forum.zeglarzom.pl Strona Główna
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Czesław Marchaj
Autor Wiadomość
Kuracent 

Wiek: 59
Dołączył: 05 Lut 2014
Posty: 247
Otrzymał 13 piw(a)
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2014-02-16, 10:36   Czesław Marchaj

Czytamy książki. Znamy ich treść. Zastanawiamy się, nad tym co chciał przekazać autor?
Ale często nawet nie zastanawiamy się, kim jest ich autor? Co spotkało go w życiu?

Na pytanie czy słyszałeś o Czesławie Marchaju, większość żeglarzy odpowie twierdząco. A kim był? Oczywiście autorem książek żeglarskich takich jak "Teoria żeglowania" czy "Dzielność morska". Chyba niewielu z nas zna Jego życiorys. A jeśli nawet, to suche fakty.

Gdy dowiedziałem się, że w "Trójce" była audycja Michała Olszańskiego z cyklu "Godzina prawdy" o Czesławie Marchaju, to od razu wysłuchałem jej. Ściślej: wysłuchałem dwa razy. Miałem inne oczekiwania. Myślałem, że będzie więcej o teorii żeglowania, o technice itd. Był to zaś wywiad o Jego życiu.

96-letni bohater audycji na pytanie, jak się czuje - odpowiada, że mentalnie bardzo dobrze, choć zdrowie nie dopisuje. Dowiadujemy się o Jego pasjach: szybownictwie i żeglarstwie. Ale także o tym, że 6 razy w życiu był aresztowany. W czasie II wojny światowej i po wojnie. W audycji jest tylko o pierwszym aresztowaniu. Był na "Pawiaku". Jak do tego doszło? Pan Czesław mówi, że zawsze aresztowania były związane z żeglarstwem. I opowiada jak płynął jachtem po Wiśle. W czasie II wojny światowej! I nagle zaczynają do Niego strzelać. Kto? Mówią po polsku. To niezwykle ciekawa historia. Bardzo zachęcam Was do wysłuchania audycji, choćby ze względu na ten fragment życiorysu. Ale zachęcam do wysłuchania całego wywiadu. Michał Olszański mało mówi. Lekko ukierunkowuje opowieść pana Czesława. Tak jak powinno być. A bohater audycji niezwykle ciekawie opowiada. Czujemy się tak, jakbyśmy byli tuż-tuż przy Nim. Choćby dzięki szczegółom, które pamięta po kilkudziesięciu latach.
Szkoda, że opowieść kończy się na II wojnie światowej. Bardzo chciałbym, aby powstała druga część tej audycji. A póki co zachęcam Was do wysłuchania tej:

http://www.polskieradio.pl/9/1363,Godzina-prawdy

pzdr,
Andrzej Kurowski
 Autor postu otrzymał 2 piw(a)
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Więcej szczegółów
Wystawiono 2 piw(a):
Bodo, Emill`76
rhonal 

Dołączył: 09 Sty 2015
Posty: 22
Otrzymał 6 piw(a)
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2015-01-10, 01:20   

Kuracent napisał/a:

Szkoda, że opowieść kończy się na II wojnie światowej. Bardzo chciałbym, aby powstała druga część tej audycji. A póki co zachęcam Was do wysłuchania tej:

http://www.polskieradio.pl/9/1363,Godzina-prawdy

pzdr,
Andrzej Kurowski


Chcesz i masz :-D . Druga część tej audycji.

http://www.polskieradio.p...a-inteligencji-
_________________
Pozdrawiam
Przemek
 Autor postu otrzymał 3 piw(a)
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Więcej szczegółów
Wystawiono 3 piw(a):
kemot, żyszkoś, Marian Strzelecki
żyszkoś 

Dołączył: 22 Lut 2014
Posty: 643
Otrzymał 53 piw(a)
Skąd: Strzyboga / Piastów
Wysłany: 2015-01-10, 14:11   

Włączone, na 48 minut mnie nie ma. Dobrze, że sam jestem w chałupie, to nikt nic ode mnie nie chce.
_________________
Adam Żyszkowski
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group