forum.zeglarzom.pl Strona Główna
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Pompa wody zaburtowej i nie tylko...
Autor Wiadomość
kemot 
Moderator


Dołączył: 30 Sty 2014
Posty: 2354
Otrzymał 57 piw(a)
Skąd: Błonie
Wysłany: 2016-03-24, 21:33   Pompa wody zaburtowej i nie tylko...

W skrzynce mieczowej mam trochę miejsca .
Kiedyś ktoś już rzucił pomysł instalacji w skrzynce mieczowej pomy wody zaburtowej. Pomysł spodobał mi się , bo nie trzeba wiercić dziury w kadłubie. No i tak kombinuję jak tu skutecznie zamocować taką pompkę. Czy jej instalacja w tylnej części skrzynki mieczowej nie spowoduje jakichś problemów?

Przy okazji wkleiłbym tam czujnik temperatury wody...
A może i głowicę echosondy?...

Co o tym sądzicie?

Kiedyś myślałem o zainstalowaniu tam klapy zasłaniającej otwór po opuszczeniu miecza , ale ściganie mi przeszło... 8-)
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Artur 66 
Moderator


Wiek: 57
Dołączył: 30 Sty 2014
Posty: 2537
Otrzymał 86 piw(a)
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2016-03-24, 22:09   

Wklej na ten czarny uszczelniacz, który zastosowałeś przy mieczu :-P :mrgreen:

Żeby nie wiercić, może jakieś mocowanie oparte na śrubach rzymskich :roll:
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Szaman3 
Administrator


Dołączył: 29 Sty 2014
Posty: 2185
Otrzymał 133 piw(a)
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2016-03-24, 23:39   

Echosonda w skrzyni mieczowej? Mam mieszane odczucia. Ja wkleiłem (za radą Michała) echosondę w laminat od wewnętrznej strony i działa. Na Poxipol.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
żyszkoś 

Dołączył: 22 Lut 2014
Posty: 643
Otrzymał 53 piw(a)
Skąd: Strzyboga / Piastów
Wysłany: 2016-03-25, 11:55   

Artur 66 napisał/a:
Wklej na ten czarny uszczelniacz


To poliuretanowa masa uszczelniająca, mój ulubiony uszczelniacz. :) To chyba to samo co klej do szyb samochodowych.

Do wyboru biała i czarna, klei, trzyma, jest szczelna i do tego trochę elastyczna.
_________________
Adam Żyszkowski
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Artur 66 
Moderator


Wiek: 57
Dołączył: 30 Sty 2014
Posty: 2537
Otrzymał 86 piw(a)
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2016-04-19, 16:05   

Emil, mówiłeś że będziesz wlaminowyał czujnik echosondy.
A może zamontuj go w skrzynce mieczowej, od strony zejściówki. Masz tam tyle samo miejsca co ja, więc się zmieści na pewno i będzie zanurzony w wodzie.
Żeby nie wiercić to na jednej lub dwóch śrubach rzymskich
Ostatnio zmieniony przez Artur 66 2016-04-19, 16:16, w całości zmieniany 1 raz  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Emill`76 

Wiek: 47
Dołączył: 06 Lut 2014
Posty: 653
Otrzymał 43 piw(a)
Skąd: Okolice Nasielska
Wysłany: 2016-04-19, 19:10   

Artur 66 napisał/a:
Emil, mówiłeś że będziesz wlaminowyał czujnik echosondy.
A może zamontuj go w skrzynce mieczowej, od strony zejściówki. Masz tam tyle samo miejsca co ja, więc się zmieści na pewno i będzie zanurzony w wodzie.
Żeby nie wiercić to na jednej lub dwóch śrubach rzymskich


I to jest Arturze myśl, za które należy się piwo :beer: :mrgreen: W weekend przymierzę się by ogarnąć ten temat , ale chyba trzeba podejść od zewnątrz czyli podnieść łódkę...
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Artur 66 
Moderator


Wiek: 57
Dołączył: 30 Sty 2014
Posty: 2537
Otrzymał 86 piw(a)
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2016-04-20, 02:18   

Jest tyle miejsca, że spokojnie dasz radę od góry.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
mariaciuncia 

Dołączył: 13 Lut 2014
Posty: 232
Otrzymał 12 piw(a)
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2016-04-20, 08:36   

Artur 66 napisał/a:
A może zamontuj go w skrzynce mieczowej, od strony zejściówki


Woda w skrzynce trochę się kotłuje, czy to nie przeszkadza czujnikowi?
p/s. Zauważyłem że Mariusz ma podobne wątpliwości, złapałem kiedyś kija do skrzynki i co wtedy z czujnikiem
_________________
Marian Jasiński
Ostatnio zmieniony przez mariaciuncia 2016-04-20, 08:41, w całości zmieniany 1 raz  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Artur 66 
Moderator


Wiek: 57
Dołączył: 30 Sty 2014
Posty: 2537
Otrzymał 86 piw(a)
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2016-04-20, 11:31   

Do tej pory ten czujnik był zamontowany na rufie na dwóch cienkich płaskownikach.
W skrzynce będzie na pewno bardziej bezpieczny ;-)
Co do zawirowań wody, to nie mam pojęcia :roll: i tak ma przenosić więc może spróbować. (koszt to cena dwóch śrub rzymskich)
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Emill`76 

Wiek: 47
Dołączył: 06 Lut 2014
Posty: 653
Otrzymał 43 piw(a)
Skąd: Okolice Nasielska
Wysłany: 2016-04-20, 12:21   

Zobaxzę jeszcze jak będzie z poprowadzeniem kabli ... Gdy będzie problem, wlaminuję czujnik do dna od wewnątrz i będzie git ;-)
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Bodo 
Administrator


Wiek: 66
Dołączył: 30 Sty 2014
Posty: 5348
Otrzymał 159 piw(a)
Skąd: Sierpuchowo
Wysłany: 2016-04-20, 14:11   

Emill`76 napisał/a:
..... wlaminuję czujnik do dna od wewnątrz i będzie git

Najpierw sprawdź, czy będzie tak funkcjonował .... z moich rozmów na temat przeniesienia przetwornika nad laminat do środka łódki, wynikało, że należy go zamontować w szczelnym pudełku z olejem silikonowym ... dlaczego? nie bardzo wiem .... mój przetwornik na suchym nie chce pokazywać ..... zobaczymy jak będzie w wodzie, ....

P.S. nie wiem, również czy przetwornik, czujnik i echosonda to, to samo urządzenie, czy też różnią się funkcją, choć wszystkie pokazują głębokość ...
_________________
Wiem, że niewiem .... tylko nie wiem, ile niewiem ....
Ale jedno, wiem na pewno .... ***** ***
Bogdan
Ostatnio zmieniony przez Bodo 2016-04-20, 14:14, w całości zmieniany 1 raz  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Emill`76 

Wiek: 47
Dołączył: 06 Lut 2014
Posty: 653
Otrzymał 43 piw(a)
Skąd: Okolice Nasielska
Wysłany: 2016-04-20, 14:30   

Bodo napisał/a:
Emill`76 napisał/a:
..... wlaminuję czujnik do dna od wewnątrz i będzie git

Najpierw sprawdź, czy będzie tak funkcjonował .... z moich rozmów na temat przeniesienia przetwornika nad laminat do środka łódki, wynikało, że należy go zamontować w szczelnym pudełku z olejem silikonowym ... dlaczego? nie bardzo wiem .... mój przetwornik na suchym nie chce pokazywać ..... zobaczymy jak będzie w wodzie, ....

P.S. nie wiem, również czy przetwornik, czujnik i echosonda to, to samo urządzenie, czy też różnią się funkcją, choć wszystkie pokazują głębokość ...


Bogdan, tak mialem wklejony w poprzedniej łódce . Na sucho nie zadziała, trzeba wkleić na poxipol ;-) To wielokrotnie sprawdzony patent Janka Sigi
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Bodo 
Administrator


Wiek: 66
Dołączył: 30 Sty 2014
Posty: 5348
Otrzymał 159 piw(a)
Skąd: Sierpuchowo
Wysłany: 2016-04-20, 20:07   

Muszę zobaczyć u Janka, jak to ma zrobione ...
_________________
Wiem, że niewiem .... tylko nie wiem, ile niewiem ....
Ale jedno, wiem na pewno .... ***** ***
Bogdan
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Emill`76 

Wiek: 47
Dołączył: 06 Lut 2014
Posty: 653
Otrzymał 43 piw(a)
Skąd: Okolice Nasielska
Wysłany: 2016-04-20, 20:17   

Bodo napisał/a:
Muszę zobaczyć u Janka, jak to ma zrobione ...


Ja w Sparku wkleiłem przy samej skrzynce mieczowej. Plotter/ echosonda Lowrance działała super pokazując na echo poza głębokością , bardzo dokładne ukształtowanie dna. Jedyny minus ? Przekłamana nieco temp wody :->
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
MirekMors 


Wiek: 64
Dołączył: 30 Sty 2014
Posty: 3188
Otrzymał 117 piw(a)
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2016-04-20, 20:56   

Zawirowania wody sondzie nie przeszkadzają. Za to nie lubi najmniejszych bąbelków powietrza.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
balti 


Dołączyła: 30 Sty 2014
Posty: 3214
Otrzymał 165 piw(a)
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2016-04-20, 21:13   

Oglądałam różne patenty na Timszelu i ma obok skrzynki wlaminowaną rurę pcv w niej wodę a w wodzie czujnik . Chyba też tak zrobię bo to bezpieczne i łatwo dostępne rozwiązanie .
Jedyny kłopot to to że Mirek ma wiele więcej miejsca na takie ustrojstwa niż ja .
_________________
Ludzie nie dlatego przestają się bawić bo się starzeją , lecz starzeją się bo przestają się bawić

***** ***
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Emill`76 

Wiek: 47
Dołączył: 06 Lut 2014
Posty: 653
Otrzymał 43 piw(a)
Skąd: Okolice Nasielska
Wysłany: 2016-04-21, 10:27   

balti napisał/a:
Oglądałam różne patenty na Timszelu i ma obok skrzynki wlaminowaną rurę pcv w niej wodę a w wodzie czujnik . Chyba też tak zrobię bo to bezpieczne i łatwo dostępne rozwiązanie .
Jedyny kłopot to to że Mirek ma wiele więcej miejsca na takie ustrojstwa niż ja .


Ale po co kombinować wlaminowując rury PCV i wlewać wodę ;-) ? Przyklejasz przetwornik echosondy do dna od wewnętrznej strony i temat ogarnięty ;-) Ja np. celowo dodałem mniej utwardzacza do poxipolu aby w razie co szybko i łatwo zdemontować. Zresztą po jakimś czasie zdemontowałem , gdyż przetwornik w achterpiku przeszkadzał , bo to się kotwica walała i inne rzeczy - to przeniosłem go w okolice skrzynki mieczowej . Mój lowrance miał przetwornik DSI o bardzo wysokiej czułości , pokazujący niemal fotograficzne uszczegółowienie dna . Kadłub w niczym mu nie przeszkadzał. Jedyne co może zakłócić działanie to pęcherzyki powietrza w przekroju laminatu co raczej mało prawdopodobne.
Ostatnio zmieniony przez Emill`76 2016-04-21, 10:30, w całości zmieniany 1 raz  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
balti 


Dołączyła: 30 Sty 2014
Posty: 3214
Otrzymał 165 piw(a)
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2016-04-21, 13:31   

Emill`76 napisał/a:
Ale po co kombinować wlaminowując rury PCV i wlewać wodę ? Przyklejasz przetwornik echosondy do dna od wewnętrznej strony i temat ogarnięt

Właściwie to chyba oba sposoby są ok. bo w tym wszystkich chodzi o to żeby pozbyć się powietrza które nie jest w tym wypadku przewodnikiem sygnału . Z tym że ten z rurą daje możliwość wymiany/ testowania różnych czujników/urządzeń na zasadzie wyjmij-włóż bez kombinacji z klejem . Ale nie chcę się mądrzyć bo jeszcze nie wypróbowałam .
_________________
Ludzie nie dlatego przestają się bawić bo się starzeją , lecz starzeją się bo przestają się bawić

***** ***
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
yavor 


Wiek: 40
Dołączył: 01 Lut 2014
Posty: 1162
Otrzymał 36 piw(a)
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2016-11-04, 15:37   

Usilnie planuję zabudowę nowego nabytku, dlatego odgrzebię trochę temat :-)

Czy komuś się udało wykonać pobór wody zaburtowej bezpośrednio ze skrzyni mieczowej?
Planuję na Phobosie zrobić wodę zaburtową, ale nie bardzo mi się podoba dziurawienie kadłuba poniżej linii wodnej. Dodatkowy problem to chęć posiadania zaburtówki w kuchni i kibelku (kibel na lewej burcie, kuchnia na prawej). Opcje, które przychodzą mi do głowy:

1. Wywiercić otwór na dziobie (w bakiście pod koją dziobową), zainstalować w bakiście pompkę i rozprowadzić przewody na lewej i prawej burcie. Tu zastanawiam się jak podłączyć pompkę, aby można było ją odpalać oddzielnymi kranami.
2. Wywiercić dwa otwory na burtach mniej więcej w połowie długości łódki i zastosować dwie pompki po jednej na każdą ze stron.
3. Zrobić pobór ze skrzyni mieczowej (zapewne w jej tylnej części bo z przodu raczej miejsca brak) i wyprowadzić przewody tak jak w pkt. 1. Pompę zamontowałbym w bakiście na dziobie.

Najbardziej podoba mi się opcja 3, ale boje się, że pobór będzie za blisko rufy. Kolejna sprawa to ładne poprowadzenie instalacji (ze skrzyni do bakisty), aby była niewidoczna, co wymaga sporo pracy.

Zastanawiam się jeszcze nad wyborem pompy. Najbardziej kusi mnie samozasysająca. Jedyny minus to głośna praca :roll:
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
robarek 


Wiek: 72
Dołączył: 03 Kwi 2014
Posty: 637
Otrzymał 37 piw(a)
Skąd: W-wa
Wysłany: 2016-11-04, 16:43   

Obojętnie gdzie zrobisz pobór wody to i tak dziura musi być poniżej linii wodnej (ewentualnie można kombinować trochę z zaworem zwrotnym). Jeżeli ma to być instalacja bezciśnieniowa, to pompki przepływowe nie są samozasysające i muszą być poniżej linii wodnej. W tym przypadku najlepiej, żeby przewody były jak najkrótsze bo takie pompki nie dają dużego ciśnienia (przeważnie około 0,2 bara). Za pompką dajesz trójnik i prowadzisz przewody wodne (najczęściej 1/2") do kambuza i do łazienki. Dajesz dwa zawory czerpalne z włącznikami, które łączysz równolegle. Ot, i wsio.
P.S.
Przy pompce ciśnieniowej, trzeba to zrobić trochę inaczej w szczegółach.
W Phobosie masz trochę ułatwione zadanie bo kambuz i łazienka są obok, na jednej burcie.
_________________
Pozdrawiam
Robert
Ostatnio zmieniony przez robarek 2016-11-04, 16:46, w całości zmieniany 2 razy  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group