forum.zeglarzom.pl Strona Główna
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Solary raz jeszcze
Autor Wiadomość
Bodo 
Administrator


Wiek: 66
Dołączył: 30 Sty 2014
Posty: 5348
Otrzymał 159 piw(a)
Skąd: Sierpuchowo
Wysłany: 2018-05-05, 20:32   

MirekMors napisał/a:
... Nie wolno ich pod- i odłączać pod napięciem ....

Czy to oznacza, że przed za-wypięciem, trzeba je nakryć czarnym kocem? .... czy wystarczy odłączyć akumulatory, do których płynie prąd? ...
_________________
Wiem, że niewiem .... tylko nie wiem, ile niewiem ....
Ale jedno, wiem na pewno .... ***** ***
Bogdan
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
MirekMors 


Wiek: 64
Dołączył: 30 Sty 2014
Posty: 3188
Otrzymał 117 piw(a)
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2018-05-05, 21:41   

Regulator zawsze podłączony do aku i dopiero potem do solarów. Odłączenie w odwrotnej kolejności. Zakrywasz panel, odłączasz panel, odłączasz aku. Mnie ta mądrość kosztowała ze 2 tys.zł. Pamiętam jak testowałem podłączenia równoległe i szeregowe. Za każdym razem prąd był mniejszy...
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Artur 66 
Moderator


Wiek: 57
Dołączył: 30 Sty 2014
Posty: 2537
Otrzymał 86 piw(a)
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2018-05-06, 10:21   

Mirku, chyba się myślisz, panel nie wymaga zacienienia podczas montażu i podłączania do sieci. Solarów montowanych na dachach i innych wielkopowierzchniowych instalacjach nikt nie zakrywa i się nie psują.
Natomiast kolejność podpinania do regulatora, ma znaczenie dla samego regulatora, żeby nie padł.
_________________
***** ***
"Nie starzeje się ten, kto nie ma na to czasu."
Żeglarstwo jest przereklamowane :)
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
MirekMors 


Wiek: 64
Dołączył: 30 Sty 2014
Posty: 3188
Otrzymał 117 piw(a)
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2018-05-06, 10:31   

Będę zakrywał :-P Gdy kiedyś testowałem różne połączenia 2-3 solarów zauważyłem, że za każdym razem dają mniej prądu...
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
yavor 


Wiek: 40
Dołączył: 01 Lut 2014
Posty: 1162
Otrzymał 36 piw(a)
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2018-05-06, 20:24   

U mnie 2x100W sprawdzaja sie idealnie. Bank 3x80ah przez tydzien nie zszedl ponizej 12.8v. Non stop lodowka, ladowanie telefonow i tabletu, troche radia, oswietlenie i truma w nocy. Max jaki udalo mi sie zobaczyc to 8,4A.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
MirekMors 


Wiek: 64
Dołączył: 30 Sty 2014
Posty: 3188
Otrzymał 117 piw(a)
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2018-05-06, 21:26   

U mnie max. do tej pory to 7A. Ale jak będziesz roz/załączał pod napięciem to zobaczysz 0,8 A :-P
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Emill`76 

Wiek: 47
Dołączył: 06 Lut 2014
Posty: 653
Otrzymał 43 piw(a)
Skąd: Okolice Nasielska
Wysłany: 2018-05-08, 10:03   

A mi tam się nie chce patrzeć na wyświetlacz ile chwilowo podają tych amperów ;-) Najważniejsze, że wyraźnie czuję różnicę po zamontowaniu dodatkowego solara i regulatora MPPT . Akumulator 180Ah na którym zaczynam 3 sezon , wystarcza mi obecnie na minimum 4 dni , bez podłączania prądu z zewnątrz ! A użytkowałem bez oszczędzania : lodówkę , trumę , ładowanie telefonów , plotter , radio , tv . Jest dobrze ! 8-)
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
yavor 


Wiek: 40
Dołączył: 01 Lut 2014
Posty: 1162
Otrzymał 36 piw(a)
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2018-05-23, 08:57   

Odgrzebię temat, gdyż mam mały dylemat....

Mianowicie, mam instalację zgodnie z załączonym schematem. Jak widać na załączonym obrazku zainstalowałem aku rozruchowy 60ah (jeszcze z czasów sasanki :lol: ). Tak sobie wymyśliłem ze względu na odległość aku hotelowych od silnika, aku rozruchowy jest pod schodnią i tam mam pociągnięte kable z silnika oraz od aku to hebla.I teraz pytania:

1. Czy jak włączę hebel na 1+2 to nie padnie mi regulator? Dodam bo może nie widać tego na schemacie, że wszystkie odbiorniki zasilane są poprzez regulator, a nie bezpośrednio z aku hotelowych. Tu na logikę regulator powinien mieć diodę, ale pewności nie mam. Tak czy inaczej w tej pozycji hebla prąd będzie płynął od regulatora do aku rozruchowego i odwrotnie...
2. Czy jeżeli aku hotelowe mają większe napięcie niż aku rozruchowy to przy przełączeniu hebla na 1+2 aku rozruchowy będzie doładowywany (wyrównywany) z aku hotelowych poprzez regulator? W drugą stronę raczej to nie zadziała bo regulator powinien mieć diodę? Dobrze kombinuję?

Na razie tyle. Będę wdzięczny za fachowe wypowiedzi, gdyż jadę w weekend podłubać na łódce :mrgreen:
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Emill`76 

Wiek: 47
Dołączył: 06 Lut 2014
Posty: 653
Otrzymał 43 piw(a)
Skąd: Okolice Nasielska
Wysłany: 2018-05-23, 10:34   

Pozycja 1+2 będzie szkodliwa dla banku akumulatorów hotelowych - było już wielokrotnie omawiane łączenie akumulatorów różnej pojemności i różnej kondycji . Regulatorowi imho nic nie będzie .
Zrób przełącznik wyjścia ładowania z solarów na pin 1 i pin 2 - będziesz mógł sterować tym ręcznie . Automatyka wychodzi dość drogo .... przerabiałem ten temat ....
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
yavor 


Wiek: 40
Dołączył: 01 Lut 2014
Posty: 1162
Otrzymał 36 piw(a)
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2018-05-23, 11:43   

Emill`76 napisał/a:
Pozycja 1+2 będzie szkodliwa dla banku akumulatorów hotelowych - było już wielokrotnie omawiane łączenie akumulatorów różnej pojemności i różnej kondycji . Regulatorowi imho nic nie będzie .
Zrób przełącznik wyjścia ładowania z solarów na pin 1 i pin 2 - będziesz mógł sterować tym ręcznie . Automatyka wychodzi dość drogo .... przerabiałem ten temat ....


Nie będzie to szkodliwe, jeżeli będę przełączał z głową...
Jeżeli regulator nie ma diody i przepuści prąd od aku rozruchowego do hotelowych to mógłbym ładować wszystkie aku podczas płynięcia na silniku (np. kanały). Silnik daje max 12A więc realnie przy niewysokich obrotach miałbym powiedzmy 6A.
Druga sprawa to doładowywanie aku rozruchowego z banku hotelowego. Mam solary 200W i notoryczny nadmiar prądu. Niemniej aku rozruchowy ładowany jest jedynie przez silnik. Podczas krótkotrwałych uruchomień aku nie zdąży się doładować i wtedy mógłbym "dobić" rozruchowy z banku 240ah.
Czyli pozycja 1+2 używana byłaby doraźnie, a nie non stop. Tym samym nie powinno mieć to wpływu na bank hotelowy.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Emill`76 

Wiek: 47
Dołączył: 06 Lut 2014
Posty: 653
Otrzymał 43 piw(a)
Skąd: Okolice Nasielska
Wysłany: 2018-05-23, 12:25   

A może tak ?
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
yavor 


Wiek: 40
Dołączył: 01 Lut 2014
Posty: 1162
Otrzymał 36 piw(a)
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2018-05-23, 13:24   

Emill`76 napisał/a:
A może tak ?


Byłoby idealnie ale:
1. Aku hotelowe i regulator mam na dziobie w jednym miejscu (tu minimalizuję długość przewodów)
2. Solary również są na dziobie i przebiłem się najkrótszą drogą do regulatora (ok 2m). Musiałbym przedłużać przewody o ok 5m do regulatora
3. Regulator nie zmieści mi się w szafce z elektryką. Mam tracera, który jest dość pokaźnych rozmiarów.
4. Od regulatora do hebla idą przewody 16mm. Długość 3,5m.
5. Aku rozruchowy jest spięty z silnikiem (ok 3m 16mm), następnie przewodami 16mm do hebla ok 3m.

Poza tym tracer automatycznie wykrywa pojemność aku, jak mu zacznę dołączać kolejne ah to może zacząć wariować z ładowaniem :(
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Emill`76 

Wiek: 47
Dołączył: 06 Lut 2014
Posty: 653
Otrzymał 43 piw(a)
Skąd: Okolice Nasielska
Wysłany: 2018-05-23, 13:49   

yavor napisał/a:
Emill`76 napisał/a:
A może tak ?


Byłoby idealnie ale:
1. Aku hotelowe i regulator mam na dziobie w jednym miejscu (tu minimalizuję długość przewodów)
2. Solary również są na dziobie i przebiłem się najkrótszą drogą do regulatora (ok 2m). Musiałbym przedłużać przewody o ok 5m do regulatora
3. Regulator nie zmieści mi się w szafce z elektryką. Mam tracera, który jest dość pokaźnych rozmiarów.
4. Od regulatora do hebla idą przewody 16mm. Długość 3,5m.
5. Aku rozruchowy jest spięty z silnikiem (ok 3m 16mm), następnie przewodami 16mm do hebla ok 3m.

Poza tym tracer automatycznie wykrywa pojemność aku, jak mu zacznę dołączać kolejne ah to może zacząć wariować z ładowaniem :(


16 mm kw ? Grubo ! Wszedł ten przewód w zaciski regulatora ? U mnie 10 mm kw musiałem nieźle zarabiać a wszedł na styk ! Regulator mam ten sam .
Osobiście nie łączyłbym równolegle tej 60 tki z bankiem 3x80Ah .... Nawet czasowe łączenie może mieć negatywny wpływ ... ale tu lepiej niech wypowiedzą się fachowcy .
Jeśli masz nadmiar energii na hotelu, to może faktycznie lepiej pomyśleć o przełączniku + z solarów , by kierować manualnie ładowaniem słonecznym pomiędzy bankami ? Taki zestaw 200W doładuje 60tkę szybko .....
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
yavor 


Wiek: 40
Dołączył: 01 Lut 2014
Posty: 1162
Otrzymał 36 piw(a)
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2018-05-23, 15:57   

Emill`76 napisał/a:
yavor napisał/a:
Emill`76 napisał/a:
A może tak ?


Byłoby idealnie ale:
1. Aku hotelowe i regulator mam na dziobie w jednym miejscu (tu minimalizuję długość przewodów)
2. Solary również są na dziobie i przebiłem się najkrótszą drogą do regulatora (ok 2m). Musiałbym przedłużać przewody o ok 5m do regulatora
3. Regulator nie zmieści mi się w szafce z elektryką. Mam tracera, który jest dość pokaźnych rozmiarów.
4. Od regulatora do hebla idą przewody 16mm. Długość 3,5m.
5. Aku rozruchowy jest spięty z silnikiem (ok 3m 16mm), następnie przewodami 16mm do hebla ok 3m.

Poza tym tracer automatycznie wykrywa pojemność aku, jak mu zacznę dołączać kolejne ah to może zacząć wariować z ładowaniem :(


16 mm kw ? Grubo ! Wszedł ten przewód w zaciski regulatora ? U mnie 10 mm kw musiałem nieźle zarabiać a wszedł na styk ! Regulator mam ten sam .
Osobiście nie łączyłbym równolegle tej 60 tki z bankiem 3x80Ah .... Nawet czasowe łączenie może mieć negatywny wpływ ... ale tu lepiej niech wypowiedzą się fachowcy .
Jeśli masz nadmiar energii na hotelu, to może faktycznie lepiej pomyśleć o przełączniku + z solarów , by kierować manualnie ładowaniem słonecznym pomiędzy bankami ? Taki zestaw 200W doładuje 60tkę szybko .....


Troszkę musiałem "stuningować" kabelki, ale weszły w zaciski :mrgreen:
Musiałbym przełączać + i - z solarów na ten 60ah. Hmm... Może jednak zostawić tak jak jest...

Tak sobie pomyślałem jeszcze, że jak przełączę na 1+2 i aku 60ah będzie słaby to pójdzie duży chwilowy prąd z dużego banku. Regulator może przepuścić do 20A. Czy regulator wytrzyma?
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Emill`76 

Wiek: 47
Dołączył: 06 Lut 2014
Posty: 653
Otrzymał 43 piw(a)
Skąd: Okolice Nasielska
Wysłany: 2018-05-23, 16:05   

yavor napisał/a:


Tak sobie pomyślałem jeszcze, że jak przełączę na 1+2 i aku 60ah będzie słaby to pójdzie duży chwilowy prąd z dużego banku. Regulator może przepuścić do 20A. Czy regulator wytrzyma?


Pewnie jest jakiś zapas powyżej ......ale przy wyrównywaniu różnicy potencjałów .... na porządnych grubych kablach, prąd może popłynąć zdecydowanie większy niż 20A ... szczególnie gdy ta 60Ah będzie w znacznym stopniu rozładowana . Jak chcesz poeksperymentować, daj bezpiecznik 20A . Uchronisz regulator w razie co .....
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
MirekMors 


Wiek: 64
Dołączył: 30 Sty 2014
Posty: 3188
Otrzymał 117 piw(a)
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2018-06-13, 08:53   

Przypomnę: mam 2 panele każdy nominalnie daje 4,1 A. Wczoraj pokazywały chwilami 8 - 8,5 - 9 A ! Wskaźnik raczej dobry - ostatnio sprawdzany u producenta i porównywany z innym miernikiem. :-/
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Emill`76 

Wiek: 47
Dołączył: 06 Lut 2014
Posty: 653
Otrzymał 43 piw(a)
Skąd: Okolice Nasielska
Wysłany: 2018-09-03, 15:22   

Podsumowując już "prawie" kończący się sezon , po dołożeniu solara 50W , do zamontowanej wcześniej 30 W , i regulatora MPPT Tracer :

- Do zasilania wszelakich urządzeń : lodówki, ogrzewania , ledów , radia , tv, plottera , ładowarek itp , prądu wystarcza w zupełności na minimum 4 dni bez ładowania w porcie, co dla mnie jest absolutnie satysfakcjonujące .

- dodatkowego wyświetlacza do regulatora jednak nie zakładam, bo od pewnego czasu przestały mnie interesować wyświetlane "statystyki" ;-)

- akumulator 180Ah "Megalight" zakupiony przed sezonem 2016 , nadal spokojnie daje radę ;-)
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
yavor 


Wiek: 40
Dołączył: 01 Lut 2014
Posty: 1162
Otrzymał 36 piw(a)
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2018-09-03, 15:40   

U mnie przy 2x100W i 4x80ah nie udało się zejść poniżej 12.3V podczas tygodniowego deszczowego pływania. Co prawda w tym czasie przechodziłem kanały na silniku z którego też mam ładowanie.

Przy ładnej pogodzie nie schodzę poniżej 13V.

Pobór to: lodówka, oświetlenie, echosonda, radio, efajki, 4 telefony i tablet. Czasem truma.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Emill`76 

Wiek: 47
Dołączył: 06 Lut 2014
Posty: 653
Otrzymał 43 piw(a)
Skąd: Okolice Nasielska
Wysłany: 2018-09-03, 15:45   

yavor napisał/a:
U mnie przy 2x100W i 4x80ah nie udało się zejść poniżej 12.3V podczas tygodniowego deszczowego pływania. Co prawda w tym czasie przechodziłem kanały na silniku z którego też mam ładowanie.

Przy ładnej pogodzie nie schodzę poniżej 13V.

Pobór to: lodówka, oświetlenie, echosonda, radio, efajki, 4 telefony i tablet. Czasem truma.


Czyli prądu masz aż nadto ;-) Kolejny sezon odpuściłem z podłączeniem ładowania z silnika ....
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Bodo 
Administrator


Wiek: 66
Dołączył: 30 Sty 2014
Posty: 5348
Otrzymał 159 piw(a)
Skąd: Sierpuchowo
Wysłany: 2018-09-03, 18:16   

Zakupiłem przystawkę bloetooth do regulatora MPPT wskazującą zużycie i naładowanie aku .... i okazało się, że moje zużycie prądu, jest większe, niż dają solary 100W .... wystarczało pądu na 4 dni bez ładowania z sieci .... wkurzony, zakupiłem 1 sierpnia dodatkowe panele i mam łącznie 200 W ...... w dni słoneczne, dają więcej, niż zużywam, a w pochmurne nieznacznie mniej ...... podobnie jak u Yavora .... od tamtego czasu nie używałem ładowania z sieci, a cały sierpień, spędziłem na wodzie ....
_________________
Wiem, że niewiem .... tylko nie wiem, ile niewiem ....
Ale jedno, wiem na pewno .... ***** ***
Bogdan
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group