forum.zeglarzom.pl Strona Główna
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Udziec z indyka ze słoika ;)
Autor Wiadomość
Emill`76 

Wiek: 47
Dołączył: 06 Lut 2014
Posty: 653
Otrzymał 43 piw(a)
Skąd: Okolice Nasielska
Wysłany: 2016-07-07, 15:47   Udziec z indyka ze słoika ;)

W tamtym roku podawałem przepis na goloneczkę ze słoika a tym razem podam sprawdzony przepis na udziec z indyka. Udziec jest bardzo smaczny , zdrowy i przy tym obecnie stosunkowo tani ( w promocjach ok 6-7 zł/kg ) Zachęcam do odpuszczenia zakupu gotowych puszek a spróbowanie zrobienia konserw samemu ;-) Daje to wiele radochy , pomijając kwestie zdrowotne i smakowe rzecz jasna ;-)

Przepis na ok 2,5 kg udźca z/k :

No to po kolei :

1. Udźce odkastniamy , kroimy w kawałki , nacieramy solą , majerankiem, pieprzem mielonym i rozgniecionym w prasce czosnkiem i pozostawiamy w lodówce na minimum 12h . Ilości przypraw dobieracie wg upodobań. Ja na w/w ilość mięsa daję : 3 płaskie łyzki stołowe majeranku , 4 ząbki czosnku , 1 płaską łyżkę stołową pieprzu mielonego i 2 płaskie łyzki soli .

2. Na dużej patelni lub rondlu , na małej ilości oleju należy mięso po w/w czasie obsmażyć / zarumienić

3. Podsmażone mięso + usunięte kości wrzucić do odpowiedniej wielkości garnka i zalać taką ilością wrzącej wody aby mięso było lekko przykryte

4. Wrzucić do garnka ziele angielskie, pieprz czarny ziarnisty i liście laurowe ( ja daję ok 10 ziaren ziela, 15 ziaren pieprzu i 6 liści laurowych ).

5. Gotujemy całość na wolnym ogniu ok 1,15 h ( ma lekko "bulgotać" jak przy gotowaniu rosołu ) . Po około 45 minutach od chwili zagotowania , należy spróbować wywar pod kątem "słoności" i dosolić finalnie wg. upodobań . Warto zwrócić uwagę, że w dalszym procesie, słoiki będą gotowane ok 2 godzin, dlatego kawałki mięsa które umieścimy w słoikach powinno być jeszcze lekko niedogotowane , stąd czas przygotowania ok 1h - 1,15h.

6. Wyparzamy w trakcie słoiki i nakrętki .

7. Do słoików wkładamy kawałki mięsa , tak ok 2/3 objętości , umiarkowanie ścisło

8. Do wywaru w garnku dodajemy żelatynę spożywczą ( zwykle opakowanie na 2,5 l wywaru - trzeba przeczytać na opakowaniu jakie proporcje )

9. Po rozpuszczeniu żelatyny , wywarem zalewamy mięso w słoikach , tak aby pozostawić ok 2 cm powietrza od gwintu słoika .

10. Zakręcamy słoiki

11. W dużym garze zagotowujemy odpowiednią ilość wody do wekowania , a na dnie wyłożonym ściereczką umieszczamy słoiki . Wody powinno być tyle aby nakrętka znajdowała się ok 1 cm ponad jej lustrem.

12. Na wolnym ogniu przeprowadzamy wekowanie ( tyndalizację ) , bezwzględnie minimum 2 krotnie po 1 h . Bezwzględnie 2x ponieważ nie dodajemy peklosoli zawierającej konserwant E250 . Ja 1 wekowanie przeprowadzam 1 dnia a 2 -gie dnia następnego .

13. Po wystudzeniu sprawdzamy od góry wieczka , czy utworzyło się podciśnienie ( wieczko musi być lekko wklęsłe i nie może przy naciskaniu palcem odbijać sprężyście.


Smacznego ! ;-)
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
kemot 
Moderator


Dołączył: 30 Sty 2014
Posty: 2354
Otrzymał 57 piw(a)
Skąd: Błonie
Wysłany: 2016-07-07, 16:18   

14. Otwieramy zmrożoną flaszeczkę... 8-)
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
h-ania 


Dołączyła: 30 Sty 2014
Posty: 38
Otrzymał 9 piw(a)
Skąd: Łomianki
Wysłany: 2016-07-10, 18:11   

super przepis, na pewno wypróbuję. Zastanawiam się tylko, po co wyparzać słoiki i pokrywki. Przy wekowaniu wszystkie ewentualne bakterie i tak padną...
_________________
Ciesz się tym, co masz, i nie żądaj wszystkiego, co możliwe - jest to bowiem pozbawiona sensu pogoń za wiatrem.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Bodo 
Administrator


Wiek: 66
Dołączył: 30 Sty 2014
Posty: 5348
Otrzymał 159 piw(a)
Skąd: Sierpuchowo
Wysłany: 2016-07-10, 18:41   

Emill`76 napisał/a:
11. W dużym garze zagotowujemy odpowiednią ilość wody do wekowania , a na dnie wyłożonym ściereczką umieszczamy słoiki . Wody powinno być tyle aby nakrętka znajdowała się ok 1 cm ponad jej lustrem.

Można też pasteryzować w piekarniku 102 szt C .... tak robi Beata i się sprawdza .... pierwsze pasteryzacja 1,5h, druga na drugi dzień 1h i dla pewności trzecia kolejnego dnia 1h ..... tak przetrzymują nawet nóżki na zimno .... :-D .... nawet 6 tygodni ....
_________________
Wiem, że niewiem .... tylko nie wiem, ile niewiem ....
Ale jedno, wiem na pewno .... ***** ***
Bogdan
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Artur 66 
Moderator


Wiek: 57
Dołączył: 30 Sty 2014
Posty: 2537
Otrzymał 86 piw(a)
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2016-07-10, 18:51   

Po trzydniowej posteryzacji powinny wytrzymać 6 miesięcy.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Szaman3 
Administrator


Dołączył: 29 Sty 2014
Posty: 2185
Otrzymał 133 piw(a)
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2016-07-10, 19:24   

Artur 66 napisał/a:
Po trzydniowej posteryzacji powinny wytrzymać 6 miesięcy.


Na narty jak znalazł :-)
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Bodo 
Administrator


Wiek: 66
Dołączył: 30 Sty 2014
Posty: 5348
Otrzymał 159 piw(a)
Skąd: Sierpuchowo
Wysłany: 2016-07-10, 19:27   

Na narty? ..... :shock: .... wtedy, wystarczy włożyć gorące do bagażnika .... :-D
_________________
Wiem, że niewiem .... tylko nie wiem, ile niewiem ....
Ale jedno, wiem na pewno .... ***** ***
Bogdan
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group