forum.zeglarzom.pl Strona Główna
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
akumulator - zakup
Autor Wiadomość
urbos 

Dołączył: 12 Lut 2014
Posty: 731
Otrzymał 43 piw(a)
Skąd: Częstochowa/Kraków
Wysłany: 2017-05-20, 09:38   akumulator - zakup

Hej,
z tego co pamiętam była na ten temat jakaś dyskusja i w zeszłym roku parę osób kupowało jakieś aku. Możecie coś doradzić?

Mam raczej małe zużycie mocy (ciepłe światło trochę bierze, radio, pompka do wody, ładowanie telefonu). Mam solarkę 45W bodajże.
Używałem 90Ah, AGM, firmy eurostar. Pożył z 8 lat, ale już nie daje rady.

Jakbyście mieli jakieś sugestie co do firmy (ew. technologi - raczej myślałem AGM brać, na pewno głębokiego rozładowania i bezobsługowy) to będę wdzięczny. Jak nie to coś wylosuje :)
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
MirekMors 


Wiek: 64
Dołączył: 30 Sty 2014
Posty: 3188
Otrzymał 117 piw(a)
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2017-05-20, 13:16   

Sam sobie odpowiedziałeś. Eurostar - niby firma krzak a chodził 8 lat. Nie warto przepłacać za nazwę .
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Artur 66 
Moderator


Wiek: 57
Dołączył: 30 Sty 2014
Posty: 2537
Otrzymał 86 piw(a)
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2017-05-20, 13:23   

ZAP SZNAJDER AGM 95 Ah, bardzo dobry stosunek ceny do jakości, polecam.
Taniej kupić na Allegro (550 zł) niż w sklepie fabrycznym (890 zł). :->
_________________
***** ***
"Nie starzeje się ten, kto nie ma na to czasu."
Żeglarstwo jest przereklamowane :)
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
MirekMors 


Wiek: 64
Dołączył: 30 Sty 2014
Posty: 3188
Otrzymał 117 piw(a)
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2017-05-20, 15:10   

Jesienią aku bardzo podrożały. W fabrycznym rzeczywiście najdrożej. Ale jeżeli na Allegro 550 to lepiej za tą samą kasę kup w sklepie stacjonarnym. W poniedziałek zapytam w sklepie niedaleko siebie - są tani.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
urbos 

Dołączył: 12 Lut 2014
Posty: 731
Otrzymał 43 piw(a)
Skąd: Częstochowa/Kraków
Wysłany: 2017-05-20, 15:28   

Dzięki za rady.
Muszę tylko sprawdzić jaki wymiar wchodzi do bakisty.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
urbos 

Dołączył: 12 Lut 2014
Posty: 731
Otrzymał 43 piw(a)
Skąd: Częstochowa/Kraków
Wysłany: 2017-06-06, 09:55   

Mirek - możesz napisać co to za sklep? Będę w Warszawie, może dam radę podjechać, pogadać, zakupić..
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
MirekMors 


Wiek: 64
Dołączył: 30 Sty 2014
Posty: 3188
Otrzymał 117 piw(a)
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2017-06-06, 10:06   

Mam nadzieję,że mnie admin nie zbanuje ? Ech te przyzwyczajenia... :->
http://www.akba.pl/kontakt.html
 Autor postu otrzymał 1 piw(a)
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Więcej szczegółów
Wystawiono 1 piw(a):
urbos
urbos 

Dołączył: 12 Lut 2014
Posty: 731
Otrzymał 43 piw(a)
Skąd: Częstochowa/Kraków
Wysłany: 2017-06-06, 10:19   

Swoją drogą przy okazji szukania akumulatora trafiłem na ciekawie pozbierane informacje (może znacie, ale wrzucam..)
http://www.zeglujmyrazem....umulatory_9.pdf

Dzięki Mirku, choć widzę, że w sumie z Częstochowy niedużo dalej niż z Warszawy ;)

Ps.
Padło chyba na taki:
http://www.sklep.akba.pl/...780a-p-137.html
muszę jeszcze sprawdzić czy wchodzi do bakisty

Jak dobrze zrozumiałem wszystko co przeczytałem to takie:
http://www.sklep.akba.pl/marine-c-5_42.html
to taka próba przerobienia aku samochodowego na jachtowy małym kosztem, si?
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
yavor 


Wiek: 40
Dołączył: 01 Lut 2014
Posty: 1162
Otrzymał 36 piw(a)
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2017-06-06, 12:57   

Tak sobie czytam o tych akumulatorach i z każdą linijką tekstu jestem coraz bardziej "głupi" :oops:

Obecnie stoję przed wyborem akumulatora (ów) na łódkę i staram się zgłębić jak najwięcej wiedzy. Najtańsze aku o pojemności 180-230 ah kosztują ok 500PLN. Baterie oznaczone jako AGM to koszt x2.

Z moich obliczeń wynika, że bateria 200ah powinna dać radę do zasilenia urządzeń w łódce biorąc pod uwagę solary 2x 60W (jak będzie potrzeba to mam jeszcze miejsce na 50W).
Odbiorniki (częściowo jeszcze w planach) to:
1. Oświetlenie LED (łącznie ok 30W z salingami, topem itp.)
2. Dwie pompy wody
3. Ładowanie telefonów
4. Webasto
5. lodówka


Wszędzie można przeczytać, że do łodzi nie są polecane zwykłe "kwasiaki" znane z aut osobowych. W zamieszczonym wyżej PDF-ie doczytałem [i][i]"Popularne ołowiowo-kwasowe akumulatory samochodowe (automotive / conventional flooded / lead-acid) mają płyty ołowiowe na tyle cienkie, że wstrząsy na łodzi na pewno szybko je uszkodzą. Dlatego przestrzegamy przed zakupem tanich zwykłych akumulatorów samochodowych"[/i][/i]
Czy aku na łodzi jest narażony na większe wstrząsy niż w aucie osobowym, który jeździ po naszych cudownych polskich drogach? No chyba raczej niekoniecznie...
Obecnie mam jakiś stary aku 60ah (zwykły kwasiak), który pływał jeszcze w sasance i pewnie ma z 8-10 lat. Oczywiście jest na wykończeniu, ale oświetlenie i pompy ogarnia bez ładowania z gniazda 230V (wystarcza solar 60W).

Kolejne co mnie zastanawia to kwestia głębokiego rozładowania. U mnie akumulator podłączony jest do regulatora ładowania. Regulator dba o to, aby napięcie na aku nie spadło poniżej 10,8V oraz aby nie przekroczyło 14V po doładowaniu z solarów (wartości mogę dowolnie ustawiać). Idąc tym torem myślenia nie ma możliwości głębokiego rozładowania :-/


Mam zatem prośbę o pomoc. Co wybrać :?: :roll: :roll:
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Emill`76 

Wiek: 47
Dołączył: 06 Lut 2014
Posty: 653
Otrzymał 43 piw(a)
Skąd: Okolice Nasielska
Wysłany: 2017-06-06, 13:30   

yavor napisał/a:
Tak sobie czytam o tych akumulatorach i z każdą linijką tekstu jestem coraz bardziej "głupi" :oops:

Obecnie stoję przed wyborem akumulatora (ów) na łódkę i staram się zgłębić jak najwięcej wiedzy. Najtańsze aku o pojemności 180-230 ah kosztują ok 500PLN. Baterie oznaczone jako AGM to koszt x2.

Z moich obliczeń wynika, że bateria 200ah powinna dać radę do zasilenia urządzeń w łódce biorąc pod uwagę solary 2x 60W (jak będzie potrzeba to mam jeszcze miejsce na 50W).
Odbiorniki (częściowo jeszcze w planach) to:
1. Oświetlenie LED (łącznie ok 30W z salingami, topem itp.)
2. Dwie pompy wody
3. Ładowanie telefonów
4. Webasto
5. lodówka


Wszędzie można przeczytać, że do łodzi nie są polecane zwykłe "kwasiaki" znane z aut osobowych. W zamieszczonym wyżej PDF-ie doczytałem [i][i]"Popularne ołowiowo-kwasowe akumulatory samochodowe (automotive / conventional flooded / lead-acid) mają płyty ołowiowe na tyle cienkie, że wstrząsy na łodzi na pewno szybko je uszkodzą. Dlatego przestrzegamy przed zakupem tanich zwykłych akumulatorów samochodowych"[/i][/i]
Czy aku na łodzi jest narażony na większe wstrząsy niż w aucie osobowym, który jeździ po naszych cudownych polskich drogach? No chyba raczej niekoniecznie...
Obecnie mam jakiś stary aku 60ah (zwykły kwasiak), który pływał jeszcze w sasance i pewnie ma z 8-10 lat. Oczywiście jest na wykończeniu, ale oświetlenie i pompy ogarnia bez ładowania z gniazda 230V (wystarcza solar 60W).

Kolejne co mnie zastanawia to kwestia głębokiego rozładowania. U mnie akumulator podłączony jest do regulatora ładowania. Regulator dba o to, aby napięcie na aku nie spadło poniżej 10,8V oraz aby nie przekroczyło 14V po doładowaniu z solarów (wartości mogę dowolnie ustawiać). Idąc tym torem myślenia nie ma możliwości głębokiego rozładowania :-/


Mam zatem prośbę o pomoc. Co wybrać :?: :roll: :roll:


Mam u siebie AGM 180 Ah + AGM 100 Ah + Solar 30W i prądu nawet przy 4 dniach bez portu , pod dostatkiem. Oswietlenie led , ładowarki , trumatic E2400 , lodówka kompresorowa Waeco , Echosonda ...
Jeśli miałbym teraz wybierać to zamiast jednego dużego 180 , zamieniłbym na 2 mniejsze - łatwiej transportować przed / po sezonie i łatwiej umiejscowić .
Ta dodatkowa 100-ka , jest umiejscowiona w bakiście rufowej i służy głownie do silnika elektrycznego , gdy mam potrzebę pływania na nim .
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Bodo 
Administrator


Wiek: 66
Dołączył: 30 Sty 2014
Posty: 5348
Otrzymał 159 piw(a)
Skąd: Sierpuchowo
Wysłany: 2017-06-06, 14:50   

yavor napisał/a:
Czy aku na łodzi jest narażony na większe wstrząsy niż w aucie osobowym ....

Tak, pod warunkiem, że łódź pływa po Bałtyku ..... jak jest fala, to potrafi podrzucać całą załogę z kambuzem i kiblem .... :mrgreen: ....
Różnica między AGM a zwykłym jest możność głębszego rozładowania oraz, w razie pęknięcia obudowy, brak rozlanego po łódce kwasu siarkowego .... :-D
Ja zakupiłem 4x80 Ah, zwykłe, zmarynizowane, czyli "głębokiego rozładowania" .... tak, przynajmniej jest napisane ... ale nie zamierzam tego sprawdzać i solary 100W, będą o to dbały .... w Twoim zapotrzebowaniu, 200 Ah, wydaje się zdecydowanie, wystarczające .....
Może zacznij od 100 Ah, a jak zabraknie, dokupisz drugi aku .....

Aha ... Ty jesteś, jeszcze młody, ale ja zastosowałem to, co napisał Emil .... zamiast 3 aku po 120 Ah, ze wzgledu na mój kręgosłup, kupiłem 4 po 80 Ah ... :-/
_________________
Wiem, że niewiem .... tylko nie wiem, ile niewiem ....
Ale jedno, wiem na pewno .... ***** ***
Bogdan
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
yavor 


Wiek: 40
Dołączył: 01 Lut 2014
Posty: 1162
Otrzymał 36 piw(a)
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2017-06-06, 15:00   

Bodo napisał/a:
yavor napisał/a:
Czy aku na łodzi jest narażony na większe wstrząsy niż w aucie osobowym ....

Tak, pod warunkiem, że łódź pływa po Bałtyku ..... jak jest fala, to potrafi podrzucać całą załogę z kambuzem i kiblem .... :mrgreen: ....
Różnica między AGM a zwykłym jest możność głębszego rozładowania oraz, w razie pęknięcia obudowy, brak rozlanego po łódce kwasu siarkowego .... :-D
Ja zakupiłem 4x80 Ah, zwykłe, zmarynizowane, czyli "głębokiego rozładowania" .... tak, przynajmniej jest napisane ... ale nie zamierzam tego sprawdzać i solary 100W, będą o to dbały .... w Twoim zapotrzebowaniu, 200 Ah, wydaje się zdecydowanie, wystarczające .....
Może zacznij od 100 Ah, a jak zabraknie, dokupisz drugi aku .....

Aha ... Ty jesteś, jeszcze młody, ale ja zastosowałem to, co napisał Emil .... zamiast 3 aku po 120 Ah, ze wzgledu na mój kręgosłup, kupiłem 4 po 80 Ah ... :-/


Raczej nie wybieram się na Bałtyk moją łódeczką :lol:
Plan mam taki, aby aku ładnie przymocować pasami. Zminimalizuje to ryzyko uszkodzenia.

A co do pleców to w ogóle o tym nie pomyślałem, a wcale nie jest tak kolorowo...
Za to taka 200ah idealnie pasuje do bakisty ( ze skrzynką bosmańską wypełnia całą długość)
Zatem szukam czegoś w okolicy 100ah x2...
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
MirekMors 


Wiek: 64
Dołączył: 30 Sty 2014
Posty: 3188
Otrzymał 117 piw(a)
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2017-06-07, 11:27   

yavor napisał/a:
solary 2x 60W (jak będzie potrzeba to mam jeszcze miejsce na 50W).

Gdzie ty je zainstalowałeś ?
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
marekj 


Wiek: 52
Dołączył: 02 Lut 2014
Posty: 1206
Otrzymał 74 piw(a)
Skąd: Zabrze
Wysłany: 2017-06-07, 12:25   

MirekMors napisał/a:
Gdzie ty je zainstalowałeś ?
Może przykleił do dna - tam jest dużo miejsca ;-) ;-) ;-) :mrgreen:
_________________
Pozdawiam
Marek

***** ***
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
yavor 


Wiek: 40
Dołączył: 01 Lut 2014
Posty: 1162
Otrzymał 36 piw(a)
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2017-06-07, 12:59   

MirekMors napisał/a:
yavor napisał/a:
solary 2x 60W (jak będzie potrzeba to mam jeszcze miejsce na 50W).

Gdzie ty je zainstalowałeś ?


No jak gdzie :?: Na koi rufowej :lol:

Wchodzą idealnie 2x60W pomiędzy masztem a zejściówką. Na samej zejściówce jest miejsce na 50W, ale z obliczeń już tak idealnie się nie wpasuje (wystaje 3mm).

No i zakupie zapewne 2x 110ah, które mam nadzieję wystarczą do zasilenia wszystkich gadżetów. Przy okazji wyrównają delikatnie łódkę, gdyż stoi lekko przechylona na lewą burtę po zabudowaniu kambuza :-?
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
gadam 


Wiek: 59
Dołączył: 28 Paź 2016
Posty: 17
Otrzymał 2 piw(a)
Skąd: okolice Garwolina
Wysłany: 2017-06-07, 13:11   

Yavor
Od trzech lat użytkuję Sznajdera 110 Ah głębokiego rozładowania , zwykle pływam w weekendy po Nidzkim do ostatniej chwili przed powrotem więc zdarza się wracać na elektryku nawet "spod Dębego"
Venuska jest ciężkawa i ma spore opory, a silniczek 66LBS też sporo pobiera , wystarczało podładować 2 - 3 razy w sezonie i akumulatorek dawał radę . no i ma wygodną rączkę przez całą długość oraz miał niezłą cenę . Teraz chciałem dokupić drugi taki sam, ale nie znalazłem go w ofercie Sznajdera :-( . Myslę, że spełniłby Twoje oczekiwania
_________________
Żegluj i pozwól innym żeglować ,życie to największy ocean jest. Można płynąć samotnie ale.... po co ?
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
yavor 


Wiek: 40
Dołączył: 01 Lut 2014
Posty: 1162
Otrzymał 36 piw(a)
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2017-06-07, 15:53   

gadam napisał/a:
Yavor
Od trzech lat użytkuję Sznajdera 110 Ah głębokiego rozładowania , zwykle pływam w weekendy po Nidzkim do ostatniej chwili przed powrotem więc zdarza się wracać na elektryku nawet "spod Dębego"
Venuska jest ciężkawa i ma spore opory, a silniczek 66LBS też sporo pobiera , wystarczało podładować 2 - 3 razy w sezonie i akumulatorek dawał radę . no i ma wygodną rączkę przez całą długość oraz miał niezłą cenę . Teraz chciałem dokupić drugi taki sam, ale nie znalazłem go w ofercie Sznajdera :-( . Myslę, że spełniłby Twoje oczekiwania


A masz jakiś solar czy zostawiasz aku bez ładowania w łódce?

Ja chciałbym uzyskać sporą pojemność akumulatorów, aby nie doprowadzać do napięcia poniżej 12V. Dlatego 200ah to minimum biorąc pod uwagę lodówkę (a planuję zrobić lodówkę w bakiście) czyli ok 40W co daje ponad 3A. Do tego w chłodniejsze dni a raczej noce planuję odpalać webasto. Częściej pływam weekendowo, więc powinno być ok. W dłuższych rejsach zawsze można się podładować w porcie.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Artur 66 
Moderator


Wiek: 57
Dołączył: 30 Sty 2014
Posty: 2537
Otrzymał 86 piw(a)
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2017-06-07, 19:14   

200 ah wystarczy na weekend nawet bez solara.
_________________
***** ***
"Nie starzeje się ten, kto nie ma na to czasu."
Żeglarstwo jest przereklamowane :)
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Emill`76 

Wiek: 47
Dołączył: 06 Lut 2014
Posty: 653
Otrzymał 43 piw(a)
Skąd: Okolice Nasielska
Wysłany: 2017-06-07, 21:13   

Artur 66 napisał/a:
200 ah wystarczy na weekend nawet bez solara.


Zdecydowanie ;-) 2 weekendy temu , po gorącym weekendzie, lodówka non stop + ładowarki , echosonda itp , napięcie na aku 180Ah spadło zaledwie do 12,4 V :mrgreen: a moj solarek daje jedyne 30W
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Globus 


Dołączył: 16 Lis 2014
Posty: 317
Otrzymał 12 piw(a)
Skąd: Piastów
Wysłany: 2017-09-06, 18:56   

A pytanie z pogranicza.
Czy jak przyjeżdżacie na łódkę to lodówkę odpalacie z akumulatora i od razu w rejs, czy np. zostajecie na noc i w nocy chłodzicie lodówkę z zapasami z 230V a rano z akumulatora tylko podtrzymujecie chłodzenie ?
_________________
Bogdan
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group