forum.zeglarzom.pl Strona Główna
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Piosenki żeglarskie mniej znane
Autor Wiadomość
marekj 


Wiek: 52
Dołączył: 02 Lut 2014
Posty: 1206
Otrzymał 74 piw(a)
Skąd: Zabrze
Wysłany: 2014-04-11, 13:10   Piosenki żeglarskie mniej znane

Tak sobie ostatnio uzmysłowiłem, że przy różnych ogniskach da się słyszeć dość stały zestaw pieśni morskich czy też szuwarowo bagiennych. Zestaw ten poza nielicznymi wyjątkami pochodzi z lat największej eksplozji popularności piosenki żeglarskiej czyli w/g mnie lat 90-tych.... Jako grajek o słabym głosie mam niewielkie możliwości techniczne wprowadzenia czegoś nowszego, bo z reguły gdy grany jest utwór mniej znany to wykonując go samemu jestem niesłyszany. Rzecz się tyczy zwłaszcza większych imprez. Wyjątkiem chyba stało się Złoto Dla Zuchwałych kapeli Mietek Folk ale to tylko dzięki znanej melodii i banalnemu refrenu ;-) bardzo się komponującemu z ilością °/oo u wykonawcy i gawiedzi :mrgreen:
Dla przypomnienia:


Zastanawiam się jak by tu spopularyzować wiele mniej znanych, a pięknych i łatwych do wyśpiewania utworów tak aby stały się znanymi. Może też się wtedy okaże, że niekoniecznie pod koniec sezonu "szant już się nie da słuchać"...
Na początek coś co jest w naszym śpiewniku i już ze dwa razy go Pod Dębem zaśpiewałem - mam wrażenie, że tylko sobie. Pawlak zespołu Stara Kuźnia.


A na zakończenie przepiękny utwór Ryczących Dwudziestek "Sina Mgła", którego to w śpiewniku nie ma ale mam go na liście - do opracowania (taki smutas na koniec ogniska - choć to zależy od aranżacji). Poniżej w wykonaniu połączonych sił Ro'20' i Drake (dźwięk słaby ale to wykonanie z koncertu - niepowtarzalne i warte usłyszenia)
_________________
Pozdawiam
Marek

***** ***
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
balti 


Dołączyła: 30 Sty 2014
Posty: 3214
Otrzymał 165 piw(a)
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2014-04-11, 22:07   

marekj napisał/a:
tylko dzięki znanej melodii i banalnemu refrenu bardzo się komponującemu z ilością °/oo u wykonawcy i gawiedzi


Marek niestety masz rację . Bardzo ciężko jest się przebić z ambitniejszym lub nastrojowym kawałkiem na zakrapianej imprezie . Ale to nie tylko wina wykonawcy tylko stanu skupienia słuchaczy no i akustyki / nagłośnienia którego często brak w polowych warunkach a jest kluczowym przy niektórych utworach . Bardzo fajnie że zwróciłeś na to uwagę , czasem coś tam sobie brzdąkam i bardzo chętnie sięgam po mniej popularne kawałki . Wiadomo że na forum jest parę osób którym muzyka nie jest obojętna , więc może kiedyś gdzieś , coś ..... trzeba próbować :-)
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
marekj 


Wiek: 52
Dołączył: 02 Lut 2014
Posty: 1206
Otrzymał 74 piw(a)
Skąd: Zabrze
Wysłany: 2014-04-14, 16:00   

Raz miałem okazję pośpiewać z nagłośnieniem i niezłe to w sumie jest. Człowiek nie eksploatuje gardła jak idiota a słychać lepiej (pomyłki też.... :-/ )

No a dzisiaj wpadł mi taki oto kawałek. Kto słuchał kiedyś The Pogues to zna "if i should fall from grace with god". Dzisiaj kapela Drake zachęciła na fejsie do posłuchania tegoż to kawałka w ich aranżacji minimalnie się różniącej od The Pogues ale za to po polsku. I jest to moim zdaniem kawałek jak najbardziej ogniskowy :mrgreen:


A na koniec ogniska to może być też coś z zielonej wyspy. The Pogues - "Dirty Old Town" śpiewa Shane MacGowan facet genialny i przerażający :mrgreen: , a kawałek w śpiewniku jest :-)

Ps. A czemu piszę że Shane jest przerażający? Łatwo znaleźć na YT filmy z koncertów w latach 80-90 :shock:
_________________
Pozdawiam
Marek

***** ***
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
urbos 

Dołączył: 12 Lut 2014
Posty: 731
Otrzymał 43 piw(a)
Skąd: Częstochowa/Kraków
Wysłany: 2014-04-14, 16:12   

Temat fajny. Proponuję się spotykać na Mazurach jak najczęściej i po prostu razem śpiewać i uczyć się wzajemnie fajnych kawałków :).

Po maturach wrzucę coś od siebie.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
balti 


Dołączyła: 30 Sty 2014
Posty: 3214
Otrzymał 165 piw(a)
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2014-04-14, 20:52   

Akustycznie , bez prądu fajnie sprawdzają się też inne instrumenty - perkusyjne przeszkadzajki - różnego rodzaju bębenki , cajon , tamburyn , no i wyższa szkoła jazdy - skrzypce , saksofon , harmonia ...... hehehe rozmarzyłam się . Przyznawać się jeśli ktoś na czymś gra ! Zaraz zmajstrujemy jakiś ogniskowy skład ;-)
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Aśka 


Dołączyła: 30 Sty 2014
Posty: 182
Otrzymał 6 piw(a)
Skąd: W-wa
Wysłany: 2014-04-15, 08:23   

Polecam Michała (michalp) z Jego harmonijką ustną :-D
_________________
***** ***
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
marekj 


Wiek: 52
Dołączył: 02 Lut 2014
Posty: 1206
Otrzymał 74 piw(a)
Skąd: Zabrze
Wysłany: 2014-04-15, 11:35   

Harmonijka instrumentem genialnym jest. Też coś tam pogrywałem grając równolegle na gitarze i nogą na tamburynie ale kazali mi jeszcze śpiewać do tego i poległem :mrgreen:
_________________
Pozdawiam
Marek

***** ***
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Aśka 


Dołączyła: 30 Sty 2014
Posty: 182
Otrzymał 6 piw(a)
Skąd: W-wa
Wysłany: 2014-04-15, 15:58   

marekj napisał/a:
... Też coś tam pogrywałem grając równolegle na gitarze i nogą na tamburynie ale kazali mi jeszcze śpiewać do tego i poległem :mrgreen:


Jak to, nie dałeś rady :?: :mrgreen:
_________________
***** ***
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
hotelkilo 
żeglarz


Dołączył: 11 Lut 2014
Posty: 156
Otrzymał 8 piw(a)
Skąd: Legionowo
Wysłany: 2014-04-16, 20:21   

włączył mi to kiedyś kolega - dobre słuchawki i głośno ...



a potem to



taka ciekawostka, ale mnie się podoba.
_________________
Hubert / hotelkilo
Ostatnio zmieniony przez NePolyak 2014-04-16, 20:29, w całości zmieniany 1 raz  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
marekj 


Wiek: 52
Dołączył: 02 Lut 2014
Posty: 1206
Otrzymał 74 piw(a)
Skąd: Zabrze
Wysłany: 2014-04-16, 23:05   

Ha! Właśnie wracając z roboty myślałem, że wstawię "Moje Morze" Dwudziestek i patrzę - JEST!

Przepiękny utwór zarówno muzyka i tekst. Do zaśpiewania przez jedną osobę trzeba chyba ujednolicić tonacje, bo chłopaki śpiewają to bardzo wysoko albo bardzo nisko - jak który lubi :mrgreen:

BTW: Nie wiem na ile pamiętacie imprezę przedregatową w piątek zeszłego roku Pod Dębem. Na 90% jestem pewny że jako przypadkowy gość pojawił się na niej niejaki Qnia czyli Andrzej Grzela - wysoko śpiewający wokal Dwudziestek (na filmiku powyżej pojawia się centralnie od 1:54). Rano w sobotę widziałem jak odpływał w stronę Rucianego na jakiejś Cobrze 33 i wtedy pokojarzyłem kto robił takie wysokie wokalne wstawki pod wiatą....

Miałem nawet do niego wysłac maila w tym temacie ale jakoś się nie zebrałem. Mój kolega, który aktualnie w Dwudziestkach "basuje" potwierdził że Andrzej istotnie w maju na Mazurach był :mrgreen:
_________________
Pozdawiam
Marek

***** ***
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
marekj 


Wiek: 52
Dołączył: 02 Lut 2014
Posty: 1206
Otrzymał 74 piw(a)
Skąd: Zabrze
Wysłany: 2014-05-20, 10:41   

Czasami w robocie muszę się odizolować od otoczenia i puszczam sobie z netu przez słuchawki RMF Szanty, RMF Celtic i inne takie, których w normalnym radiu się nie uświadczy.
Dziś wpadła mi taka balladka i bardzo wpasowała do nastroju :-?



A z klimatów juz na całego rozrywkowych to Zejman & Garkumpel. "Gdy Żurawiem" Kawałek moim zdaniem absolutnie ogniskowy -
Na Youtube znalazłem tylko jeden film, w którym na dodatek tytułowy "Gdy Żurawiem" na początku zwrotki uwiązł Kovalowi w gardle :->

"Taka noc jak ta dzisiejsza się nie zdarzy...!!!"

_________________
Pozdawiam
Marek

***** ***
Ostatnio zmieniony przez marekj 2014-05-20, 10:46, w całości zmieniany 1 raz  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Szaman3 
Administrator


Dołączył: 29 Sty 2014
Posty: 2185
Otrzymał 133 piw(a)
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2014-05-20, 10:58   

A ja lubię "Starą Kuźnię", m.in. ten kawałek:
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
marekj 


Wiek: 52
Dołączył: 02 Lut 2014
Posty: 1206
Otrzymał 74 piw(a)
Skąd: Zabrze
Wysłany: 2014-05-20, 11:31   

Ha. A miałem wrażenie, że Stara Kuźnia jest kompletnie nie znana :mrgreen: :beer:
"Zagubionych" akurat nigdy nie grałem ale kto wie..

Nostalgicznie się zrobiło to jeszcze może Koval + Wojtek Dudziński (Ro'20') + Andrzej Korycki z płyty "Kovallady".


Normalnie myślałem że piosenka żeglarska umiera a tu nawet teledyski kręcą... Takie zabawne: (też z "Kovallady")
_________________
Pozdawiam
Marek

***** ***
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
balti 


Dołączyła: 30 Sty 2014
Posty: 3214
Otrzymał 165 piw(a)
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2014-05-20, 12:27   

A ja lubię Aurę Mesy , szkoda że tak mało nagrywają ...
http://www.youtube.com/watch?v=ocXRaKMzpWE
_________________
Ludzie nie dlatego przestają się bawić bo się starzeją , lecz starzeją się bo przestają się bawić

***** ***
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Szaman3 
Administrator


Dołączył: 29 Sty 2014
Posty: 2185
Otrzymał 133 piw(a)
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2014-05-20, 12:54   

marekj napisał/a:
Ha. A miałem wrażenie, że Stara Kuźnia jest kompletnie nie znana :mrgreen:

Stara Kuźnia jest moja ulubioną kapelą :-)
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group