forum.zeglarzom.pl Strona Główna
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Solary raz jeszcze
Autor Wiadomość
Globus 


Dołączył: 16 Lis 2014
Posty: 317
Otrzymał 12 piw(a)
Skąd: Piastów
Wysłany: 2018-09-03, 19:32   

Melduję u mnie podobnie. 200W solary dają raderadę . Od maja tylko na solarach. Lodowka i tv dzialaja ciagle. Zobaczymy jak będą wieczory długie ale wtedy można będzie na noc lodówkę wyłączać jakby brakowało lub akumulator dokupić. Mam 2x 100Ah.
_________________
Bogdan
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
yavor 


Wiek: 40
Dołączył: 01 Lut 2014
Posty: 1162
Otrzymał 36 piw(a)
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2018-09-03, 22:02   

Emill`76 napisał/a:
yavor napisał/a:
U mnie przy 2x100W i 4x80ah nie udało się zejść poniżej 12.3V podczas tygodniowego deszczowego pływania. Co prawda w tym czasie przechodziłem kanały na silniku z którego też mam ładowanie.

Przy ładnej pogodzie nie schodzę poniżej 13V.

Pobór to: lodówka, oświetlenie, echosonda, radio, efajki, 4 telefony i tablet. Czasem truma.


Czyli prądu masz aż nadto ;-) Kolejny sezon odpuściłem z podłączeniem ładowania z silnika ....


Honda ładuje do 12A. Przejście kanałów od Jagodnego aż do źródełka dało z 12.7 do 13.8V. Więc jest o co walczyć.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Emill`76 

Wiek: 47
Dołączył: 06 Lut 2014
Posty: 653
Otrzymał 43 piw(a)
Skąd: Okolice Nasielska
Wysłany: 2018-09-04, 08:34   

yavor napisał/a:


Honda ładuje do 12A. Przejście kanałów od Jagodnego aż do źródełka dało z 12.7 do 13.8V. Więc jest o co walczyć.


Arturze, 13,8 V powiadasz... czyli dobiło do max i utrzymywało na optymalnym poziomie, co świadczyłoby że jest porządny regulator . U mnie też regulator jest .....i być może na przyszły sezon podłączę . Rozumiem, że prąd z silnika płynie bezpośrednio do akumulatora ?
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Agnieszka14 


Dołączyła: 20 Kwi 2017
Posty: 396
Otrzymał 13 piw(a)
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2018-09-04, 09:45   

Nie spodziewałam się aż takiej wydajności.
To chyba i my się podepniemy.
_________________
Kryje się coś niedobrego w mężczyznach, którzy unikają wina, gier, towarzystwa pięknych kobiet i ucztowania. Tacy ludzie albo są ciężko chorzy, albo w głębi duszy nienawidzą otoczenia.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
yavor 


Wiek: 40
Dołączył: 01 Lut 2014
Posty: 1162
Otrzymał 36 piw(a)
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2018-09-04, 10:19   

Emill`76 napisał/a:
yavor napisał/a:


Honda ładuje do 12A. Przejście kanałów od Jagodnego aż do źródełka dało z 12.7 do 13.8V. Więc jest o co walczyć.


Arturze, 13,8 V powiadasz... czyli dobiło do max i utrzymywało na optymalnym poziomie, co świadczyłoby że jest porządny regulator . U mnie też regulator jest .....i być może na przyszły sezon podłączę . Rozumiem, że prąd z silnika płynie bezpośrednio do akumulatora ?


Tak, prąd płynie bezpośrednio do AKU. Z tym, że jeden akumulator mam pod schodnią i od niego grube przewody do silnika. Ten aku jest na stałe spięty z pozostałymi trzema akumulatorami, które znajdują się w części dziobowej. Czyli silnik ładuje jeden aku i dalej wyrównują się pozostałe.
Solar natomiast mam podpięty pod ten bank 3 akumulatorów na dziobie.

Zależało mi, aby pozostawić jeden akumulator pod schodnią (jak kupiłem jacht to tylko pod schodnią były akumulatory) gdyż tam właśnie mam przewody od silnika. Silnik ma rozrusznik i chciałem, żeby było blisko.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Emill`76 

Wiek: 47
Dołączył: 06 Lut 2014
Posty: 653
Otrzymał 43 piw(a)
Skąd: Okolice Nasielska
Wysłany: 2018-09-04, 10:21   

Agnieszka14 napisał/a:
Nie spodziewałam się aż takiej wydajności.
To chyba i my się podepniemy.


Artur ma w swojej 10KM Hondzi , mocny alternator 12A . Przeważnie silniki zaburtowe o mocy poniżej 10 KM , mają alternatory 6A - podobnie jak moja Yamaha 8KM . Nie zmienia to faktu, że w trakcie np. pokonywania kanałów , dość stabilną prędkością , można i tak nieźle i "za darmochę" podładować akumulator ;-)
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Agnieszka14 


Dołączyła: 20 Kwi 2017
Posty: 396
Otrzymał 13 piw(a)
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2018-09-04, 10:43   

Tak, moja Yamaha 9.9 tez ma 6A.
Ale może być warto powalczyć o odrobinkę ekstra prądu.
_________________
Kryje się coś niedobrego w mężczyznach, którzy unikają wina, gier, towarzystwa pięknych kobiet i ucztowania. Tacy ludzie albo są ciężko chorzy, albo w głębi duszy nienawidzą otoczenia.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
MirekMors 


Wiek: 64
Dołączył: 30 Sty 2014
Posty: 3188
Otrzymał 117 piw(a)
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2018-09-04, 10:48   

To żadna walka - wyjścia masz gotowe i czekają. Bezpośrednio do aku bez dodatkowego regulatora.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Bodo 
Administrator


Wiek: 66
Dołączył: 30 Sty 2014
Posty: 5348
Otrzymał 159 piw(a)
Skąd: Sierpuchowo
Wysłany: 2018-09-04, 14:16   

Doładowanie dzienne moich aku ..... panele o mocy 200W,..... w m-cu sierpień, to najwyższy 960 Wh, czyli ok 80 Ah, a najniższe 480Wh, czyli ok 40 ah .... przy dziennym zużyciu 50 -60 Ah, ..... wystarczająco ..... :-D
_________________
Wiem, że niewiem .... tylko nie wiem, ile niewiem ....
Ale jedno, wiem na pewno .... ***** ***
Bogdan
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
yavor 


Wiek: 40
Dołączył: 01 Lut 2014
Posty: 1162
Otrzymał 36 piw(a)
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2018-09-04, 15:28   

Bodo napisał/a:
Doładowanie dzienne moich aku ..... panele o mocy 200W,..... w m-cu sierpień, to najwyższy 960 Wh, czyli ok 80 Ah, a najniższe 480Wh, czyli ok 40 ah .... przy dziennym zużyciu 50 -60 Ah, ..... wystarczająco ..... :-D


Na co Ty tyle prądu zużywasz? Ryby łowisz? :lol:
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Bodo 
Administrator


Wiek: 66
Dołączył: 30 Sty 2014
Posty: 5348
Otrzymał 159 piw(a)
Skąd: Sierpuchowo
Wysłany: 2018-09-04, 17:39   

Tak ... do tego służy mi miecz szybowy .... resztę, czyli ok 40Ah, zżera lodówka, dwa laptopy, dwa telefony, ploter, router WiFi, ogrzewanie (na razie wody), oświetlenie wieczorne ..... :mrgreen:
_________________
Wiem, że niewiem .... tylko nie wiem, ile niewiem ....
Ale jedno, wiem na pewno .... ***** ***
Bogdan
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Colonel 

Dołączył: 03 Lut 2014
Posty: 353
Otrzymał 32 piw(a)
Skąd: z nad morza
Wysłany: 2018-09-13, 10:08   

Jakie wymiary ma panel 50 W, a jakie 200?
Sztywny czy elastyczny?
_________________
Colonel
www.armator-i-skipper.pl
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Szaman3 
Administrator


Dołączył: 29 Sty 2014
Posty: 2185
Otrzymał 133 piw(a)
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2018-11-04, 17:40   

Artur 66 napisał/a:
Mirku, chyba się myślisz, panel nie wymaga zacienienia podczas montażu i podłączania do sieci. Solarów montowanych na dachach i innych wielkopowierzchniowych instalacjach nikt nie zakrywa i się nie psują.
Natomiast kolejność podpinania do regulatora, ma znaczenie dla samego regulatora, żeby nie padł.


Się podepnę ;-)
Dziś odstawiłem łódkę na zimowe miejsce. Wcześniej wyjąłem akumulator 100Ah coby miał ciepło przez zimę w domu. Ale zamiast niego podpiąłem stary 18Ah żeby był w instalacji i obciążał ogniwa. Solary nawet na łódce przykrytej plandeką coś tam nadmuchają w akumulator i tym sposobem będę miał światło na łódce :-)
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
juzekp 

Dołączył: 26 Maj 2014
Posty: 205
Otrzymał 29 piw(a)
Skąd: Baden-Baden
Wysłany: 2018-11-04, 21:40   

Cytat:
... Mirku, chyba się myślisz, panel nie wymaga zacienienia podczas montażu i podłączania do sieci. Solarów montowanych na dachach i innych wielkopowierzchniowych instalacjach nikt nie zakrywa i się nie psują.
Natomiast kolejność podpinania do regulatora, ma znaczenie dla samego regulatora, żeby nie padł.

Od ładnych kilku lat podłączam - odłączam solary i aku w dowolnej kolejności bez żadnego zakrywania i nie stwierdziłem nic złego na solarze , reglerze czy aku.
Nigdzie też nie czytałem i nie słyszałem o potrzebie takich czynności, w żadnej instrukcji solara czy reglera ani gdzie indziej.
Czy ktoś może podać jakieś wiarygodne źródło tych informacji ?
_________________
Pozdrawiam - Józek
_____________
Pływanie żaglówką na silniku po wietrznym jeziorze , to jakby do uszczęśliwiania kochanki angażować murzyna
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
MirekMors 


Wiek: 64
Dołączył: 30 Sty 2014
Posty: 3188
Otrzymał 117 piw(a)
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2018-11-05, 00:04   

Moim źródłem jest fakt, że mi tak się stało z 3 solarami. Więcej nie zamierzam ryzykować. Nikomu też niczego nie narzucam. "róbta co chceta"
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
MirekMors 


Wiek: 64
Dołączył: 30 Sty 2014
Posty: 3188
Otrzymał 117 piw(a)
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2019-05-29, 11:26   

Po ostatnim spotkaniu z San E. postanowiłem (jednak) kupić bluetooth do regulatora Victrona. Koszt 189 + VAT. Ktoś chętny ?
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
juzekp 

Dołączył: 26 Maj 2014
Posty: 205
Otrzymał 29 piw(a)
Skąd: Baden-Baden
Wysłany: 2019-05-29, 22:40   

MirekMors napisał/a:
Moim źródłem jest fakt, że mi tak się stało z 3 solarami. Więcej nie zamierzam ryzykować. Nikomu też niczego nie narzucam. "róbta co chceta"

Mirku, a nie pomyliłeś polaryzację, i puściłeś prąd zwarcia z aku na solara?
Solar powinien być zabezpieczony diodą odpowiedniej mocy przed taką ewentualnością, inaczej aku może spalić solara!
_________________
Pozdrawiam - Józek
_____________
Pływanie żaglówką na silniku po wietrznym jeziorze , to jakby do uszczęśliwiania kochanki angażować murzyna
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
MirekMors 


Wiek: 64
Dołączył: 30 Sty 2014
Posty: 3188
Otrzymał 117 piw(a)
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2019-05-29, 22:50   

Tamte solary nie miały diód. Nie rozumiem tej polaryzacji - wyjaśnij.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
juzekp 

Dołączył: 26 Maj 2014
Posty: 205
Otrzymał 29 piw(a)
Skąd: Baden-Baden
Wysłany: 2019-05-29, 23:45   

Polaryzacja : plus solara łączyć z plusem aku (przez regler). Odwrotnie prąd z aku popłynie bez oporu na solara, - zrobi zwarcie - co najczęściej zniszczy solar. Dlatego daje się diodę która puści prąd z solara do aku, a odwrotnie nie puści. Czyli kreska na diodzie musi być po stronie aku - nie solara. Dopuszczalny prąd diody musi być większy lub równy maksymalnemu prądowi solara. Taką diodę trzeba koniecznie założyć, bo uchroni od wszelkich nieprawidłowości w obwodie - nawet jak nawali regler.

P.S. oryginalna dioda montowana jest na tabliczce przyłączeniowej (o ile taka jest na solarze).
_________________
Pozdrawiam - Józek
_____________
Pływanie żaglówką na silniku po wietrznym jeziorze , to jakby do uszczęśliwiania kochanki angażować murzyna
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
MirekMors 


Wiek: 64
Dołączył: 30 Sty 2014
Posty: 3188
Otrzymał 117 piw(a)
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2019-05-30, 00:18   

Takich błędów nie zrobiłem. A solary szlag trafił i żałuję, że nie zrobiłem z nich podstawek do piwa.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group