To jest tylko wersja do druku, aby zobaczyć pełną wersję tematu, kliknij TUTAJ
forum.zeglarzom.pl

Praktykujemy - Śrubkowanie - skuteczny sposób na "strefy ciszy"

juzekp - 2017-06-06, 23:53
Temat postu: Śrubkowanie - skuteczny sposób na "strefy ciszy"
Wiele dyskusji na forach toczy się wokół napędu w strefach ciszy . Nikt jakoś nie pamięta o popularnym dawniej "śrubkowaniu" .
A jest to bardzo skuteczny sposób napędu - wielokrotnie skuteczniejszy niż pagajowanie czy normalne wiosłowanie . W czasach "mojej młodości" łódki klubowe (w czasie niepływania) stały na bojach cumowniczych . Aby się do nich dostać i je sholować używało się "bączka" - właśnie na śrubkę i dlatego każdy żeglarz umiał śrubkować . Żeby się nie rozpisywać posłużę się przykładem : pewnego razu zauważyłem że z boi zerwały się dwie omegi (cumowane szeregowo) , więc wziąłem bączek dopłynąłem do nich (i przy wietrze >5°B) doholowałem je kilkaset metrów spowrotem do boi (a osiłkiem nie byłem) .
Myślę że warto by powrócić do tych praktyk , zaopatrzyć łódki w odpowiednią dulkę na rufie i odpowiednie wiosło . Przekonany jestem że przy słabszym wietrze (przy silniejszym używamy przecież żagli) każde koromysło jest do opanowania , nawet w pojedynkę bo "śrubką" można sterować . Jeszcze dla uzmysłowienia siły uciągu - złamałem dla zakładu przy śubce "zdrowe" wiosło od DZ-ty .

Artur 66 - 2017-06-07, 01:30
Temat postu: Re: Śrubkowanie - skuteczny sposób na "strefy ciszy&quo
juzekp napisał/a:

Myślę że warto by powrócić do tych praktyk , zaopatrzyć łódki w odpowiednią dulkę na rufie...

W którym miejscu zamocować taką dulkę? :roll:

Bodo - 2017-06-07, 06:46

juzekp napisał/a:
... odpowiednią dulkę na rufie i odpowiednie wiosło ....

Pychówka nadaje się do śrubkowania .... ale z tą dulką na rufie, to czarno widzę .... :roll:
Pomysł, może i dobry, ale zapomniany, bo niezbyt praktyczny w stosowaniu .....
Jak miałem tyle lat, ile Ty w opisywanym przykładzie, to śrubkowałem i podobało mi się to ... dzisiaj już nie ta sprawność, bo przy śrubkowaniu trzeba wprawić w ruch wszystkie mięśnie wzdłuż kręgosłupa oraz nóg ..... chyba już nie dla mnie ..... :roll: ... ale muszę kiedyś spróbować na jakimś bączku .... :-D

urbos - 2017-06-07, 07:34

Ja na Tangu mam otwartą rufę. 2 osoby, każda płetwy na stopy, siadają sobie na rufie, nóżki do wody i 'pedałują'. Dwie ręce wolne, więc jeszcze można jeszcze panienkę przytulać i drinka popijać.


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group