forum.zeglarzom.pl Strona Główna
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Stopery
Autor Wiadomość
Szaman3 
Administrator


Dołączył: 29 Sty 2014
Posty: 2185
Otrzymał 133 piw(a)
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2016-11-15, 23:11   

Co tam będziemy teoretyzowali. Refowanie z kokpitu to temat na 2 godziny. Kiedy będziesz wodował łódkę? Ja zazwyczaj woduje się w pierwszej połowie kwietnia, a przez ostatnie 2 lata na Wiśle. Zatem zapraszam Cię na wiosnę na Szamana w Warszawie i wtedy wszystko Ci pokażę.

Jeszcze co do ucha. Daj dwa ucha po obu stronach bomu, bo wtedy jeden ref idzie na jedną burtę a na drugi na drugą
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
yavor 


Wiek: 40
Dołączył: 01 Lut 2014
Posty: 1162
Otrzymał 36 piw(a)
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2016-11-15, 23:15   

Szaman3 napisał/a:
Znalazłem odpowiednie zdjęcie na którym widać refszkentle obu refów.


Mam niestety mało zdjęć. U mnie tak to wygląda.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
yavor 


Wiek: 40
Dołączył: 01 Lut 2014
Posty: 1162
Otrzymał 36 piw(a)
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2016-11-15, 23:21   

Szaman3 napisał/a:
Co tam będziemy teoretyzowali. Refowanie z kokpitu to temat na 2 godziny. Kiedy będziesz wodował łódkę? Ja zazwyczaj woduje się w pierwszej połowie kwietnia, a przez ostatnie 2 lata na Wiśle. Zatem zapraszam Cię na wiosnę na Szamana w Warszawie i wtedy wszystko Ci pokażę.

Jeszcze co do ucha. Daj dwa ucha po obu stronach bomu, bo wtedy jeden ref idzie na jedną burtę a na drugi na drugą


Planuję jak najszybciej :lol: przed wodowaniem muszę zrobić kambuz, instalacje elektryczną, wodę pitną i zaburtową, całe dno bo jest gołe itp. Czyli może w sierpniu :-D

A tak poważnie to liczę jakieś 3 weekendy pracy. Jak tylko pogoda pozwoli na nocowanie w przyczepie to zaczynam działać. Na majówkę muszę być na wodzie.

Zatem zaproszenie przyjęte
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Szaman3 
Administrator


Dołączył: 29 Sty 2014
Posty: 2185
Otrzymał 133 piw(a)
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2016-11-15, 23:26   

Takie rozwiązanie może być akceptowalne na I refie. Refbanta bedzie dobrze wypłaszczona, aczkolwiek nowy róg szotowy grota nie będzie dobrze dociągany do bomu. Ale jeszcze jest OK. Gorzej na II refie, bo wówczas, ze względu na zmniejszenie długości nowego liku dolnego (refbanty II refu) tak zamocowana refszkentla nie ma szans dociągnąć luwersu do bomu. W efekcie będziesz miał wystawianą na wiatr jakąś tam powierzchnię pofałdowanego żagla nad bomem, nad którą nie masz kontroli. Nie mówiąc juz o wyglądzie zagla ;-)
Lepiej jeśli koniec refszkentli jest łapany do bomu, bo wówczas da się luwers krótko ściągnąć do bomu.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Szaman3 
Administrator


Dołączył: 29 Sty 2014
Posty: 2185
Otrzymał 133 piw(a)
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2016-11-15, 23:27   

yavor napisał/a:

Zatem zaproszenie przyjęte


Przy okazji zobaczysz Warszawę od wody :-D

A co do instalacji elektrycznej, służę radą i doświadczeniem w poprawianiu jej po Dalpolu :lol:
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
yavor 


Wiek: 40
Dołączył: 01 Lut 2014
Posty: 1162
Otrzymał 36 piw(a)
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2016-11-16, 07:22   

Szaman3 napisał/a:
yavor napisał/a:

Zatem zaproszenie przyjęte


Przy okazji zobaczysz Warszawę od wody :-D

A co do instalacji elektrycznej, służę radą i doświadczeniem w poprawianiu jej po Dalpolu :lol:


Na tą okoliczność założę nowy wątek.

Oby do wiosny...
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Emill`76 

Wiek: 47
Dołączył: 06 Lut 2014
Posty: 653
Otrzymał 43 piw(a)
Skąd: Okolice Nasielska
Wysłany: 2016-11-16, 14:00   

Szaman3 napisał/a:
O ile refhals wystarczy dobrać ręką, to z refszkentlą tak się nie da.


Mariusz, refhals i refszkentla oddzielnie ?

U mnie jest założony przez poprzedniego właściciela , system harkena do refowania . 2 bloczki wszyte na grocie na refbancie ( 1 bloczek do refhalsu i 1 do refszkentli ) i 2 bloczki odpowiednio na bomie . Przełożenie na tyle duże a opory na tyle małe, że refowanie przy użyciu 1 fału jest niezwykle lekkie ! . Absolutnie bez użycia kabestanu . W sezonie refowałem się wielokrotnie również w trudnych warunkach i jestem zachwycony tym rozwiązaniem i skutecznością działania.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
MirekMors 


Wiek: 64
Dołączył: 30 Sty 2014
Posty: 3188
Otrzymał 117 piw(a)
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2016-11-16, 14:55   

Chyba wszystko zależy od kąta poprowadzenia reflinki refszkentli ? Zbyt płasko nie dociągnie szkentli do bomu, zbyt pionowo nie wybierze liku dolnego.Przy dobrze dobranym punkcie "0" reflinki wszystko nie wymaga dużej siły.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Szaman3 
Administrator


Dołączył: 29 Sty 2014
Posty: 2185
Otrzymał 133 piw(a)
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2016-11-16, 18:14   

Emill`76 napisał/a:
Szaman3 napisał/a:
O ile refhals wystarczy dobrać ręką, to z refszkentlą tak się nie da.


Mariusz, refhals i refszkentla oddzielnie ?

U mnie jest założony przez poprzedniego właściciela , system harkena do refowania . 2 bloczki wszyte na grocie na refbancie ( 1 bloczek do refhalsu i 1 do refszkentli ) i 2 bloczki odpowiednio na bomie . Przełożenie na tyle duże a opory na tyle małe, że refowanie przy użyciu 1 fału jest niezwykle lekkie ! . Absolutnie bez użycia kabestanu . W sezonie refowałem się wielokrotnie również w trudnych warunkach i jestem zachwycony tym rozwiązaniem i skutecznością działania.


Jeśli chcesz uzyskać dobrze naprężony nowy lik dolny po to aby wypłaszczyć żagiel to trzeba pociągnąć refszkentlę kabestanem (czy reflinę przy systemie jednolinowym). Nie wyobrażam sobie zrobienia tego ręką i to jeszcze po pokonaniu oporów kilku bloków po drodze.
Czasami widuje się źle zarefowane w sposób tradycyjny groty, czyli żagiel powiązany do bomu refsejzingami na sztywno, ale refszkentla zupełnie nie wybrana. Tak zarefowany żagiel ma duży brzuch, a jak już napisałem wcześniej, nie po to się refujesz, żeby po zarefowaniu mieć głęboki profil żagla. Zatem trzeba mocno powybierać wszystkie liki, również (a może przede wszystkim) lik dolny. Ręką się nie da.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
robarek 


Wiek: 72
Dołączył: 03 Kwi 2014
Posty: 637
Otrzymał 37 piw(a)
Skąd: W-wa
Wysłany: 2016-11-16, 19:46   

Na jachtach wielkości do 25 stóp, da się. Zależy od systemu refowania.
_________________
Pozdrawiam
Robert
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Szaman3 
Administrator


Dołączył: 29 Sty 2014
Posty: 2185
Otrzymał 133 piw(a)
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2016-11-16, 19:57   

robarek napisał/a:
Na jachtach wielkości do 25 stóp, da się. Zależy od systemu refowania.

Ja nie mówię tylko o samym zmniejszeniu powierzchni grota, ale również o jego właściwym ukształtowaniu po zarefowaniu i strymowaniu.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
robarek 


Wiek: 72
Dołączył: 03 Kwi 2014
Posty: 637
Otrzymał 37 piw(a)
Skąd: W-wa
Wysłany: 2016-11-16, 22:14   

Ja też :-)
_________________
Pozdrawiam
Robert
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Emill`76 

Wiek: 47
Dołączył: 06 Lut 2014
Posty: 653
Otrzymał 43 piw(a)
Skąd: Okolice Nasielska
Wysłany: 2016-11-17, 09:37   

Szaman3 napisał/a:


Jeśli chcesz uzyskać dobrze naprężony nowy lik dolny po to aby wypłaszczyć żagiel to trzeba pociągnąć refszkentlę kabestanem (czy reflinę przy systemie jednolinowym). Nie wyobrażam sobie zrobienia tego ręką i to jeszcze po pokonaniu oporów kilku bloków po drodze.
Czasami widuje się źle zarefowane w sposób tradycyjny groty, czyli żagiel powiązany do bomu refsejzingami na sztywno, ale refszkentla zupełnie nie wybrana. Tak zarefowany żagiel ma duży brzuch, a jak już napisałem wcześniej, nie po to się refujesz, żeby po zarefowaniu mieć głęboki profil żagla. Zatem trzeba mocno powybierać wszystkie liki, również (a może przede wszystkim) lik dolny. Ręką się nie da.


Pominąłem jedną dość istotną rzecz :oops: mianowicie , u mnie system refowania jest założony tylko na 2 refie . Powierzchnia żagla odpowiednio mniejsza i lik dolny krótszy ... Dedukuję, że na 1 refie potrzebna by była większa siła na refszkentli , by lik dolny był właściwie dociągnięty i nie było wybrzuszenia.
Tak czy inaczej , na 2 refie działa to u mnie doskonale i lekko ... a zarefowany grot ma profil idealny.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Globus 


Dołączył: 16 Lis 2014
Posty: 317
Otrzymał 12 piw(a)
Skąd: Piastów
Wysłany: 2016-11-19, 23:02   

Szaman3 napisał/a:
Co tam będziemy teoretyzowali. Refowanie z kokpitu to temat na 2 godziny. Kiedy będziesz wodował łódkę? Ja zazwyczaj woduje się w pierwszej połowie kwietnia, a przez ostatnie 2 lata na Wiśle. Zatem zapraszam Cię na wiosnę na Szamana w Warszawie i wtedy wszystko Ci pokażę.


Czy można rownież zobaczyć dokładniej Twoje rozwiązania?
_________________
Bogdan
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Szaman3 
Administrator


Dołączył: 29 Sty 2014
Posty: 2185
Otrzymał 133 piw(a)
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2016-11-19, 23:05   

Globus napisał/a:
Szaman3 napisał/a:
Co tam będziemy teoretyzowali. Refowanie z kokpitu to temat na 2 godziny. Kiedy będziesz wodował łódkę? Ja zazwyczaj woduje się w pierwszej połowie kwietnia, a przez ostatnie 2 lata na Wiśle. Zatem zapraszam Cię na wiosnę na Szamana w Warszawie i wtedy wszystko Ci pokażę.


Czy można rownież zobaczyć dokładniej Twoje rozwiązania?


Oczywiście. Zapraszam na pokład.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Globus 


Dołączył: 16 Lis 2014
Posty: 317
Otrzymał 12 piw(a)
Skąd: Piastów
Wysłany: 2016-11-20, 11:02   

To czekam na wodowanie. :mrgreen:
_________________
Bogdan
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
waldi_f 

Dołączył: 11 Lut 2014
Posty: 180
Otrzymał 15 piw(a)
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2016-11-20, 12:06   

witajcie :)
o refowaniu mozna faktycznie bez końca czasy się zmieniają technologie i możliwości również.
odeślę na juz zapomniana stronę:
http://www.zeglarstwo.sai...oki/bibloki.htm
_________________
Stopy wody
Waldek
 Autor postu otrzymał 1 piw(a)
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Więcej szczegółów
Wystawiono 1 piw(a):
kemot
MirekMors 


Wiek: 64
Dołączył: 30 Sty 2014
Posty: 3188
Otrzymał 117 piw(a)
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2016-11-20, 15:00   

Globus napisał/a:
To czekam na wodowanie. :mrgreen:

Nie będziemy czekać ! Jesteśmy głodni wiedzy... ;-)
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
mariaciuncia 

Dołączył: 13 Lut 2014
Posty: 232
Otrzymał 12 piw(a)
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2016-11-21, 19:27   

MirekMors napisał/a:
Nie będziemy czekać ! Jesteśmy głodni wiedzy...


Spragnieni brzmi lepiej :-D
_________________
Marian Jasiński
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group