forum.zeglarzom.pl Strona Główna
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Antila 26cc - White Walker
Autor Wiadomość
yavor 


Wiek: 40
Dołączył: 01 Lut 2014
Posty: 1162
Otrzymał 36 piw(a)
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2017-09-26, 12:18   

Emill`76 napisał/a:
yavor napisał/a:


Emil, a jak z szybkością działania? Czasem wiatr potrafi dość szybko odkręcić, czy czujnik równie szybko wyłapuje zmiany wiatru?


No i trzeba niestety uważać na top masztu , cumując na dziko ;-) Chwila nieuwagi i kąt ustawienia wskaźnika wiatru na wysięgniku może ulec przestawieniu ...bądź co gorsza uszkodzeniu ...


Dobrze, że o tym wspomniałeś. AN26cc cumowałem na dziko 4 razy, ale już dało się odczuć długość masztu :oops:
Można jeszcze próbować zamontować czujnik nad sztagiem (poniżej topu masztu). Pytanie czy się da?
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
MirekMors 


Wiek: 64
Dołączył: 30 Sty 2014
Posty: 3188
Otrzymał 117 piw(a)
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2017-09-26, 12:59   

ja kombinuję zamontować go na takim wytyku na zawiasie, który przy cumowaniu mógłbym opuszczać wzdłuż masztu. Podnoszony jakimś fałem wzdłuż masztu lub wewnątrz po rolce np. dodatkowego żagla. Przy moim sposobie pływania długo by się nie uchował.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
żyszkoś 

Dołączył: 22 Lut 2014
Posty: 643
Otrzymał 53 piw(a)
Skąd: Strzyboga / Piastów
Wysłany: 2017-09-26, 14:00   

Emill`76 napisał/a:

No i trzeba niestety uważać na top masztu , cumując na dziko ;-)


I przechodząc dziką Guziankę. :-P
_________________
Adam Żyszkowski
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Emill`76 

Wiek: 47
Dołączył: 06 Lut 2014
Posty: 653
Otrzymał 43 piw(a)
Skąd: Okolice Nasielska
Wysłany: 2017-09-26, 14:38   

yavor napisał/a:


Można jeszcze próbować zamontować czujnik nad sztagiem (poniżej topu masztu). Pytanie czy się da?


Nie bardzo. Struga wiatru będzie zakłócona ....
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
yavor 


Wiek: 40
Dołączył: 01 Lut 2014
Posty: 1162
Otrzymał 36 piw(a)
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2017-11-02, 11:05   

Łódka już na brzegu, niestety nie starczyło czasu na zrobienie wszystkich prac przed zimą, dlatego jadę w najbliższą sobotę dokończyć na spokojnie to co rozgrzebałem.

Mam już w głowie całą masę pomysłów co by tu zmienić itp. A więc tak:

Stopery - obecnie mam easylock mini 2x potrójny. Planuję dokupić kolejny komplet potrójny co w rezultacie da 12 stoperów. Taka ilość będzie aż nadto, ale w przyszłości nie będę musiał kombinować z dokładaniem spinlocków itp. Dlaczego nie zamieniam na spinlocki? Po prostu nie widzę różnicy. Bawiłem się ostatnio spinlockami i jedyna różnica jest taka, że otwierają się luźniej. Niemniej użytkuję easylocki od dłuższego czasu i przyzwyczaiłem się, że trzeba użyć nieco większej siły do otwarcia stopera. Kolejna sprawa to koszty, które w przypadku spinlocków są spore... Easylocki znalazłem za 420zł sztuka. I najważniejsze. Easylocki są węższe przez co zmieszczą się 2x potrójny na stronę. Spinlocki wejdą pięciokrotne.

Kabestany - Tu jeszcze się zastanawiam... Najprawdopodobniej na nadbudówkę pójdą lewmary 15st lub harkeny 20st. Dodatkowo planuję zamontować wózki od foka na półpokładach co w konsekwencji wymusi zamontowanie kabestanów na falszburtach (to jeszcze muszę sprawdzić). Jeżeli będę musiał montować dodatkowe kabestany to zastosuję docelowo anderseny 10 (takie miałem na sasance i były super). Jeżeli pozostanę przy dwóch kabestanach to na pewno zostawię stoliki do obsługi szotów foka.

Solary - Tu wielkiej filozofii nie będzie :) Tak jak na Atmice 2x60W idealnie się wpasuje przed masztem. Jedyny problem jaki widzę to wpuszczenie okablowania, aby wyglądało to w miarę estetycznie...

Akumulatory - Aku przenoszę na dziób do tzw. przedsionka. Jest tam miejsce na 3x80Ah + ładowarka + regulator od solarów. Miejsce idealne bo wentylowane i łatwy dostęp do gratów.

Pantograf - myślałem o wymianie na klasyczny, ale doszedłem do wniosku, że dam szansę obecnemu :) Poza tym planuję zrobić połączenie steru z silnikiem + uwaga... windę elektryczną, która będzie podnosiła i opuszczała silnik. Wyciągarkę już posiadam, teraz tylko muszę pokombinować jak to zrobić. Planuję wstępnie zamontować wyciągarkę w bakiście rufowej dolnej (achterpik, ale dostęp tylko od koi rufowej). Tam będę musiał zamontować bloczek wpuszczany, który zabezpieczę "łezką" przed dostaniem się wody do środka. W tej bakiście mam podłączone ładownie od silnika więc z prądem problemu nie ma. W sobotę zweryfikuję czy moja koncepcja ma sens powodzenia.

Bloczki/liny - tu pójdę w stronę Bartona i Lewmara, staram się pozbywać PEM-a. Zostaną jedynie pemoskie organizery i wózki do szotów foka. Talia będzie Bartona lub Ronstana... Wszystkie liny zmieniam na nowe, ale to już u mnie tradycja z każdą nową łódką :)

Żagle - myślałem o wymianie/sprzedaży, ale odpuściłem. Te które mam są w zajebistym stanie i szkoda sprzedawać za grosze. Postanowiłem dobrze je wyczyścić bo są gdzieniegdzie zabrudzone odchodami pająków, dodatkowo planuję wypuścić grota po liku dolnym z bomu i zastosować krótkie listwy (doświadczalnie). Zobaczymy co osiągnę :)

Kokpit - tu planuję chiński teak oraz stolik do talii grota.

Instalacja elektryczna - docelowo będzie panel z Amperflex-a ,ale nie prędko bo to nie są tanie rzeczy :roll: póki co większych zmian nie szykuje. Może jakieś oświetlenie salingowe... Zobaczymy.

Instalacja wodna - planowałem wodę zaburtową, ale na najbliższy sezon pozostanę tylko przy pitnej. I tak zrobiła mi się duża lista prac i nie chcę znów spędzić miesiąca dłubiąc przy łódce... Wreszcie chcę się napływać :mrgreen: Myślę za to o trumie tt2, aby zaznać trochę komfortu :)

To chyba tyle jak na razie... Czekam na konstruktywną krytykę :oops:
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Bodo 
Administrator


Wiek: 66
Dołączył: 30 Sty 2014
Posty: 5348
Otrzymał 159 piw(a)
Skąd: Sierpuchowo
Wysłany: 2017-11-02, 12:23   

Do czyszczenia żagli jest specyfik do kupienia w Leroyu ... nie mogę znaleźć ubiegłorocznych postów na ten temat, ale używałem i bardzo ładnie się wyczyściło .... nie pamiętam nazwy, bo jakiś niemiec wybił mi ją z głowy ... :mrgreen: ... jak będę w liroju to spojrzę na półkę i sobie przypomnę ...
_________________
Wiem, że niewiem .... tylko nie wiem, ile niewiem ....
Ale jedno, wiem na pewno .... ***** ***
Bogdan
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Emill`76 

Wiek: 47
Dołączył: 06 Lut 2014
Posty: 653
Otrzymał 43 piw(a)
Skąd: Okolice Nasielska
Wysłany: 2017-11-02, 12:40   

Bodo napisał/a:
Do czyszczenia żagli jest specyfik do kupienia w Leroyu ... nie mogę znaleźć ubiegłorocznych postów na ten temat, ale używałem i bardzo ładnie się wyczyściło .... nie pamiętam nazwy, bo jakiś niemiec wybił mi ją z głowy ... :mrgreen: ... jak będę w liroju to spojrzę na półkę i sobie przypomnę ...


Ja używałem "Schimmel entferner" Yachticonu. Niby pisze że do usuwania z żagli plesni , zieleniny itp. ... ale ogólnie doskonale doczyszcza. Nie wiem jaki ma wpływ na żywotność ...ale dość mocno wyczuwalny jest chlor.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
yavor 


Wiek: 40
Dołączył: 01 Lut 2014
Posty: 1162
Otrzymał 36 piw(a)
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2017-11-02, 12:53   

Emill`76 napisał/a:
Bodo napisał/a:
Do czyszczenia żagli jest specyfik do kupienia w Leroyu ... nie mogę znaleźć ubiegłorocznych postów na ten temat, ale używałem i bardzo ładnie się wyczyściło .... nie pamiętam nazwy, bo jakiś niemiec wybił mi ją z głowy ... :mrgreen: ... jak będę w liroju to spojrzę na półkę i sobie przypomnę ...


Ja używałem "Schimmel entferner" Yachticonu. Niby pisze że do usuwania z żagli plesni , zieleniny itp. ... ale ogólnie doskonale doczyszcza. Nie wiem jaki ma wpływ na żywotność ...ale dość mocno wyczuwalny jest chlor.


Dziwne... W necie znalezione "Środek usuwający pleśń- SCHIMMEL ENTFERNER to środek do usuwania grzybów pleśni oraz bakterii. Nie zawiera rozpuszczalnika oraz chloru, nie posiada więc przykrego zapachu"

Ja znalazłem specyfik do moczenia żagli w wannie. Pytanie jak bardzo skuteczny...
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Emill`76 

Wiek: 47
Dołączył: 06 Lut 2014
Posty: 653
Otrzymał 43 piw(a)
Skąd: Okolice Nasielska
Wysłany: 2017-11-02, 13:22   

yavor napisał/a:


Dziwne... W necie znalezione "Środek usuwający pleśń- SCHIMMEL ENTFERNER to środek do usuwania grzybów pleśni oraz bakterii. Nie zawiera rozpuszczalnika oraz chloru, nie posiada więc przykrego zapachu"

Ja znalazłem specyfik do moczenia żagli w wannie. Pytanie jak bardzo skuteczny...


Ewidentnie "wali" chlorem. Wszak jednak skuteczny .. Ja swoje żagle rozłożyłem wiosną na trawniku, wyłożonym wcześniej folią malarską , następnie potraktowałem lekkim roztworem wody i szarego mydła ( miękką gąbką ) a uporczywe zielone plamy tymże właśnie środkiem. Same mydełko, nie chciało usunąć zielonkawych plam ...
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
MirekMors 


Wiek: 64
Dołączył: 30 Sty 2014
Posty: 3188
Otrzymał 117 piw(a)
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2017-11-02, 13:28   

Czy Agnieszka czytuje to forum ? ;-)
Zawsze będę zachwalał Lewmary - czy to kabestany, czy stopery - jak by mi za to płacili. Mam Lewmar 15 i po 6 sezonach żadnych śladów zużycia, a podnoszą b. ciężki maszt.
Dlaczego chcesz założyć (!) szyny foka na półpokładach ? Chcesz szerzej pływać ? ;-)
O ile zdążyłem się zorientować aku 80 czy 100 Ah mają te same wymiary, to może (na pewno) od razu 3x100 ? U siebie ładowarkę przeniosłem w rufę by w nocy nie przeszkadzała.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
yavor 


Wiek: 40
Dołączył: 01 Lut 2014
Posty: 1162
Otrzymał 36 piw(a)
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2017-11-02, 13:42   

MirekMors napisał/a:
Czy Agnieszka czytuje to forum ? ;-)
Zawsze będę zachwalał Lewmary - czy to kabestany, czy stopery - jak by mi za to płacili. Mam Lewmar 15 i po 6 sezonach żadnych śladów zużycia, a podnoszą b. ciężki maszt.
Dlaczego chcesz założyć (!) szyny foka na półpokładach ? Chcesz szerzej pływać ? ;-)
O ile zdążyłem się zorientować aku 80 czy 100 Ah mają te same wymiary, to może (na pewno) od razu 3x100 ? U siebie ładowarkę przeniosłem w rufę by w nocy nie przeszkadzała.


Mirek, myślałem o stoperach lewmara, ale musiałbym wymieniać wszystkie. A jakoś mi nie będzie pasowało jak będą 3 sztuki easylock i 3 sztuki inego producenta :( Dlatego zostaję przy easylock. Kabestany lewmara 15st wypadają najkorzystniej cenowo. Sztuka za ok. 1000zł. Harkeny ok 1600zł, Anderseny 1800zł. Skłaniam się ku lewmarom.
Szyny chcę założyć bo na AN26cc są bardzo blisko masztu i niestety mam efekt podwiewania grota. Do tego przy kursach pełnych nie można wypuścić ładnie foka. Po prostu jest za wąsko. Liczę się z tym, że mogę stracić na ostrości, ale mam nadzieję nieznacznie. Testowałem już takie ustawienie ręcznie dociągając szot do półpokładu przy samym oknie i efekt był bardzo dobry. Fok nie zamyka się tak bardzo (obecnie jest za bardzo zamknięty moim zdaniem przez co działa jak hamulec), ładniej się układa i nie podwiewa grota. Wrzucam fotkę poglądową, abyś zobaczył o co chodzi.

Co do aku to mam obecnie 2x yuasa 80ah i chcę dokupić jeszcze jeden taki sam. Aku są tegoroczne. Ładowarka nie jest zbyt głośna więc będzie przy akumulatorach, a poza tym kimam na rufie więc niech goście się martwią :)

Jeszcze dwie fotki z regat doklejam. Widać, że fok jest mocno zamknięty, jak cofnę wózek do tyłu to otwiera się góra... W tej konfiguracji jak na foto grot jest podwiewany przy maszcie.

A na fotkach widać jak dochodzę Łóbódóbó :mrgreen:
Ostatnio zmieniony przez yavor 2017-11-02, 13:52, w całości zmieniany 1 raz  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
MirekMors 


Wiek: 64
Dołączył: 30 Sty 2014
Posty: 3188
Otrzymał 117 piw(a)
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2017-11-02, 13:51   

Zostaw tą szynę w spokoju - wygląda odpowiednio. Najwyżej kiedyś zmienisz. Albo dołóż barberhaulery.
Co do kabestanów. Masz problem z plecami. Pomyśl w takim razie o dwubiegowych. Ma takie też Antal - sprawdź ceny.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
yavor 


Wiek: 40
Dołączył: 01 Lut 2014
Posty: 1162
Otrzymał 36 piw(a)
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2017-11-02, 13:56   

MirekMors napisał/a:
Zostaw tą szynę w spokoju - wygląda odpowiednio. Najwyżej kiedyś zmienisz. Albo dołóż barberhaulery.
Co do kabestanów. Masz problem z plecami. Pomyśl w takim razie o dwubiegowych. Ma takie też Antal - sprawdź ceny.


Szyny to koszt ok 100pln więc nie ma tragedii :) Gorzej z montażem :cry:

Myślałem o dwubiegowych lewmarach, ale nie samowybierających. To też jest jakiś pomysł...

Lub TAKIE
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Bodo 
Administrator


Wiek: 66
Dołączył: 30 Sty 2014
Posty: 5348
Otrzymał 159 piw(a)
Skąd: Sierpuchowo
Wysłany: 2017-11-02, 14:12   

yavor napisał/a:
.... Szyny to koszt ok 100pln więc nie ma tragedii :) Gorzej z montażem :cry:

Próbowałeś regulacji kipą szota foka??? ... IMHO na zdjęciach, wydaje mi się, że ta rolka, za bardzo jest z przodu ....
_________________
Wiem, że niewiem .... tylko nie wiem, ile niewiem ....
Ale jedno, wiem na pewno .... ***** ***
Bogdan
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
yavor 


Wiek: 40
Dołączył: 01 Lut 2014
Posty: 1162
Otrzymał 36 piw(a)
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2017-11-02, 14:13   

Bodo napisał/a:
yavor napisał/a:
.... Szyny to koszt ok 100pln więc nie ma tragedii :) Gorzej z montażem :cry:

Próbowałeś regulacji kipą szota foka??? ... IMHO na zdjęciach, wydaje mi się, że ta rolka, za bardzo jest z przodu ....


No właśnie próbowałem i jak przesunę ząbek do tyłu to otwiera się góra. Jedynie w tej pozycji fok pracuje górą optymalnie.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Bodo 
Administrator


Wiek: 66
Dołączył: 30 Sty 2014
Posty: 5348
Otrzymał 159 piw(a)
Skąd: Sierpuchowo
Wysłany: 2017-11-02, 14:21   

Przyjrzałbym się fokowi ... czy nie tworzy się za duża "Łycha", czyli, czy nie jest wyciągnięty po liku tylnym .... albo, to wpływ osłonki UV ??? .... na drugim halsie jest tak samo? ...
_________________
Wiem, że niewiem .... tylko nie wiem, ile niewiem ....
Ale jedno, wiem na pewno .... ***** ***
Bogdan
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
yavor 


Wiek: 40
Dołączył: 01 Lut 2014
Posty: 1162
Otrzymał 36 piw(a)
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2017-11-02, 14:24   

Bodo napisał/a:
Przyjrzałbym się fokowi ... czy nie tworzy się za duża "Łycha", czyli, czy nie jest wyciągnięty po liku tylnym .... albo, to wpływ osłonki UV ??? .... na drugim halsie jest tak samo? ...


Na drugim jeszcze gorzej :(

Wrzucam fotkę z drona na której widać, że fok górą pracuje dobrze. Wózki są tak samo z przodu.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Bodo 
Administrator


Wiek: 66
Dołączył: 30 Sty 2014
Posty: 5348
Otrzymał 159 piw(a)
Skąd: Sierpuchowo
Wysłany: 2017-11-02, 15:38   

Tworzy się "łycha" ... po pierwsze primo, to UV-ka już destabilizuje krój foka ... pięć lat współpracy pomiędzy materiałami o różnej rozciągliwości zrobiło swoje .... po drugie primo, jednak, wózek szotowy cofnąłbym o 3 dziurki do tyłu, ale w tym wypadku, bez prób nie piszę tego z pełnym przekonaniem ...

EDIT:, na tym zdjęciu, chyba płyniesz połówką, więc to cofnięcie, należy sprawdzić na ostrzejszym kursie ...
_________________
Wiem, że niewiem .... tylko nie wiem, ile niewiem ....
Ale jedno, wiem na pewno .... ***** ***
Bogdan
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
yavor 


Wiek: 40
Dołączył: 01 Lut 2014
Posty: 1162
Otrzymał 36 piw(a)
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2017-11-02, 16:04   

Bodo napisał/a:
Tworzy się "łycha" ... po pierwsze primo, to UV-ka już destabilizuje krój foka ... pięć lat współpracy pomiędzy materiałami o różnej rozciągliwości zrobiło swoje .... po drugie primo, jednak, wózek szotowy cofnąłbym o 3 dziurki do tyłu, ale w tym wypadku, bez prób nie piszę tego z pełnym przekonaniem ...

EDIT:, na tym zdjęciu, chyba płyniesz połówką, więc to cofnięcie, należy sprawdzić na ostrzejszym kursie ...


No i skończy się na nowym foku :) nie pozostaje nic innego jak testy na wodzie w kwietniu (oby pogoda dopisała). Właśnie Bodo zostałeś zaproszony jako członek komisji orzekającej w prawie wykroczenia popełnionego przez foka :)
Sprawdzimy przy buteleczce rumu co jest przyczyną oraz wprowadzimy działania zaradcze :)
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Bodo 
Administrator


Wiek: 66
Dołączył: 30 Sty 2014
Posty: 5348
Otrzymał 159 piw(a)
Skąd: Sierpuchowo
Wysłany: 2017-11-02, 17:32   

Cytat:

No i skończy się na nowym foku ...

Oczywiście bez UV-ki??? ... :-D
_________________
Wiem, że niewiem .... tylko nie wiem, ile niewiem ....
Ale jedno, wiem na pewno .... ***** ***
Bogdan
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group