forum.zeglarzom.pl Strona Główna
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Na kacu
Autor Wiadomość
kemot 
Moderator


Dołączył: 30 Sty 2014
Posty: 2354
Otrzymał 57 piw(a)
Skąd: Błonie
  Wysłany: 2015-01-28, 21:13   Na kacu

Wielokrotnie słyszałem ,że w przypadku prowadzenia jachtu żaglowego pod wpływem alkoholu , grozi między innymi utrata uprawnień do prowadzenia innych pojazdów.

Jak wobec tego rozumień zapis z "Ustawy o bezpieczeństwie osób przebywających na obszarach wodnych" http://isap.sejm.gov.pl/D...12081240&type=1

"Art. 35.
Kto, znajdując się w stanie nietrzeźwości, po użyciu środka działającego podobnie do alkoholu lub pod wpływem środka odurzającego prowadzi w ruchu wodnym statek lub inny obiekt pływający, niebędący pojazdem mechanicznym, podlega karze grzywny "
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Emill`76 

Wiek: 47
Dołączył: 06 Lut 2014
Posty: 653
Otrzymał 43 piw(a)
Skąd: Okolice Nasielska
Wysłany: 2015-01-28, 22:22   Re: Na kacu

kemot napisał/a:
Wielokrotnie słyszałem ,że w przypadku prowadzenia jachtu żaglowego pod wpływem alkoholu , grozi między innymi utrata uprawnień do prowadzenia innych pojazdów.

Jak wobec tego rozumień zapis z "Ustawy o bezpieczeństwie osób przebywających na obszarach wodnych" http://isap.sejm.gov.pl/D...12081240&type=1

"Art. 35.
Kto, znajdując się w stanie nietrzeźwości, po użyciu środka działającego podobnie do alkoholu lub pod wpływem środka odurzającego prowadzi w ruchu wodnym statek lub inny obiekt pływający, niebędący pojazdem mechanicznym, podlega karze grzywny "


Temat jest prosty ;-)

Kolega prawnik a zarazem żeglarz wytłumaczył mi to tak : jeśli masz doczepiony silnik, jacht jest traktowany jako "pojazd mechaniczny." Gdy zdejmiesz silnik z pawęży i wrzucisz przykładowo do kabiny, wówczas już owym pojazdem nie jest i grozi ci jedynie grzywna.
Inna inszość, że dotyczy to sytuacji na szlaku żeglownym. Czyli przykładowo na naszym ulubionym jeziorku gdzie jest znak " koniec wód żeglownych" przepisy te zastosowania nie mają...
Ostatnio zmieniony przez Emill`76 2015-01-28, 22:23, w całości zmieniany 1 raz  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
kemot 
Moderator


Dołączył: 30 Sty 2014
Posty: 2354
Otrzymał 57 piw(a)
Skąd: Błonie
Wysłany: 2015-01-28, 22:40   

No właśnie, czy mając silnik przyczepny stajemy się już pojazdem mechanicznym?
Albo jeszcze inaczej : płyniemy żaglówką na silniku pomocniczym- kierujemy pojazdem mechanicznym czy nie?

Czy jest to gdzieś dokładnie wskazane?

Jakiś czas temu zmieniły się przepisy i np rower z silnikiem przyczepnym do 50 cm3 jeśli nie utracił zdolności poruszania się bez tego silnika , nie jest pojazdem mechanicznym...
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
balti 


Dołączyła: 30 Sty 2014
Posty: 3214
Otrzymał 165 piw(a)
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2015-01-28, 22:52   

tu jest ciekawy artykuł który "policyjny poradnik dla żeglarzy i wodniaków"
http://www.portalzeglarski.com/wiadomosc,5559.html
_________________
Ludzie nie dlatego przestają się bawić bo się starzeją , lecz starzeją się bo przestają się bawić

***** ***
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Bodo 
Administrator


Wiek: 66
Dołączył: 30 Sty 2014
Posty: 5348
Otrzymał 159 piw(a)
Skąd: Sierpuchowo
Wysłany: 2015-01-29, 08:08   

Emil .... wg prawa, aby zaistniało wykroczenie, trzeba nie tylko posiadać narzędzie służące do tego, ale przede wszystkim, użyć go .... samo posiadanie silnika, gdziekolwiek on by się znajdował .... czy to w bakiście, czy na dziobie, czy też na pawęży ..... nie stanowi dowodu w wykroczeniu ..... dlatego, aby łódź, była traktowana jako pojazd mechaniczny, musi, w danym momencie używać napędu mechanicznego ..... inaczej, każdy sąd oddali oskarżenia ......
_________________
Wiem, że niewiem .... tylko nie wiem, ile niewiem ....
Ale jedno, wiem na pewno .... ***** ***
Bogdan
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
kemot 
Moderator


Dołączył: 30 Sty 2014
Posty: 2354
Otrzymał 57 piw(a)
Skąd: Błonie
Wysłany: 2015-01-29, 08:12   

co ciekawe art 35 w przypadku pojazdu niemechanicznego mówi tylko o karze grzywny za kierowanie w stanie nietrzeźwości, czyli granicą jest 0,5 promila...

Jak jest w rzeczywistości?
Ostatnio zmieniony przez kemot 2015-01-29, 09:01, w całości zmieniany 1 raz  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Emill`76 

Wiek: 47
Dołączył: 06 Lut 2014
Posty: 653
Otrzymał 43 piw(a)
Skąd: Okolice Nasielska
Wysłany: 2015-01-29, 09:18   

Bodo napisał/a:
Emil .... wg prawa, aby zaistniało wykroczenie, trzeba nie tylko posiadać narzędzie służące do tego, ale przede wszystkim, użyć go .... samo posiadanie silnika, gdziekolwiek on by się znajdował .... czy to w bakiście, czy na dziobie, czy też na pawęży ..... nie stanowi dowodu w wykroczeniu ..... dlatego, aby łódź, była traktowana jako pojazd mechaniczny, musi, w danym momencie używać napędu mechanicznego ..... inaczej, każdy sąd oddali oskarżenia ......


Bodo napisał/a:
Emil .... wg prawa, aby zaistniało wykroczenie, trzeba nie tylko posiadać narzędzie służące do tego, ale przede wszystkim, użyć go .... samo posiadanie silnika, gdziekolwiek on by się znajdował .... czy to w bakiście, czy na dziobie, czy też na pawęży ..... nie stanowi dowodu w wykroczeniu ..... dlatego, aby łódź, była traktowana jako pojazd mechaniczny, musi, w danym momencie używać napędu mechanicznego ..... inaczej, każdy sąd oddali oskarżenia ......


Bogdan, nasze teorie choćby nie wiem jak bardzo będą opierały się na praktyce i były zgodne z logiką , niestety nijak będą się miały do wykładni prawa i interpretacji przez sąd ;-) Jacht żaglowy z zamontowanym silnikiem pomocniczym jest definiowany jako "pojazd mechaniczny" czy "pojazd z napędem mechanicznym" . Przepisy nie warunkują tej definicji od używania silnika lub nie.
I nie jest istotne czy w danej chwili płynąłeś na żaglach czy na silniku - płynąłeś "pojazdem mechanicznym" bo silnik był zamontowany .

A co by było gdybyś kierował samochód holowany z unieruchomionym silnikiem a byłbyś pod wpływem % ? ;-)
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
kemot 
Moderator


Dołączył: 30 Sty 2014
Posty: 2354
Otrzymał 57 piw(a)
Skąd: Błonie
Wysłany: 2015-01-29, 09:22   

Emill`76 napisał/a:
Jacht żaglowy z zamontowanym silnikiem pomocniczym jest definiowany jako "pojazd mechaniczny" czy "pojazd z napędem mechanicznym"


Emil , czy mógłbyś wskazać źródło takiej definicji?
Za mało znam przepisy w tym temacie, a te które znalazłem nie dały jednoznacznej odpowiedzi.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Szaman3 
Administrator


Dołączył: 29 Sty 2014
Posty: 2185
Otrzymał 133 piw(a)
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2015-01-29, 10:13   

Emil, nie masz racji. Prawo (i policjanci )inaczej traktuje jacht idący na żaglach, nawet z wiszącym na pawęży silnikiem, a inaczej jacht idący na silniku. W tym drugim wypadki jest to prowadzenie pojazdu mechanicznego.
Wiem to od policjantów z którymi co roku rozmawiam przed napisaniem tekstu o bezpieczeństwie na Mazurach.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Bodo 
Administrator


Wiek: 66
Dołączył: 30 Sty 2014
Posty: 5348
Otrzymał 159 piw(a)
Skąd: Sierpuchowo
Wysłany: 2015-01-29, 10:27   

Przy okazji, .... załóżmy, że policjant skierował sprawę do sądu, bo sternik był pod wpływem i miał silnik pomocniczy na pawęży ...... potem, zorientował się, że źle zinterpretował przepisy, ale nie wycofał się i "poszedł w zaparte", stwierdzając przed sądem, że oskarżony płynął na siniku .... co wtedy? ... jak sternik ma udowodnić, że było inaczej? .... podobno, istnieje niepisana praktyka, że przeciw słowom osoby służbowej, należy postawić dwóch świadków.... tak słyszałem, ale chętnie bym to potwierdził u tych, co posiadają taką wiedzę ...
_________________
Wiem, że niewiem .... tylko nie wiem, ile niewiem ....
Ale jedno, wiem na pewno .... ***** ***
Bogdan
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
balti 


Dołączyła: 30 Sty 2014
Posty: 3214
Otrzymał 165 piw(a)
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2015-01-29, 10:30   

Podobnie było z rowerzystami trzeba sprawdzać co zostaje zapisane w ewentualnym protokole ; czy człowiek "po spożyciu" "prowadził" rower czy "pchał" rower . Słowo "prowadził" ma dwa znaczenia .
Tak samo tutaj wydaje mi się że trzeba zwrócić uwagę jakie słowa zostają użyte bo można przyjmować różnie interpretacje tego "co poeta miał na myśli"
Dlatego też się chętnie dowiem jaka jest konkretna definicja i wykładnia prawa . Tu też może zachodzić pewna nadinterpretacja i ważna jest gra użytych słów .
_________________
Ludzie nie dlatego przestają się bawić bo się starzeją , lecz starzeją się bo przestają się bawić

***** ***
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Emill`76 

Wiek: 47
Dołączył: 06 Lut 2014
Posty: 653
Otrzymał 43 piw(a)
Skąd: Okolice Nasielska
Wysłany: 2015-01-29, 10:35   

Szaman3 napisał/a:
Emil, nie masz racji. Prawo (i policjanci )inaczej traktuje jacht idący na żaglach, nawet z wiszącym na pawęży silnikiem, a inaczej jacht idący na silniku. W tym drugim wypadki jest to prowadzenie pojazdu mechanicznego.
Wiem to od policjantów z którymi co roku rozmawiam przed napisaniem tekstu o bezpieczeństwie na Mazurach.


Mariusz, chciałbym aby było tak jak piszesz ... ale to co napisałem , uparcie tłumaczył mi kolega prawnik . Szpec z zakresu prawa cywilnego co prawda, ale "dłubał" ten temat w "środowisku" bo również żegluje ;-)
Mam w domu na kompie jakieś materiały nawet odnośnie tego tematu, wieczorkiem postaram się podesłać.
Imho paranoją jest, że sąd traktuje jacht żaglowy z silnikiem jako pojazd mechaniczny , a szlak żeglowny jak drogę publiczną ...
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
kemot 
Moderator


Dołączył: 30 Sty 2014
Posty: 2354
Otrzymał 57 piw(a)
Skąd: Błonie
Wysłany: 2015-01-29, 11:27   

Przeczytajcie proszę całą ustawę, którą przytoczyłem na początku.( jest krótka)
Jej wprowadzenie zmienia wcześniejsze przepisy wynikające prosto z ustawy o ruchu drogowym.

Tam nie ma nic o szlakach żeglugowych. Natomiast mówi się o obszarach wodnych ...

Przydałby się jakiś ogarnięty prawnik... ;-) [/b]
Ostatnio zmieniony przez kemot 2015-01-29, 11:31, w całości zmieniany 1 raz  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
urbos 

Dołączył: 12 Lut 2014
Posty: 731
Otrzymał 43 piw(a)
Skąd: Częstochowa/Kraków
Wysłany: 2015-01-29, 12:04   

Przeczytałem, ale sama ta ustawa to za mało, gdyż nigdzie nie definiuje ona czym jest pojazd mechaniczny.
Może trzeba po prostu wysłać zapytanie do rzecznika policji (?) z prośbą o powołanie się na odpowiednie przepisy.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Emill`76 

Wiek: 47
Dołączył: 06 Lut 2014
Posty: 653
Otrzymał 43 piw(a)
Skąd: Okolice Nasielska
Wysłany: 2015-01-29, 13:09   

A tu jest co na ten temat sądzą policjanci na swoim forum :mrgreen:

http://www.ifp.pl/index.p...der=asc&start=0
 Autor postu otrzymał 1 piw(a)
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Więcej szczegółów
Wystawiono 1 piw(a):
urbos
Artur 66 
Moderator


Wiek: 57
Dołączył: 30 Sty 2014
Posty: 2537
Otrzymał 86 piw(a)
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2015-01-29, 14:24   

urbos napisał/a:
Przeczytałem, ale sama ta ustawa to za mało, gdyż nigdzie nie definiuje ona czym jest pojazd mechaniczny.


Dokładnie, jeżeli jacht płynący na żaglach z zawieszonym silnikiem na pantografie oczywiście nie pracującym, uznawany był by za pojazd mechaniczny, to za drutami na Nidzkim łamał by prawo :roll:
 Autor postu otrzymał 1 piw(a)
Ostatnio zmieniony przez Artur 66 2015-01-29, 15:57, w całości zmieniany 1 raz  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Więcej szczegółów
Wystawiono 1 piw(a):
urbos
urbos 

Dołączył: 12 Lut 2014
Posty: 731
Otrzymał 43 piw(a)
Skąd: Częstochowa/Kraków
Wysłany: 2015-01-29, 14:27   

Ależ piękne, Emill`76, !!!
Zauważcie, co znamienne wielce, temat nie brzmi 'czy można karać i na jakiej podstawie', ale ' na jakiej podstawie karać' Czyli kara postanowiona, teraz szukamy przepisu.

*** *** *** *** ** (sam wymodowałem)
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Emill`76 

Wiek: 47
Dołączył: 06 Lut 2014
Posty: 653
Otrzymał 43 piw(a)
Skąd: Okolice Nasielska
Wysłany: 2015-01-29, 14:33   

urbos napisał/a:
Ależ piękne, Emill`76, !!!
Zauważcie, co znamienne wielce, temat nie brzmi 'czy można karać i na jakiej podstawie', ale ' na jakiej podstawie karać' Czyli kara postanowiona, teraz szukamy przepisu.

*** *** *** *** ** (sam wymodowałem)


Warto zwrócić uwagę na hasło tamtego forum umieszczone pod logo " glino , pomóż sobie sam..." :mrgreen:
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
kemot 
Moderator


Dołączył: 30 Sty 2014
Posty: 2354
Otrzymał 57 piw(a)
Skąd: Błonie
Wysłany: 2015-01-29, 17:08   

urbos napisał/a:
Przeczytałem, ale sama ta ustawa to za mało, gdyż nigdzie nie definiuje ona czym jest pojazd mechaniczny


Zgadza się , definicji nie ma. Ja chciałem zwrócić uwagę na zwrot obszar wodny.
Oznacza to , że nie tylko na szlaku wodnym ( jako drodze publicznej) możemy być kontrolowani i odpowiadać min. za kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości ( ale już nie po spożyciu).

Potrzebujemy jeszcze ustawy lub innego aktu prawnego , który określi ,czy jacht żaglowy z silnikiem pomocniczym jest pojazdem mechanicznym , a jeśli jest to kiedy .
Ostatnio zmieniony przez kemot 2015-01-29, 17:09, w całości zmieniany 1 raz  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Emill`76 

Wiek: 47
Dołączył: 06 Lut 2014
Posty: 653
Otrzymał 43 piw(a)
Skąd: Okolice Nasielska
Wysłany: 2015-01-29, 18:33   

Na forum prawnym znalazłem cos takiego :

"...Nie tyle chodzi mi o utratę prawa jazdy, co o fakt, że możesz podlegać pod 178a kk. Czy na tej podstawie, możesz utracić prawo jazdy, prowadząc łódkę to nie wiem. Za prowadzenie (w przypadku śródlądzia za trzymanie steru / rumpla, bo definicja prowadzącego z żeglugi morskiej jest enigmatyczna i ciężko przekładalna na śródlądzie rekreacyjne) będąc na śródlądowej drodze wodnej:
http://www.pg.gov.pl/upload_doc/000000368.doc
Cytat:
Napisał/a wyroku SN z dnia 25 października 2007 r., sygn. III KK 270/07
Za pojazdy mechaniczne należy uznać pojazdy zaopatrzone w poruszający je silnik (pojazdy samochodowe, maszyny rolnicze, motocykle, lokomotywy kolejowe, samoloty, helikoptery, statki wodne i inne), jak również pojazdy szynowe zasilane z trakcji elektrycznej (tramwaje, trolejbusy). Jeżeli chodzi o inne – niemechaniczne – pojazdy, to będą nimi w szczególności zaprzęgi konne, rowery, a także statki żaglowe, szybowce. Ponadto nie są pojazdami mechanicznymi rowery zaopatrzone w silnik pomocniczy o pojemności skokowej nieprzekraczającej 50 cm3, które zachowują wszystkie normalne cechy charakterystyczne budowy, umożliwiające ich zwykłą eksploatację jako rowerów.
Żaglówka sama w sobie nie jest pojazdem mechanicznym, ale jeśli jest zaopatrzona w silnik, który służy do jej poruszania (nie musi być to główny napęd), to się nim staje. Znam kilka wyroków sądów rejonowych, które opierały się na tej zasadzie. Sam żegluję i przez fora żeglarskie czasami przetoczy się sprawa, że ktoś dostał wyrok w tej sprawie. Znam osobiście 2 takie osoby. Wiadomo, że wyrok sądu rejonowego to nic nie wnosi, ale jednak nie daje to do podstaw, aby sądzić, iż ewentualna sprawa w sądzie z 178a kk jest wygrana.

Dodatkowo jest jeszcze starszy dokument http://www.pg.gov.pl/upload_doc/000001066.doc
Cytat:
W tym miejscu przypomnieć wypada dosyć odległy czasowo, niemniej jednak pomocny i nadal zachowujący aktualność pogląd wyrażony przez SN w wyroku z dnia 25 kwietnia 1983 r. , w tezie którego SN wskazał, iż „(...) łódź żaglowa nie może być uznana za pojazd mechaniczny, gdyż nie ma stale zamontowanego silnika i nie jest wyposażona w silnik przyczepny. Napędu żaglowego nie można uznać za silnik, gdyż jest to urządzenie pozwalające wykorzystywać do napędu łodzi proste siły przyrody (wiatr), a więc w zasadzie siły identyczne z siłą mięśni ludzkich”.
Słabo się znam na teorii prawa, ale w moim przekonaniu wnioskując a contrario, dochodzimy, że jeśli łódź żaglowa ma na stałe silnik lub wyposażona jest w silnik przyczepny, może być uznana za pojazd mechaniczny.
Ostatnio zmieniony przez Emill`76 2015-01-29, 18:34, w całości zmieniany 1 raz  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group