forum.zeglarzom.pl Strona Główna
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Pierwszy sierpnia
Autor Wiadomość
Szaman3 
Administrator


Dołączył: 29 Sty 2014
Posty: 2185
Otrzymał 133 piw(a)
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2015-08-01, 22:06   Pierwszy sierpnia

Dziś kolejna, siedemdziesiąta pierwsza rocznica Powstania Warszawskiego.
Zawsze zastanawiałem się, zwłaszcza wtedy jak miałem te 20 lat, czy bylibyśmy w stanie pójść w ogień tak jak tamto wojenne pokolenie. Intuicja podpowiada, że tak, ale strach bałamuci.
Ale na pewno wielki szacunek dla tych którzy wtedy poszli. Chwała tym, którzy jeszcze żyją. Chwała tym którzy przeżyli, ale już ich nie ma. Chwała tym którzy wtedy oddali życie w powstaniu, w drodze do powstania, zakatowani po powstaniu, przez obcych i przez rodaków.
Losy bywają okrutne, ale czas zawsze oddziela ziarno od plew.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Dr_Q 

Dołączył: 23 Lip 2014
Posty: 18
Otrzymał 6 piw(a)
Skąd: Polska
Wysłany: 2015-08-02, 01:03   

Cytat:
czy bylibyśmy w stanie pójść w ogień tak jak tamto wojenne pokolenie. Intuicja podpowiada, że tak, ale strach bałamuci.


strach powinien być przed faktem, że dzisiejszym dwudziestolatkom wydaje się, że takie powstanie wygrywa ten, kto ma więcej "lajków na fejsie"...

Mariusz, na pocieszenie mogę powiedzieć, że wciąż są ludzie, którzy pamiętają, którzy są gotowi walczyć, którzy się nie boją...

Cytat:
Chwała tym którzy wtedy oddali życie w powstaniu, w drodze do powstania, zakatowani po powstaniu, przez obcych i przez rodaków.


a w dzisiejszych czasach dodać należałoby: chwała tym, którzy pamiętają...
_________________
--
A ship is safe in harbor, but that's not what ships are for
Ostatnio zmieniony przez Dr_Q 2015-08-02, 01:05, w całości zmieniany 1 raz  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Bodo 
Administrator


Wiek: 66
Dołączył: 30 Sty 2014
Posty: 5348
Otrzymał 159 piw(a)
Skąd: Sierpuchowo
Wysłany: 2015-08-02, 03:45   

Chwała i wieczna pamięć ...... bo dzięki Nim, dzisiaj możemy zadawać sobie pytanie "za co żyć?", lecz nie musimy "za co umierać?" .......
Na wieczną pamięć zasługują, także Ich oprawcy ..... zarówno hitlerowscy jak i stalinowscy ..... ku przestrodze! ....
_________________
Wiem, że niewiem .... tylko nie wiem, ile niewiem ....
Ale jedno, wiem na pewno .... ***** ***
Bogdan
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Colonel 

Dołączył: 03 Lut 2014
Posty: 353
Otrzymał 32 piw(a)
Skąd: z nad morza
Wysłany: 2015-08-02, 10:24   

Mamy to szczęście, że rośnie,chyba po raz pierwszy w historii Polski już trzecie pokolenie, które nie zna wojny. Cieszmy się, ze sprowadzają to do komiksu, gry i lajków.
Rodzi się drugie pokolenie, które zna tylko wolność. Cieszmy się i z tego, pamiętając, jakie to rodzi konsekwencje (także negatywne).

Ale dbajmy o pamięć o TAMTYCH LUDZIACH, z których ostatni już odchodzą. Leszek Żukowski,prezes Światowego Związku Żołnierzy AK miał w Powstaniu 15 lat, trafił potem do obozu koncentracyjnego (nie jenieckiego). Dziś jest jednym z najmłodszych z tych, co dożyli, "osiemdziesięciosześcioletni szczeniak".
Pamiętajmy.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
siga2 

Dołączył: 03 Lut 2014
Posty: 245
Otrzymał 43 piw(a)
Skąd: Hornówek
Wysłany: 2015-08-02, 19:26   

http://www.1944.pl/histor.../Seweryn_Hauler Miał wtedy 17 lat,zdjęcie robiła 15-latka-moja mama. Jako dorośli ludzie ocenili to jako bezsens i tragedię , twierdząc jednocześnie że atmosfera wśród nich była taka, że oni i tak by poszli bez względu na to czy byłby rozkaz czy nie. Z mojego punktu widzenia to tylko tragedia , żal dzieciaków . Od małego "obracałem się "wśród powstańców , życie ich doświadczyło i niestety skrzywiło. Pierwszy sierpnia to wyjątkowo smutny dzień . Staram się być wtedy na Powązkach i odwiedzić groby rodziny, ciotek, wujķów-tych prawdziwych i przyszywanych
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group