forum.zeglarzom.pl Strona Główna
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Transport jachtu
Autor Wiadomość
balti 


Dołączyła: 30 Sty 2014
Posty: 3214
Otrzymał 165 piw(a)
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2014-08-31, 23:53   Transport jachtu

Taki artykuł mi się nawiną , może się komuś przyda .
http://www.info.clicktran...lodzi-poradnik/
_________________
Ludzie nie dlatego przestają się bawić bo się starzeją , lecz starzeją się bo przestają się bawić

***** ***
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
kemot 
Moderator


Dołączył: 30 Sty 2014
Posty: 2354
Otrzymał 57 piw(a)
Skąd: Błonie
Wysłany: 2014-09-01, 07:53   

Z artykułu:

"Ważna jest waga zestawu. Jeżeli waga przyczepy nie przekracza 750 kg, nie trzeba mieć prawa jazdy kategorii E. Trzeba zadbać o to, żeby na przyczepie nie było więcej wagi, niż pozwala na to limit wpisany w jej dowodzie rejestracyjnym. My zabraliśmy cały zestaw do składu węgla, bo tam są wagi do samochodów towarowych. Trzeba pamiętać o tym, że wszyscy pasażerowie w trakcie ważenia powinni być na pokładzie"


:?: :?: :?: [/b]
Ostatnio zmieniony przez kemot 2014-09-01, 08:02, w całości zmieniany 1 raz  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Barbarossa 

Dołączył: 06 Lut 2014
Posty: 276
Otrzymał 7 piw(a)
Skąd: Puszcza Kampinoska
Wysłany: 2014-09-01, 08:37   

Po pierwsze bzdura że skoro dmc przyczepy nie przekracza 750 kg nie trzeba mieć kat. E
Po drugie, Tomku chodzi o to żeby masa rzeczywista pojazdu czyli np podczas ważenia nie przekroczyła Dmc pojazdu lub zestawu pojazdów
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Szaman3 
Administrator


Dołączył: 29 Sty 2014
Posty: 2185
Otrzymał 133 piw(a)
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2014-09-01, 08:45   

Podejrzewam, że wypowiedzi Brożki są cytowane fragmentarycznie, a cięcia nie zawsze zachowują sens tego co chciała powiedzieć. Nawiasem mówiąc niektóre sformułowania autora artykułu są dość dziwne. Chyba jego polonista w grobie się przewraca.
Przyczepa przede wszystkim musi być dopasowana do wagi.
albo:
To, jakie formalności należy załatwić, zależy od tego, jaką łódź i w jakichś warunkach zamierzasz transportować.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Bodo 
Administrator


Wiek: 66
Dołączył: 30 Sty 2014
Posty: 5348
Otrzymał 159 piw(a)
Skąd: Sierpuchowo
Wysłany: 2014-09-01, 09:44   

Barbarossa napisał/a:
Po pierwsze bzdura że skoro dmc przyczepy nie przekracza 750 kg nie trzeba mieć kat. E
.....

Nie masz racji w tym wypadku ..... przykład: kierowca z kat. B, prowadzi samochód o DMC 3500 kg (np. Iveco - bus), to bez dodatkowych uprawnień (kat.E), może podpiąć przyczepę lekką, czyli o DMC 750 kg..... razem zestaw. zgodnie z prawem, może mieć DMC 4250 kg ....
drugi, odwrotny przykład: kierowca z kat. B, prowadzi samochód o DMC 1500 kg (np. VW Golf), nie może bez uprawnień kat. E, podpiąć przyczepy o DMC 1000 kg, pomimo, że łączna waga DMC, nie przekracza 3500 kg i wynosi 2500 kg ...
Dlaczego:
1). ponieważ, przepis mówi, że do samochodu, można podczepić przyczepę lekką ( do 750 kg DMC), bez żadnych dodatkowych uprawnień ...
2). ponieważ do holowania przyczepy pow. 750 kg DMC, trzeba mieć uprawnienia w postaci kat. E
_________________
Wiem, że niewiem .... tylko nie wiem, ile niewiem ....
Ale jedno, wiem na pewno .... ***** ***
Bogdan
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Barbarossa 

Dołączył: 06 Lut 2014
Posty: 276
Otrzymał 7 piw(a)
Skąd: Puszcza Kampinoska
Wysłany: 2014-09-01, 10:19   

Bodo podaj paragraf ze można na B prowadzić zestaw ponad 3.5T bo takiego nie znam takiego. Drugi przykład jest ok o ile w dowodzie golfa może ciagnąć przyczepę o. DMC np 1 tony w rzeczywistości mało realne ale jest np VW transporter T3 o Dmc 2100 i jeżeli hak mu pozwala może ciągnąć do 1400 Dmc przyczepy na prawko B
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Bodo 
Administrator


Wiek: 66
Dołączył: 30 Sty 2014
Posty: 5348
Otrzymał 159 piw(a)
Skąd: Sierpuchowo
Wysłany: 2014-09-01, 10:45   

Barbarossa napisał/a:
Bodo podaj paragraf ze można na B prowadzić zestaw ponad 3.5T bo takiego nie znam takiego.....

cytuję z urawnień posiadacza prawa jazdy kat.B:


Kategoria B prawa jazdy uprawnia do kierowania:
- pojazdem samochodowym o dopuszczalnej masie całkowitej (dmc) nieprzekraczającej 3,5 tony (z wyjątkiem motocykla lub autobusu);
- pojazdem samochodowym o dmc nieprzekraczającej 3,5 tony wraz z przyczepą lekką (do 750kg)
- pojazdem samochodowym o dmc nieprzekraczającej 3,5 tony wraz z przyczepą inną niż lekka pod warunkiem, że dopuszczalna masa całkowita zespołu pojazdów nie przekracza 4250 kg a kierowca zdał dodatkowy egzamin praktyczny potwierdzony wpisem do prawa jazdy;*
- ciągnikiem rolniczym lub pojazdem wolnobieżnym.

Należy pamiętać, że rzeczywista masa całkowita przyczepy ciągniętej przez samochód osobowy, samochód ciężarowy o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 t lub autobus - nie może przekraczać rzeczywistej masy całkowitej pojazdu ciągnącego;


Kategoria B+E uprawnia do kierowania zespołem pojazdów składającym się z pojazdu określonego w kategorii B (dmc do 3,5 tony) oraz przyczepy, której rzeczywista masa całkowita nie przekracza rzeczywistej masy całkowitej pojazdu ciągnącego.
Ponadto kategoria B+E uprawnia do kierowania ciągnikiem rolniczym z przyczepą (przyczepami) oraz pojazdem wolnobieżnym z przyczepą (przyczepami). Jednak zespół pojazdów nie może składać się z więcej niż trzech pojazdów.

* - ten tekst, wyklucza w praktyce holowanie przyczepy innej niż 750kg, bez zdania egzaminy na kat. E
_________________
Wiem, że niewiem .... tylko nie wiem, ile niewiem ....
Ale jedno, wiem na pewno .... ***** ***
Bogdan
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Barbarossa 

Dołączył: 06 Lut 2014
Posty: 276
Otrzymał 7 piw(a)
Skąd: Puszcza Kampinoska
Wysłany: 2014-09-01, 10:56   

Jakie jest tego tekstu zródło? Z którego roku? To co kursywą z zaznaczone to dotyczy kat E do B??? Przepisy w których mówiono przyczepa lekka i ciężka juz nie istnieją ...
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Szaman3 
Administrator


Dołączył: 29 Sty 2014
Posty: 2185
Otrzymał 133 piw(a)
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2014-09-01, 10:59   

Ustawa o kierujacych pojazdami z dn 5.01.2011 wraz z późniejszymi zmianami:
Art. 6 ust 1. Prawo jazdy stwierdza posiadanie uprawnienia do kierowania:
6) kategorii B:
a) pojazdem samochodowym o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej
3,5 t, z wyjątkiem autobusu i motocykla,
b) zespołem pojazdów złożonym z pojazdu, o którym mowa w lit. a, oraz
z przyczepy lekkiej,
c) zespołem pojazdów złożonym z pojazdu, o którym mowa w lit. a, oraz z
przyczepy innej niż lekka, o ile łączna dopuszczalna masa całkowita zespołu
tych pojazdów nie przekracza 4.250 kg, z zastrzeżeniem ust. 2,
d) pojazdami określonymi dla prawa jazdy kategorii AM;
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Szaman3 
Administrator


Dołączył: 29 Sty 2014
Posty: 2185
Otrzymał 133 piw(a)
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2014-09-01, 11:23   

Oczywiście brakuje ostatniej aktualizacji dopuszczającej prowadzenie z prawem jazdy kat B jednośladu o pojemności silnika do 125 cm sześć.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Barbarossa 

Dołączył: 06 Lut 2014
Posty: 276
Otrzymał 7 piw(a)
Skąd: Puszcza Kampinoska
Wysłany: 2014-09-01, 11:39   

Mariusz a o czym mówi zastrzeżenie ust 2?
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
balti 


Dołączyła: 30 Sty 2014
Posty: 3214
Otrzymał 165 piw(a)
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2014-09-01, 11:52   

To się też w tym temacie może przydać
http://forum.zeglarzom.pl/viewtopic.php?t=224
_________________
Ludzie nie dlatego przestają się bawić bo się starzeją , lecz starzeją się bo przestają się bawić

***** ***
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
marekj 


Wiek: 52
Dołączył: 02 Lut 2014
Posty: 1206
Otrzymał 74 piw(a)
Skąd: Zabrze
Wysłany: 2014-09-01, 11:53   

Bodo napisał/a:
drugi, odwrotny przykład: kierowca z kat. B, prowadzi samochód o DMC 1500 kg (np. VW Golf), nie może bez uprawnień kat. E, podpiąć przyczepy o DMC 1000 kg, pomimo, że łączna waga DMC, nie przekracza 3500 kg i wynosi 2500 kg ...
Dlaczego:
1). ponieważ, przepis mówi, że do samochodu, można podczepić przyczepę lekką ( do 750 kg DMC), bez żadnych dodatkowych uprawnień ...
2). ponieważ do holowania przyczepy pow. 750 kg DMC, trzeba mieć uprawnienia w postaci kat. E


Bodo - skąd Ty to wziąłeś?
Przecież jest tak:
Cytat:
Prawo o Ruchu Drogowym Dział IV Rozdział I Art. 88.ust.2. pkt. 3 oraz 10:
Kategoria B uprawnia do kierowania:

a) pojazdem samochodowym o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 t, z wyjątkiem autobusu lub motocykla,
b) pojazdem, o którym mowa w lit. a, z przyczepą o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej masy własnej pojazdu ciągnącego, o ile łączna dopuszczalna masa całkowita zespołu tych pojazdów nie przekracza 3,5 t,
c) ciągnikiem rolniczym lub pojazdem wolnobieżnym.

Tak więc sama kategoria B uprawnia do kierowania pojazdem samochodowym o DMC (dopuszczalnej masie całkowitej) nie przekraczającej 3,5 t wraz z przyczepą, której DMC nie przekracza masy własnej pojazdu ciągnącego oraz DMC zespołu pojazdów nie przekracza 3,5 t, co wynika z art. 88, ust. 2, pkt. 3 lit. b PoRD (Prawo o Ruchu Drogowym). Dopuszcza się również, na mocy Konwencji Wiedeńskiej, ciągnięcie przyczepy lekkiej, czyli takiej, której DMC nie przekracza 750 kg, praktycznie bez względu na masę pojazdu ciągnącego, a zatem łączna DMC zespołu pojazdów może w takim przypadku wynosić 4,25 t, wynika to z art. 88, ust. 3, pkt. 3 PoRD.


Tutaj jest wszystko ładnie opisane, a nawet narysowane w/g aktualnego stanu prawnego.

I oczywiście powyżej 3,5 T DMC zestawu viatoll :-P
_________________
Pozdawiam
Marek

***** ***
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Barbarossa 

Dołączył: 06 Lut 2014
Posty: 276
Otrzymał 7 piw(a)
Skąd: Puszcza Kampinoska
Wysłany: 2014-09-01, 11:59   

:shock: konwencja Wiedeńska, przyznaje że nie słyszałem o niej, przepraszam za wprowadzenie w błąd
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Szaman3 
Administrator


Dołączył: 29 Sty 2014
Posty: 2185
Otrzymał 133 piw(a)
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2014-09-01, 12:16   

Barbarossa napisał/a:
Mariusz a o czym mówi zastrzeżenie ust 2?


O potrzebie zdania specjalnego egzaminu.

marekj napisał/a:
Bodo - skąd Ty to wziąłeś?
Przecież jest tak:
Cytat:
Prawo o Ruchu Drogowym Dział IV Rozdział I Art. 88.ust.2. pkt. 3 oraz 10:
Kategoria B uprawnia do kierowania:

a) pojazdem samochodowym o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 t, z wyjątkiem autobusu lub motocykla,
b) pojazdem, o którym mowa w lit. a, z przyczepą o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej masy własnej pojazdu ciągnącego, o ile łączna dopuszczalna masa całkowita zespołu tych pojazdów nie przekracza 3,5 t,
c) ciągnikiem rolniczym lub pojazdem wolnobieżnym.

Tak więc sama kategoria B uprawnia do kierowania pojazdem samochodowym o DMC (dopuszczalnej masie całkowitej) nie przekraczającej 3,5 t wraz z przyczepą, której DMC nie przekracza masy własnej pojazdu ciągnącego oraz DMC zespołu pojazdów nie przekracza 3,5 t, co wynika z art. 88, ust. 2, pkt. 3 lit. b PoRD (Prawo o Ruchu Drogowym). Dopuszcza się również, na mocy Konwencji Wiedeńskiej, ciągnięcie przyczepy lekkiej, czyli takiej, której DMC nie przekracza 750 kg, praktycznie bez względu na masę pojazdu ciągnącego, a zatem łączna DMC zespołu pojazdów może w takim przypadku wynosić 4,25 t, wynika to z art. 88, ust. 3, pkt. 3 PoRD.


Nieaktualne. Kodeks drogowy nie zajmuje się prawami jazdy. Od 5.01.2011 reguluje to ustawa o kierujących pojazdami.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Bodo 
Administrator


Wiek: 66
Dołączył: 30 Sty 2014
Posty: 5348
Otrzymał 159 piw(a)
Skąd: Sierpuchowo
Wysłany: 2014-09-01, 12:31   

Do postu Szamana, dodam, że ust.2 mówi o konieczności zdania praktycznego egzaminu państwowego, oraz wpisu do prawa jazdy ( czyli, dodatkowej kat. E), w przypadkach, gdy zespół samochodowy nie przekracza łącznie 3,5t, natomiast przyczepa jest inna niż lekka....

Edit: .... sorry... nie zauważyłem, że Szaman już to napisał .... :-D
_________________
Wiem, że niewiem .... tylko nie wiem, ile niewiem ....
Ale jedno, wiem na pewno .... ***** ***
Bogdan
Ostatnio zmieniony przez Bodo 2014-09-01, 12:32, w całości zmieniany 1 raz  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
marekj 


Wiek: 52
Dołączył: 02 Lut 2014
Posty: 1206
Otrzymał 74 piw(a)
Skąd: Zabrze
Wysłany: 2014-09-01, 13:51   

Panowie - litości. Tu macie aktualny tekst ujednolicony ustawy o kierujących pojazdami.

Czytamy.
Art. 6, ust. 1, pkt 6
Cytat:
6) kategorii B:
a) pojazdem samochodowym o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 t, z wyjątkiem autobusu i motocykla,
b) zespołem pojazdów złożonym z pojazdu, o którym mowa w lit. a, oraz z przyczepy lekkiej,
c) zespołem pojazdów złożonym z pojazdu, o którym mowa w lit. a, oraz z przyczepy innej niż lekka, o ile łączna dopuszczalna masa całkowita zespołu tych pojazdów nie przekracza 4.250 kg, z zastrzeżeniem ust. 2,
d) pojazdami określonymi dla prawa jazdy kategorii AM;


Z tego wynika że z przyczepą lekką wystarcza zawsze kat. A, natomiast jeżeli nie jest lekka to maksymalne DMC zestawu może być 4250 kg z zastrzeżeniem ust. 2 które mówi że:
Cytat:
2. Zespołem pojazdów, o którym mowa w ust. 1 pkt 6 lit. c, którego dopuszczalna masa całkowita przekracza 3,5 t, może kierować osoba, która zdała część praktyczną egzaminu państwowego, potwierdzoną wpisem do prawa jazdy.


Ta praktyczna część egzaminu to tak zwany kod 96 czyli namiastka kategorii E potrzebna wtedy gdy DMC zestawu przekracza 3,5 tony, jest mniejsze od 4,25 tony i przyczepa nie jest lekka. Jeśli DMC zestawu jest poniżej 3,5 t wystarcza sama kategoria B.

Pełne E jest potrzebne jeśli łączna masa zestawu przekracza 4,25 t.

Cytat:
12) kategorii B+E, C+E lub D+E – pojazdem określonym odpowiednio w pra-wie jazdy kategorii B, C lub D, łącznie z przyczepą (przyczepami), przy czym w zakresie kategorii B+E dopuszczalna masa całkowita ciągniętej przyczepy nie może przekraczać 3,5 t;


Na kod 96 wystarczy zdać praktyczny egzamin kategorii E bez szkolenia i teorii.
_________________
Pozdawiam
Marek

***** ***
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Bodo 
Administrator


Wiek: 66
Dołączył: 30 Sty 2014
Posty: 5348
Otrzymał 159 piw(a)
Skąd: Sierpuchowo
Wysłany: 2014-09-01, 14:46   

marekj napisał/a:
....
b) zespołem pojazdów złożonym z pojazdu, o którym mowa w lit. a, oraz z przyczepy lekkiej,
......


Liczmy ..... 3500 kg - samochód + przyczepa lekka 750 kg = 4 250 kg = B kategoria

marekj napisał/a:
....
c) zespołem pojazdów złożonym z pojazdu, o którym mowa w lit. a, oraz z przyczepy innej niż lekka, o ile łączna dopuszczalna masa całkowita zespołu tych pojazdów nie przekracza 4.250 kg, z zastrzeżeniem ust. 2,
........

Liczmy ..... 2500 kg - samochód + przyczepa inna 1750 kg = 4 250 kg = B kategoria + egzamin zgodny z ust. 2 ( zwany kod 96)


marekj napisał/a:
....
......Ta praktyczna część egzaminu to tak zwany kod 96 czyli namiastka kategorii E potrzebna wtedy gdy DMC zestawu przekracza 3,5 tony, jest mniejsze od 4,25 tony i przyczepa nie jest lekka. Jeśli DMC zestawu jest poniżej 3,5 t wystarcza sama kategoria B.

Pełne E jest potrzebne jeśli łączna masa zestawu przekracza 4,25 t. ...

Ja zdawałem na kat. E, już kilka lat temu ..... nie miałem pojęcia, że ten sam egzamin, który zdawałem (sam, praktyczny), teraz nazywa się "kod 96" .... :shock: .... jak on jest zaznaczony na blankiecie?, bo na moim nie ma takiego miejsca.... ale ja mam blankiet z 2010 roku ....

Podsumowując.... faktem jest, że jak zestaw nie przekracza 3,5 T, to nie jest potrzebne nic, po za gołe B ? .....
_________________
Wiem, że niewiem .... tylko nie wiem, ile niewiem ....
Ale jedno, wiem na pewno .... ***** ***
Bogdan
Ostatnio zmieniony przez Bodo 2014-09-01, 14:49, w całości zmieniany 1 raz  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
marekj 


Wiek: 52
Dołączył: 02 Lut 2014
Posty: 1206
Otrzymał 74 piw(a)
Skąd: Zabrze
Wysłany: 2014-09-01, 15:07   

Nie wiem jak było gdy zdawałeś na E teraz jest tak:
B (96) - http://www.word.waw.pl/in...=pl&s=162,75,43
B + E - http://www.word.waw.pl/in...=pl&s=161,75,43

Bodo napisał/a:
jak zestaw nie przekracza 3,5 T, to nie jest potrzebne nic, po za gołe B ?
Tak. Wystarcza gołe B

Tak się tylko zastanawiam czy jeśli mając B (96) zechce się zdać na E to trzeba robić szkolenie i zdawać ten sam egzamin który się już raz zdało? :mrgreen:
_________________
Pozdawiam
Marek

***** ***
Ostatnio zmieniony przez marekj 2014-09-01, 15:12, w całości zmieniany 1 raz  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Bodo 
Administrator


Wiek: 66
Dołączył: 30 Sty 2014
Posty: 5348
Otrzymał 159 piw(a)
Skąd: Sierpuchowo
Wysłany: 2014-09-01, 15:39   

Chyba tak! ....
Ten egzamin "96", to chyba coś w rodzaju "przejściówki" ..... :-D ... mnie się udało, bo posiadając B, na motocykl A, zdawałem samą praktykę w roku ok. 1982, natomiast na E, też samą praktykę w 2010 roku ... ale, teraz przepisy się zmieniły ... :-|
_________________
Wiem, że niewiem .... tylko nie wiem, ile niewiem ....
Ale jedno, wiem na pewno .... ***** ***
Bogdan
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group