forum.zeglarzom.pl Strona Główna
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Ogrzewanie Planar
Autor Wiadomość
yavor 


Wiek: 40
Dołączył: 01 Lut 2014
Posty: 1162
Otrzymał 36 piw(a)
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2018-02-12, 15:15   

gpl napisał/a:
Mariusz oraz Yavor - jak po całym sezonie oceniacie ogrzewanie Planar?
Wprawdzie łódki jeszcze nie zmieniłem, ale ogrzewanie to będzie jedna z pierwszych rzeczy, które planuję założyć (jeśli oczywiście kupie jacht bez ogrzewania) i rozważam właśnie Planar.

Bedę wdzięczny za opinie, minusy, plusy i ogólne wrażenia użytkowe :)


Maciek, docelowo na Ph24 zamontowałem oryginalne Webasto diesel (akurat trafiło się w podobnej cenie). Dlatego o samym Planarze się nie wypowiem, ale już o webasto tak. I nawet mogę porównać do trumatic 2400, które obecnie mam w An26cc.

Zalety webasto to niewątpliwie ekonomia użytkowania, jeżeli skupimy się tylko na paliwie. Zbiornik 5l wystarcza na bardzo długo. Truma wypada na tym polu zdecydowanie gorzej, gdyż butla 5kg wystarcza na 3 dni. I na tym zalety webasto w porównaniu do trumy się kończą.

Truma jest zdecydowanie mniej prądożerna co na jachcie, na którym walczymy o każdy amper ma kolosalne znaczenie. Webasto przy starcie pobierało do 15A i przy słabszej baterii, gdy napięcie spadało poniżej 11,5V potrafiło nie wystartować. Truma pobiera ok 1A.
Kolejny argument za trumą to głośność urządzenia.

Poza tym oba rozwiązania są wydajne.
Szczerze, to do trumy podchodziłem sceptycznie właśnie ze względu na ilości zużywanego gazu. Ale umówmy się, 4 butle na sezon (dwie na wiosnę, dwie na jesieni) kieszeni nie zrujnują...
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
MirekMors 


Wiek: 64
Dołączył: 30 Sty 2014
Posty: 3188
Otrzymał 117 piw(a)
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2018-02-12, 18:29   

5 kg gazu na 3 dni ? U mnie starczały 3 kg na 3 dni, a łódką ciut większa. Temp. 15 - 18 ` C wewnątrz.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Emill`76 

Wiek: 47
Dołączył: 06 Lut 2014
Posty: 653
Otrzymał 43 piw(a)
Skąd: Okolice Nasielska
Wysłany: 2018-02-12, 19:15   

U mnie też, podobnie jak u Mirka. 3 kg propanu na 3 nocki . Zaznaczam propanu, gdy butla schodzi niemal do zera . W przypadku propan butanu , szczególnie przy niskiej temp na zewnątrz, już gdy zostanie ok 20% w butli, ciśnienie może być zbyt niskie aby truma pracowała .
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Michal 

Dołączył: 05 Lut 2014
Posty: 373
Otrzymał 54 piw(a)
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2018-02-12, 20:36   

W Janmorze 700 zamontowałem Trumę Combi 4. Zamontowałem butlę gazową BP Nano 8 kg, właścicel miał jednak dość wymian butli. Pomimo cichej i bezawaryjnej pracy, po dwóch latach nie patrząc na koszty wymienia piec na Trumę Combi D6 diesel. Teraz zamontuje zbiornik na olej i będzie tankował raz na sezon. W ogrzewaniach na olej spotkałem się z krytyką hałaśliwej pomki, cykliczne cykanie. Planar miał nędzny wyświetlacz, ale może coś poprawili. Webasto ma wyświetlacz cyfrowy z programowaniem.
Będzie Truma Combi 4 do kupienia.
_________________
Kto ma statki ten ma wydatki
Pozdrawiam Michał
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
gpl 


Dołączył: 10 Lut 2018
Posty: 52
Otrzymał 4 piw(a)
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2018-02-12, 21:03   

Dla mnie wygodniejsze wydaje się zdecydowanie ogrzewanie na olej napędowy i raczej takie wybiore. Poza tym do gazu nigdy nie miałem zaufania.

Hałas - to jedyny istotny argument na minus dla ON jaki biorę pod uwagę :-)
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Szaman3 
Administrator


Dołączył: 29 Sty 2014
Posty: 2185
Otrzymał 133 piw(a)
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2018-02-12, 21:44   

Bez przesady z tym hałasem. Ja nie odczuwam go. Natomiast dla mnie olbrzymią przewagą ON nad gazem jest dostępność paliwa. Bo mówimy o propanie. Przy niższych temperaturach, a właśnie wtedy ogrzewanie jest najbardziej eksploatowane można zapomnieć o mieszance propan-butan. I jak akurat gaz się skończy, to wtedy okazuje się, ze najbliższa stacja BP z nano butlą jest w sąsiednim powiecie. A po ON pójdę do najbliższego gospodarstwa i spuszczą mi z traktora. I znów mam ciepło.

PS. Jeszcze o prądzie. U mnie Planar podczas rozruchu bierze 10 A. Nie wiem dlaczego Webasto kotłuje 15A. A później w trakcie pracy też ok. 1A. To raptem 10Ah przez długą jesienną noc. Ale to jeden solar więcej i już nie ma problemu :-)
 Autor postu otrzymał 1 piw(a)
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Więcej szczegółów
Wystawiono 1 piw(a):
gpl
yavor 


Wiek: 40
Dołączył: 01 Lut 2014
Posty: 1162
Otrzymał 36 piw(a)
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2018-02-12, 22:03   

MirekMors napisał/a:
5 kg gazu na 3 dni ? U mnie starczały 3 kg na 3 dni, a łódką ciut większa. Temp. 15 - 18 ` C wewnątrz.


3 dni czy 3 noce?
15 stopni to u mnie bez odpalania trumy mialem... Aga lubi 22-23...

Na moje plywanie truma wystarczy, mam dwie butle i jedna jest zawsze pelna wiec gazu nie zabraknie. W porcie moge doladowac. Koszty pomijalne.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Emill`76 

Wiek: 47
Dołączył: 06 Lut 2014
Posty: 653
Otrzymał 43 piw(a)
Skąd: Okolice Nasielska
Wysłany: 2018-02-12, 22:17   

yavor napisał/a:
MirekMors napisał/a:
5 kg gazu na 3 dni ? U mnie starczały 3 kg na 3 dni, a łódką ciut większa. Temp. 15 - 18 ` C wewnątrz.


3 dni czy 3 noce?
15 stopni to u mnie bez odpalania trumy mialem... Aga lubi 22-23...

Na moje plywanie truma wystarczy, mam dwie butle i jedna jest zawsze pelna wiec gazu nie zabraknie. W porcie moge doladowac. Koszty pomijalne.


Naładuj czystym propanem, a 5 kg butla powinna wystarczyć na noc więcej ;-) I warto ogarnąć napełnianie z butli 11 kg samemu . Można to czynić skutecznie i bezpiecznie ;-) a i wychodzi o wiele taniej .
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
balti 


Dołączyła: 30 Sty 2014
Posty: 3214
Otrzymał 165 piw(a)
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2018-02-12, 23:25   

Pozostaje kwestia miejsca na zamontowanie . U mnie bakisty są tak małe że ni cholery nie ma miejsca na to ustrojstwo :-(
_________________
Ludzie nie dlatego przestają się bawić bo się starzeją , lecz starzeją się bo przestają się bawić

***** ***
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Szaman3 
Administrator


Dołączył: 29 Sty 2014
Posty: 2185
Otrzymał 133 piw(a)
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2018-02-12, 23:28   

Chyba żartujesz. Przyjedź do mnie to pokażę Ci ile miejsca to zajmuje
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
balti 


Dołączyła: 30 Sty 2014
Posty: 3214
Otrzymał 165 piw(a)
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2018-02-12, 23:37   

Mariusz przecież oglądałam , ale Ty chyba nie pamiętasz moich bakist w kokpicie a właściwie tego co je imituje . W każdym razie u Ciebie w porównaniu z moimi to są lochy
_________________
Ludzie nie dlatego przestają się bawić bo się starzeją , lecz starzeją się bo przestają się bawić

***** ***
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Szaman3 
Administrator


Dołączył: 29 Sty 2014
Posty: 2185
Otrzymał 133 piw(a)
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2018-02-12, 23:40   

To się je powiększy. Trzeba coś dolaminować. Może jakąś kieszeń na zewnątrz? :lol:
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
balti 


Dołączyła: 30 Sty 2014
Posty: 3214
Otrzymał 165 piw(a)
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2018-02-12, 23:43   

Konia z rzędem temu co wymyśli jakieś sensowne miejsce bo ja już od zeszłego roku dumam w tym temacie
_________________
Ludzie nie dlatego przestają się bawić bo się starzeją , lecz starzeją się bo przestają się bawić

***** ***
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Szaman3 
Administrator


Dołączył: 29 Sty 2014
Posty: 2185
Otrzymał 133 piw(a)
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2018-02-12, 23:46   

Trzeba będzie zrobić konsylium i na pewno coś się wymyśli. Co najwyżej trzeba będzie zużyć trochę płynów ułatwiających komunikację i skuteczną wymianę poglądów :-D
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
balti 


Dołączyła: 30 Sty 2014
Posty: 3214
Otrzymał 165 piw(a)
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2018-02-12, 23:50   

Ok. to kiedy obchód ? :-D
_________________
Ludzie nie dlatego przestają się bawić bo się starzeją , lecz starzeją się bo przestają się bawić

***** ***
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Szaman3 
Administrator


Dołączył: 29 Sty 2014
Posty: 2185
Otrzymał 133 piw(a)
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2018-02-12, 23:54   

Ja na razie jestem niedostępny :-(
Musze lecieć na rejs :-D
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
MirekMors 


Wiek: 64
Dołączył: 30 Sty 2014
Posty: 3188
Otrzymał 117 piw(a)
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2018-02-13, 00:04   

Emill`76 napisał/a:
U mnie też, podobnie jak u Mirka. 3 kg propanu na 3 nocki . Zaznaczam propanu, gdy butla schodzi niemal do zera . W przypadku propan butanu , szczególnie przy niskiej temp na zewnątrz, już gdy zostanie ok 20% w butli, ciśnienie może być zbyt niskie aby truma pracowała .

Napiszę po raz 83. Gdy są 2 butle, wtedy gaz schodzi do 0, bo jest większa powierzchnia odparowania. Przerabiałem temat. Tankuję zwykły LPG.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Szaman3 
Administrator


Dołączył: 29 Sty 2014
Posty: 2185
Otrzymał 133 piw(a)
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2018-02-13, 00:07   

To jak one są podłączone? I gdzie są umiejscowione na jachcie?
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
MirekMors 


Wiek: 64
Dołączył: 30 Sty 2014
Posty: 3188
Otrzymał 117 piw(a)
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2018-02-13, 00:42   

W lewej rufowej równolegle. Nawet bez zaworów rozdzielających - za dużo kombinacji i łączeń. 2 lata temu całe lato pływałem z 1 (3kg) butlą. 2. reduktor zwisał swobodnie; nie przepuszczał gazu wstecz. Dopóki ten się nie skończył... Spadło ciśnienie i zawór wsteczny w reduktorze puścił. Śmierdziało na całej kei.
Większa ilość nawet mniejszych butli zwiększa powierzchnię i pozwala na odparowanie gazu. Przyjeżdżając jesienią na łódkę można wziąć te 2 butle z domu lub napełnić na miejscu. Gdy truma zdechnie z powodu braku gazu to i kuchenka już nie chce chodzić. Ok. 9.oo-10.oo słonko wydobywa z nich resztki gazu na herbatę.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Szaman3 
Administrator


Dołączył: 29 Sty 2014
Posty: 2185
Otrzymał 133 piw(a)
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2018-02-13, 00:47   

Sposób podłączenia butli nie zmieni praw fizyki. W niskiej temperaturze butan nie odparuje. Powierzchnia parowania w dwóch butlach jest oczywiście większa. Ale co to ma do rzeczy? Tyle samo butanu zostanie w jednej i w drugiej.
Oczywiście dopóki nie wyjdzie słoneczko i nie podgrzeje butli .... A w nocy nie podgrzeje ;-)
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group