego do bloczka, to dynema 4mm, a potem mam doszyta szotówkę 8mm. 6-tka byłaby lepsza, ale za bardzo wcina się w dlonie... Jak się zapomni założyc rękawiczki, to może boleć...


Maciek, taki fał polecał mi Waciak .. mam gdzieś zapisane jakiego typu ale jest sporo lżejsza od fału genakera tej samej średnicy . Oczywiście jest lekka o ile nie zamoczy się w wodzie ;-) Praca brasami tej średnicy jest bardzo komfortowa i wierz mi , że nie ma problemu nawet przy bardzo słabych wiatrach. Aczkolwiek mój genaker bardzo dobrze "trzyma" kształt .. materiał wydaje się stosunkowo sztywny a przy tym niezwykle lekki .



mmaacc napisał/a:
Pamietaj, że ten pomysł działa dobrze, jeśli fał i kontrafał to jedna lina "na okrągło"... To może być trudne do zrealizowania na jachcie kabinowym, ale życzę Ci powodzenia!


Mam już w głowie pewien pomysł jak to rozwiązać ;-) Łódka stoi na podwórku pod domem, więc będę mógł kombinować jak tylko się trochę ociepli ;-)
Ostatnio zmieniony przez Emill`76 2015-02-12, 09:15, w całości zmieniany 1 raz  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Bodo 
Administrator


Wiek: 66
Dołączył: 30 Sty 2014
Posty: 5348
Otrzymał 159 piw(a)
Skąd: Sierpuchowo
Wysłany: 2015-02-12, 09:41   

Emill`76 napisał/a:
.... jak tylko się trochę ociepli

Już jest ciepło .... :mrgreen:
Emill`76 napisał/a:
.... mam gdzieś zapisane jakiego typu ale jest sporo lżejsza od fału genakera tej samej średnicy ...

jestem bardzo zainteresowany taką lekką liną ... mógłbyś odszukać i podać namiary? ....
_________________
Wiem, że niewiem .... tylko nie wiem, ile niewiem ....
Ale jedno, wiem na pewno .... ***** ***
Bogdan
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Artur 66 
Moderator


Wiek: 57
Dołączył: 30 Sty 2014
Posty: 2537
Otrzymał 86 piw(a)
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2015-02-12, 10:00   

Emill`76 napisał/a:
mmaacc napisał/a:
Emill`76 napisał/a:
Bras mam 10 mm

10mm ?! Przy słabym wietrze genaker nie bedzie chciał "latać" z takim obciążeniem...Ja mam zrobione tak, że odcinek brasu od rogu halsowego do bloczka, to dynema 4mm, a potem mam doszyta szotówkę 8mm. 6-tka byłaby lepsza, ale za bardzo wcina się w dlonie... Jak się zapomni założyc rękawiczki, to może boleć...


Maciek, taki fał polecał mi Waciak .. mam gdzieś zapisane jakiego typu ale jest sporo lżejsza od fału genakera tej samej średnicy


Trochę się pogubiłem, mowa o szotach czy falach? :roll:
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Emill`76 

Wiek: 47
Dołączył: 06 Lut 2014
Posty: 653
Otrzymał 43 piw(a)
Skąd: Okolice Nasielska
Wysłany: 2015-02-12, 11:42   

Artur 66 napisał/a:
Emill`76 napisał/a:
mmaacc napisał/a:
Emill`76 napisał/a:
Bras mam 10 mm

10mm ?! Przy słabym wietrze genaker nie bedzie chciał "latać" z takim obciążeniem...Ja mam zrobione tak, że odcinek brasu od rogu halsowego do bloczka, to dynema 4mm, a potem mam doszyta szotówkę 8mm. 6-tka byłaby lepsza, ale za bardzo wcina się w dlonie... Jak się zapomni założyc rękawiczki, to może boleć...


Maciek, taki fał polecał mi Waciak .. mam gdzieś zapisane jakiego typu ale jest sporo lżejsza od fału genakera tej samej średnicy


Trochę się pogubiłem, mowa o szotach czy falach? :roll:


Sorry, oczywiście mowa o brasach ;-)
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
mmaacc 

Wiek: 54
Dołączył: 03 Lut 2014
Posty: 733
Otrzymał 46 piw(a)
Skąd: Piastów
Wysłany: 2015-02-12, 12:27   

Waciak polecił Ci 10-tkę na brasy?... Nie wierzę... :shock:
O ile dobrze pamiętam, to na maxusikach 22 brasy spinakerów (wyraźnie większych niż twój i mój genaker...) były zrobione z szotówki 6-tki, a i tak, jak złapały wodę, to przy słabych wiaterkach były za ciężkie...
Emill`76 napisał/a:
fału genakera tej samej średnicy

Chcesz powiedzieć, że fał genakera też masz z 10-tki?... Ja mam 8-kę i to za dużo... Nie użyłem 6-tki tylko dlatego, że akurat mam stoper, który łapie minimum 8mm...
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Emill`76 

Wiek: 47
Dołączył: 06 Lut 2014
Posty: 653
Otrzymał 43 piw(a)
Skąd: Okolice Nasielska
Wysłany: 2015-02-12, 14:25   

mmaacc napisał/a:
Waciak polecił Ci 10-tkę na brasy?... Nie wierzę... :shock:
O ile dobrze pamiętam, to na maxusikach 22 brasy spinakerów (wyraźnie większych niż twój i mój genaker...) były zrobione z szotówki 6-tki, a i tak, jak złapały wodę, to przy słabych wiaterkach były za ciężkie...

Z tego co słyszałem to spin na pomarańczy ma 30 mkw , więc tyle samo co nasze genki ;-)

Emill`76 napisał/a:
fału genakera tej samej średnicy

Chcesz powiedzieć, że fał genakera też masz z 10-tki?... Ja mam 8-kę i to za dużo... Nie użyłem 6-tki tylko dlatego, że akurat mam stoper, który łapie minimum 8mm...


Maciek, fał genakera mam tej samej średnicy co fał grota i imho w niczym to nie przeszkadza . Oczywiście mogłem zastosować cieńszą , ale dysponowałem akurat 20 m 10 tki , więc wykorzystałem ;-)
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Artur 66 
Moderator


Wiek: 57
Dołączył: 30 Sty 2014
Posty: 2537
Otrzymał 86 piw(a)
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2015-03-10, 19:44   

Ile kupić linki na brasy?
Ja kombinuje tak, długość jachtu + długość liku dolnego genakera + 1,5 m zapasu :roll:
Myślę o 6-tce i do tego bloczki kabestanowe auto Holt.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Jeżyk 

Dołączył: 27 Lut 2014
Posty: 38
Otrzymał 11 piw(a)
Skąd: Mazowsze
Wysłany: 2015-03-10, 20:54   

Artur 66 napisał/a:
Ile kupić linki na brasy?
Ja kombinuje tak, długość jachtu + długość liku dolnego genakera + 1,5 m zapasu :roll:
Myślę o 6-tce i do tego bloczki kabestanowe auto Holt.


6-tka będzie bardzo nie wygodna, moim zadaniem min. 8-ka, ja mam 10-kę.
_________________
Pozdrawiam
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Szaman3 
Administrator


Dołączył: 29 Sty 2014
Posty: 2185
Otrzymał 133 piw(a)
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2015-03-10, 21:12   

Bo linka to jak cycuś, musi pasować do ręki :-D
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
robarek 


Wiek: 72
Dołączył: 03 Kwi 2014
Posty: 637
Otrzymał 37 piw(a)
Skąd: W-wa
Wysłany: 2015-03-10, 23:20   

Szaman3 napisał/a:
Bo linka to jak cycuś, musi pasować do ręki :-D

A nie do ust :?: ;-) :mrgreen:
_________________
Pozdrawiam
Robert
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
mmaacc 

Wiek: 54
Dołączył: 03 Lut 2014
Posty: 733
Otrzymał 46 piw(a)
Skąd: Piastów
Wysłany: 2015-03-11, 14:43   

Artur 66 napisał/a:
długość jachtu + długość liku dolnego genakera + 1,5 m zapasu

... i wszystko x 2 ...
Chyba, że robisz bras "dookoła", to mniej więcej 2x długość łódki + 3.. może 4 metry zapasu...
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Bodo 
Administrator


Wiek: 66
Dołączył: 30 Sty 2014
Posty: 5348
Otrzymał 159 piw(a)
Skąd: Sierpuchowo
Wysłany: 2015-03-11, 15:28   

Myślę, że wystarczy linka fi 6 mm.... na takim żaglu, pływa się w wiatrach do 3B, .... sam, zamierzam kupić taką linkę, po doświadczeniach z grubym szotem, który na słabych wiatrach, niepotrzebnie obciążał róg szotowy, ciągnąc żagiel w dół ....
_________________
Wiem, że niewiem .... tylko nie wiem, ile niewiem ....
Ale jedno, wiem na pewno .... ***** ***
Bogdan
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
mmaacc 

Wiek: 54
Dołączył: 03 Lut 2014
Posty: 733
Otrzymał 46 piw(a)
Skąd: Piastów
Wysłany: 2015-03-11, 15:40   

Bodo napisał/a:
na takim żaglu, pływa się w wiatrach do 3B,

Hmmm... To chyba nie jest takie oczywiste... Nie widzę przszków, żeby stawiac genaker przy silniejszych wiatrach. To kwestia wprawy i ewentualnie odpowieniej załogi.
Popatrz na zdjęcie... Ile mogło wiać?... Myślę, że więcej niż 3B...
Ostatnio zmieniony przez mmaacc 2015-03-11, 15:40, w całości zmieniany 1 raz  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Emill`76 

Wiek: 47
Dołączył: 06 Lut 2014
Posty: 653
Otrzymał 43 piw(a)
Skąd: Okolice Nasielska
Wysłany: 2015-03-11, 15:51   

mmaacc napisał/a:
Bodo napisał/a:
na takim żaglu, pływa się w wiatrach do 3B,

Hmmm... To chyba nie jest takie oczywiste... Nie widzę przszków, żeby stawiac genaker przy silniejszych wiatrach. To kwestia wprawy i ewentualnie odpowieniej załogi.
Popatrz na zdjęcie... Ile mogło wiać?... Myślę, że więcej niż 3B...


Maćku, nie za nisko ten róg fałowy ?
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Bodo 
Administrator


Wiek: 66
Dołączył: 30 Sty 2014
Posty: 5348
Otrzymał 159 piw(a)
Skąd: Sierpuchowo
Wysłany: 2015-03-11, 16:15   

mmaacc napisał/a:
.... Myślę, że więcej niż 3B...

Wiało więcej .... :-D .... tym niemniej, jak tak wieje, to szybko płynę na foku i, ew. grocie .... które, w bardzo słbych wiatrach, są mniej wydajne od żagla dodatkowego .... :-D
Jednego razu, płynąłęłm przez Niegocin, na samym Code0, wypuszczonym ok 15m, powyżej lustra jeziora .... wiało 0B do 0,02B .... wszystko, dookoła stało, tylko na górze wiało na tyle, aby ten żagiel ciągnął łódkę z szykością ok 2w....
_________________
Wiem, że niewiem .... tylko nie wiem, ile niewiem ....
Ale jedno, wiem na pewno .... ***** ***
Bogdan
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group